Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(45)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Buna fete dragi,

Ioana, MOana, Monica, Alexuta, Dyamy, multumesc din suflet pentru postarile voastre si pentru informatii. M-am mai linistit, intr-adevar cred ca sarcina mea este mai mica decat a estimat ecograful, asa se explica faptul ca nu am vazut decat sacul la eco. Eu fizic ma simt excelent, nu ma doare nimic, nu am greturi, nu am dureri de sani decat f rar si atunci ca niste cutite in lateral, nu ma doare burtica, daca nu faceam testele alea de sarcina asteptam si acum sa vina cm dupa diphe .
Va pup pe toate, fara exceptie, si luni seara sau marti dimineata sper sa vin cu vesti ffff bune de la eco .
Cristy, iti tin pumnii sa nu-ti mai vina cm dupa diphe .


Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta s-a intamplat 6+!
Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

criss....ese bine daca putem face miscare. Eu as vrea sa fac mai multa miscare , insa cateodata corpul nu-mi permite asta , am devenit asa sensibila ...of . Mai am bufeuri cand si cand si am obs un lucru daca ma gandesc la ele ma apuca si mai rau . Am insomnii in continuare insa sper sa treaca in curand .Ma bucur din suflet ca s-a intamplat '' minunea'' .....sa dea DD sa fie cu folos si sa se lase cu 2 linutze . Care au fost semnele care te-au facut sa crezi ca s-a produs ovulatia ? Si eu cu siguranta am ovulat , am avut zile cand secretia a fost f abundenta si alba ,.......si mai este in continuare , sper din suflet sa fie si la mine doua liniute in curand . Azi am 55 zile . Parca tu erai cu 3-4 zile in urma mea , deci ovulatia la tine a avut loc in ziua 50-51 sa zicem , nu ? cam asa s-a intamplat si la mine ....ma gandesc sa nu fii ratat momentul
magdi... ma bucur ca esti un pik mai optimista . Sa-ti ajute DD ca totul sa fie ok si sa iti poti tine bebelul in brate .
hionati.bine ai venit ......imi pare rau ca si tu suferi din cauza acestei boli . Inainte de operatie eu am avut CA 125 = 68 . Am repetat aceasta analiza de curand si valoarea ei este 5. Din pacate nu exista multe tratamente pt aceasta boala . Singurul eficient de pana acum a fost Dipherelinul , dar acum mai depinde si de organism si de evoulutia bolii . Eu am endometrioza gradul 2 . Parerea mea este ca un medic nu iti poate spune ce grad de endo ai , sau cat de grav este , numai daca face o laparo si vede clar cum stau lucrurile acolo. Iti doresc multa sanatate si sa scapi cat mai repede de endo.

pupici pt toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hionati spune:

adita, tu de cat timp te-ai operat? tie nu ti-a spus ca poate reaparea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Magdi ma bucur ca te-ai mai linistit.Pana una-alta iei acid folic,magne B6 si utrogestan?Sau macar pe primele 2?
Hionati bine ai venit!Vei gasi info cate vrei pe prima pagina despre tratamente si despre endometrioza in genere.Eu mi-am facut CA 125 dupa operatie la cateva luni,nu mai tin minte-poate chiar un an si imi iesise ok,adica val normala.Am avut doua fete care si-au facut aceasta analiza si au fost suspectate de cancer initial,dar s-a dovedit ca era endometioza,dar din pacate ceva mai avansata.Pt acest motiv si in general se recomanda laparoscopia urmata de biopsie,pentru ca este singura metoda de diagnosticare ferma a endometriozei si te scuteste de ganduri horror date de analiza spusa de tine si de bajbaieli doctoricesti,uneori...depande de dr.Deci poa sa iasa mare ca esti la menstra cand o faci,ca esti insarcinata,ca ai endometrioza,ca ai chisturi pe ovare,ca ai alte excrescente in zona respectiva...destul de confuz zic eu.
Cristy eu ma bucur ca ai simtit matale ceva.Tin pumnii stansi!Pot insa sa te cert un pic?Cand ma refer la relax,ma refer la detasare totala, NU TE DUCI decat daca te mananca tare undeva sa verifici daca ai avut dreptate.Parerea mea,chiar daca nu mi-ai cerut-o:nu are sens sa monitorizi ceva decat daca esti pusa pe IA sau habar nu ai cam cand si cum se petrece neste treburi legate de barza.Stai cumintica,iubeste-te cu dragutul tau,plimbare la aer ca e spring si Doamne ajuta!
Aditza ca tot ma intrebai...e foarte greu sa ajungi la let it go with the flow,adica sa te laxezi...chestia e sa nu o iei ca pe o sarcina in plus de indeplinit.Nu stiu cum sa explic...trebuie sa ajungi intr-o stare de oarecare nepasare,dar sa fie efectiva nu sa ti se para ca esti relaxata si in fapt sa-ti fuga mintea numa acolo.
Beatrice asteptam sa vedem reclama cu tine.Succes!
KISSES


