Burtici fericite de septembrie-octombrie (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Moni, de Mariaana stiu sigur ca a pierdut un bebe prin ultimele saptamani de sarcina, la fel ca la mine!
De Ramo nu stiam, nu mai stiu sa fi povestit, dar probabil ca a trecut si ea prin tragedia asta!
Monica, incearca sa stai intinsa cu burtica in sus si cu mana pe ea si sa iti tii respiratia. Eu asa fac cand vreau sa vad daca bebe misca, si simt asa, niste palpairi care nu pot fi decat bebe!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Roxxy am citit ca ai avut un hematom, ce fel de hematom ai avut si ce s-a intamplat pana la urma? Si eu am un hematom decidual ptr care i-au cate 6 utrogestan pe zi.
Monica nu mai fi suparata ca ii transmiti toate starile tale lui bb.
Te si ai mare grija de tine si de bebe.

13 sapt,4 zile+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Of Cris pleeeeeeeaaaaaaasssseeeeee

FELICITARI

Sper ca sti ca ma bucur din suflet si ca iti doresc tot binele din lume, sa vina pe lume sanatoasa si sa va umple de bucurii



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 15+ cu Dragos Alexandru
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Cristina, la prima sarcina tot problema asta am avut-o, adica colul scurt (nu exagerat incat sa fie nevoie sa stau la pat). Vreau sa-ti spun ca nu am avut nici o contractie toata sarcina si nici acum (sunt deja in 15 sapt) nu am avut. Chiar ma intreba doctorul daca am contractii. La eco mi-a iesit ca am colul de 36.6 mm. Normal este sa fie de vreo 40 de mm. La Matei il aveam de 35 de mm la 15 saptamani.




Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Unombun, la sarcina trecuta medicul mi-a spus sa iau utorgestan pana in sapt 32. Luam 4 pe zi, avand in vedere antecedentele mele.
Monica, eu zic, ca si celelalte fete, sa iti iei concediu medical urgent. Incepand chiar de maine. Nu ai nevoie de nervii si fitzele lor. Eu stiu foarte bine ce inseamna stresul la serviciu, ani intregi am lucrat pana la 10 seara, in stres maxim, plansete, nervi, etc. Acum tu ai nevoie de liniste, sa stai in pat cat poti de mult si sa ai grija de bebe. Nu te mai duce maine la munca, pur si simplu zi-le ca ai probleme si inchide-ti telefonul. Nu au ce sa iti faca!
Ramsan, ce frumos ca ai nascut de ziua sotului! Si DPN-ul meu de acum ar fi de ziua sotului meu (15 septembrie), dar tinand cont ca vreau cezariana, e cam imposibil sa ajung pana acolo, desi el si-ar dori foarte mult asta, normal! Ar fi frumos sa primeasca cadou de ziua lui o fetita!
Roxxy, daca ai colul scurt, trebuie sa ai grija cu contractiile, si sa iei no-spa in caz de nevoie.

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE


Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz 15+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Monica,
Le multumesc mult de tot la toate fetele care m-au felicitat pentru fetita, sunteti niste scumpe si va doresc si voua sa simtiti bucuria pe care am simtit-o eu azi, la ecograf mi-au dat lacrimile de emotie si fericire, noroc ca era intuneric in camera si nu s-a prins doctorita!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Roxxy, pai asta zici tu ca e col scurt!!!???? Stai linistita ca e foarte OK. SI daca zici ca nici nu ai contractii, e super.
Eu la ambele sarcini anterioare am avut col de 2 cm, si contractii dureroase multe de tot, zeci de contractii pe zi, de prin sapt 20 la prima sarcina si 25 la a doua. Si tot am rezistat pana in sapt 39, cand am nascut. E adevarat, cu tratament si stat mai mult in pat, dar crede-ma ca un col de 3,5 cm e mai mult decat OK.

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Apropo de miscarile bebeilor. Azi toata ziua am simtit miscari mici mici de tot prin burtica.Am tot zis in gandul meu ca sunt muschii care se contracta,ca poate sunt anumite ligamente care se intind dar se pare ca nici macar cand stau intinsa in pat nu se potolescMa baga bb in seama oare? Dar nu e prea devreme sa-i simt miscarile lui line? Voi fetelor care sunteti la a 2 a sarcina ce parere aveti despre lucrurile astea? E posibil sa simtim deja micarile bebelusului asa devreme?

13 sapt,4 zile+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

NU stiu daca va puteti inchipui, eu nu credeam ca exista asa ceva, dar eu am col de 5 cm. Cand mi-a zis dra mea mi s-a parut putin ciudat, dar mi-a confirmat si Iosup, oricum ambii destul de minunati de colul meu. Iar col scurt nu cred(dar nu pot garanta) ca egal contractii sau probleme neaparat. Cred ca e mai grav sa fie deschis decat scurt. Stiu ca e bine sa nu fie sub 1,5 cm parca...



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 15+ cu Dragos Alexandru
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Crisbebe, eu am simtit primele miscari prin sapt 12, asa ca si la tine e sigur bebe!!!!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

La 8 saptamani am avut o zi in care ma credeam Spiderman si am ridicat niste scari carandu-l pe Matei care statea in carut (in total vreo 17 kilograme). La cateva ore am inceput sa am dureri de mijloc f puternice iar seara am gasit pete maronii (deschise) pe chilot. Dupa c em-am spalt si am schimbat chilotul, am gasit iar cateva pete. A doua zi am mers la doctor si innurma unui control usor pe masa mi-a spus ca am un hematom cam maricel (nu mi-a spus ce fel de hematom). Mi-a dat Utrogestan, Nos-pa, magne-b6. Dupa ce am terminat cutia de Utrogestan am revenit la doctor. Am facut eco si control usor pe masa si mi-au spus ambii doctori ca s-a retras hematomul. Deci habar nu am ce fel de hamatom a fost, dar a dat roade tratamentul. mentionez ca Utrogestanul l-am luat mai mult oral (mi-era oribil de rau la vreo ora dupa administrare) pt ca doctorul meu e de parere ca asa se absoarbe mai bine.




Citat:
citat din mesajul lui crissbebe

Roxxy am citit ca ai avut un hematom, ce fel de hematom ai avut si ce s-a intamplat pana la urma? Si eu am un hematom decidual ptr care i-au cate 6 utrogestan pe zi.
Monica nu mai fi suparata ca ii transmiti toate starile tale lui bb.
Te si ai mare grija de tine si de bebe.

13 sapt,4 zile+



Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz 15+





Mergi la inceput