Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

magdi ....sunt alaturi de tine ! Incearca sa fii cat mai relaxata si sa nu te mai gandesti , asa cum ziceau si fetele nu are cum sa fie vreo problema ....cine stie dc bebe nu se vede inca ?! Mai ai un pik de rabdare ....sau mergi la un alt ecograf ! DD sa te ajute sa pastrezi sarcina si totul sa fie bine .
Fetelor ziceti-mi si mie daca am voie sa fac efort ? Am facut laparo pe 20 Noiembrie ......credeti ca imi dauneaza cu ceva daca fac abdomene si alerg ? Multumesc
Mada , Luci , Criss, Alina , Ana-Alexia, Bitza , Ioana si restul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

aditza, miscarea, sportul sunt chiar indicate si ne ajuta foarte mult sa luptam cu boala asta, este foarte important insa sa nu exageri si sa nu ignori semnele pe care ti le da corpul, asadar sport dar cu moderatie, fara excese..., iar cu laparo nu mai este nici o problema, a trecut atata timp... tu mai ai bufeuri? ca eu in continuare nu pot dormi noaptea din cauza lor si simt ca nu mai pot, sunt franta in fiecare dimineata, abia ma scol din pat
magdita, cred ca ce a gasit iliraluca este corect. domnul doctor de a zis?

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Lucic, AdizaC, Cristy, Ana_alexia, Raluca, multumesc mult pentru info si ganduri bune. Si eu sper din suflet ca asta sa fie cauza, faptul ca sarcina e mai mica decat s-a estimat.
Sincer, dr.T m-a incurajat, mi-a zis ca sunt in grafic, si sa nu disper, ca pana la 2,5 cm poate sa apara embrionul. Sper din suflet ca luni sa il vad in sfarsit la eco si totul sa fi fost mult zgomot pentru nimic.



Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta s-a intamplat 6+!
Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Magdita draga, cu siguranta e mult mai mic decat a-ti estimat la inceput si chiar i-mi amintesc de multe fete care erau speriate ca nu se vede embrionul la aceeasi varsta a sarcinii. Abia astept sa ne spui saptamana viitoare ce mandra esti de prima poza clara e embrionasului vostru.

"Marea taina a existentei noastre nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" Dostoievski
baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Magda eu n-am treaba pe la voi, dar am intrat dintr-o intamplare si am vazut intrebarea ta, iar azi chiar raspundeam la FIV unei fete urmatoarele:

"In primul trimestru de sarcina dimensiunile sacului gestational (GS = gesta sac) reprezinta un element important de diagnostic ecografic al varstei gestationale. Cu ajutorul sondelor endovaginale sacul gestational poate fi depistat de la 2-3 mm dimensiune (adica aproximativ 4 saptamani de amenoree). Cu ajutorul sondelor transabdominale detectarea sacului gestational se face de la 5 mm dimensiune (adica 5 saptamani de amenoree). Structurile embrionare (ecoul embrionar)nu v-a fi vizualizat prin ecografie transabdominala decat atunci cand sacul gestational atinge dimensiunea de 15 mm (corespunzator la 6 saptamani de amenoree).

Ecoul embrionar poate fi depistat cand lungimea acestuia (CRL = crown-rump lenght) este de 2-4 mm (corespunzator la 5-6 saptamani de amenoree), insa doar cand ecoul embrionar atinge 5 mm lungime (corespunzator la 6,5 saptamani de amenoree si o dimensiune a sacului gestational de aproximativ 15 – 18 mm) se poate vizualiza foarte bine ca o structura separata de peretele sacului vitelin, vizualizandu-se chiar si ecouri pulsatile (pulsatiile cardiace, semn ce demonstreaza ca sarcina evolueaza)."

Eu nici n-am fost la eco pana la 6 saptamani si 4 zile, caci stiam ca merg degeaba. Daca cauti pe net gasesti si valorile de la CRL, dar dupa 6 saptamani......

BAFTA MULTA SI TRAIASCA NETUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

magdita incearca sa nu te gandesti, sa nu te stresezi, stiu ca e greu ca si eu sunt in situatie la fel ca tine, n-am vazut inca embrionul. Eu am fost sambata cand aveam 5 si 4 zile dupa ciclu si sacul arata ca de 5 saptamani si 5 zile, a aparut si yolk sac fata de joi cand inca nu era, dar embrionul nu se vedea inca. Eu am citit ca sacul gestional apare in jur de 4 saptamani si creste 1 mm pe zi, ceea ce inseamna ca tu daca ai avut 3 mm saptamana trecuta, aveai mai putin de 5 saptamani si saptamana asta la 11 mm ai mai putin de 6 saptamani, si de crescut a crescut foarte bine. Mai stai o saptamana si atunci sigur se va vedea. Uneori nu e bine sa mergem asa devreme la eco ca doar ne stresam degeaba. Si mi-am adus aminte, la prima sarcina la fel a fost, la 5 sapt si 4 zile nu se vedea embrionul, abia dupa 6 saptamani spre 7 l-am vazut. Deci stai linistita ca totul o sa fie ok. Te inteleg perfect ca si eu sunt la fel, am tot feluri de ganduri dar sa speram ca Dumnezeu ne ajuta si totul va fi bine.

Monica si Rebecca (2008.02.15)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdita

Neata fete dragi,

Vun cu vesti nu foarte bune : am vazut sacul gestational, care a crescut de la 3mm saptamana trecuta la 11mm saptamana asta, insa nu se vede embrionul. Cred ca stiti ce inseamna asta, ma rog la DD sa nu trec tocmai eu prin asa ceva. Am o mare rugaminte la gravidutze sau la mamici: vreau sa stiu daca la aceasta marime de sac gestational voi v-ati vazut embrionii si ce marimi aveau. Stiu ca nu e stiinta exacta, ca nu seamana un organism cu altul, ca fiecare are ritmul lui, bla, bla, insa vreau sa stiu concret, la fiecare dintre voi, marimea sacului gestational cand v-ati putut vedea embrionii.

Va multumesc si astept raspunsurile in cursul zilei de azi, ca sa stiu daca mai pot spera luni sa vad embrionul sau ma obisnuiesc cu ideea ca asta a fost.


Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta s-a intamplat 6+!
Minunea mea



Magdita imi imaginez prin ce treci, nu-ti face ganduri negre, ai rabdare pana luni, stiu ce este fff greu dar daca si Tutu ti-a zis ca esti in grafic atunci stai linistita. Eu nu mai stiu ce dimensiuni avea tzopaita mea la varsta aia, stiu doar ca am fost la 5 sapt si nu se vedea dacat sacul iar la 7 sapt avea activitate cardiaca. Te pup si iti tin pumnii sa auzi inimioara cand mergi la control

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia de Natalia Maria 20.02.2008

prietene DC .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

Buna fetelor si felicitari pentru cele care au reusit sa invinga endo, speranta si curaj pentru celelalte.
Intradevar nu am mai intrat de mult pe la voi dar am fost fff ocupata.
Magdieu sunt la a doua sarcina iar la ambele embrionul sa vazut abia la 7 saptamani asa ca nu-ti face nici un fel de griji. Daca tu te simti bine si nu ai nici un fel de durere in partea de jos si bb e bine, mult curaj si sarcina usoara in continuare. Eu am deja 16 saptamani iar in mai merg sa fac eco. morfologica si am mari emotii.

Va sarut pe toate si va doresc ca toate sperantele voastre sa devina realitate si sa fiti fericite asa cum sunt eu acum,cu un bebe de 1 an si 5 luni( Maria) si celalat in burtica de 16 saptamani.
Dyamy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hionati spune:

salut fetelor,
magdita ,
eu sunt de pe forumul magditei dar fetele de acolo m-au idrumat catre voi .

pe scurt , povestea mea : eco transvaginala : OVAR DREPT AL AP 4,07 cm 3,13 cm ; Aspect ecografic: prezinta o formatiune cu ecouri hiperecogene, de 3,52/2,79 cm (mai probabil chist endometriozic)
am facut analiza CA 125 si ieri am primit rezultatul , a iesit 70
.
am fost la doctor si mi-a spus ca valoarea asta confirma endometrioza dar nu mi-a spus in ce stadiu este sau daca valoarea asta este la limita maxima sau ... doar ca a confirmat diagnosticul de la eco si sfatul ei este sa scot acest chist prin laparo daca vreau sa fac un copil. Am mai citit pe net ca si dupa operatie poate aparea din nou...
voi ce valori aveati la CA 125?
ce tratamente ati facut k sa scapati de operatie si sa ramaneti insarcinate , diagnosticate fiind cu endometrioza?

(eu nu am nici dureri , nici sangerari in afara ciclului ... inca sper sa fie faza de inceput ... ) orice informatie imi va fi de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

helloooo fetele, cam multa liniste pe aici
eu am intrat sa va spun ca cred ca ieri s-a produs evenimentul-ovulatia, eram la servici, aveam o sedinta si nu mai aveam stare sa stau pe scaun, nu-mi doream decat sa plec si sa-mi caut iubitul, in fine nu am putut sa prestam decat dupa vreo 4 ore de la eveniment sper ca nu a fost prea tarziu... acum astept eco de maine sa vad daca m-am inselat sau nu...
va pup

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput