Burtici fericite de septembrie-octombrie (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui katteryna

MangaGirl la fel mi s-a intamplat si mie pe la 12 sapt. Dar cand le-am povestit la mamele noastre au ras amandoua de mine si au zis ca e imposibil ca e prea devreme pt prima sarcina. Asa ca acum nu mai sunt sigura de nimic.

16+
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=katteryna&year=2009&month=9&day=2&babycount=1


aha, deci nu sunt singura ce bine. eu cred ca bb e. daca nu, asta e,dar eu cred ca el e :)

MangaGirl :-) 13+
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Monica, bafta multa si incearca sa te calmezi, ca atata plans nu-i face in nici un caz bine lui bebe. Eu zic sa vorbesti cu medicul de familie sa iti dea concediu medical de maine, si sa se duca sotul tau sa il ia. Nu are rost sa te stresezi pentru niste prosti. Stai linistita in pat si o sa vezi ca o sa fie bine

15+
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

va rog,nu uitati de raspuns pentru mesajul meu-a fost printre ultimele la capitolul trecut.Cint timp v-a dat doctorul progesteron vaginal-sub forma utrogestan sau arefam?Pina cind?Eu sunt in 9 sapt. si iau in continuare.Vreau sa stiu si eu de la alte fete mai avansate cit se ia-sau pina cind au luat,cele care au trecut in trim.2 de sarcina.


Unombun, eu iau utrogestan dar oral din saptatamana 4-5, atunci cand am depistat sarcina. La inceput am luat 3 pe zi, pentru ca aveam uterul mic, dupa 14 zile mi-a redus doza la 2 pe zi pentru sustinere. Acu sunt in saptamana 11 si 4 zile si continui sa iau, din cate am inteles de la dr pana in saptamana 12 inclusiv, asta daca nu sunt pb. Tot de la dr stiu ca utrogestan se da pentru sustinerea sarcinii pana la formarea completa a placentei, dupa care placenta va fi cea care va produce progesteron in cantitatea necesara pentru bebe.

Imi iubesc copilul ... abia astept sa te tin in brate, BEBE!!!!! 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Draga mea, te implor sa te calmezi. Stiu ca ti-e greu, ca esti speriata, nervoasa, dar incearca sa te linistesti. Bebe are nevoie de tine calma. Nu-l ajuti cu nimic cu starea asta. Stai linistita in pat, incearca sa te uiti la un film, eventual un documentar cu bebelusi, asculta muzica.
Din pacate asta e tara de rahat in care traim, cu un sistem sanitar de cea mai joasa speta.

Noi suntem aici alaturi de tine de cate ori vrei sa-ti versi oful. .

Te rog insistent sa te linistesti.





Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Mda, ce sa va spun, am avut 4 zile de kk. De marti plang de numa'. Luni seara am fost la med de fam sa-mi dea reteta de clexane, mi-a dat-o si l-am intrebat pe el si pe asistenta daca pot veni a doua zi dimineata (mentionez ca programul lor incepe la ora 7, sau cel putin al asistentei) sa imi faca si mie prima injectie. Evident ca si-au primit plicul pentru reteta ca deh, traim in romanica. Si i-am rugat daca ma pot primi pana in 7 jumate sa mi-o faca. Ah, da desigur. Evident eu ca o floare la ora 7 m-am postat in fata usii, ei evident ca au aparut ca niste balarii la 7,25, s-au bagat in cabinet fiecare, apoi pe la 8 fara 25 a iesit medicu cu punga de cafea si a intrat la asistenta. Am stat io ca proasta in speranta ca vor iesi pana la fara un sefrt apoi am plecat plina de spume. In masina am inceput sa plang, la serv m-a certat sefu ca am intarziat ca doar venea Maria sa elvetianca
In fine, in timpul zilei figuri pe seful meu ca i-a facut aia observatii ca vorbim prea mult la mobil, ca ce ne arde noua de mancat la pranz cand "firma arde" si altele asemenea si ca sa stam pana la 6. LA 5 jumate m-au apucat toate cele si i-am zis ca io tre sa plec sa-mi fac injectia si am tulit-o.
AM ajuns acasa, am bocit doua ore cu suspinuri si sughituri injurand minunata tara si minunatul sistem sanitari si tot ce se putea injura cu mic cu mare. SI ieri am luat-o de la capat.
Aceasi poveste, in fine, ieri o secretie foarte abundenta de am ajuns leoarca acasa.Aceasi repriza de plans de minim 2 ore, dupa si o mica cearta cu injineru' (ca doar nu putea ramane neinjurat ca m-a lasat sa astept juma de ora in frig, elvetianca ne-a facut o surpriza si a plecat la 5 jumate ieri, eu uitat cheile de la serv acasa, stai si asteapta sotu sa vina in 5 minute afara, la el 5 minute egal juma de ora).
Asa, azi dimineata secretia cam portocalie, iar spre dupa-amiaza din ce in ce mai rosiatico-maronie. Tras din nou o partida de plans de fata cu toata lumea. Facut ceva pe elvetianca si sef si toata lumea, sunat doctora, enervat si doctora evident ca sa iau nospa si utrogestan si sa stau cuminte si sa vedem cum sunt pana maine. SI nu va spun cum tremur si ce nervi am si ce frica imi e, mai ales ca nu il mai simt nici pe bebe de cand cu nebunia asta.
SI ma scuzati ca m-am intins cat 2 pizza da simteam nevoia sa ma desacarc pt ca simt ca innebunesc deja



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 15+ cu Dragos Alexandru
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata



Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz 15+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Monica daca vrei iti trimit muzica clasica pentru bebe E foarte relaxanta La mine functioneaza

16+
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=katteryna&year=2009&month=9&day=2&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

va rog,nu uitati de raspuns pentru mesajul meu-a fost printre ultimele la capitolul trecut.Cint timp v-a dat doctorul progesteron vaginal-sub forma utrogestan sau arefam?Pina cind?Eu sunt in 9 sapt. si iau in continuare.Vreau sa stiu si eu de la alte fete mai avansate cit se ia-sau pina cind au luat,cele care au trecut in trim.2 de sarcina.


Eu am luat utrogestan doar 10 zile, pe la inceput, prin prima luna.
Le-am luat pe cale orala, cate 1 pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

Frunzarii prin capitolul din urma.

Cine v-a bagat in cap de incompatibilitatea dintre grupele de sange???
Pai daca erau incompatibile, nu prea eram asa de multi ca si specie!

Este vorba de incompatibilitate de RH, aia e altceva.
Eu si sotul meu avem amadoi RH pozitiv.
Eu grupa 01, el grupa A2.

Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

+12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Unombun, la sarcina trecuta medicul mi-a spus sa iau utorgestan pana in sapt 32. Luam 4 pe zi, avand in vedere antecedentele mele.
Monica, eu zic, ca si celelalte fete, sa iti iei concediu medical urgent. Incepand chiar de maine. Nu ai nevoie de nervii si fitzele lor. Eu stiu foarte bine ce inseamna stresul la serviciu, ani intregi am lucrat pana la 10 seara, in stres maxim, plansete, nervi, etc. Acum tu ai nevoie de liniste, sa stai in pat cat poti de mult si sa ai grija de bebe. Nu te mai duce maine la munca, pur si simplu zi-le ca ai probleme si inchide-ti telefonul. Nu au ce sa iti faca!
Ramsan, ce frumos ca ai nascut de ziua sotului! Si DPN-ul meu de acum ar fi de ziua sotului meu (15 septembrie), dar tinand cont ca vreau cezariana, e cam imposibil sa ajung pana acolo, desi el si-ar dori foarte mult asta, normal! Ar fi frumos sa primeasca cadou de ziua lui o fetita!
Roxxy, daca ai colul scurt, trebuie sa ai grija cu contractiile, si sa iei no-spa in caz de nevoie.

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Uf, am incercat sa citesc din urma, m-am mai intins in pat, am ajuns abia pe la pagina 15 ca ma cam doare burtik

MErcic fetele de incurajari, am intrat asa intr-o depresie groaznica, nu stiu ce sa fac sa imi revin. Am bagat juma de cutie de inghetata si parca am simtit io ca-i place lu bebe, parca a misunat ceva pe acolo.

Am vazut ca vorbeati despre nasteri, eu am nascut natural, fara epidurala si in ciuda celor petrecute dupa momentul expulziei pot spune ca a fost o experienta minunata, unica si extraordinara pe care tare mi-as dori sa o repet dar cu un final fericit. Din pacate insa se pare ca pe fruntea mea scrie cezariana avand in vedere anumite aspecte, respectiv tensiune, atacuri de panica, placenta jos inserata (desi e posibil sa se ridice) etc. Eu una personal, repet, personal, incurajez nasterea naturala pe cat posibil. SI vorbind de nasterea naturala nu pot sa nu imi amintesc de creata care a povestit atat de frumos experienta ei.

In alta ordine de idei, nu am putut sa nu remarc faptul ca atat mariaanna cat si ramo (ramsan) au mentionat doua nasteri la activ... sper sa nu zgandar si sa fac vreo gafa..., dar sper ca nu am citit eu bine si sa nu fi avut si ele experiente ca a mea si a cristinei-ana





ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 15+ cu Dragos Alexandru
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Luhtien , exista cu siguranta si incompatibilitate de grupa, dar nu este grava. Poate da la nastere un icter al bebelusului, dar care se rezolva (il pune la o lampita )

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE

Mergi la inceput