Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (91)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Nikolici te rog..dar mi-s cu gandul in alta parte...eu am combinat para cu morcov si a mancat...acu tu faci cum consideri

Giulianna imi vine sa il mananc pe Edi , vrea si Crina sa il tina insa nu reuseste

Asta seara a mancat cam 150grame iaurt combinat cu fructe, un deliciu

fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Eco
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Nikol nu stiu sa-ti raspund daca e bine sau nu sa combinam fructele cu legume, dupa mintea mea presupun ca e bine. Nu stiu sa-ti spun de ce e bine in schimb, postez un articol pe care-l am mai de multisor in calculator. Am o gramada de articole culese, eu cu practica stau rau.


O metoda rapida de slabit: sucurile combinate din legume si fructe

Sa slabesti, sa te dezintoxici, si totusi, sa te simti foarte bine: cine nu viseaza asa ceva? Bauturile naturale din legume si fructe va ajuta sa pierdeti o jumatate de kilogram pe zi, infrumusetandu-va totodata si pielea.
Formula simpla, pentru o silueta de vis: bauturile naturale din legume si fructe, pe langa faptul ca sunt niste veritabile alimente-medicament, prezinta si avantajul ca topesc kilogramele. Continutul lor ridicat in potasiu purifica, iar prezenta vitaminei C in cantitati redutabile garanteaza slabitul. In plus, sucurile proaspete, preparate in casa, sunt si furnizoare de frumusete. Substantele pe care le contin (vitamine si minerale) intaresc tesuturile si apara pielea de radicalii liberi. Tineti pe saptamana 2-3 zile de sucuri combinate din legume si fructe si veti vedea rezultatele: frumusete, kilograme in minus, sanatate si energie.

Aport de vitamine: suc de kiwi cu portocale
Continutul puternic de vitamina C accelereaza procesul de inlaturare a grasimilor. Curatati 1 kiwi, bagati-l in mixer si amestecati piureul cu suc de portocala. Bautura poate fi diluata cu apa plata.

Dizolvant de grasimi: suc de morcovi si zeama de varza acra
Acidul lactic elimina toxinele si faciliteaza disparitia excesului de grasimi. 1/8 l zeama de varza acra se amesteca cu 15 ml suc de morcovi si 100 ml suc de portocale proaspat stoarse.

Stimulent energetic: suc de morcovi si lamaie
Fructoza continuta in morcovi e un stimulent de vitalitate, iar magneziul elimina grasimea din celule. Amestecati 1/4 l suc de morcovi cu 2 lingurite de suc de lamaie.

Activator pentru metabolism: cocktail de grapefruit si pere
Substantele amare stimuleaza digestia si ard mai repede caloriile. Combinati 100 ml suc de grapefruit cu 100 ml suc de pere si o lingura de suc de portocale.

Elimina toxinele: zeama de varza si pepene galben
Curata sistemul digestiv, cu efect sporit, intre 5 dimineata si 12 la pranz. Mixati 100 g pulpa de pepene galben si amestecati-o cu 200 ml zeama de varza acra si 2 linguri de suc de portocale.

Ucigasul acizilor: suc de prune si struguri
Substantele de culoare albastra continute in plante, legume si fructe elimina mai repede toxinele din corp. Se amesteca 100 ml suc de prune cu 50 ml must de struguri si o lingura de suc de lamaie. Eventual, se completeaza cu apa plata.

Elimina apa: suc de telina
Substantele eterice si hormonii continuti in telina curata rinichii si vezica si elimina excesul de lichid din organism. 200 ml suc de telina se combina cu 1/8 ml suc de portocale.

Accelereaza metabolismul: suc de sfecla rosie
Fierul pe care-l contine accelereaza arderile din organism si grasimile se elimina mai repede. 150 ml suc de sfecla se combina cu 100 ml suc de portocale.

Fluidizeaza limfa: suc de mere si castraveti
Bogati in saruri minerale si apa, castravetii subtiaza depunerile de limfa si fluidizeaza grasimile. 100 g castraveti (fara coaja) dati prin mixer se combina cu 75 ml suc de mere si 2 linguri de suc de lamaie.

Un supliment de miscare face minuni
Un program minim de miscare practicat in fiecare zi accelereaza procesul de slabit.
•5 minute de gimnastica - alergati 2 minute pe loc, apoi faceti un pas inainte, pe rand, cu ambele picioare, si lasati-va pe podea, intr-un genunchi. Repetati exercitiul de 20 de ori.
•Periajul uscat al pielii, inainte de dus, inlatura celulele moarte, accelereaza metabolismul si intareste tesuturile.
•Masajul intregului corp dupa dus, cu o crema anticelulita (cu frunze de iedera sau castane). Insistati mai ales asupra pantecului si a coapselor.

Formula As

Edit: articolul nu are legatura cu hrana bebeilor...e doar informativ, mi-ai adus aminte de fructe+legume.



Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

eu am pus aceasta intrebare pt. ca am tot auzit ca nu e bine sa combini fructul cu altceva...aici pe forum, nu are rost sa nominalizez.
Si eu voi face mii de combinatii ca de ex: mar cu cereale, mar cu iaurt, mar cu biski etc.


Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corrina spune:

seara buna,

Multumesc mult anamona, anca, babymom75, ange si pentru urari si pentru vot .

giuli si Mihnea mai regurgiteaza uneori dupa tzitzi numai.

Apropos de cereale: nici eu nu ii dau lui Mihnea ca masa de sine statatoare, insa, la sfatul pediatrei, ii pun 1-2 lingurite de Milupa 7 cereale in iaurtel (atunci cand nu ii pun branza calcica) sa nu fie prea acid pt stomacelul lui. Mi-e fria sa nu se ingrase cu cerealele in exces pt ca el deja e un pic peste greutatea varstei lui. Ca de altfel sunt ffffff bune, le-am gustat, dar nu imi permit nici eu mai mult de atat pt ca sunt mult peste greutatea varstei mele

Nerantula nu tre` sa mai faci nimic in afara de vot Chiar ca e betoana mama ta

Povestea cu virtuala e asa: trebuie sa ai grija de ea aproape ca si de un animal real. Fiecare vot se transforma intr-un punct. La fiecare 24 de ore poti acorda un singur vot de pe un PC. Cu ajutorul punctelor poti "intretine" broascuta. La sfarsit poti sa castigi si un mic premiu (nu consistent, un web cam, de exemplu). Dar distractia e mare

fericita de Mihnea-Cristian - 17.08.2008
Ma fac mare

www.tamagochi.ro/pet-tzukitzu" target="_blank">VOTATI VIRTUALA multumim frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

treaba cu fructele combinate cu ceva cred ca vine de la faptul ca ele fermenteaza. de aceea e bine sa fie consumate independent, la distanta de 1-2 ore de alte alimente, din alta categorie. cred ca e ok sa combini fruct cu leguma, dar, in aceeasi idee, nu e ok sa combini fruct cu biscuit, cerale....lactate....
cred ca asta e explicatia...sau m-oi fi bagat aiurea?!

acum ma bag la somn, ca-s rupta


LE: si eu am votat broasca!! sa-i cumperi ceva frumos de punctul ala!!

blog in scutec

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

www.gruiasfightforsight.com/donatii/" target="_blank">Un copil are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Nikolici - multumesc mult de info.
nu am fost la cmu, m-am dus la pediatra mea de incredere la alta clinica. cantarul e bun, am cantarit-o de 2 ori sa vedem daca a fost potrivita ok tara, apoi am facut o proba si pe cantarul electronic (eu cu ea in brate - eu singura).
Apoi cele 200g sunt raportate la masuratoare cu acelasi cantar in urma cu 2 saptamani.
Noroc ca e o super draguta doctorita si nu se supara pe mine cand mai pun la indoiala ce zice....bineinteles nu prea am dreptate niciodata, ea are intotdeauna rabdare si ma lamureste.

Sunt cu sufletul la gura sa vad cum va fi caki maine...sper sa nu se agravaze si sa apara si mai multe firicele.

Stand si deruland in urma, caki cu mucozitati a inceput sa apara in urma cu 4 saptamani dupa ce am facut infarix penta....oare si firicelele de sange sa fie reactia la vaccin?

Babymom, si sora mea mi-a pomenit de intoleranta la lactoza....culmea e ca desi de obicei consum o cana de lapte dimineata, in ultimele 3 zile nu am mai baut....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

dragelor eu azi am citit mai in diagonala.....sper sa revin maine poimaine pe cap trecut....
mi-au atras in schimb atentia in mod deosebit filmuletele cu edi hotomanu ' :))) super smekerit ca intotdeauna :)
felicitari giulianna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici
nu mi a raspuns nimeni.Asa ca repet inca o data intrebarea:
ESTE OK SA COMBINI FRUCTUL CU LEGUMA(vezi combinatia mar cu morcov)???Si daca e da de ce???
Aceasta intrebare e pusa avand in vedere ca s-a tot discutat, ca fructul nu se combina de fel.


Nikoliciule, io mi-am zis parerea referitor la combinatii cu fructe. Cred ca imediat dupa postul tau cu intrebarea, dar nu vazusem intrebarea ta... scriam de-odata.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Fetelor, ati vazut pe undeva altfel de cereale simple decat de orez?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Fetelor, ati vazut pe undeva altfel de cereale simple decat de orez?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade




Vrei sa fie numai o singura cereala, ca sa zic asa?
Am vazut combinate de mai multe.

Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ticker Edi

Mergi la inceput