***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007**(96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Elteka, iti trimit PM maine. Legat de sondajul tau, eu am fost singura la parinti si, chiar daca pentru mama a fost mai bine asa, cu unul (doi ar fi fost si mai greu de crescut dupa ce s-au despartit ai mei), eu am simtit lipsa unui frate/sora destul de acut. Mai mult, toate dezamagirile legate de prietenii au plecat de la faptul ca, neavand frate/sora, l-am cautat/am cautat-o in alti copii/alte persoane (treaba asta a tinut din copilarie pana in facultate) si cred ca am fost cateodata cam posesiva. In fine, e greu de explicat fidel, dar concluzia e ca imi doresc doi copii, astfel incat Mara sa nu creasca singura. Acum sper sa ajung sa-l fac si pe-al doilea, ca mariu e cam indoit.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Alina,
vreau sa cred ca arati asa bine dupa rebranding si dupa colanti nu doar dupa dieta.
Dar pe care i-ai avut? pe cei de slabit sau pe cei anticelulitici?
Ca io ii vreau pe aia antiportocala; nu ca m-as supara daca as mai da jos vreo 3 kile cat sa ma simt ok.

Elteka,
nu am vazut colantii pe LR desi eu am studiat site-ul pe acest segment; dar asta era inainte sa intre franciza LR pe RO.
Eu am comandat de pe LR anul trecut o centura de electrostimulare; a fost pana in 200 eur dar o tin in dulap fiindca imi induce tahicardie; am incercat-o chiar azi , am zis ca poate s-a schimbat ceva de cand am incercat-o ultima oara; desi am folosit un program de incepatori, nu se simteau cine stie ce impulsurile, a trebuit sa iau aspacardin dupa;
Asa ca nu-mi ramane decat sa incerc si colantii.

Arcadia,
La multi ani! sa ai sarcina usoara!

Didi,
deci te-ai petrecarit la greu; frumos cadoul cu amazon.
Si eu anul asta am primit de la colegi de ziua mea vouchere la Sephora; nu e cine stie ce, mi-as fi dorit sa fie vouchere la Humanitas de ex, dar ideea a fost ca macar mi-am putut alege cadoul, ca pana la urma colegii nu te pot cunoaste atat de bine incat sa nimereasca cadoul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

LA MULTI ANI!, draga arcadia, sa ai parte numai de fericire si multe bucurii (si o sarcina usoara usoara, fara nici un fel de stress si nervi si oboseala!)

hehehe, elteka, bineinteles ca i-a placut tortul socrelei, dar ea oricum nu are pretentii. reteta originala avea un blat rosu, dar nu am gasit colorant, asa ca l-am facut cu cacao, si a fost foarte fain. zici ca te-ai uitat la ce mai gatesc eu...pai eu gatesc, si as gati si mai mult, dar nu am pentru cine. inchipuie-ti ca sotului meu nu-i plac prajiturile deloc , asa ca atunci cand fac un tort, il impart cu socrela si eventual cu vecinii. cand am venit eu aici acum sase ani jumate, m-am apucat de bucatarit/prajiturit, experimentat retete....m-am ingrasat urgent sase kile. si apoi am ramas pe acolo, cu mici fluctuatii. inainte de sarcina slabisem, eram binisor, si ce-am zis, daca am slabit asa usor...imi dau acum in petec, ca dupa sarcina slabesc iar. din pacate socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, si acum nu am mai slabit. am mai zis eu, dau jos patru kile, le pun la loc. ca la prosti. mai rau e ca eu chiar sunt grasuta, nu numai dupa standardele estetice, ci si dupa cele medicale, care ma incadreaza la supra-ponderale . daca aveam si eu macar un sot care sa aprecieze formele rubensiene, poate mi-ar fi fost mai usor sa ma impac cu soarta nemiloasa....dar asa...mananc si plang .

frate-meu a incercat odata sa ma consoleze, si mi-a zis ca poate nu ar fi o idee rea sa accept faptul ca imi place sa mananc, si ca nu voi fi niciodata o slabanoaga, dandu-mi-l exemplu pe andrei plesu care zicea ca el a acceptat de multisor ca e un gurmand si ca nu are rost sa se priveze de toate aceste placeri culinare numai de dragul de a fi slab. ei, la mine e mai greu, ca eu vreau si cu burta plina, si daca s-ar putea cu o silueta a la ella. mda, mai greu. de-a dreptul imposibil, cand mananci numai de placerea gustului .

