Burtici fericite de septembrie-octombrie (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

Apropo de DT si TT, din cate am citit eu, nu are niciun sens sa fie facute ambele pt ca ambele sunt statistice. Asa cum nu are rost sa-l faci pe unul dintre ele de mai multe ori sau in locuri diferite. Daca esti mai paranoica, atunci sari direct la amniocenteza, pentru asta e test de diagnosticare, deci cu o acuratete foarte mare. Acum am inteles ca se lanseaza in Anglia un nou test de diagnosticare cu o precizie chiar mai mare decat a amniocentezei, si cel mai important lucru, care este neinvaziv, adica nu comporta risc pt sarcina, pt ca nu foloseste decat sange de la mama. Si se mai poate face si chiar din primul trimestru de sarcina. Pacat ca noi nu-l prindem.

Panda, 15+ cu
si fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Santorini multumesc esti o draguta...Ai vazut si filmuletul? Pozele au fost facute aseara in graba la cererea Cristinei...

14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adnana31 spune:

nu stiu dc se dau rezultatele asa tarziu; pb ca nu au laborator propriu si cine stie cu cine au contract...fiindca, dc in alte locui se dau in 10 zile, nu poate sa tina de analiza in sine...tb e ca nici nu ai timp sa le cauti dinainte cu mult, sa faci un studiu de piata pt preturi, timp etc...asta e...oricum, eu nu inteleg dc se fac ambele; totusi, e cam acelasi lucru, doar hormonul ala in plus la TT; ca la eco te duci oricum, sa masoare bb, nu?iar statisticile astea unde au fost dezvoltate? ma-ndoiesc ca s-au fct unele speciale pt romanica, fiindca e clar ca difera de la SUA la noi...avem o indelunga traditie in a importa kestii pe care nu le prea intelegem sau care nu ni se potrivesc.le fel, dc creste atat de mult riscul numai in fct de varsta?? nimeni nu explica asta...era m simplu sa faca amnio de la o varsta incolo, nu? sau sa faca doar masuratorile bb, cu atentie, la intervalele cuvenite.parerea maea...11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Am auzit si eu zvonul cu reducerea perioadei si plata unei indemnizatii de 30% daca te intorci mai devreme . Dupa aia am vazut ca au revenit si au zis ca nu vor sa reduca perioada ci doar sa stimuleze mamele sa se intoarca mai devreme cu indemnizatia aia de 30%. Ar fi bine, ca eu oricum nu vream sa stau doi ani si daca mi-ar da si bani pe chestia asta! Sa vedem acum.

16+
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissbebe

Indemnizatia aia de 30% despre care vb era din salariu nu din indemnizatia pe care o primeai inainte. Se da si salariu intreg daca te intorci mai devreme la munk si indemnizatia de 30 %. Deci asta ar insemna mult mai multi bani daca te intorci mai devreme la serviciu. Dar oricum e in faza de proiect si cine stie ce ne asteapta pana la urma..

14 +



probabil am inteles eu gresit, oricum nu ma interesa decat partea cu diminuarea concediului, pt ca si eu sunt in situatia de parinti si socrii inca in campul muncii, deci n-as avea unde sa-l las....

si asa e, pana ajungem noi la faza aia, se mai schimba multe, guverne, idei, presedinte

ursuletzul nostru

17+

nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adnana31 spune:

panda, am auzit de testul asta; cica se face si in austria.deci, nu ar fi chiar o noutate.din pacate, nu a ajuns si la noi...11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns demonizza spune:

selen, am discutat ieri exhaustiv despre proiectul de proiect de lege, si ne exprimam suspiciunea ca s-ar alege praful de pe toba de ea...era si subpunctul cu bunicii de 75 de ani care se vor umple de bani din creshterea de nepoti sugari...anyway, de vorbariile d-nei Sandru care militeaza pentru ingravidare sunt satula...se va relua acelasi proces patetic, cu aceeasi viteza super-sonica de finalizare ...
nu mai pun botul la planuri grandioase distruse de criza si buget de austeritate...incep sa caut bona vietnameza ieftina si "buna"

demonizza 11+
sotie de Bombanei si mamica fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui panda77

Apropo de DT si TT, din cate am citit eu, nu are niciun sens sa fie facute ambele pt ca ambele sunt statistice. Asa cum nu are rost sa-l faci pe unul dintre ele de mai multe ori sau in locuri diferite. Daca esti mai paranoica, atunci sari direct la amniocenteza, pentru asta e test de diagnosticare, deci cu o acuratete foarte mare. Acum am inteles ca se lanseaza in Anglia un nou test de diagnosticare cu o precizie chiar mai mare decat a amniocentezei, si cel mai important lucru, care este neinvaziv, adica nu comporta risc pt sarcina, pt ca nu foloseste decat sange de la mama. Si se mai poate face si chiar din primul trimestru de sarcina. Pacat ca noi nu-l prindem.

Panda, 15+ cu
si fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007


Salutari tuturor mamicilor de pe forum.
Panda, ma intereseaza si pe mine sa stiu cate ceva despre testul asta. Cum se numeste? Ai vreun link la vreo pagina pe care as putea cauta?

Bia mamica lui Busici (24 mai 2005) si15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Crissbebe am vazut si filmuletul. Super dragut! Si sa stii ca si poza mea cu burtica tot cu telefonul este facuta!
A venit mancarea . Va

16+
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1

Mergi la inceput
Mergi la inceput