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

aditza, semnele au inceput de alataieri seara cu o usoara durere de burta, iar ieri dimineata ma tot intepa ovaru stang, apoi in jurul pranzului a inceput un fel de durere/amorteala in jurul burtii/ovarului stang, parca ma tinea ceva acolo, dar nu a durat mai mult de 2-3 ore. pe la ora 4 nu mai aveam nimic. parerea mea este ca am ovulat, insa este adevarat ca pana acum nu am avut secretia specifica (albus de ou) asa cum aveam inainte, dar o pun pe seama dereglarii hormonale (diphe). maine tot am programare pentru eco, asa ca o sa vad daca am avut dreptate sau am batut campii
lucicut, ma declar vinovata, dar oricum as face tot nu reusesc sa ma relaxez, este singurul meu punct slab, nu ma pot relaxa si stau prost cu somnul, si stiu ca asta este foarte rau, da' atunci cand ai buba la cap, nu e prea usor sa o controlezi, eco o aveam programata dinainte ca sa vad care este starea generala pe acolo prin burtica, imi este foarte teama sa nu fac chisturi, este specialitatea mea, asa daca le depistez din timp poate bag un pregnyl si scap de ele. stiu ca ai dreptate, da' nu stiu cum se face...

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

hionati, eu sunt una din cele cu valori mari la ca125. prima data cand am facut analiza era in decembrie 2007, la o luna dupa a doua laparoscopie. atunci a iesit 118.
am facut 6 luni tratament cu diphereline.
luna trecuta am repetat markerul, si a iesit tot mare: 80.
azi merg la oncolog, si probabil ma va trimite sa'mi fac o biopsie (geniile care m'au operat ultima data nu mi'au facut examen histopat... )
o sa va zic mai multe cand aflu exact. oricum, daca trebuie punctie biopsica sau o noua interventie, o voi face imediat, pentru ca e groaznica securea deasupra capului... "suspect de cancer ovarian" e mult mai horror decat "sterilitate primara"...

acu sa speram ca totul va fi ok...





mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hionati spune:

of alexa, este atat de ciudat :( atunci cand ai facut operatia , nu au facut biopsie?

as vrea sa te mai intreb ceva, scrie ca esti mamica ... ce probleme ti-a creat endometrioza in a ramane insarcinata, ce ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

nu mi'au facut biopsie pentru ca au zis ca au suficienta experienta incat sa poata deosebi vizual endometrioza de cancer. or fi ceva neam cu superman si vad la nivel celular, altfel nu'mi pot explica... oricum, eram muuult prea scoasa din circulatie atunci ca sa pot replica, si in plus, faptul era consumat si chiar nu mai avea rost...

iar legat de brotacul meu rocker , endometrioza mi'a creat TOATA problemele posibile, inclusiv aceea de a nu putea ramane insarcinata defel in 8 ani (sunt si acum cu sterilitate primara). pitica mea a ajuns la mine prin adoptie, nu prin sarcina
oricum, mi'am luat gandul de la o posibila sarcina... tot ce'mi doresc e sa fiu ok si sa functionez, sa'mi pot creste copilul...



mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hionati spune:

alexa, eu am citit pe internet k endometrioza este benigna , deci markerul ala poate arata ca nu au curatat tot , nu un cancer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hionati spune:

bafta la oncolog si sa vii cu vesti bune

Mergi la inceput