acum ca tot veni vorba de slabit, spun si eu ce a spus graviduta, nu recomand nicicui regimurile complet disociate. gen o zi lactate, una iaurt, una carne. cum spuneai si tu ieri, seara iti era o foame de mureai...corpul nu uita, si cu prima ocazie isi ia revansa, si pune totul la loc. sau si mai mult, ca deh, poate mai vin vremuri de restriste si trebuie sa aibe rezerve. si eu sunt adepta lui montignac. nu am studiat varianta south beach, dar am inteles ca ar fi o varianta a disociatului propus de montignac, doar ca exclude fructele in primele doua saptamani si merge pe produse light. asta din auzite, recunosc. dar, tot din ce am tot citit, cica produsele astea light sunt mai urate decat credem noi, pentru ca au adaugat amidon si gelatina si alte nebunele pentru a avea un gust/o culoare. ma rog...deja sunt off topic rau de tot.

ah, ce tinem mortis sa-ti spun: cand te mai gandesti ca fumatul ar fi o varianta ca sa slabesti, aminteste-ti si ca toti cei care se lasa de fumat se ingrasa intre doua si zece kilograme. asa ca ce iei pe mere, dai pe pere.

vezi, la teorie stau foarte bine, pe cand practica ma omoara.

ma intrebai daca sunt ingrijorata de faptul ca david nu vorbeste prea multe. nu, nu sunt, dar la un moment dat citisem undeva ca la un an jumate un copil ar trebui sa aibe cel putin zece cuvinte in vocabular, printre care musai cuvantul mama, si ca daca nu ar trebui luate in considerare nu stiu ce fel de intarzieri in dezvoltare, si era pomenit si mult temutul autism. ei bine, david mai are putin si face doi ani si abia acum incepe sa spuna "mama", si nu ca sa ma strige, ci cand ma vede in poze, sau cand il apuca, asa, si constata ca sunt pe langa el. ieri am lucrat si spunea sotul ca dupa somnul de la pranz ma cauta prin casa si spunea intruna "mama-mama". o fi asta inceputul. ce e mai amuzant este ca asimileaza cuvintele si in germana si in romana, dar are preferinte: la minge ii spune doar ball, pe cand la apa, oricat s-ar stradui tati sa il auda spunand wasser, ii spune doar apa. ma rog, saptamana viitoare plecam spre brasov, si sper ca dupa trei saptamani petrecute cu bunica (si nu numai) sa aibe mai multe cuvinte in vocabular. in iarna au fost ai mei aici o luna, si parca isi mai daduse drumul la vorba.

referitor la sondaj: eu nu mai vreau al doilea copil pentru ca m-a speriat foarte foarte tare experienta de dupa nastere, cand la o saptamana am inceput sa am atacuri de panica, senzatia de sufocare, si mai ales sentimentul ala ca innebunesc. si acum ma apuca tremuriciul cand imi amintesc cum ma trezeam si spuneam "acum innebunesc", simteam efectiv ca o iau razna. nu stiu nici acum ce am avut, cred ca a fost un dereglaj hormonal, incepea sa se instaleze lactatia, habar n-am, oricum, a fost atat de rau, si m-am speriat crunt. ca sa nu mai spun ca imi inchipuisem ca sunt un soi de super-woman, ca vin de la spital cu david si ma duc la plimbare, fac un tortulet de intampinare, primesc si fac vizite....si multe altele. si nu eram in stare nici sa ma ridic din pat. sa nu mai spun ca am ablactat dupa sapte zile de la nastere, un alt mare mare esec personal. iar m-am intins, esenta era ca respectiva experienta m-a ingrozit intr-o asemenea masura incat ma apuca transpiratiile cand ma gandesc sa o iau de la capat. in plus, nu am deloc suportul sotului, care nu si-a dorit niciodata mai mult de un singur copil (dar si el a fost singur la parinti). eu am un frate, si avem o super-relatie, si mi se parea ca un om nu e cu adevarat intreg daca nu cunoaste si valentele iubirii de frati. acum mi se pare asta o prostie, ca sa nu mai spun ca am cunoscut frati/surori care nu-si vorbesc cu anii desi traiesc in acelasi oras. asa ca....fiecare dupa cum socoate.

am mancarici la degete??? parca m-am cam lungit azi.

uite aici link-urile pentru cateva retete: www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/18221/Focaccine-aromatiche/" target="_blank">foccacia, pentru www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/18302/Coroana-mexicana/" target="_blank">coronita cu umplutura de pizza , si pentru ca tot spuneai ca vrei ceva sarat, ti-as recomanda www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/19064/Evantai/" target="_blank">asta.

daca mai vrei si alte retete, sa spui, ca iti pun link-ul.

vai mica, nici eu nu vreau sa fiu soacra, dar deja am baiat, deci poate nu scap. pe de alta parte, desi m-am plans mult de soacra-mea, si nu imi place totul la ea, am avut de curand revelatia ca are o mare mare calitate: nu se amesteca niciodata, nu vine sa imi impuie capul cu tot soiul de babisme, sa imi spuna ce si cum sa fac. si desi am stat cu ea in casa cinci ani, niciodata nu a zis sa fac un lucru alfel decat l-am facut. ceea ce mie nu stiu daca mi-ar iesi, pentru ca mi-e greu sa ma abtin si sa nu spun "eu as fi facut asa si-asa". constat pe zi ce trece ca sfaturile sunt de dat cand ti se cer, or eu ma mai bag si cand nu mi se cere.

acum, daca e sa o luam asa, soacrele sunt soacre si daca sunt mame de baieti, si daca sunt de fete. mama are si ginere, si nora. dar ea e una model, ca deh, niciunul dintre noi nu sta in romania

mihamora, daca stai sa faci calcule, uneori nu e timp sau nu sunt bani nici pentru primul copil (cel putin asa spunea sotul meu, care s-a lasat cam greu convins). important e sa-ti doresti copiii din inima, cred eu, ca posibilitati se mai ivesc.

betty, imi pare asa de rau ca aveti (amandoua) probleme cu somnul. de david nu mai zic nimic, dar imi amintesc si acum de insomniile mele din timpul sarcinii, cand stateam aproape toata noaptea treaza. insa daca atunci mai recuperam dupa-masa pe la patru cu cate un somn de o ora, acum sunt pe nicaieri. asta e...or veni candva si la noi somnul ala bun. inca mai sper!

speram sa scriu mai mult dar vad ca imediat clachez, desi nu e decat unspe jumate. ma duc macar sa ma spal pe dinti, ca in general pe la 12 ma cheama david la datorie.

noapte buna, si sper sa mai intru saptamana asta, desi sunt in mari pegatiri pentru plecatul in concediu (daca nu am antreament ca elteka la plecatul de acasa cu david, trebuie sa imi fac liste peste liste ca sa vad ce si cum).

mamica lui david(21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

LA MULTI ANI !!!!celor care si-au serbat ziua de nastere zilele trecute
Paflo DidiAlex Pistachio Arcadia

Am reusit sa citesc ieri si azi ...emotii iarasi pentru mamici, imi e tare dor de momentele cind eram gravida, apoi cind am nascut, primele ore cu Nicole...superb !
Mihamora, Arcadia Sarcina usoara si multa sanatate!

Si eu mi-as dori al doilea copil, si eu sunt singura la parinti, sunt momente cind as vrea sa vorbesc cu cineva apropiat de virsta, frate sau sora, dar am noroc ca am verisoare si prietene , va am si pe voi !!!! Daca eram mai tinara cu citiva ani, ma incumetam, dar ma bucur enorm ca o am pe Nicole, ea e viata mea

Miniuta, te invidiez ca o sa fii in Brasov, eu ii astept pe ai mei aici in 16, nu stiu cind o sa ajungem noi acolo, dar imi e dor de Brasov...te asteptam cu poze...

Vazut poze cu capsunei nazdravani si vorbareti!! A inceput si Nicole sa comunice si sa repete mai mult, amestecate binenteles, dar ce-l mai mult ii plac literele...

Despre kg...mi-e greu sa vorbesc, ale mele stau pe burta, copase si alte parti..nu m-am apucat de nici o cura, si eu gatesc si incerc chestii noi dar trebuie sa fac mai multa miscare, inaint emergeam mai mult acum numai cu masina...

Va doresc o saptamina buna si numai bine !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Miniuta, am bagat si eu un ochi la link-urile cu bunatati...wow ...tare bine arata si instructiuni usoare, mi-e imi e teama de aluaturi din cauza cuptorului...ma tot uit sa-mi iau unul destept si nu ma pot hotari de care sa iau...

Avem si noi poze noi in semnatura ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

Didi, la multi aaaaaaaaani! sa fiti sanatosi si fericiti si linistiti. scuze de intarziere, dar stii ac eu nu intru in week-end...

arcadia, mihamora felicitari! sa fie intr-un ceas bun si sa aveti [cate] o sarcina cat mai usoara.

mai, eu incep sa devin invidioasa cand vad cate mamaici de capsunici au sau se pregatesc sa aibe al doilea bebel. tare mi-as dori si eu un baietel, dar sotul nu-si-nu. ca mariuca e de-ajuns. eu tot sper sa se razgandeasca.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Arcadia, Mihamora, inca o data felicitari Sa fie intr-un ceas bun :) Sarcina usoara in continuare !!


Elteka,

Citat:
citat din mesajul lui Graviduta

Elteka, iti trimit PM maine. Legat de sondajul tau, eu am fost singura la parinti si, chiar daca pentru mama a fost mai bine asa, cu unul (doi ar fi fost si mai greu de crescut dupa ce s-au despartit ai mei), eu am simtit lipsa unui frate/sora destul de acut. Mai mult, toate dezamagirile legate de prietenii au plecat de la faptul ca, neavand frate/sora, l-am cautat/am cautat-o in alti copii/alte persoane (treaba asta a tinut din copilarie pana in facultate) si cred ca am fost cateodata cam posesiva. In fine, e greu de explicat fidel, dar concluzia e ca imi doresc doi copii, astfel incat Mara sa nu creasca singura. Acum sper sa ajung sa-l fac si pe-al doilea, ca mariu e cam indoit.


ETA, si la mine la fel... cu diferenta ca saracul mariu e obisnuit cu ideea de mult, de pe la inceputul relatiei noastre :D
Ma sperie un pic gandul la cum va reactiona Manu, cat de greu/usor o sa fie, dar mai bine decat sa fie singura.
Eu nu am fost singura la parinti, dar intre mine si fratii mei sunt 9 ani si 1/2 si 11 ani. Mult prea mult. Si nici alte rude/verisori nu am avut

In momentul asta nu are nici o importanta ca bebe e baietel, important e sa fie sanatos, sa se inteleaga cu Manu, sa creasca frumos impreuna...
Pe al treilea eu nu il fac :D Desi tot timpul ziceam ca vreau 3. Dar e greu - pe langa crescut, mai trebuie spatiu, masina mare, financiar nu stiu daca ne-am permite... Plus ca probabil timpul se va reduce la 0.
Si asa cand ma uit la Manu cum se rasfateste in continuu... Mai e si suparacioasa, cand i se pune pata nu mai vorbeste cu tine... Are o personalitate... Si stie ca un zambet rezolva orice, deh, mi-a gasit slabiciunea... Vine cu un zambet, o imbratisare si zice "(ier)'tare mami" si stie ca ma imbuneaza... Daca nu merge la unul dintre noi, fuge la celalalt... Si cineva cedeaza. Atunci nu mai vorbeste o vreme decat cu cel care a cedat, celuilalt ii zice sa plece. Eh...

Anca 38+ & Manu 02.06.2007

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ella, colantii mei erau Lytess, nu stiu de ceilalti.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Mica, parca voi ati fost anul trecut la Royal Wings, nu? Imi poti recomanda un anumit tip de camera, adica land view sau sea view? Stiu ca existau discutii legate de tipul de camera, un anumit tip dadea spre o zona cu zgomot.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Oau cate vesti si cat am de citit!!! Imi place!!
Felicitari Miha si Arcadia!!! Sa fiti sanatoase, sa aveti sarcini usoare!!
La multi ani, Didi!! Scuze pentru intarziere dar eu nu intru in w/k.
In legatura cu al doilea copil...Dupa ce l/am avut pe Alin cu mari greutati, am zis ca nu mai fac alt copil. Alin a fost si greu de crescut : bolnavicios, agitat, ma adusese in pragul nebuniei cu loviturile la cap etc. Totusi in sufletul meu... cred ca nu renuntesem la ideea de a avea minim 2 copii (nu dadusem toate lucrusoarele). Eu nu mai am frati sau surori. Abia dupa 4 ani m/am hotarat sa mai fac un bebe (mai ales ca imi doream cu disperare o fetita- Didi chiar m/a certat ca am fost atat de dezamagita cand am aflat ca bebe e tot baiat). Hotararea a fost determinata de
- ca vroiam ca Alin sa aiba pe cineva langa el (nu ca mine)
- imi era dor de un bebe mic. Alin crescuse si devenise cumva independent
- vroiam sa am o fetita
Si ca sa le incurajez pe fete > Toni a crescut muuult mai usor decat Alin. Nici eu nu mai sunt asa stresata, Toni se mai joaca cu Alin si ma mai lasa pe mine in pace etc. Acum eu nu stiu cum ar fi fost daca diferenta de varsta ar fi mica.
Acum nu mai stiu ce vroiam sa va mai scriu....Dar revin mai tarziu...
Va pup




Mergi la inceput