Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (89)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Tzitziri, capul sus mamico, va fi bine David. Gata, ce a fost mai greu a trecut.

Cosmy, ai noroc ca Mayei ii place marul. Carla nu-l agreaza deloc si nu pot intelege din ce motiv. Atat de mult mi-ar placea sa pape mar, e asa de sanatos. Cu greu papa mar copt, dar crud - adica plin de vitamina C - no way. Azi la fel mi-a facut, i-am dat amestecat cu banana si a papat 20 g. Asa ca am scos solutia de urgenta - iaurtul

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Oana, draga , iti inteleg disperarea - sa-ti vezi puilul bolnav si sa nu poti face mare lucru pt. el...
Stiu cum e, ca si eu trec prin asta de fiecare data cand se imbolnavesc, mai grav sau mai putin grav, vreunul dintre ei si eu sunt medic si intotdeauna i-am tratat doar eu. Dar suferinta nu le-o pot lua, trebuie sa treaca ei insisi prin ea. Eu pot sa fiu doar alaturi de ei, sa-i tin in brate cand au nevoie, sa-i managi si sa-i alin. Pe mine tocmai asta ma tine sa nu disper - copiii mei au nevoie de mine si ei nu trebuie sa-mi simta ingrijorarea. Prin urmare, de fiecare data, chiar si cand erau/sunt prea mici sa inteleaga, eu ma arat ( la exterior ) optimista si imi si verbalizez optimismul de fata cu ei - "lasa mama, ca trece! baietelul meu e puternic si va invinge raceala! trec ei, mucii! etc..." Eu chiar cred ca functioneaza - le transmiti si lor o stare pozitiva si ei invata sa aiba incredere in tine de mici.

In schimb, in perioadele cand sunt astia micii bolnaviori, eu nu pot manca nimic - functioneza ca o cura de slabire fortata.

Deci, mami, nu te lasa cuprinsa de deznadejde! Fii tare! Copiii tai au nevoie de tine!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Oana multumim de capitol , bine ca erai aici ca fetele iar au limbarnita
Ma bucur ca sunteti acasa si nu a fost ceva nasol cu David

Nocom sar'na de cafeluta Si e tare bine ca sunteti deja la 2 mascute pe zi , mai aveti putin si scapati

Ada normal ca poti schimba si tu "scutecelul" , daca vrei iti trimit pe Pm cum se face

Eva e o scumpete Noah

Nausica hai ca am ras cu pofta la raportul tau

La multe lunite Andrei de Andrey , hunii de Luminita , Eva de andreutac , Alessandra de danucu

Acum am venit de la dr. Am avut 2 intepaturi ...dar a fost curajos piticul si a plans f putin, la primul mai deloc. In schimb l-au apucat nervii rau cand s-a uitat in gat Oaaaaaaaaa ce a mai plans...Acum face nani in scoica, nu l-am trezit.
Avem 7100g si 70cm.Luna asta a m luat peste cat este normal pentru ca a recuperat luna trecuta cand a fost cu probleme si a luat doar 250g. Suntem bine, ne-a zis sa il punem in fundulet intre perne ca sa invete sa stea si singurel.
Apoi am intrebat de papica si ne-a zis asa : iaurtel si peste pe la 7 luni , sa nu grabim. Putem insa sa ii dam spanac, orez , prune, avocado ,pui. Asta desigur , pe langa ce ii dam deja. Nu este fan ficatei de la varsta asta ....ceea ce mi se pare ok

Oana nici eu nu cred sa fie de la cereale , noi papam de la 4 luni si nu au fost probleme. Asa cum spune si Babymom , nici cu kk nu stiu daca a fost asa. Ca si david face niste uscaturi uneori de te speri si niciodata nu a facut cu firicele de sange . Acum stiu ca difera de la bebe la bebe. Dar nu cred sa fie vina cerealelor. Cu reglarea nr de scaune pe zi nu stiu ce sa iti spun. Dar va doresc multa multa sanatate si sa nu mai ajungeti cu puiul in spital

Ma duc sa imi termin cafeluta , ca dimineata am plecat la dr si nu am apucat sa o savurez

Aaaa: NU avem dintisori , suntem tot mosulica stirb

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

uff, Tzitziri bine ca sunteti acasa acum si ca flacaul e bine sanatos si chiuitor.

Stiu si eu Orez cu Roscove de la Nestle, nu, nu are lapte in compozitie si da, se prepara doar cu apa...eu nu am luat din initiativa proprie cerealele astea, dar cand am fost internata cu Alexandra (avea un an) cu rotavirus, la externare, in meniul dat de doctor pentru ea (lapte fara lactoza, morcov fiert cu orez fiert, mar copt, grisine) a aparut si o masa de cereale Orez cu Roscove. Dr mi-a zis ca sunt f bune pentru a regla diareea si faptul ca nu se fac deloc cu lapte iar ajuta intestinul sa isi revia. Alexandrei i-a mers f bine cu regimul si si-a revenit repede (nu a mancat decat cereale din astea si lapte fara lactoza, restul regimului sa nu-l vada). Deci nici eu nu cred ca diareea a fost cauzata de cereale. Probabil a fost tot un virus ceva...luat ori din vizita ori pur si simplu. Iar asa efecte nasoale doar de la ce ai mancat tu...nu prea cred (decat daca ai mancat numai varza acra si fasole cat ai fost in vizita...nu prea cred)...
Nu stiu de ce sunt asa blamate cerealele astea, pentru bebelusii nepufosi si normali, cereale cat mai simple (fara adaos de diverse minuni, arome si fructe etc- cum sunt alea de la Humana de ex sau la Milumil- nu prea sunt de acord cu ele) nu au cum sa le faca rau.
Maria mea mananca f bine cereale de orez, de ovaz facute cu laptele ei normal. Iar tranzitul mi se pare ca e chiar f bun acum, dupa ce atata timp cat a baut numai lapte facea la 2-3 zile kk, acum de o luna face de 3-4-5 ori pe zi, putin, dar des. De pufosit nu stiu cat or fi pufosit-o (sau cat de slaba ar fi fost fara ele ) ca maine facem 7 luni si nu am ajuns inca la 7 kilograme...

