Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 32

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Bun gasit! Am vazut postarile si pozele cu puisorii de Bogdana si Clara si n-am rezistat sa nu intru repede sa le felicit din suflet pentru minunile pe care le-au nascut! M-au emotionat tare!

Despre noi, pe scurt:
Dupa o viroza groaznica (care ne-a tinutit pe toti trei la pat) am fost la scos cerclajul (la 37 de sapt si 2 zile) si toata lumea credea ca voi si naste, dar iata ca fluturasii aveau alte planuri si voiau sa se nasca mai apropape de termen. Cred ca e inutil sa va spun cat de mult visam sa existe macar vreo doua zile dupa scoaterea cerclajului, in care, nemaiavand interdictii (cu stat la orizontala) sa mananc si eu cu familia la bucatarie, pe scaun, sa merg macar prin casa cu Maria de mana mai multi pasi, sa-i pregatesc hainele de gradinita sau sa stau in fund sa-i impletesc coditele, eventual sa pictez peretii din camera baieteilor... (nu ma puteti amenda ca imi doream lucruri atat de banale, dar interzise in ultimele 5 luni). Si, dupa 4 zile de tinut in spital ca "urmeaza sa nasc" (ca deh, dupa scoaterea cerclajului aveam dilatatie de 3 cm si de a doua zi am inceput sa pierd din dop), s-au indurat sa ma lase acasa. Iar de o saptamana sunt externata si sunt in al zecelea cer : visul mi s-a implinit si nu mai incetez a multumi lui Dumnezeu pentru minunatul dar pe care-l savurez. Sa va mai spun despre Maria care e numai un chiot de bucurie si o continua gudurare ca pisicutele pe langa pieptul meu si ma tot intreaba daca "d-na dr. chiar ma lasa sa stau in fund si chiar mi-a zis ca pot dormi acasa?" Nu stiu daca reusesc in cuvinte sa exprim cata bucurie pot simti ca totul e in ordine si ca am ajuns la nesperata varsta de 38+ si ca acum toti suntem sanatosi (a trecut viroza - uracioasa) si acusi urmeaza o bucurie si mai mare - de a ne tine si baieteii in brate!..
Sunt constienta ca pot naste oricand, sunt pregatita in toate felurile, si in 10 minute ajung la spital, asa ca, unde e mai bine ca acasa pana atunci? Si in majoritatea timpului chiar ma simt bine! (ei, ca o gravida in luna a noua, cu gemeni si toate cele aferente, dar de ce sa am pretentii prea mari, nu?)

Va pup si o sa va tin la curent! (va anunt cand nasc )



Andreea, 38+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica33 spune:

A.... am uitat sa va dau citeva date despre mine pentru a ma treece si pe mine pe listuta: UM 15.01.2009, ET cu blastocisti facut la Sibiu cu dr. Chicea care un mare om pe 31.01.2009, valoarea beta HCG in ziua 11 de la ET a fost 437, iar data probabila a nasterii avind in vedere ca sunt gemeni mi-a fost calculata la maxim 37 saptamini cu toate ca am vazut aici fete pe forum care au ajuns si la 40 de saptamini este de 11.10.2009.
Mai scriu un mesaj sau doua si pot si eu sa fiu vazuta in timp real.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica33 spune:

Inaintea acestui mesaj am mai scris unul dar nu stiu unde a ajuns in care va spuneam ca, de frica cred maseaua nu ma mai supara asa tare, insa am patit altceva ieri. Dupa ce v-am scris ieri pe la 15 am gasit pe chilor o pata de sange, m-am speriat foarte tare, noaptea trecuta nu am dormit deloc iar dimineata am ajuns in Bucuresti la ecografie, pentru a vedea ce s-a intimplat.
Cei doi bb sunt bine: unul are 4,54 cm si e dezvoltat ca pentru 11 saptamini si 2 zile cu toate caeu am doar 10 saptamini si 3 zile, iar celalalt bb este de 3,78 cm si e dezvoltat ca pentru 10 saptamini si 5 zile. Unuia de bb nu i-am putut asculta imediat inima si ne-am speriat putin, parca nici nu misca deloc, dar dupa aceea au inceput amindoi sa se miste parca sa ne spuna ca ei sunt in regula acolo in burtica la mami. Sper ca acest mesaj sa se vada.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Monica, bun venit! Felicitari pentru burtica! Imi inchipui cat de fericita poti sa fii ca, in sfarsit, s-a intamplat! Sa ai o sarcina usoara si la termen!

Andreeeea, wow! Ai ajuns catre finish! Bravooo!!.. Tinem pumnii sa fie bine!
Sa ne anunti cand vin printisorii pe lume!

Noi ne pregatim sa iesim putin pe-afara, tot tragem de timp de-azidimineata, ca e innorat si ba picura, ba sta.. iesim putin in fata blocului si vedem noi..
La scoala a fost tare bine cu ele, (in afara de sentimentul de vinovatie ca mi-am luat copiii la servici ) ele s-au distrat de minune cu copiii. Intr-adevar elevii le-au facut toate poftele, au desenat si s-au jucat impreuna... Doar doua ore, ca apoi a venit tanti sa le ia..

Pupici multi si dumnica placuta in continuare va dorim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

monica33 bine ai venti. Sarcina suoara si cat mai aproape de termen... Despre ce ai intrebat... nu stiu sa te lamuresc... numai dr. poate sa-ti zica ce si cum... Stiu ca sunt antibiotice permise si in primul trimestru, daca nu ma irezisti 2-3 sapt.


luminita ne intreceti pan la un an...ai mei au 10 kg la doi ani


Lili_Filip ai mei au fost mereu decalati la greutate cu minim 400g cat a fost la nastere... si s-a marit si spre 700g. Nu trebuie sa fie indetinci si la fel chiar daca mananca diferti... de ex. la mine mananca ma ibine Andrei, dar el e si mai slabanog... fiecare cu organismul lui...


karina sper ca e totul bine si vii repede acasa. Asteptam vesti


andreeeea bravo F. bine ca au mai stat si dupa cerclaj. Hai ca nu mai este mult si ii vei tine in brate


Sanatate multa bolnaviorilor Intram si noi in club. A inceput Elena, ia deja natibiotic... si marti ma duc si cu baietii... pt. ca incep si ei... iar dr. zicea ca nu prea crede ca au sanse sa scape




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello dragutelor
Noi ieri am fost la eco. Avem 21 de saptamani 4 zile. Baiatul are 529 de grame si fetita are 408 grame. Se pare ca fratiorul i-a furat mancarica. In schimb fetita este mai inalta decat baiatul. Femurul fetitei e cu 8 mm mai mare decat a baiatului. E inalta si supla domnisoara mea.
Tot ieri le-am luat carucior la pitici. Mie imi place mult si nu cantareste chiar atat de mult.
Ma chinuie niste dureri de stomac si niste arsuri ingrozitoare. Orice as manca tot am arsuri. Dimineata la 5 ma trezesc din cauza durerilor de stomac. Mai iau rennie dar efectul e scurt.
Sper sa treaca ca sunt tare nesuferite.

Bun venit Monica33 sarcina usoara si la termen si bebei sanatosi.

Multa sanatate piticilor care sunt bolnaviori. Nu mai scapa saracutii de raceala.

Pupici la toata lumea

elena +21
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Fetele azi pe National Geografic este un documentar despre sarcini multiple la ora 22.


Micky 31+ +

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Andrea (3in1), da, vrem reteta de tort!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne
Intram si noi in club. A inceput Elena, ia deja natibiotic... si marti ma duc si cu baietii... pt. ca incep si ei... iar dr. zicea ca nu prea crede ca au sanse sa scape



off..of... saracii de voi!...
asa ma enerveaza virusii astia!! Si Elena, saraca, e mai expusa.. la gradi...
va tin pumnii sa scapati usor si repede!
Ce antibiotic le dai?

Miriam nu mai are absolut nimic, Anita tot are un pic nasucul infundat si respira mai mult pe gurita, iar cand adoarme si respira pe nas, sforaie... Sper sa nu fie polipi..

S-aveti o saptamana buna, fara "pocinogi"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

M-am intors , cu bine !!!!! Multumesc voua pt incurajari si sustinere.
Operatia a fost usoara si fara prea mari probleme , insa distractia a fost dupa , din cauza anesteziei , care la mine a reactionat invers se pare , am avut o logoree inimaginabila.Am fost dupa spusele sotului "o dulceatza ", am repetat acelesi intrebari de n ori , am pisat si tocat sistematic . Mai greu a fost cu vomatul , din cauza anesteziei nu am putut nici macar bea apa , timp de 6 ore.Am incercat sa beau de 2 ori si am vomat instantaneu.
Am primit la superoferta 2 saptamani de C.M. , in care sa stau si sa-mi revin.Nu am restrictii de nici un fel , pot calatori , merge la serviciu , dar sa nu car .
Pe 14 Aprilie urmeaza sa fac triplutest ,care sper sa iasa bine , sa nu fiu nevoita sa recurg si la amiocenteza.A facut careva triplutest , si daca da cum a iesit ?

pe toti burtici, mamici si pitici.

Karina 13+ cu


si maine e o zi

Mergi la inceput