Emma este iubire!

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

A fost odata ca niciodata....
Au fost...o kissulina,otrompetica si o rochita...si multe flori....

A fost odata o Mama. Si avea viata ei. Numai ca pierduse pe undeva culorile si nu gasea un sens. O viata frumoasa...dar fara culori...
Intr-o noapte, Dumnezeu i s-a aratat in vis.Si a intrebat-o:"De ce esti atat de trista". Mama i-a spus. Dumnezeu a ras usor, dand ingaduitor din cap:"Scumpa mea, iti voi da culorile de care ai nevoie. iti voi da cerul azuriu, verdele frunzelor,rosul aprins al inimii, galbenul florilor de primavara...Atat doar, cand voi avea nevoie de ele, va trebui sa mi le inapoiezi."

Dimineata, mama nu-si amintea nimic din visul ei, nici vocea lui Dumnezeu, nici promisiunea pe care ea i-a facut-o. Simtea doar o imensa fericire in suflet. In acea dimineata, pasarile cantau, iar cerul i s-a parut de un albastru mai intens.

In acea zi a aflat ca ea, Mama, urma sa primeasca cel mai de pret dar, un Copil.

Bucuria era fara margini, iar Tata i-o impartasea.

Lunile au trecut...Si s-a nascut Ea.Lumina ochilor lor, bucuria fara margini a doua vieti frumoase, dar, pana atunci, fara culoare...

Plina de viata, le impartea zambete, cantec, lumina, flori, culoare. In fiecare zi.
Fetita a primit in dar o trompetica si de cate ori unul din ei era trist, ea suna voios din trompetica si le alunga gandurile negre.

Si s-au bucurat Mama si Tata si au iubit-o nemasurat....

Ar trebui sa scriu aici..."si au trait fericiti pana la adanci batraneti"...pentru ca asa se termina fiecare poveste...dar aceatsa este o alta poveste...Este o farama de viata, este o farama de iubire, o farama de culoare...o bucata de suflet...

Timpul a trecut, iar Dumnezeu s-a aratat din nou in vis si a intrebat-o pe Mama daca si-a gasit culorile viata ei. "Da, Doamne, sunt atat de fericita, iar viata mea are acum un sens". Dumnezeu i-a zambit si a sarutat-o pe frunte."Ingheata clipa asta in inima ta si sa ti- amintesti vesnic. Culorile sunt in sufletul tau"

A doua zi, Mama s-a trezit amintindu-si promisiunea facuta lui Dumnezeu. Stia ca-i va fi greu, dar mai stia ca nu este singura.

Si i-a luat copilei ei dragi, de ramas bun, o rochita alba, cu flori, o rochita de inger, ca sa se imbrace cu ea cand se va intalni cu Dumnezeu...

Numai ca pe masura ce se apropia clipa despartirii, ii era tot mai greu sa renunte la Fetita ei cu ochii de foc si se agata cu disperare de firul de viata din ea...Si inca o zi...si inca o zi...

Dar apoi a inteles...

A strans-o in brate pentru ultima oara, i-a sarutat obrajii, i-a mangaiat ochii...si a lasat-o sa zboare zambind cu un sir de fluturi albi, spre cer..in rochita ei alba cu flori...intr-o zi de primavara...

Si din cand in cand, printre nori,se aude o trompetica sunand pentru ca Mama sa-si aminteasca sa vada culorile din viata ei...

In rest...flori...multe flori...

Epilog

Scumpa Mama,

Cineva m-a invatat odata ca Dumnezeu ne trimite mereu cate un semn prin oamenii simpli de langa noi. O vorba, o privire, un suras...
Voi, tu si pretioasa EMMA,mi-ati intarit acest lucru. Prin voi,mi s-a aratat Dumnezeu, m-a invatat sa fiu Mama, sa iubesc, sa ma bucur, sa imi gasesc culorile...sa traiesc.

Suntem dezamagiti, ne pare rau ca a plecat, dar ne inselam!!!Emma este o invingatoare!!!!Emma a invins moartea!!!A pacalit-o!!!I-a furat din timpul ei, si-a ras de ea trompetind si incapatanandu-se sa traiasca.

Priviti poza! Nu este cea a unei invingatoare?

Ma plec in fata ta, EMMA, ma plec in fata ta, Mama!

mami Ruxandra, in plina formapentru Andrei Tudor,cel mai nazdravan

poezici pentru mamici si pepenasi
www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase
Andrei Tudor- minunea noastra -The Story

...inseamna
ca infinitul si-a gasit limite
ii zarisem grimasa
zvarcolindu-se-n catuse de fier
aripile sunt inutile acum
chiar si cenusa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

dariux, m-ai emotionat pana la lacrimi cu postarea ta!

* za rabbit rules *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibaby spune:

ANIDAZ - SUPERBE versurile tale , pline de sensibilitate ,ai redat povestea lor de dragoste , esenta vietii pe acest Pamant ,inca odata FELICITARI , ma bucur ca le-am citit






Multa putere Aida ,tie si familiei tale !
Odihneste-te in pace micuta EMMA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Diarux, doar atat...


BLOG DC-Impreuna Timisoara


Caut cu lumanarea orice:)) ...uneori chiar gasesc!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

CE NU POATE FACE CANCERUL


Cancerul este atat de limitat,
Nu poate mutila dragostea,
Nu poate sfarama speranta,

Nu poate eroda credinta,
Nu poate distruge pacea,
Nu poate ucide prietenia,

Nu poate reprima amintirile,
Nu poate lua curajul,
Nu poate invada sufletul,

Nu poate fura viata eterna,
Nu poate cuceri spiritul!

Anonim

http://www.asociatiapavel.home.ro/diseases_ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Diarux,





Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Diarux m-a emotionat pana la lacrimi povestea! Ar fi tare frumos daca am strange toate aceste minunate povestioare inspirate de Emma si le-am reuni intr-un volum "si pisicutele au aripi".

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabibaby

ANIDAZ - SUPERBE versurile tale , pline de sensibilitate ,ai redat povestea lor de dragoste , esenta vietii pe acest Pamant ,inca odata FELICITARI , ma bucur ca le-am citit






Multa putere Aida ,tie si familiei tale !
Odihneste-te in pace micuta EMMA!

gabriela


Multumesc,insa speram sa nu fie nevoie sa scriu asemenea versuri,.Nu am scris mult la acest subiect,dar de fiecare data speram sa nu gasesc mesajul care a schimbat atatea vieti,

Aida ma inclin in fata ta si cu o mare durere in fata Emmei !Dormi in pace suflet de inger!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

Diarux pt poveste.

poze, Just Me
Infertilitatea este o boala, Bazar pt Mihaita
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:


EMMAesti o invingatoare!!!

....nu am cuvinte sa exprim ce simt...

Condoleante familiei!!!




Mergi la inceput