Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (89)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

neata aproape de pranz!!
citesc de ceva vreme, ca eram undeva la mijlocul capitolului trecut!
Angleynna si Laura
pupici pt toti boboceii si mamicile lor

La multi ani celor nascuti intr-o zi de 26!!!

blog in scutec

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

www.gruiasfightforsight.com/donatii/" target="_blank">Un copil are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Multimim tuturor de urari!!

Laura, a iesit bine baita, a venit tati la timp, chiar ceva mai devreme, dar era tare obosit.... cu toate astea, am facut baita, ti-am spus ca nu e de lipsit... da, azi ne sarbatorim, deocamdata cu 170 gr de mar, para si 2 masuri de cereale (fiecare) + 50 ml de suc de morcov (tot fiecare). Un deliciu!

Pe noi nu ne-au constipat nici laptele praf, desi il bem exclusiv de la 1 luna, si nici cerealele, cu care de fapt am inceput diversificarea. In primele 2 saptamani au papat numai cereale si nu ne-am constipat deloc. Cred ca depinde de organismul fiecarui copil.

Oana

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

babymom, nu siu cum am putut sa uit de Dragos! tocmai cel mai precoce bebe la miscari! iertare si pupici viryuali!!

anamona, multumesc muuuult de tot pentru donatie!!! am aflat ca ieri s-au strans 3000$ si le mai trebuie doar 3000$. sper din tot sufletul sa-i stranga si sa reuseasca sa-si indeplineasca visul!
va multumesc tuturor!

Eva, e un dulce Noah si ff mobil! argintul viu il vad:) eu l-am lasat pe Razvi doar de vreo 2 ori pe jos, ca e cam curent de sub usa...si locul cam stramt in dormitor...abia astept vara sa-l duc sus unde e mai mult loc pt explorari:)

Anca, atunci cand Razvan a avut mucisori, prin toamna, l-a tinut cam 10 zile...aspiram de zor la el
sa va faceti bine!

Si la noi e mai cald azi si vad ca nu mai bate vantul, dar tot nu-l scot afara, ca mai are ochisorul rosu...cand ii trece, cand il apuca...

aly_c, ma bucur ca sunteti bine si vreau si eu sa vad poze noi cu Sebi! m-am uitat la cele de pe bobocei si nu am gasit mai noi. nu m-am uitat bine??

tzitziri, multumim de capitol si bine ati venit acasa! e ff bine ca e vesel bebelu!!
despre cereale...nici eu nu stiu mai multe, decat ca ingrasa si nu aduc cine stie ce aport, dar eu n-am observat la Razvan ca l-ar ingrasa. abia dupa ce a inceput sa manance bine fructele, legumele si lactatele, am observat ca s-a mai dolofanit nitel.
astept si eu cu interes sa vedem ce zice Eva

Laura, sper sa fiti bine si sa nu aiba Alexia reactii nasoale la vaccin! sa ne mai pui filmulete!!

Nocom, pai cate ai facut deja!!
eu am fost dintotdeauna matinala, m-am trezit fara probleme dimineata devreme si imi place sa fac treburile dimineata, ca daca nu le fac atunci, cam intru in panica, mi se pare ca nu mai am timp:)
dar toata copilafria am suferit din cauza asta. cat era de scoala si gradi, era ok, ca imi convenea programul, dar vacantele...crima si pedeapsa. toti copiii de pe strada dormeau pana pe la 9-10-11 si eu ma trezeam de la 7 si ma plictiseam de moarte!! asha si la tzara cu verisoarele, ele dormeau si eu...cuc prin curte...
la pranz, pe caldurile de moarte, eu colindam pe strada, doar-doar o mai fi vreun copil treaz sa ma joc...eh...
oricum, iti doresc sa doarma si copiii tai mai mutl dimineata:PP



blog in scutec

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

www.gruiasfightforsight.com/donatii/" target="_blank">Un copil are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Oana, roscove n-am vazut in viata mea, decat pe cutia de la Nestle ( acele pastai desenate acolo ), dar... culmea! eu am invatat la pediatrie ca faina de roscove e indicata pt. tratarea diareei la sugari. Deci nu roscovele sunt de vina.
Tu spui ca ai preparat cerealele cu apa, dar ele au in compozitie lapte, din cate stiu eu. Spune-mi daca gresesc. Tocmai de aceea, cele care au deja lapte in compozitie se prepara cu apa, iar cele care nu au - de ex. Milupa 7-korn, se prepara cu lapte.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

Andrey de andrey2008

Eva de andreutac

Alessandra de danucu

Hunii pretiosi: Edi si Robi de Lumi

Pozici
Mamica deMaya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Aly. ma bucur ca ai reintrat pe forum si ca sunteti bine acum!Imi pare rau ca ati trecut prin tot ce ati trecut

Acum nu stiu daca voi aveti sfaturi, ma bucur ca unele din voi nu au trecut niciodata prin experienta 'bebe bolnav' si cu atat mai putin 'bebe la spital'...dar voi va puteti pastra calmul si firea in astfel de situatii?
Tine evident si de firea fiecareia, dar voi cum va incurajati cand e bebe bolnav?Ca are nevoie de voi?Vreo solutie de 'optimism'?

Deja poate aberez, dar cand vad ca stau si ii pandesc fiecare sfortare ma apuca pandaliile




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Razvan s-a trezit pe la 6.30-7 si abia pe la 10 s-a culcat....
azinoapte s-a trezit doar o data, a baut 150 ml laptic si gata...dimineata am zis sa-i dau lapte...dar n-a baut decat 40 ml si se juca cu tetina, asha ca i-am facut o piesica, cu 2 lingurite iaurt si 2 lingurite branzica...a papat cam 100 g cu placere, apoi n-a mai vrut
exerseaza de zor bataitul din fundulet (imi vine sa-l mananc cat e de dulce!!!) se taraste inapoi si dupa jucarii
treaba e ca se plictiseste ff repede pe burtica, nu prea e fan...
dimineata ii dau drumu la Minimax si il pun in mijlocul patului, in fundulet, cu o jucarie, doua langa el...e ff atent la Tv si rade:)

pe la 10.15 a adormit si doarme si acum...

blog in scutec

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

www.gruiasfightforsight.com/donatii/" target="_blank">Un copil are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Oana, roscove n-am vazut in viata mea, decat pe cutia de la Nestle ( acele pastai desenate acolo ), dar... culmea! eu am invatat la pediatrie ca faina de roscove e indicata pt. tratarea diareei la sugari. Deci nu roscovele sunt de vina.
Tu spui ca ai preparat cerealele cu apa, dar ele au in compozitie lapte, din cate stiu eu. Spune-mi daca gresesc. Tocmai de aceea, cele care au deja lapte in compozitie se prepara cu apa, iar cele care nu au - de ex. Milupa 7-korn, se prepara cu lapte.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)




Daca sunt contra diareei se poate sa si constipe?Nu mai gandesc poate logic, recunosc.

Asta scrie pe siteul Nestle despre cereale:
NESTLÉ Orez cu Roscove

Meniu complet din cereale usor de digerat, cu un continut redus de alergeni, fara lapte, fara soia si fara gluten. Se prepara instant numai cu apa
Se recomanda pentru începerea diversificarii alimentatiei la toti sugarii, dar mai ales pentru alimentatia diversificata a sugarilor din familii cu alergii

Deci nu mai inteleg nimic....




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

Lumi te-ai gandit si la mine cu n-am mai baut tare de mult... inainte sa raman gravi, eram lesinata dupa cu cafeaua nu prea eram prietena Poate-mi aduce soata niste E-uri acidulate sa ma rasfat si eu

Tzitziri ma bucur ca sunteti acasa si totul e bine

Tocmai am papat marul ras pe razatoarea de sticla, a fot yammmy, ii place cel mai mult

Pozici
Mamica deMaya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

oana, nu aberezi delok!
si mie mi-a fost ff greu cand razvan a fost bolnav...si avea doar 2 saptamani si eram inca in spital...pai daca sub supraveghere medicala a facut febra...incepuse sa-mi fie teama sa plec cu el acasa...
dar dupa ce au descoperit ca are febra i-au acordat toata atentia si desi avea perfuzie in freza si era intr-un incubator din ala, m-am simtit mult mai linistita, pt ca stiam ca se va face bine.
ma gandeam ca nu e singururl copil care a facut asta, ca nu e ceva f grav si ca trece cu tratament...a durat ceva timp sa ajung sa cred aceste lucruri..ca de multe ori le auzi, le gandesti, dar pana sa simti aha...
acum sunt ceva mai relaxata si asta poate si din cauza ca nu am patit nimic (sper sa nici nu pateasca vreodata), dar si la ideea de a raci...facem tratament si trece...oricum copiii au o putere de refacere fantastica! sunt mult mai puternici decat noi!
si ma gandesc ca nu poate dura o vesnicie boala aia, va trece!


blog in scutec

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

www.gruiasfightforsight.com/donatii/" target="_blank">Un copil are nevoie de noi!

Mergi la inceput