Strumfi de iul-aug 2007 (135)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Georgi ochisorii m-au dat si pe mine gata. Sigur va fi coada la usa voastra.
Stefania bafta la noul job.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

m-am intors de la cheltuit banii
subscriu la cele spuse de mychy,mie imi place sa fie tuns,aranjat,nu cu parul asa,mai ales ca e tare neregulat.
oanamada,daca am cu ce ma laud,apoi stii vb aia hotul neprins negustor cinstit...nu-mi fac probleme ca nici eu nu's de lepadat,iar modestia e punctul meu forte...
nico,spor la treaba,lasa ca reusesti.

multumesc inca o data de aprecieri,va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

[quote]citat din mesajul lui musso17

m-am intors de la cheltuit banii
subscriu la cele spuse de mychy,mie imi place sa fie tuns,aranjat,nu cu parul asa,mai ales ca e tare neregulat.
oanamada,daca am cu ce ma laud,apoi stii vb aia hotul neprins negustor cinstit...nu-mi fac probleme ca nici eu nu's de lepadat,iar modestia e punctul meu forte...
nico,spor la treaba,lasa ca reusesti.

multumesc inca o data de aprecieri,va

Pai mai...atunci baga tare si cu tine nu numai cu sotu!!!! Poze, alea, alea......
Nico, bafta la lucrari....am vazut si eu autocadul asta...da tare mi-as prinde urechile cu el...eu sunt cu altele...machetari, corel....


Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Hi !
Sa va zic de noi, nu mai tin minte ce am scris inainte: a fost o viroza respiratorie suprainfectata cu o bacterie, cu fabra pana la 40, nu a reactionat nici la antitermice orale, nici la novocalmin, nici la impachetari/sosetute cu otet/bai reci, numai la paracetamol intravenos, dar acela nu se face mai des de 8 ore, si ei ii crestea iar febra dupa 3 ore. A fost ingrozitor, am stat cu perfuzii, a ramas cu branula, facem antibiotic intravenos, dar suntem acasa si mergem de 2 ori pe zi la spital. Desi a fost dat orbeste, pentru ca nu s-a putut face antibiograma, pare sa reactioneze bine, de mai mult de 24 ore n-a mai facut febra, este vioaie si doarme noaptea foarte mult.

Eu n-am pus geana pe geana cam 60 ore si am stat doar in picioare sau pe un scaun tare, asa ca luni dupa-amiaza mi s-a facut rau cu lesin, voma si contractii care s-au oprit greu. Luni seara m-au apucat iar contractiile si m-au tinut asa 4-5 ore, incepusem sa le cronometrez, erau cand la 2 minute, cand la 5 sau la 9, am luat 4 no-spa intr-o ora, am respirat adanc, pana la urma am adormit si s-au rarit. Eram foarte obosita si deshidratata, dar n-am voie sa nasc acum.

Am citit tot din urma dar nu mai stiu decat putin din ce voiam sa raspund. Va multumesc tuturor celor care v-ati gandit la noi si ne-ati trimis urari de bine.
Oanamada, am pupat manuta cu branula, multumesc. Saby a tot avut imunitate pana acum, dar uite ca am patit-o rau de tot. Sa pui poze cu hainutele de la Bruxelles .
Monicabo, felicitari pentru olita.
Luna, Timi, Oanamada, si eu sunt la fel de "exagerata" in ceea ce priveste alimentatia copilului, nu-i adaug sare in mancare (nici nu-i desarez branza), nu-i pun zahar, ci miere (dar mai scapa rar la dulciuri cumparate, care au zahar), numai ca pe mine ma omoara toti cu sfaturile. Nasa fetei imi zicea ca am alaptat-o mult prea mult, ca la 7 luni deja era fetita mare si nu-i statea bine sa mai suga , apoi alte "binevoitoare" care-mi ziceau sa-i dau mar cu biscuite la 2 luni ca sa manance mai consistent. Cel mai tare ma enerveaza maica-mea care este experta in sfaturi de dat cu capul de pereti, gen sa dam ceva calmante la copil, ca se enerveaza prea repede, apoi: cum sa scot mucii cu aspiratorul ala mare, ca nenorocesc copilul, ii stric etmoidul , apoi se plangea colegelor de la spital ca o pun sa se spele pe maini cand intra in casa, inainte sa puna mana pe copil, ca si cum ar fi trebuit sa-mi fie rusine de asta, si multe multe altele.
Ieri imi zicea ca daca sta ea 2 zile cu fata o invata sa faca la oala, de parca asta ma durea pe mine acum, ca nu face la oala. Mai bine o invata sa-si sufle nasul. Cand am ajuns la spital si m-a intrebat doctorita de ce n-am venit mai devreme, s-a grabit sa raspunda ea in locul meu: "pentru ca nu asculta de mine, ea le stie mereu pe toate"
Am luat-o cu noi pe mama dimineata sa mai stea cu Saby ca sa stau si eu intinsa si o ducem seara inapoi, dar mi-a facut la nervi si contractii incat nu o mai aduc, raportul beneficiu/risc este prea dezavantajos.

Cam asta ar fi, sper sa scriu mai des odata ce se mai rezolva din probleme.

Carla, s.29 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

V-am zis cum ma tineam dupa salvare duminica seara cu contractii si cu peste 100 in oras? Atata-mi trebuia sa ma opreasca vreun politist!
Cand am ajuns acasa Saby a fost atat de fericita incat a uitat de branula, a inspectat toata casa si toate jucariile, apoi seara cand ne-am intors la spital pentru antibiotic deja incepuse sa planga, credea ca iar ramanem acolo, la patul de examinare zicea "asta patut nou"
Este impresionanta puterea de refacere a copiilor, cum a scapat de febra, a redevenit copilul pe care il stiam.

Carla, s.29 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Carla multa sanatate si ai grija de burtica iar pe mama ta nu o mai baga in seama

Stefania mamica Buburuzei Catarina
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Multumesc, o sa incerc sa am grija mai mult . Cu mama n-am ce face, vad ca face tot posibilul sa nu stea cu noi, cauta motive sa plece cat mai repede acasa, asa incat o sa-i indeplinesc dorinta, ca nu-mi trebuie stress in plus.

Carla, s.29 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Edit: ultima "gaselnita" a bunicii: cica daca-i mai spun "mamaia" o invata pe fii-mea sa-i spuna "mama" si am suprins-o de cateva ori batandu-i obrazul sau facand gestul acela amenintator cu degetul, gesturi pe care noi nu le facem si ma enerveaza la culme, deci de maine suntem fara "bona" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Carla, chiar ma gandeam la voi ce mai faceti! Bine ca sunteti mai bine, ma bucur mult! Intr-adevar copiii se refac repede, avantajul varstei. Ai grija e bebe din burtica
Musso, frumoase poze!
Oanamada, sa treci peste pasa mai proasta.
Nma, bafta la proiecte!
Timi, noi u am avut din fericire probleme cu Andreea vis a vis de alaptat. Prima data cand i-=am dat acasa sa suga celei mici, Andreea a facut doar o fata miratam si se tot uita. I-am explicat ca asa papa bebelusii mici etc. si a inteles, s-a obisnuit cu chestia asta. De cerut nu a cerut niciodata. Probabil ca a uitat, intarcata fiind (de la sine) la 9 luni jumatate.

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Carla, bine ca sunteti bine! Pupa mult sabinutza si pe bebika din burtika multa sanatate!!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

monicabo sper sa nu fie geloasa nici Soph.
I-am cumparat cadouri din partea lui bebe, om vedea cum vom face sa fie asezate frumos langa bebe cand s-or intalni.
Sigur nu voi avea rabdare sa astept sa o vad doar acasa dupa ce ma externez

Idee irlandeza pt mamicile care asteapta bb2: poate v-am mai zis ca aici se obisnuieste ca bebe sa-i "aduca" un cadou fratiorului/surioarei mai mari. Motivul e un mod placut de-a face cunostinta fratiorii (pt cel mare normal) si de-a mai taia din gelozie.

Azi m-a scos sefu la masa si mi-a zis si el ca desi se indoia initial de "traditia" cu cadoul a fost placut impresionat vazand reactia fratiorului mai mare.

V-am zis ca azi e soare si placut la Dublin? Hmmmmm am energie cat sapte desi sunt dupa 2 nopti grele. Asa imi vine sa fug afara, noroc ca am iesit cu sefu la o terasa ca ma apuca plansul aici in "cusca".


Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput