Burtici fericite de septembrie-octombrie (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

Bia, felicitari pentru capitolul nou! Nu mai lipseste decat linkul catre capitolul vechi in primul mesaj si totul e PERFECT!


Panda, 14+ cu
si fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

MangaGirl la fel mi s-a intamplat si mie pe la 12 sapt. Dar cand le-am povestit la mamele noastre au ras amandoua de mine si au zis ca e imposibil ca e prea devreme pt prima sarcina. Asa ca acum nu mai sunt sigura de nimic.

16+
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=katteryna&year=2009&month=9&day=2&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

eu iau pentru sustinerea sarcinii,de la inceput si de aceea ma intereseaza mult de tot experienta voastra.Banuiesc ca mai sunt fete care iau aceste produse-utrogestan sau arefam-vaginal,zilnic.Sunt oare singura??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui panda77

Bia, felicitari pentru capitolul nou! Nu mai lipseste decat linkul catre capitolul vechi in primul mesaj si totul e PERFECT!


Panda, 14+ cu
si fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007


Acum mi-am dat seama. Nu m-am gandit la asta. Poti sa adaugi tu, te rog?
Bia mamica lui Busici (24 mai 2005) si15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Mda, ce sa va spun, am avut 4 zile de kk. De marti plang de numa'. Luni seara am fost la med de fam sa-mi dea reteta de clexane, mi-a dat-o si l-am intrebat pe el si pe asistenta daca pot veni a doua zi dimineata (mentionez ca programul lor incepe la ora 7, sau cel putin al asistentei) sa imi faca si mie prima injectie. Evident ca si-au primit plicul pentru reteta ca deh, traim in romanica. Si i-am rugat daca ma pot primi pana in 7 jumate sa mi-o faca. Ah, da desigur. Evident eu ca o floare la ora 7 m-am postat in fata usii, ei evident ca au aparut ca niste balarii la 7,25, s-au bagat in cabinet fiecare, apoi pe la 8 fara 25 a iesit medicu cu punga de cafea si a intrat la asistenta. Am stat io ca proasta in speranta ca vor iesi pana la fara un sefrt apoi am plecat plina de spume. In masina am inceput sa plang, la serv m-a certat sefu ca am intarziat ca doar venea Maria sa elvetianca
In fine, in timpul zilei figuri pe seful meu ca i-a facut aia observatii ca vorbim prea mult la mobil, ca ce ne arde noua de mancat la pranz cand "firma arde" si altele asemenea si ca sa stam pana la 6. LA 5 jumate m-au apucat toate cele si i-am zis ca io tre sa plec sa-mi fac injectia si am tulit-o.
AM ajuns acasa, am bocit doua ore cu suspinuri si sughituri injurand minunata tara si minunatul sistem sanitari si tot ce se putea injura cu mic cu mare. SI ieri am luat-o de la capat.
Aceasi poveste, in fine, ieri o secretie foarte abundenta de am ajuns leoarca acasa.Aceasi repriza de plans de minim 2 ore, dupa si o mica cearta cu injineru' (ca doar nu putea ramane neinjurat ca m-a lasat sa astept juma de ora in frig, elvetianca ne-a facut o surpriza si a plecat la 5 jumate ieri, eu uitat cheile de la serv acasa, stai si asteapta sotu sa vina in 5 minute afara, la el 5 minute egal juma de ora).
Asa, azi dimineata secretia cam portocalie, iar spre dupa-amiaza din ce in ce mai rosiatico-maronie. Tras din nou o partida de plans de fata cu toata lumea. Facut ceva pe elvetianca si sef si toata lumea, sunat doctora, enervat si doctora evident ca sa iau nospa si utrogestan si sa stau cuminte si sa vedem cum sunt pana maine. SI nu va spun cum tremur si ce nervi am si ce frica imi e, mai ales ca nu il mai simt nici pe bebe de cand cu nebunia asta.
SI ma scuzati ca m-am intins cat 2 pizza da simteam nevoia sa ma desacarc pt ca simt ca innebunesc deja



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 15+ cu Dragos Alexandru
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_dicut

Mda, ce sa va spun, am avut 4 zile de kk. De marti plang de numa'. Luni seara am fost la med de fam sa-mi dea reteta de clexane, mi-a dat-o si l-am intrebat pe el si pe asistenta daca pot veni a doua zi dimineata (mentionez ca programul lor incepe la ora 7, sau cel putin al asistentei) sa imi faca si mie prima injectie. Evident ca si-au primit plicul pentru reteta ca deh, traim in romanica. Si i-am rugat daca ma pot primi pana in 7 jumate sa mi-o faca. Ah, da desigur. Evident eu ca o floare la ora 7 m-am postat in fata usii, ei evident ca au aparut ca niste balarii la 7,25, s-au bagat in cabinet fiecare, apoi pe la 8 fara 25 a iesit medicu cu punga de cafea si a intrat la asistenta. Am stat io ca proasta in speranta ca vor iesi pana la fara un sefrt apoi am plecat plina de spume. In masina am inceput sa plang, la serv m-a certat sefu ca am intarziat ca doar venea Maria sa elvetianca
In fine, in timpul zilei figuri pe seful meu ca i-a facut aia observatii ca vorbim prea mult la mobil, ca ce ne arde noua de mancat la pranz cand "firma arde" si altele asemenea si ca sa stam pana la 6. LA 5 jumate m-au apucat toate cele si i-am zis ca io tre sa plec sa-mi fac injectia si am tulit-o.
AM ajuns acasa, am bocit doua ore cu suspinuri si sughituri injurand minunata tara si minunatul sistem sanitari si tot ce se putea injura cu mic cu mare. SI ieri am luat-o de la capat.
Aceasi poveste, in fine, ieri o secretie foarte abundenta de am ajuns leoarca acasa.Aceasi repriza de plans de minim 2 ore, dupa si o mica cearta cu injineru' (ca doar nu putea ramane neinjurat ca m-a lasat sa astept juma de ora in frig, elvetianca ne-a facut o surpriza si a plecat la 5 jumate ieri, eu uitat cheile de la serv acasa, stai si asteapta sotu sa vina in 5 minute afara, la el 5 minute egal juma de ora).
Asa, azi dimineata secretia cam portocalie, iar spre dupa-amiaza din ce in ce mai rosiatico-maronie. Tras din nou o partida de plans de fata cu toata lumea. Facut ceva pe elvetianca si sef si toata lumea, sunat doctora, enervat si doctora evident ca sa iau nospa si utrogestan si sa stau cuminte si sa vedem cum sunt pana maine. SI nu va spun cum tremur si ce nervi am si ce frica imi e, mai ales ca nu il mai simt nici pe bebe de cand cu nebunia asta.
SI ma scuzati ca m-am intins cat 2 pizza da simteam nevoia sa ma desacarc pt ca simt ca innebunesc deja



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 15+ cu Dragos Alexandru
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata



monica, imi pare rau sa aud ca ai numai belele. dar te rog nu te mai necaji. gandeste-te la bb.

MangaGirl :-) 13+
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Eu am fost azi la ginecolog si mi-a recomandat iar sa iau o cutie de Utrogestan. Banuiesc ca are legatura cu faptul ca am colul cam scurt. Am mai luat o cutie cand am avut hematomul acela. Cunosc mamici care au luat pana in luna 7 de sarcina. Deci poti sa stai linistita ca nu-ti afecteaza in nici un fel.



Citat:
citat din mesajul lui unombun

eu iau pentru sustinerea sarcinii,de la inceput si de aceea ma intereseaza mult de tot experienta voastra.Banuiesc ca mai sunt fete care iau aceste produse-utrogestan sau arefam-vaginal,zilnic.Sunt oare singura??


Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz 15+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Multumim pentru trecutul in listuta!!!

Despre noi cateva vorbe. Sarcina are 15s4z. Azi am fost la controlul lunar, toate bune, tensiune, greutate...Astept rezultatele de la testele facute in sapt 13(translucenta, hormoni..)Inca nu stim daca e cu roz sau albastru. Nici nu avem preferinte. Sa fie sanatos.
Cu Amalia a fost o sarcina super usoara. Si nastere la fel. Am nascut normal cu epidurala. Aveam de gand sa incerc fara, dar cand ne-am dus la spital pentru inducere, eram deja dilatata 4(fara contractii sau dureri). In interval de o luna, ma dilatasem destul de mult. In general e cam 2cm dilatatia cand incepe travaliul. Asa, si la spital dupa ce mi-au rupt membranele, in jumatate de ora am si zis asistentelor sa cheme anestezistul sa-mi puna epidurala. Dupa aia eram ca la cinema
Am avut ceva dureri din cauza epiziotomiei, dupa ce am ajuns acasa, dar au trecut repede.
Amalia a fost un bebe linistit, fara colici, dar utilizator de sticluta. Nu a putut prinde sanul bine de la inceput, asa ca am folosit intensiv pompa pana la 7 luni.

Am citit ca sunt burticoase cu intepaturi sub burtici..alea sunt normale, sunt din cauza ligamentelor care sunt tot mai mult solicitate. Inca mai am si eu, mai ales cand ma ridic brusc din scaun, pat...

CAt despre cezariana versus nastere normala, eu sunt pentru cea din urma. Cezariana o sa fie in caz de urgenta majora, gen lichid putin, bebe neintors, sau cazuri in care bebele da semne de stres.
Aici ma uit pe un canal tv unde mai da nasteri, cezariene si normale. Ma uitam si la Amalia. Nu mi-a fost frica niciodata, sau sa-mi faca frica ceva ce am vazut la tv. Cezarienele sunt facute cu anestezii locale, si astfel mama isi vede puiul imediat dupa ce e scos...

HAi ca m-am lungit...toate cele bune!!

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007) si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Monica stai linistita mamico! Ia no-spa forte si utrogestan si stai cuminte in pat. Singurul lucru pe care tre sa-l faci e sa butonezi telecomanda si sa te gandesti ca o sa fie bine. E posibil ca scurgerea sa fie si pe sistem nervos, ca te-ai enervat de la nesimtitii aia
Eu in locul tau m-as invoi maine de la munca si as sta toata ziua in pat si eventual poti sa-ti trimiti sotul la med de fam sa-ti dea concediu, macar atat sa faca nemernicii. Crede-ma mie dr. mi-a zis ca statul in pat face minuni in sarcina
Fruntea sus! Te pup si ma gandesc la tine!

16+
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=katteryna&year=2009&month=9&day=2&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

monica,bafta multa,taman intrebasem si eu anterior pina cind se ia utrogestan sau arefam-subsanta activa progesteron-eu tocmai pentru situatii urite iau de la inceputul; sarcinii non-stop,mai ales ca am avut o sarcina pierduta anterior-la usa la gineco am vorbit cu femei care au patit ca tine si primeau progestron in luna 5 sau chiar de la inceputul la sfirsitul sarcinii.

Mergi la inceput