Colectia de toamna - iarna 2005 (234)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna, fetelor!
Eu sunt... la serviciu, in prima mea zi, prima din multele care vor urma de aici inainte!!!! Gata cu leneveala (!!!), nu mai alerg dupa copii de dimineata pana seara, alerg doar dupa-amiaza.
Am citit ce ati scris, m-am distrat tare de tot cu dragostele intre copii, parca ma vad pe mine la gradinita, eu am avut doua mari dragoste in toata gradinita, tare statornica. Sunt treburi serioase in inimioarele lor de copii, nu e gluma!
La serviciu, mi s-au pus in brate treburi inca de acum, nu am timp sa ma acomodez, dar lucrul asta are si avantaje, cum ar fi ca s-a rezolvat imediat cu PC-ul, ca sa fiu gata de munca! Asa ca am inceput cu voi.
Xandra, eu sa fiu in locul tau as face mai multe chestii deodata cu burtica lui Vladut: i-as da dimineata si seara, doar o zi jumate, cate un Furazolidon de adulti, 3 pastile in total, te asigur ca va fi ca nou chiar si numai dupa 2, totul e sa vrea sa inghita pastiluta. Eu i-am convins pe amandoi sa tina gura deschisa, le-am plasat-o pe limba cat mai spre gat si le-am dat cu lapticul de seara/dimineata. Apoi, i-as face si copro, ca oricum iese rezultatul greu si macar atunci (daca mai e cazul) sa stii ce tratament ii dai. Nu e scump.
In rest, noi avem maine "serbare" de Pasti la Bogdan, apoi miercuri la Stefania, sper sa ma impart cum trebuie intre ei, bine ca am gasit intelegere cu programul la serviciu. Cel putin deocamdata.
Feli, si mie imi place sa lenevesc, mai ales ca n-am prea avut parte de leneveala in ultimii ani. Si, la fel ca si Mandy, tare as lucra ceva de acasa, insa nu stiu cat de productiv ar fi... ca as cam lenevi!
Va pup pe toate, aici trebuie sa muncesc, vreau-nu vreau. Ne mai auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gandacel bafta multa in noua etapa din viata!

Mandy ma bucur ca ti-ai gasit de lucru si esti mai bine!

Anda
Alte insule sunt departe, nu am vazut excursii, nici n-am cautat ce-i drept. Poate croaziera in jurul muntelui Athos?

Shopping - haine - nope, chinezarii uzuale de taraba.
Shopping - alimentar:
Ulei de masline extra-virgin productie locala, am adus acasa, f bun.
Masline negre, uscate cum iti dau ei la taverne si rosii (kalamata) - imi pare rau ca n-am adus mai multe. Ieftine (fata de la noi) si bune.
Miere de pin, daca iti place.
Smochine proaspete de mancat la fata locului, luam aproape zilnic.

Obiectele-suvenir n-am retinut ca nu ma prea pasioneaza.

De vizitat satul de munte Panagia si de programat un pranz acolo. Stradute inguste, copaci (umbra), plin de taverne si de animatie, mi-a placut f mult. Din pacate era departe de noi si nu ne-am oprit. Mancasem, fetele dormeau in masina... dar va fi aproape de tine (nord)
Satul Theologos, mult laudat, nu mi-a placut asa mult, era mai pustiu/adormit la orele pranzului cand am fost noi.
Plus, bineinteles, plajele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tot Anda, daca vrei shopping de haine la Kavala, sau la Salonic daca o iei pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

gandacel, multumesc mult de sugestie. am sunat-o pe doctora si i-am zis de furazolidon. mi-a zis ca ea imi recomanda sa ii dau 2-3 zile hidrasec - saruri minerale si daca nu raspunde la ele sa-i dau furazolidon. o sa-l iau, sa-l am in casa just in case.
multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Xandra, sanatate! Cum crezi, ai putea citi prospectul sa vezi ca nu-i face rau, macar un saprosan ar merge, sa nu se mai chinuie copilul atata timp, rau nu ii face, ca nu face tratament de o saptamana... iti zic asta pentru ca deja are cateva zile la activ, asa si eu am asteptat mereu, dar dupa 3-4 zile de obicei iau masuri mai drastice.
Lavi, multumesc de urare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pe de alta parte si Hydrasec-ul e medicament si Nati raspunde bine la el, de 2 ori pana acum "s-a dres" dupa doar cateva doze. Xandra, vezi ca trebuie mai multe plicuri o data, cf prospectului, unul singur e pt bebici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

ii dau hidrasec 2 pliculete la o doza, de 3 ori pe zi. din pacate ieri la gradinita au uitat sa-i dea, asa ca ieri a luat doar 2 doze. abia azi va lua 3 doze.........
ma gandesc sa-i dau totusi si furazolidon. e vreo problema sa le ia pe amandoua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Xandra..poti incerca LOPERAMID sirop...strange tare la burtica, e siropel si il ia cu placere..e dulceag-acrisor.
Hidrasec da-i de 30 mg...ala de 15 e de bb.Mancare de regim.
Daca nu face temperatura, scaunele nu-s apoase si nu miros oribilos mai poti amana Furazolidonul.
O alta varianta e ercefuril ...parca o capsula la 12 ore.
La noi loperamidul e sfant si trece si rapid...dupa 3 doze....e super ok.Suna dr si intreaba de loperamid.
Sanatate multa.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

aaa...Furazolidon e si pt copii...de 25 mg.Se da o tableta la 6 ore...

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

stiti ce fac eu acum??? de fapt cam de o ora? il pazesc pe Alex care a cazut FIX IN CAP DE PE SCAUNUL DIN BUCATARIE si acum doarme.
S-a auzit un tosnet ca la un pepene din acela rascopt care trosneste numa de-l atingi.

Am vb cu soramea - care lucreaza pe neuro - sper sa nu fie vreo fisura. El era obosit, nu a vrut sa se culce si am zis sa-l mai las vreo juma de ora. Si uite ce s-a intamplat!!!


Cu inscrierile la gradi, va rog daca aflati ceva, spuneti-mi si mie.
Eu am fost la cresa pe Alex si mi-a zis ca se fac inscrieri in mai atat pt gradi cat si pt cresa. Doar ca gradinitele nu au aflat nimic oficial

Mergi la inceput