Mai, dar ce nasol ati patit-o cu Babypoint...intr-adevar de mare kko...nu stiu ce sa mai zic. Suntem in tara asta a nimanui unde nu ai varietate de borcanele bio, naturale, fara zahar, sare si alte "minuni
" si in sfarsit gasesti ceva ca in "vest" si de fapt e o magarie...Eu cred ca am sa mai comand totusi, din lipsa de altceva.
O prietena a scris si a vorbit cu distribuitorii de Hipp in Romania (sunt astia de la Sensiblu) si s-a plans de nr mic de meniuri pe piata la noi si i-au trimis un mail f arogant in care ii spuneau ca au peste 50 de sortimente...Unde le-or vinde frate? Ca eu nu gasesc!

Aaah, Nocom imi place f mult "freza" noua! Iti vine f bine! Si ai avut mare curaj sa tai parul...eu am fix acelasi par ca si tine, e greu de intretinut, greu de pieptanat, greu de aranjat...dar inca nu m-am hotarat daca sa il tund asa scurt sau nu...Tie iti vine f bine! Bravo!

Anca draga, capitolul trecut i-am zis Carlei Anca...sper sa nu te superi pe mine! Dau mielul de Pasti!

Eva l-am vazut pe Luca, e extraordinar de precoce, cum a plecat el singurel in 4 labe! Bravo lui, baiat mare! Astept cu interes sa misune si Maria, deocamdata e ocupata cu tumbele (adica rostogolirile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri
Daca sunt contra diareei se poate sa si constipe?Nu mai gandesc poate logic, recunosc.

Asta scrie pe siteul Nestle despre cereale:
NESTLÉ Orez cu Roscove

Meniu complet din cereale usor de digerat, cu un continut redus de alergeni, fara lapte, fara soia si fara gluten. Se prepara instant numai cu apa
Se recomanda pentru începerea diversificarii alimentatiei la toti sugarii, dar mai ales pentru alimentatia diversificata a sugarilor din familii cu alergii

Pot sa constipe, mai ales ca sunt in combinatie cu orezul.
Deci am gresit - nu au in compozitie lapte; daca aveau, era clar de la el sangele acela din scaun.
Mai ramane atunci, varianata ca ai manacat tu ceva... ? Nu stiu... Important e ca sunteti in curs de vindecare.

Si asa cum spune si Claudinna, la copii majoritatea bolilor cu care se confrunta ei sunt banale si au o evolutie autolimitata. Bine... exista si exceptii, din pacate...

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CosmyB.

Lumi te-ai gandit si la mine cu n-am mai baut tare de mult... inainte sa raman gravi, eram lesinata dupa cu cafeaua nu prea eram prietena Poate-mi aduce soata niste E-uri acidulate sa ma rasfat si eu



daaaaaaaa, eu sunt mare fan ... n-am baut toata sarcina, am renuntat si la ness, eram addicted, am fost zombie vreo 2 saptamani dupa, nasol rau... iar cand am ramas fara laptic, pe la 1 luna, primul lucru 'interzis' pe care l-am devorat practic a fost un pahar cu .... nu mai beau ness decat ocazional, daca mi-e somn rau si nu am pepsi, mi-e teama de cand am vazut ca da dependenta asa, ca tigara, sau mai rau, ca dorgurile... de fapt, tot un drog e.... insa acum beau 1l de pepsi/zi, ceea ce nu e deloc de laudat....

si noua ne place tare marul crud ras, dar dintre toate, preferam para. o sa incerc sa le-o dau si cruda, sa vedem daca mai musca din lingurita

deci merge bine cu diversificarea la voi, nu? papa Maya?

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

Aly ici pentru voi. Unde vedem poze?

Metode de adormit bebe:

La noi functioneaza lasatul singurica in patut, cu sau fara suzi, dar cel mai bine adoarme in brate la mami cu nasucul la tzitzi
Afara in carucior, doarme de fiecare data.
In cazuri extreme, folosim radioul dat mai tare, intre posturi (de obicei tati o foloseste ca el n-are tzitzi )



Pozici
Mamica deMaya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Anamona te rog mult sa imi mai dai simie link de la firma de unde sa comand caruciorul ca nu mai stiu unde l-am salvat Mersic

Angelyna la noi la piata Gemeni e 10 ron papaya , destul de maricel a fost

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

Esec total, NU NE PLACE MANGO!!! am zis ca mai are putin si vomita......asta e cel putin am incercat

mami super fericita de AMALIA-ANDREEA......12.10.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Kid da' niste poze cu Maria nu ne mai pui . N-am mai vazut-o de mult timp

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput