Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(111)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

Sotul (Cip) raporteaza:

Damian Codrut Andrei () s-a nascut astazi, 08.04.2009, la ora 10:45, Apgar 8 (sau 9), 49 cm, 3.590 g

Lysbeth (sotia/mami) este bine, inca se recupereaza dupa operatia de cezariana.

Acum imi cer scuze, am un pic de treaba ()

Sanatate tuturor mamicilor, burticilor si ghioceilor.

39+ Damian Codrut Andrei
AMR 2 zile


Tati de bb Damian multumim pentru frumoasele vesti!
Felicitari Lysbeth, refacere rapida si bun venit lui bb Damian!!



38+ cu Maria Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

georgiana - normal ca avem timp, sau cel putin eu. ba chiar ma plictisesc teribil. puiul doarme cateva ore legate in timpul zilei asa ca eu m invart pe langa el. in timpul asta imi fac dush, mananc, ma machiez(de parca ma vede cineva), mai fac cateceva de mancare...curatenie si rufe am scapat pt ca vine mama zilnic sa se faca utila. de abia ashtept sa mai creasca piticu sa putem pleca prin magazine si sa stea si el mai mult treaz. azi am avut asa un dor de duca...ash fi plecat oriunde numai sa plec, dar parca e mic rau sa il car cu mashina prin orash. deci, nu stiu de ce te-ai speriat tu asa rau, dar e muuuult mai simplu decat stiam eu din filme si poveshti. cat despre bona. no way!!! eu nici la baie nu las pe nimeni sa puna mana, singura il spal si ne balacim amandoi(eu doar cu mainile dar tot e bine). ce sa faca bona? pai eu nici pe mama nu o las sa il tzina prea mult in brate si oricum bb ma simte si ma cunoashte, cand e marait nu vrea sa vada pe nimeni altcineva. doar ca are un reflex ca si cainele lui pavlov, de cate ori ma apropii de el ii se face foame. daca il ia oricine altcineva in brateze nu are nici o treaba, dar cand il iau eu incepe sa caute cu o gura mare de crocodil. rad de el ca simte unde e restaurantul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna fetele!

Felicitari Lysbeth, bebe sanatos si cumintel sa ai

Hai ca raspund si eu, intarziat, la cateva intrebari care s-au pus aici.

Eu i-am dat suzeta, desi am avut retineri la inceput, dar o ajuta la crizele de colici, suge la ea cu inversunare si parca nu mai urla asa tare. Eu i-o dau toata ziua, dar noaptea inca nu

De dormit doarme cu pernite cum a pus ayla poza, o pun cand pe stanga, cand pe dreapta, cand cum doarme si Luana.

Noi stam afara cate 2 ore, chiar si 3, iar in week-end am profitat de tati si de vremea frumoasa si am stat 4

Despre viata cu bebe, ce sa zic? e si greu, dar e si f frumos. Daca aveti parte de un bebe fara colici sau alte probleme e parfum, daca nu, e cam greu. Eu nu prea mai am timp de nimic cand bebelina are crize (mai mult ziua, ca si Ilinca lui Pisigri), stau numai langa ea, ba sa ii pun suzeta, ba sa o iau in brate, sa o mangai pe burtica, etc. Dar nu regret nimic

Fug la bebelina, sper sa mai pot intra

Pupici

Mami de Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

FElicitari LISBETH!!! Refacere rapida!!! Bine ai venit bebe Damian!!! Sa fii sa natos si necolicos

Am vazut si poze cu Dragoana cea seriosa

Olga 37+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgiana310
Fetelor care sunteti deja mamici, voi mai aveti timp pentru voi? Dus, mancat, stat, etc.?! Cand ma gandesc ca o sa raspund si eu in curand... si cateodata imi vine sa nici nu mai intru pe forum ca iar o sa citesc ceva de-a dreptul ingrozitor despre cum e sa fi mama

Am vrut sa va ganditi daca luati in calcul varianta unei bone...


Ingrozitor sa fi mama? Fereasca Dumnezeu!!! Sigur ca sunt si momente mai neobisnuite comparativ cu viata de "non-mama", dar daca le privesti prin prisma bucuriei pe care ti-o aduce mica minune care doarme in patut... nici nu ma gandesc sa ma plang. Satisactia e mult mai mare decat efortul facut.
E adevarat ca motanul e alaturi de noi in cele 3 saptamani corespunzatoare pregatirii superioare in domeniul puericulturii, dar alt ajutor nu avem... cred ca am mai povestit eu de ce. Bebelina e tare cuminte si colici nu are (inca... ).
Sper ca entuziasmul meu sa nu fie de scurta durata... dar in mod sigur nu ai de ce sa te ingrijorezi dinainte pentru ce are sa urmeze.

Eu una spun un nu hotarat bonei! dar oi fi eu defecta...

Uitam! Fetele, la voi cand s-a declansat furia laptelui, ca la mine e o nebunie! Am umplut deja 2 recipiente si sunt abia in a 4-a zi de la nastere. Pompam si eu si bebelina si sanii tot plini sunt...


Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa
Anul acesta Iepurashul n-a adus cel mai pretios cadou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

Sotul (Cip) raporteaza:

Damian Codrut Andrei () s-a nascut astazi, 08.04.2009, la ora 10:45, Apgar 8 (sau 9), 49 cm, 3.590 g

Lysbeth (sotia/mami) este bine, inca se recupereaza dupa operatia de cezariana.

Acum imi cer scuze, am un pic de treaba ()

Sanatate tuturor mamicilor, burticilor si ghioceilor.

39+ Damian Codrut Andrei
AMR 2 zile


Felicitati mamami si tati de Damian, sa va creasca feciorul mare, frumos, istet, norocos etc.


Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

am si eu o rugaminte pt. cine completeaza in lista, sa completeze numele fetitei mele: Ioana.
celelalte date au fost completate, doar numele nu.
multumesc

Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Buna tuturor,

V-a fost dor de mine???

Oliska, am intrat cu teama ca am rata morcovul pentru tine. Pot sa bag unul de control, in caz ca voi fi rupta de oboseala cand ti-o veni sorocul?

Fetelor, daca nu era mama soacra, clacam sigur!!!
Hai sa o iau cu inceputul. Stiti ca duminica ma luasera emotiile si...teama. Asa ca am dormit cel mult 3 ore, iar la ora 7,05 dimineata eram la camera de garda de la Spitalul Giulesti, cu bagajelul pregatit si ...cu un morcov imens in fund de toate starile din lume. As fi vrut sa fug si sa-mi pastrez Pitonul in burta.

Surprinzator nu era aglomerat la internari, dar tot m-au facut sa astept putin, dandu-ma cu acreala afara din cabinet...ca sa astept ca nu stiu ce se scarpinau cele 2 tipe de acolo.
Ma rog, am intrat sa imi faca actele de internare. Eram asa zapacita ca nu imi gaseam nimic, nici un act, desi toate erau la indemana, dar...nu le vedeam. Doctorita de garda ma roaga sa ma intind putin pe pat sa imi faca o echo...de control. Si, surpriza: Pitonul se postase din nou cu kurisorul lui frumos in usa. Am rasuflat usurata ca nu am facut o alegere gresita in privinta cezarienei.
M-am schimbat si m-a preluat o infirmiere. Nu am apucat sa imi iau ramas bun de la sotul meu care...imi era mila de el. A incercat sa imi spuna ceva si citeam disperarea in ochii lui.
M-au dus in sala de travaliu ...unde timp de mai bine de 15 minute m-am ingrozit. Am multumit cerului ca eu nu voi trece prin ce treceau saracutele femei de acolo. Nici una nu indraznea sa tipe, muscau din perna si se vaitau...in soapta. Era inuman. Asistentele erau acre, nervoase, ciufute, agitate, tipau la paciente, vorbeau urat, imi venea sa le umplu de sange in bataie. Dar...vroiam sa scap mai repede de acolo.
Am fost shocata de imaginea de ansamblu, ca sala de expulzie era imediat langa cea de travaliu si...cele ce asteptau puteau vizualiza ce umreaza sa li se intample. Au consultat o viitoare mamica cat am stat eu acolo si...offf, nu mai are rost sa va mai spun ce mila imi era si ce o fi fost pe saracuta femeie. Nu tu o vorba buna, de incurajare, o mangaiere...Romania, tzara de kkt.
Dupa 15 minute a venit o asistenta si ne-a preluat pe cele 3 paciente cu cezariana si ne-a coborat la etajul 1, la terapie intensiva. Aici...RAI-ul pe pamant. Paturi confortabile, liniste, asistente numai lapte si miere, sa tot nasti.
Ne-au legat la perfuzie, ne-au facut niste analize si...ne-am asteptat randul.
A venit prietena mea ( medicul rezident) si i-am zis ca nu vreau rahianestezie, ca mi-e prea frica. Asa ca...a discutat cu anestezista si...a fost generala.
La 10.58 l-au scos pe Piton, apoi 2 fibroame si....gata.Prima trezire a fost "in ceata". Langa mine erau prietena si proaspatul tatic...care era topit. Insista sa imi arate pozele cu Pitonul, dar eu eram ca dupa o , asa ca doar l-am intrebat daca ..."e frumos"??? Ce probleme aveam si eu!!!
Normal ca e cel mai frumos bebe din lume!!!
Pe la 3 dupa amiaza eram complet lucida. Nu am avut nici o problema, nu m-a durut excesiv operatia. Am stat la terapie intensiva pana a doua zi dimineata, cadn m-au mutat intr-un salon obisnuit.
Dar in aceeasi dupa amiaza a nasterii...o asistenta foarte draguta ne-a adus pe rand puisorii, cate 5 minute, sa ii vedem.
Intalnirea cu Victor Andrei a fost...precum povestile, plina de perfetiune. Sunt topita dupa el! L-as pupa non stop. E dulce rau...si face niste mutrite, mai ales prin somn.
Marti, la 12, prima experienta de alaptat a fost la fel de magica. Nimic din ce presupune maternitatea nu mi se pare dureros sau greu, doar frumos, cand imi vad piciul zambind.
Imaginati-va ca salonul era la etajul 1 si bebelusii erau la etajul 2...iar eu cu burta taiata am urcat si am coborat doar pe scari din 3 in 3 ore. Mi-am dorit insa sa imi revin repede pentru puisorul meu, asa ca mi-am fortat operatia si am niste vanatai superbe pe langa taietura.
Acasa am venit joi, pe la pranz. De atunci...a inceput viata noastra de familie implinita, cu alte prioritati.
In prima noapte a fost cat de cat ok, dar daca nu ar fi fost mama soacra ( cred ca am mai spus asta) , dar sigur as fi clacat. Caci dupa peste 24 de ore de nesmn era sa adorm cu el in brate.
Probabil nici nu se satura cu lapticul meu, era si un nou mediu, totul era diferit de nou.
Acum ne chinuim cu colici...si eu si mai ales el. Se chirceste de durere de imi vine sa . Am incercat cu SabSimplex - nici o ameliorare. De 2 seri i-am dat ceva homeopat ( Camomile CH15) si parca zic ca e un pic mai bine.
Eu am luat carbune, caci simteam ca explodez. Azi insa cred ca am descoperit cauza: ceaiul de lactatie imi provoaca starea asta de deranjatat la burta si de explozie. Noroc , din nou, cu mama soacra, care a baut si ea azi si era sa moara de burta si de deranjare.
Asa ca nu mai beau in veci ceai din asta. O sa beau apa multa, ceai de tei eventual si bere fara alcool.
Cam asta ar fi povestea noatra. As lua-o de la capt cu de toate...si nu ma refer la , ci la a ma chinui sa raman insarcinata, la proceduri, operatii, spagutze, umilire si stres pe la usile Giulestiului, etc.
Produsul final merita orice efort.

Sunt o mamica fericita de Victor Andrei! Simt ca traiesc! Nimic pe lume nu egaleaza sentimentul pe care il am cand imi tin baiatul in brate!!!

Va imbratisez cu drag pe toate

Gigelica - Mami Obosita dar foarte Fericita de Victor-Andrei ( Pitonul colicios) - 1 saptamana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Monique, felicitari! Sa iti traiasca tiza mea. am vrut sa te sun, dar de cand cu bebelina vrerea mea nu se prea potriveste cu realitatea, ca am avut niste zile mama mama

Fetelor, din experienta va spun, daca aveti cea mai mica suspiciune asupra a ceea ce va da medicul, mai bine mai cereti o parere. Mie un medic mi-a dat debridat in cantitate tripla fata de normalul pt greutatea fetei, iar un altul fier in aceeasi cantitate tripla si de aia era fata mea tot mai rau. Acum am oprit fierul si facem investigatii amanuntite la grigore alexandrescu, unde am intalnit o doctorita minunata. Ne cauta de toate, ca sa descoperim de ce are bebelina colici atat de puternici, insotiti de dificultatea de a eructa aerul, agitatie exagerata, etc. oricum, de cand am scos fierul e parfum, in ciuda crizelor de colici care continua, e alt copil, ce mai... Ultimele zile au fost cosmar, acum simt si eu ca traiesc si doarme si copilul meu mai mult de 10 minute ziua si alea pline de scancete si contorsionari

Va pup

Mami de Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Gigelica Bine ai revenit!!! Foarte frumoasa povestea Sa fiti fericiti in continuare!!!

Acum daca tot ai intrat pot sa nasc linistita Eu astept sa nasc in orice moment, caci asa m-a anuntat dl dr. Caputul lui bebe este ff jos.

Te si sa mai intri cand poti. Pup si pitonasul

Olga 37+ David

Mergi la inceput