Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 32

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Eu sunt inca blocata la capitolul carucior.
Va dati cu parerea despre www.lifebaby.ro/product_info/c-la-plimbare-carucioare-3_16/p-firstwheels-carucior-sport-gemeni-city-twin-508" target="_blank">acesta, va rog?


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Moniland mie mi se pare cam greu si la 15 kg. In rest pare ok. Depinde si cum, unde il tii inainte sa iesiti afara... ca daca il poti tine in masina, in parcare... cobori cu bb-ii in scaundele de masina, lasi scaundele in masina, si ii pui in carucior...


Am pus cateva poze mai noi...
http://picasaweb.google.ro/elianacalin/Martie2009#5320486168915696242




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Elyana, pot sa tin caruciorul sau in masina sau in garaj. Probabil in garaj ca nici nu-l mai strang. Iar pana la 6 luni voi folosi landourile cu care voi plimba fetele din casa la carucior, si in cazul acesta nu voi mai lua scoici.

Am vazut baietii, ce mari au crescut.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Elyana, pot sa tin caruciorul sau in masina sau in garaj. Probabil in garaj ca nici nu-l mai strang. Iar pana la 6 luni voi folosi landourile cu care voi plimba fetele din casa la carucior, si in cazul acesta nu voi mai lua scoici.

Am vazut baietii, ce mari au crescut.

23+


Daca poti sa-l ti in garaj, sau il bagi direct in casa...nici nu te uita la greutate!
Uite-te sa-ti intre cat de cat pe trotuare (distanta intre roti) pe unde te plimbi tu, pe usile magazinelor si eventual la casele de marcat ...
Avand landouri, ai grija la dimensiuni, sa-ti incapa cu landourile montate in portbagaj. Eu la faza asta trebuia sa-l ridic putin peste bancheta din spate.

Daca caruciorul este prea usor, n-are roti cu aer, n-are amortizoare, nu-i prea solid, etc.

Eu care n-a trebuit sa-l car niciodata ( pe scari sau alte cele) asta am luat in considerare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

ileana, multumesc. E lat de 78, deci normal. Eu stau la bloc si garajul masinii e la < 50 m de intrarea in bloc. Asa ca nu mi-ar fi greu sa las caruciorul acolo.
Nu am verificat dimensiunea usii si a scarilor (lift nu am).Dar ma gandesc ca daca majoritatea carucioarelor sunt late de 78 cm probabil va fi ok si la marketuri.
Hai ca o sa fiu atenta si la astea. Mersi mult

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

ziua buna
acum ca dorm baietii mei si Andrei e la bunica-sa..mi-am facut si eu timp sa va citesc..mi-e asa dor sa stau la povesti...dar vine vremea sa stau iar
sa va povestesc cum am nascut?A fost o nastere foarte dureroasa, comparativ cu prima(sper sa nu sperii pe nimeni care va naste natural), insa acum nu-mi pare rau ca am nascut tot natural. Mi s-a rupt apa la 22.30, si la 01:20 s-a nascut Vlad. Ce a fost mai nasol, ca dupa ce s-a nascut mi s-a oprit travaliul, nu am mai avut contractii, dr era cat pe ce sa ma bage in operatie...drept urmare.m-a chinuit, mi-a provocat nasterea..."manual"asta a fost cel mai nashpa. Oricum multumim lui DD suntem ok toti 3, eu sunt ca noua, nu ma mai doare nimic...coliceii incep sa treaca, sunt foarte rari..si crestem frumos. Cu Andrei incepem sa ne intelegem tot mai bine, nu e gelos, insa e asa de incantat incat nu stie sa-si exprime bucuria fara zgomote, urlete. El ar vrea ca bebelusii sa se joace cu el, inca nu constientizeaza ca ei sunt mici..si nu stiu sa faca nimic.
Am vazut ca se povestea de carucior..eu am luat unul "second"de la o prietena, e de la primii pasi..si merge super usor..comparativ cu fostul carucior simplu al lui Andrei.
Cam atat..va pup si va doresc tuturor bebei sanatosi si toate cele bune pana ne mai cititm

Bogdana
[mami] Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Am mai pus si eu cateva poze cu noi

Bogdana cu Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pussi
Avem acum un an si 4 luni, comunicam nonverbal, spunem "mama", "tata", dar momentan atat... am avut perioade cand vocabularul a fost mai bogat... Chiar rog mamicile sa-mi zica cand au inceput puiutii lor sa vorbeasca... ca toti imi zic ca gemenii vorbesc mai tarziu... necesitatea de comunicare!

Ma bate gandul sa ne separam putin in vara asta, inclusiv pe ele doua... macar o saptamna, una cu mine, una cu buni. Ce parere aveti?.. plus sa le las la buni in cursul saptamanii macar 2 saptamani.


Pussi, in sfarsit!
Ce mari v-ati facuuuut!! Si sunteti tunsulici! Cand le-ai tuns?

In ceea ce priveste vorbitul, si ale mele au inceput dupa doi anisori. Pana atunci aproape nimic, doar cuvintele de care vorbesti tu; ca ma si speriasem, altii turuiau de numa (pe limba lor) si ele.. nimic! Iar apoi, de la o luna la alta, parca le turna cineva cu palnia cuvintele-n gurite! Acum, ce sa mai spun? Vorbesc deja mult mai corect, mai mult si mai clar decat prietenutii "vorbareti" care, si acum, tot asa, mai pe limba lor..

In privinta dependentei de tine, nu esti singura! Si eu am fost la fel, si cand faceam dus stateau langa cada, le dadeam jucarii si nu plecau in ruptul capului de langa mine! La cresa nu le-am dus, platim in continuare femeia sa stea cu ele cat sunt eu la servici.
Eu zic sa nu le desparti, e o crima pentru gemeni sa-i desparti! Sa le duci pe amandoua la mama ta.. da. Dar sa fie impreuna. Ele asa sunt obisnuite... (tu bineinteles ca faci cum vrei, doar tu esti mama, eu doar mi-am spus parerea-de geamana si mami de gemene ).
Dragele de ele, ce frumoase suuunt!! Cu cat cresc, tot mai frumoase se fac! Iar ochisorii aia.. te topesc, nu alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauradelyn

Salutare tuturor, iesim si noi la un scurt raport mai intarziat....pe 25 martie la ora 20.07 a venit la mami in brate DAVID-MINA 3080g iar la 20.15 ISAK-GABRIEL 3190g


Laura, FELICITARI!!!!

Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si papaciosi! Sa va dea DD o viata plina cu bucurii si mult noroc!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Moniland, mie mi-a placut ala de care zicea Eliana. Dar si asta-i tare fain, mai ales ca are si landouri.. iar daca nu esti nevoita sa-l ridici... E super!

Bogdana, ce copii frumosi ai! Andrei parca-i o fetita, asa-i de scump! Iar gandaceii astia.. crede-ma ca-mi vine sa ciupesc ecranul monitorului cand ma uit la nasucurile alea ale lor!
Doamne.. ce minuni!.. (Ce mult a trecut si la noi... ) Imi trece dorul, cand ma uit la pozicile voastre! Sau m-apuca iar!


Eliana, bravoo!! Lasa, ca nu-i asa greu! Sa vezi tu cum, mai tarziu, o sa ti se para ca ai stiut dintotdeauna sa conduci!
Cu toate ca, vorba Laurei: cand vine vorba de Bucuresti... Nu stiu, Doamne, cum ai curaj sa te-avanti prin balamucul ala!
Tinem pumnii si.. uita-te in oglinzi numarand: 1-2-3! (pe mine asa m-a-nvatat instructorul Adica 1: sus, 2-stanga, 3-dreapta. Pe mine ma punea sa ma uit in retrovizoare din doua in doua secunde! )

Bafta!

Mergi la inceput