Cauzele opririi din ev.a sarcinii(V Leiden+MTHFR)4

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

danny1 ai perfecta dreptate eu credema nu mai am putere dupa 4 esecuri dar acolo un gram vad ca mai mai ramas si trebuie sa mergem mai departe odata siodata va fi si la noi gamaglobulina IVIGde unde sa o lom? si cine ni le afce ca mergi la medic si ridica din umeri.Offffffff




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mihaele, si eu sunt f supa.ca am si anticorpi pe langa MTHFR.nu stiu daca exista la noi, Kiong se numesc parca, fiolele de imunoglobulina.tre sa mai incercam.intre timp incerc sa ma obisnuiesc cu ideea adoptiei.asta e.



mami de Amira, medaliata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

danny1 of iubita trebuie s agasim noi o rezolvar si la anticorpi astia .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mihaele imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un raspuns, m-am uitat azi pe net dupa anticorpii antinucleari (ANA) si nu am gasit nimic legat de ei si sarcina. Mi-ar fi de ajutor denumirea lor in engleza.
Despre mine, azi am fost la gine cu rezultatul anal Mutatia fact V Leiden siiii...... nu a mai avut nici o pacienta pana acum cu diagnosticul meu in schimb a avut multe cu MTHFR. D-na gine nu recomanda clexane decat din trim 2 si in trim 1 da aspenter sau thrombo ass iar mie imi e frica ca nu trec de trim 1 fara el. O intrebai de un alt dr hematoloag care mi-a fost recomandat si-mi zisa ca nu are nimic impotriva dc vreau sa ma duc la el.
Pasul urmator este o vizita la hematologul nr 2 dupa ce am si rez la MTHFR.
Voi ce mai ziceti?
PS Profa acum s-a scris, poti da refresh





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,merci!N-a mai fost nevoie de refresh
Nu stiu mare lucru despre anticorpii antinucleari,stiu doar ca dupa prima sarcina pierduta,dr.mi-a dat un cearsaf de analize de facut,printre care si astia.la mine au iesit bine,el mi-a zis ca toate anal.pe care mi le-a dat de facut pot da explicatii vis-a-vis de sarcini oprite in evol.
Maine ar trebui sa primesc ultima Proteina S,homocisteina si vit. B12 de la synevo.Dar nu voi fi in oras pana sambata,asa ca doar sambata voi sti.Si azi am primit un complex de vitamine B care are si 100 mg B6,de al adresa pe care a postat-o Miki.
la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa tu iei vacanta de acum?. Suna la Synevo sa-ti trimita anal pe mail, gasesti tu un net acolo unde esti plecata sa vezi cum ti-au iesit si apoi ne spui si noua ca suntem curioase. Plimbare placuta.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Miki,Profa,danny1 va multumesc din suflet pentru tot din pacate nimeni nu stie mare lucru despe acesti anticorpi nucleari.Deci am anitocorpi nucleari pozitiv siusoara limfopeniecu po****tii limfocite T si limfocite B saczute cantitativ. trebuie sa gasesc un dr imunolog foarte buna dar unde nu stiu. Va pup si Dd sa ne ajute sa rezolvam problemele astea si sa reusim sa ramanem si noi gravidute
Miki anticorpinucleari in engleza nuclear antibodis ati multumesc frumos pentru ajutor eu le ma cu engleza daca gasesti ceva ar fi super incodata mii de multumiri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki cum sa nu faci Clexane cu Mutattia factorului V?dr-ul meu a zis ca pentru MTHFR ar putea fi de ajuns doar aspenter, dar ca sa nu riscam facem si Clexane.Duminica am ajuns cu sotul la urgente, s-a intepat intr-un cui ruginit in talpa si altul i-a intrat in deget la mana.Am stat de vorba cu doctorul de la urgente si l-am intrebat despre Clexane, mi-a aratat cum sa fac singura injectiile si mi-a spus ca se pot face Clexane si profilactic daca exista suspiciuni de trombofilie, dar mai ales in cazul tau in care esti sigura ca ai o problema, clar trebuie facute.mi-a zis ca nu modifica timpul de coagulare, ca eu eram ingrijorata de hemoragii si mi-a zis ca se fac si inainte de operatii si apoi se opereaza, a intalnit multe la urgente, asta doar de heparina fractionata cu greutata moleculara mica, heparina normala este periculoasa.tu in ce oras stai?
profa, pai ne lasi in suspans cu analizele?
am facut si eu factorul V si astept rezultatul pe 22 aprilie, mi se pare ca mai e asa mult pana atunci...dar o sa sun inainte de Pasti la ei sa vad daca e gata.
apropo de B-uri am reusit sa fac si eu rost din Germania de Medyn Forte(B6,B9,B12),care este special pentru MTHFR, am inteles ca regland nivelul B-urilor din organism ai si sanse mai mari sa ramai insracinata, acum sa vedem ce efecte va avea.


Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mihaele dc gasesc ceva iti dau de stire pe PM.
Mcrissa pai asta stiu si eu ca tb sa fac clexane cum se vede sacul gestational dar ce sa fac cu dr asta care nu a avut nici un caz de V Leiden? Ea zice ca nu e bine pt bb sa iau heparina in primul trimestru, ce sa fac? Sa-i duc sa citeasca? In art de pe prima pag "Trombofiliile-implicatii obstreticale " scrie ca se face clexan cum se confirma sarcina in uter. Cu burtik mare nu ma vad pe drumuri la Buc. Sa vad cata incredere imi inspira hematologul nr 2.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki pai poate ajungi inainte sa ai burtica, mie hematologul unde am fost deja mi-a dat o scrisoare medicala in care scrie ca se recomanda tratament cu Clexane de 0.4 de cum se confirma ecografic sarcina in uter.

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput