Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Ananas? Yammy. Doar ca nu stiu sa-l aleg, sa fie copt... pana acum am luat doar acru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

trebuie sa fie auriu, atunci cand este foarte copt, devine maro inchis si este mai moale...si este tare bun, zemos si dulce


"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

buna seara
criss ... eu tocmai vroiam sa fug la bucatarie sa iau conserva cu ananas , dar daca zici ca asta nu se pune .....atunci nu mai ma duk , o sa imi cumpar fruct !
ana-alexia..... sa dea domnul sa fie cu doua liniutze
luci ....cat de mult as vrea sa nu ma mai pot gandii ....as da orice ! incerc eu incerc ....reusesc pt ceva timp si apoi iar imi fuge gandul
vroiam sa va intreb ceva : in perioada asta efortul este interzis ? ma refer aici la alergat , abdomene , etc ! Voi dupa cat timp de la laparo ati facut exercitii ? Imi dauneaza cu ceva ?
Ioana , Mada ,Magditza , Alina , Beatrice si restul multi pupicei si o primavara plina de minuni si bucurii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Neata fete dragi,

Vun cu vesti nu foarte bune : am vazut sacul gestational, care a crescut de la 3mm saptamana trecuta la 11mm saptamana asta, insa nu se vede embrionul. Cred ca stiti ce inseamna asta, ma rog la DD sa nu trec tocmai eu prin asa ceva. Am o mare rugaminte la gravidutze sau la mamici: vreau sa stiu daca la aceasta marime de sac gestational voi v-ati vazut embrionii si ce marimi aveau. Stiu ca nu e stiinta exacta, ca nu seamana un organism cu altul, ca fiecare are ritmul lui, bla, bla, insa vreau sa stiu concret, la fiecare dintre voi, marimea sacului gestational cand v-ati putut vedea embrionii.

Va multumesc si astept raspunsurile in cursul zilei de azi, ca sa stiu daca mai pot spera luni sa vad embrionul sau ma obisnuiesc cu ideea ca asta a fost.


Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta s-a intamplat 6+!
Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza20 spune:

Buna dimineata fetelor, cum va simtiti azi? Dati-mi si mie niste idee de mancaruri bune pt endo, ca sincer sunt in pana de idei, nu mai stiu ce sa mananc.magdita nu te speria, nu sunt eu experta in astea, dar ai sa vezi ca DD te va ajuta si totul va fi bine. Va pup si sa aveti o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Magdi eu prima oara cand am fost la eco a fost la 5 saptamani si 5 zile.Mi-a facut eco transabdominala,la o rajghie de ecograf,la un alt dr si nu stiu masuratorile,iar din poza nu-mi dau seama.Insa asa s-a vazut doar o pata,adica sacul gestational si spunea ca PARE sa aibe ecou embrionar,dar sincer nu prea cred ca si-ar fi putut da seama.Adevaratul eco a fost cel endovaginal de la 7 sapt si 6 zile,de data asta la dr meu.Acolo s-a vazut clar BB si fiind in 4D avea deja si mugurasii de la membre,adica s-au vazut dar erau mici-mici.Insa era treaba cu decolarea de ou-si asta s-a vazut bine-bine, iar eu nu prea am retinut multe,ca eram supernecajita.Scrie pe poza ceva de 5,1 cm.Insa stiu ca mi-a spus ca avea 1 cm si ceva bb si avea dupa masuratori 7 sapt si 4 zile. Si avea batai de inimioara pe care le-a masurat.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult...Mai asteapta Magdi,nu stiu ce ti s-a spus,dar mai asteapta.Si tie ti-a crescut Beta frumos,chiar nu inteleg...Eu cred ca e prea mic si oricum nu stii cand a fost treaba ca erai dupa injectii si nu-ti venisera rusii,deci e un pic o situatie mai speciala.Doamne ajuta sa fie bine!
Iliraluca,Ioana,Cristy,Ana-Alexia,Aditza si toate fetele va pupam!Si suntem cuminti acum.


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

draga magdita, gandeste pozitiv, sigur va fi bine, sarcina este in stare incipienta si e normal sa fie mai greu de vizualizat acum, trebuie sa ai rabdare si incredere, sa crezi in minunea din burtica ta. faprul ca saculetul a crescut si ca beta este bun, spune multe. ai vazut ca si monica a avut dubii, si la urmatoarea eco totul s-a dovedit a fi in regula. te pupam si suntem alaturi de tine

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-alexia spune:

Magdita, spera in continuare ca totul este bine! Poate e prea devreme sa se vada embrionul in cazul tau; fiecare organism e unicat.

Bitza, cateva sugestii culinare:
-ciuperci umplute, la tava;
Rupi piciorusele ciupercilor, le cureti(razui),le tai marunt, si le folosesti la umplutura. Umplutura: ceapa taiata marunt, calita in ulei+putina apa( ca sa nu fie prajeala, care nu e sanatoasa), piciorusele taiate, sare. Le lasi sa fiarba 10-15 min.
Cureti palariile de ciuperci de coaja, le speli si le asezi intr-o tava neunsa cu nimic, le umpli cu compozitia de mai sus, apoi lasi tava la cuptor aprox 30 min ( vezi tu cand sunt facute). La farfurie poti adauga mujdei de usturoi si poti servi impreuna cu mamaligutza.
- tochitura de ciuperci (ceapa, ardei, ciuperci taiate marunt, usturoi - le fierbi in ulei si putina apa, adaugi bulion si la sfarsit, usturoi taiat marunt, patrunjel; stingi focul si acoperi imediat cu un capac. Lasi acoperit 10-20 min inainte de a servi, sa se aromeze. Merge cu mamaliguta).
- ciorbe de legume, verdeturi (loboda, urzici,stevie); ca taitei, poti folosi taitei/fidea din faina de orez;
- mancare de spanac;
- mancare de urzici;
- salate de sezon, la care folosesti zeama de lamaie si ulei presat la rece (preferabil de masline);
- sarmalute de post;
- pilaf sarbesc (preferabil din orez brun, care se gaseste la plafar);
- fasole batuta (ceapa sa nu o prajesti direct in ulei, ci sa o fierbi in ulei cu putina apa, si tot adaugi apa, ca sa nu fie prajeala!);
- supa de fasole;
- iahnie de fasole;
- varza...calita (de fapt puse toate ingredientele si lasata la cuptor sa se fiarba);
- mancare de cartofi ( la care sa pui foi de dafin , usturoi: jumatate cand fierbe, jumatate la sfarsit, o data cu verdeata, apoi imediat capacul, ca sa se aromeze);
- cartofi natur ( fierbi cartofi taiati in felii, ii scurgi, apoi ii pui in tava unsa cu putin ulei, adaugi foi de dafin, usturoi, patrunjel, si ii lasi la cuptor 15-20 min sa se rumeneasca putin).
- salata de fructe;
- preparate din peste.
Majoritatea merg servite fara paine, sau cu mamaliguta.

Va doresc o zi cu soare in zambet si in suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza20 spune:

mmmmmmmmmm ana ce foame mi s-a facut , multumesc mult de ajutor, azi merg la cumparaturi sa vad ce gasesc si apoi trec pe gatit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Magdita,

Uite ce spunea chiar doctorul nostru La data cand v-ati facut echo TV sarcina dvs avea 6 saptamani neimplinite (fara o zi) si este IMPOSIBIL de a vizualiza echografic embrionul care devine vizibil DUPA 6 saptamani. La varsta asta el apare ca o ingrosare a unuia dintre peretii sacului embrionar. Singura structura embrionara vizibila la aceasta varsta este vezicula vitelina (Yolk sac). Deci mai mult ca sigur sarcina este mai avansata. Daca se percepe activitatea cardiaca atunci embrionul are minimul 7 saptamani implinite de la UM.

Poate te ajuta, eu tot mai sper sa fie bine. Tu nu prea ai cum sa stii varsta sarcinii, nu? Neavand ciclu de la Diphe poate e mai mica decat te gandeai tu, sper, sper...

Mai caut...

Pupacesc si poate e de bine, sper ca e de bine, nu se poate altfel.

Mergi la inceput