Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (91)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigitte spune:

Partea a2 a a traducerii...

Les mythes: crédibles?

Miturile: credibile?

Cine nu a auzit deja ca o banana este o friptura sau ca grapefruit slabeste? Aceste afirmatii sunt de multe ori, credinte transmise din generatie în generatie. Ele provin din surse multiple si sunt raspandite din gura-n gura. Aceste afirmatii sunt deformate, incomplete si fara nici un fundament..

Dand banane, mere, orez, cereale sau morcovi,unui sugar cauzeaza(antreneaza) constipatia?

Bananele, merele, orezul, cerealele si morcovii sunt alimente care fac parte din regimul alimentar normal al sugarului. Ele ne aducand nici o problema în cazul în care acestea nu sunt consumate în cantitati excesive. Si acest lucru este evitat oferind bebeului un regim alimentar echilibrat si variat. Pentru a preveni sau combate constipatia, ar trebui sa fie incluse în meniul de sugari: orz, ovaz, prune, pere, mazare verde si asigurati-va ca au baut suficiente lichide (lapte, apa).

Introducerea precoce a alimentelor solide si / sau consumul de cereale, înainte de culcare permit un somn mai bun bebelului ?

Introducerea precoce a alimentelor nu afecteaza durata de somn la copil. Este chiar containdicat sa se dea alimente solide inaintea varstei de 4 - 6 luni, deoarece copilul nu este pregatit sa inghita. El nu produce suficienta saliva si coordonarea neuromusculara este prea putin dezvoltata. De asemenea, aparatul digestiv si immunitar nu sunt înca suficient de mature pentru a suporta o cantitate importanta de alimente. Cu cat le introducem mai devreme, cu atat tubul digestiv se poate irita si bebelul poate deveni sensibil la anumite alimente cauzand intoleranta sau alergii. In ceea ce priveste cereale, înainte de culcare, acestea nu ajuta bebelul sa doarma toata noaptea. Unii copii dorm noptile de la varsta de 3 luni, altii 6 luni sau 1 an. In fapt, durata somnului nu depinde de alimente, ci de temperament, de maturitate, de varsta si chiar de mediul ambiant al copilului. .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

giulianna_ nu te vad bine cu hotul la sertare e super tare Edi !!!

Anca si mie mi-a zis pediatra mea sa-i pun cateva picaturi de lamaie daca nu vrea sa manance. ca poate i-o placea omului gustul mai acru .. deci e ok cred.

Lumi super pozele cu hunii.. sunt adorabili !!!

Brigitte super interesant postul tau



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

Si noi am fost afara, a fost cald, putin vant, am stat destul de mult, Maya e foarte atenta la tot ce misca, sa vedeti cum isi ridica capul cand nu mai vede din carucior
A papat para si apoi dovlecelul, acum o astept cu suculet de morcov, ii place si il lipaie din lingurita

Anamona ma bucur ca Theea e bine, cum a zis si Babymom probabil e de la ceva ce ai mancat tu

Giuliana am vazut hotomanul la sertar vai ce dulce e! Si cum papa el, nici nu misca
Si acum te distrezi singurica? eu una nu as avea curaj sa o las pe Maya la buni, mai ales peste noapte..

JulyM am vazut-o pe dulcica Maia ce m-a emotionat poza unde ea e cu lacrimi pe obrajiori, e frumoasa foc

Nikolici ti-a raspuns cineva la intrebarea cu amestecul fructelor cu legume? Ca n-am fost pe faza.



Pozici
Mamica deMaya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Ada,saru'mana de raspuns.
Tu ai luat din afara rucsacul,nu?
Acum bebele trebuie sa stea bine in popou sustinut sau nu?Adica pana la urma si marsupiul asta il sustine de spate, nu il lasa sa se 'prabuseasca'....exprimare plastica

Si felicitari de capitol nou..vorba Babytzei, cred ca de-abia asteptai sa se termine cel vechi


Oana, arata fain cel din link, cred ca e ok. Al meu pare ca are bretelele mai groase, dar trebuie sa-l vezi undeva.
Eu l-am luat pe al meu "pe pipaite", de pe Blanari, de la Everest.
Intamplator il aveau in vitrina, cand m-am dus sa iau un cadou pentru cineva. L-am probat myself... ca stiu ce spate chinuit am.

Sunt foarte sigura ca bebe trebuie sa se tina bine in fund, pentru ca rucsacul nu il sustine, ci copilul se sprijina ca sa zic asa de rucsac... Deci, dupa 6 luni clar, daca piticul sta bine in fund.
Cauta pe site la producator, la modelul pe care l-ai ales tu, trebuie sa scrie musai.

EDIT: nu-mi dau seama din poza daca la modelul Brevi are unde-si pune talpile bebe. Adica sa nu-i atarne picioarele tot timpul in jos...
IAR EDIT: uite aici www.brevi.eu/en/prodotti-prima-infanzia/a-passeggio/rocky.html" target="_blank">manualul, precis scrie tot...


Hai, nu mai radeti de mine cu capitol nou, m-am nimerit pe faza si nu mi se pare greu.
Apreciez efortul vostru de a fi mereu pe faza ca sa ne schimbati de scutec, si am zis ca nu strica sa stiu si eu cum se face, cand ne apuca limbarita... nu mai ajung pampersii, stiti si voi.
Acum am exersat, pot si eu.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Cosmy nu am nici cea mai mica temere atunci cand il las pe Edi la mama, sta in wk-uri acolo de cand avea 2 luni. Maica-mea este foarte atenta cu el si stie sa-l ingrijeasca.

Nu mai fac nuga, n-am gasit foi de napolitana , trebuie sa ajung in Plus, acolo sigur au.

Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Nikolici, poti sa imi spui unde este mai exact institutul cu coproculturile pe loc din spate de la Sincai?
Cum se numeste mai exact?
Are program sambata?

mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_c20 spune:

Buna seara!

Sebi va multumeste pentru complimente.

Cosmy, nu l am mai cantarit de la externare.atunci avea 9,200, la 4 luni si 3 sapt.Era copilul minune.Probabil se discuta despre el la raport, ca veneau dr si de la alte clinici sa l vada pe baietelul de 4 luni si 9 kg, hranit exclusiv cu san.
asistentele compusesera o poezioara "baiatul un balon, mama o mana de om".
am avut multe "discutii" cu asistente si dr.unii, mai cititi ma felicitau ca am alaptat exclusiv, altii ma certau"trebuia sa i dai suc de portocale de la 6 sapt" si eu mirata " sapt, sau luni?", "trebuia sa i dai copilului ceai, l-ai tinut insetat?".
Pe langa supararea,stresul, oboseala din acea perioada, a trebuit sa mai suport si dobitociile cadrelor medicale!

Joy, abia asteptam sa postezi ca sa intru la linkul cu foto.Sofia e o scumpica, ce dulce topaie.Ii luceau okii lui sebi cand a vazut-o.

Anca, dar unde pot vedea foto cu Carla?Nu le mai ai la semnatura.

Mai am de recuperat mult!Atatia bobecei scumpi....si am apucat sa vad doar pe Sofia,Noah,Alexia si Maya! Sebi e tare mofturos, nu ma prea lasa la pc.

Somn dulce!

Mamica de puiutz Sebi (02.09.2008)

Minunea noastra

www.youtube.com/watch?v=OAyOGWxlcWI" target="_blank">Grasunelul rade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

La noi in casa e foamete mare, cu cata pofta poate sa traga copilul meu din biberon...o simti ca suntem in plina criza si si-o face provizii?



Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Vad ca exista si un site despre cartea www.superbabyfood.com/" target="_blank">Super Baby Food. Gasiti acolo tot ce trebuie ca sa va dati seama daca vi se potriveste cartea sau nu.

Nausica si Ania
poze


"Life is what happens to you while you're busy making other plans" (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

cosmybnu mi a raspuns nimeni.Asa ca repet inca o data intrebarea:
ESTE OK SA COMBINI FRUCTUL CU LEGUMA(vezi combinatia mar cu morcov)???Si daca e da de ce???
Aceasta intrebare e pusa avand in vedere ca s-a tot discutat, ca fructul nu se combina de fel.

anamona Este spitalul de dermatologie si boli venerice daca am retinut eu bine.Este localizat exact dupa ce treci de liceul sincai inspre eroii revolutiei ca reper.da un google pt un telefon ceva.Se face in maxim 10 min testul.
ps. vezi ca, cantarul de la cmu este de kk crede-ma.Am si eu la fel si sunt discrepantze mari.De ex: acasa inainte de control avea 400 gr luate intr o luna, iar mai tarziu pe canatrul lor avea 500 fix.


Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput