***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(96)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Raspund repede numai la intrebarea Eltekai, ca trebuie sa ies afara ca e soarele sus si copilul nu mai are rabdare, zici ca a innebunit, de cand se scoala numai 'uta,uta', 'merge, adoua (amandoua) afara , uta' si trage de usa, trebuie sa am grija sa nu iasa fara sa o vad.

Am mai vrut unul ca sa mai aiba pe cineva, sa nu fie singura, amandoi mai avem frati, recunosc ca eu ma inteleg mai bine cu o prietena de facultate decat cu sora-mea, dar asta este. Si cand am vrut sa ii fac camera separata, mi s-a facut mila la gandul ca ea va dormi singura in pat si eu cu sotul, parca nu mi se pare drept, imi amintesc ce frumos ne jucam si radeam noi seara la culcare, spre disperarea parintilor uneori. Si am zis ca daca nu fac acum inca unul imediat, o sa incep lucru care e solicitant si s-ar putea sa nu ma mai hotarasc la inca unul, si decat sa imi para rau mai tarziu, mai bine il facem. Tot asta a fost si rationamentul cand ne-am gandit la bani, casa.

Intrebare: Ai vostrii vorbesc la persoana a 3-a? A mea, da, si nu stiu cum sa fac sa vb normal. Tot timpul, 'Andreea, plange, Andreea merge afara' cum ma aude pe mine ca ii zic. Cum trebuie oare procedat?

Betty 27+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Diana,imi aduc aminte perfect ce mi-au scris degetele..si asa cum am patit-o mereu, s-a intors impotriva mea, pt ca ulterior mi-am dorit si io o fetita. e ca un lucru pe care il gandesti fara sa vrei, irational. io tot dau vine pe conjuctura sociala dar stiu ca nu-i asa
Si la Chichi la fel. ca intr-un timp avea baiat.
Ce ciudat e la mine: ca sunt asa o invidie cand aud ca mai face cineva o fetita, dau repede din cap si imi zic: fuugi gandule sau nu pot urmari mereu niste poze cu fetite ca mi se face raau .
si cu cat le scot la suprafata, adika le impartasesc cu altii parca nu ma mai simt asa de vinovata

EDIT: Betty, da, asa vb ei o perioada si apoi trec in faza lu Io, io in sus io (Miniuta, R a spus Ich mai pronuntat: ish, cum se vb in zona cu ch mai mult sch) in jos..si apoi trec in faza la a conjuga verbul la persoana a doua, asa cum vb tu cu el/ea si apoi mai sunt vreo cateva si merg pe drumul bun, e precum la mersul pe bicicleta, mai la stanga mai la dreapta..
R si acum imi spunea: "Camera meu" pt ca substantivul camera in germana e neutru sau spunea: "Cand gata sunt" nu Cand sunt gata cum vb io, adika arunca vb in propozitia secundara la sfarsit..deci inca il mai butonezi..tre sa fii acolo si sa ii arati calea..hai ca am plecat.
Fetelor, m-am trezit cu o durere cumplita de jumate de gat si o ureche..mi-am anulat o programare ca nu-s capabila sa fac ceva..decat sa netuiesc , evident..ce sa iau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

La Multi Ani, Arcadia! Sa fii sanatoasa, fericita si BB2 sa fie cuminte ca si Calinutz!

Didi draga, una peste alta a fost bine ca ai simtit inca o data cat de mult te iubesc si te doresc copiii tai. Multa sanatate la amandoi si tie putere multa, ca si pana acum de altfel! Frumoase toate cadourile primite, felicitam si prietena care ti-a facut surpriza cea placuta!
Da tel si intreba dr ce sa iei pt ureche, chiar nu stiu sa-ti spun! Eu de obicei ma linistesc cu ulei caldut si un tampon de vata.

Gravi, felicitari pt kg pierdute (au fost ceva, nu?) Tii Monti sau alta dieta personalizata de la nutritionist? Matei a zis "mama" prima oara si BB2 dupa cum stii e tot baiat, deci nu te baza pe asta. Dar de ce intrebi, ori te bate gandul sa chemi curand barza?
Mihamora, felicitari pt primul pas catre BB2! Ce-a vrut sa zica sotul cu "nu-i de unde" ca n-am inteles? Sarumana pt urare, sa dea DD!
Mica, Elteka, m-ati amuzat, pai soacre veti fi oricum!
Elteka, eu intru la categoria "Sa aiba primul cu cine sa se joace". :) Idem si cu cazul lui Gravi (singura la parinti) si al Dianei (BB2 mai usor de crescut).

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Febr-Martie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Multumesc . Da, vreo 10, mai am ceva de dat jos. Dieta e personalizata, de la nutritionist, dar, din cate am vazut, merge pe principiile lui Montignac. Multumesc pentru raspunsul la sondaj, deci mariul mai poate trage sperante ca al doilea o sa fie baiat, ca Mara a zis prima data "mama". Ma bate gandul in ultima vreme de nr. 2, dar inca nu ne-am stabilizat situatia locativa, daca pot spune asa, ne hotaram sau, cred ca mai bine zis, ma hotarasc anul asta prin toamna ce si cum .

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:


Paflo DidiAlex Pistachio Arcadia

noi am fost la gradina zoo; bianca a fost fascinata;tipa intr una dupa maimuta:hu!hu!hu! si ridica manutele;

elteka, eu mai vreau bebe2; m am gandit f mult.... mult timp am spus nu categoric pt am avut parte de o depresie .... de nu credeam ca o sa scap; apoi am spus doar nu pentru ca mi ajunge bi dar am sentimentul ca s egoista; eu mai am 2 surori si tare bine este; acum ma gandesc la bianca si cred ca i va fi mai bine cu o sora/frate alaturi; am cateva prietene f bune carora le impartasesc gandurile mele dar cand e ceva f serios doar cu sora mea vorbesc; asta nu inseamna ca bebe2 va fi mai putin iubit; ma gandesc doar ca nu i echipa completa; si daca ar fi sa mi aleg ce sa fie bebe2 as vrea tot fetita, dar asta conteaza mai putin... sanatos sa fie!
si acum sa ti spun de fumat: eu fumez destul; sunt slaba dar nu ca fumez ci pt asa am fost mereu; am in schimb prietene destul de plinute care fumeaza mult; cafea bei?si ea taie pofta de mancare; incerc sa ma las de fumat dar mi e tare greu; ma uit ca am tenul f uscat, ca mi miroase gura numai a tutun(si bi ar sta numai nas in nas cu mine), iarna ma chinui sa fumez in camara din bucatarie; stii ce m a intrebat sotul meu? "sa te vad cum o sa inveti pe bianca, ca nu i bine sa fumezi!"... chiar ma gandesc cum as putea....
astept sa ma las de fumat si apoi cu siguranta incepem "sa muncim" pt bebe2

arcadia, mihamora felicitari!!!!!

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">de la o inima mare la inimioara Soniei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Gravi
Asa sunt si pe LR, Lytess. Moama, 10 kg??? Esti grozava M-ai pus pe ganduri cu disociata, era sa ma apuc sa mananc altceva, dar azi in sfarsit arata cantarul -1kg... M-am pus sa caut cum sa nu amesteci ce grupe de alimente, inca mai studiez, sper sa ma luminez si cu PM-ul tau, multumesc


Ella
Ce bine ca mi-ai spus, ca aveam in cos colantii si o centura care are si efect de sauna... Pai nici eu nu stau bine cu inima , astia nu scriu la contraefecte

"Din cauza ta" (tare elegant Bob ) am scapat in Zara si i-am luat lui Elias niste tenisi...si pantaloni...si tricou...si geaca de blugi, in stil marinar toate . Am ascuns cumparaturile, cum m-a sfatuit pe mine soacra Mie Zara aici mi se pare foarte scump, pantalonii sunt la vreo 26 de euro, mai ales cand treci la grupa de la 2 ani in sus...dar alegere nu este pe aici.

Si sigur, rafturile de fetite ma fascineaza... ce combinatii as trage...


Angela
Ce frumoase sunteti voi, rosioarele!
Imi place si cum testati pampersii


Miniuta
Era sa intru in vibratii cu retele alea... Sotulache cica, ce forma de masochism mai e si asta, tii regim si te uiti la poze de patiserie delicioasa


Didi
N-apuc sa raspund pe indelete, ai scris multe chestii si importante, tre' sa-mi fac timp deseara, doar ca terorika asta al meu tot dupa 12 se culca... Stiu de praji, dar talentul e in familie


Betty
Si Elias vorbeste la persoana a3a, dar nu numai. Mai zice si "nu vreau". E normal, fiindca imita, dar citisem pe undeva ca poti sa incepi sa repeti la pers a2a. De ex. Andreea vrea afara - tu zici: Tu vrei afara? Bine hai, ca vin si eu cu tine! Dar e obositor sa mentii controlul, sa faci mereu "bine" ...sa nu zbieri, sa nu te enervezi, sa-l lauzi, sa...nu?

Eu ieri am urlat o data la Elias de am zis ca-l suflu pe geam. S-a enervat, a luat ditamai masa si a dat cu ea de pamant Am avut o discutie mica despre cum ne descarcam nervii amandoi si am facut pace. La care Elias a invatat si cuvantul "amandoi", asa ca pana seara a zis "Elias cu mama matoi"

Sotulache m-a consolat ca si daca nu corectez vorbirea, tot o sa se prinda el sa vorbeasca la persoana intai Asta ca sa-i raspund oarecum lui Didi si sa stric impresia ca noi ii turnam stiinta pe urechi acilea lui Elias. De fapt, io am aderat la principiul lui sotulache, mi s-a parut mai sanatos decat cel de tocilareasa al meu . Care zice asa: draga, nu ne stresam (mai ales ca suntem un pic egoisti si vrem cat mai mult imp pentru noi ) si nu-l batem la cap. Rolul nostru sa-i asiguram cei 7 ani de acasa, adica sa fie sociabil, sa salute, sa multumeasca, sa stie cum functioneaza lumea si sa functioneze in colectivitate. Restul sa-l invete la scoala: culori, cifre, poezii... Vezi? Ca daca facea el copii, cu mentalitatea si spiritul lui senin, aveam vreo 4 pana acum

Miniuta
Inteleg ce scrii

Fetele, multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am citit si mai citesc si meditez...


Mamica lui ELIAS ( 31.05.2007)

Cherry Blossom la Washington

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eh, io ieri eram cu copiii prin padure si la asta ma gandeam. ce-ar fi fost daca n-as fi avut 2 copii, daca m-as fi limitat la chestia comoda (ca sor-mea & sotulachele ei isi permit diverse hobbiuri time-consuming, fin'ca au numai un copil). adica daca anais n-ar fi existat - doamne, groaznic ar fi fost. (bineinteles, pt ca eu am cei mai frumosi/destepti/iubitori etc copii din lume )

e foarte interesant cu 2 copii si merita

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, zorzonele si briz-brizuri

margelute noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Mda, eu am senzatia ca, daca nu ma hotarasc anul asta, nu-l mai fac pe al doilea.
Cornelia, felicitari pentru margelutele noi, foarte inspirate!


Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

atunci facem galerie pentru alina sa se hotarasca.
a... ca mi-am adus aminte - andreiu meu aspus prima data "mama". din pacate, nu se referea la mine, ci la ta-su.

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, zorzonele si briz-brizuri

margelute noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

miniuta tu ai pus si reteta de cozonac?? Please mai vreau si eu, ca nu mi-am salvat-o atunci. Da de pasca ai reteta? .

corap mi-e cam rusine ca nu am ajuns sa iau margelutele de la tine. Si le vreauuu...

gravidutza noi am avut land view anul trecut si nu a fost nici o problema.

Mergi la inceput