Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (89)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Eva de Andreutac

Babymom nush daca iesim ca Alexia e tare maraita,reactie de la vaccin cred ..doarme 5 min se trezeste si tot asa.Va am si noi pe toti.

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri
Povestea e cam asa: vineri seara am inceput cu cerealele din care i-am mai dat si sambata seara.Nu a mancat mult (vreo 30+50 ml),dar sambata nu a mai avut deloc scaun iar duminica seara a facut un scaun foarte tare, ca de adult...apoi un kaki mai fluid cu niste mucozitati sangerii prin el...iar luni dimineata la 7 se sforta sa faca si ieseau aceleasi mucozitati mai portocalii asa..adica clar sange!
Am ajuns la spital unde am schimbat 3 pampersi in doua ore.Disparuse sangele dar scaunele erau din ce in ce mai apoase.Ne-am internat.Am asteptat sa iasa primele analize - negativ rotavirus si foarte bune cele de sange, deci nu parea periculos.Dar pana la coprocultura am facut antibiotic Colistin din 6 in 6 ore.Luni a avut extrem de multe scaune apoase, marti deja se mai legasera iar miercuri au fost ok - mancase si mar cu morcov la borcanel sa il ajute putin.
De ieri suntem acasa.Luam tratament cu siropel Sumetrolim doza minima la 12 ore inca 3 zile si vom vedea...
Ieri iar a cam depasit numarul de scaune, dar macar consistenta a fost de 'kaki de lapte'....sa vedem ce o mai fi.

Explicatia poate fi ceva ce am mancat eu pentru diaree...am fost la rudele mele in weekend si ne-au tot tinut la masa.Si pentru sange poate fi acel scaun tare care a iritat intestinul.

Sa vedem...

Tzitziri, te rog sa nu te superi pe mine, dar eu nu cred ca sangele e de la scaunul tare. Cat de tare putea fi acel kk ca sa irite atat de tare intestinul??! Atunci toti copii care papa LP si sunt constipati ( si de obicei astia fac asa... bobite tari ) ar trebui sa aiba sange-n scaun. Eu cred ca e mai degraba de la cereale, mai ales daca au fost din acelea cu lapte.
Iar antibioticul... eu cred ca a fost un exces, pt. ca nu a fost diaree infectioasa, ci datorata alimentatiei.

Scaunele cat de frecvente sunt acum?

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Eva, si eu sunt curioasa daca ai gasit vreun studiu sau articol pertinent referitor la cereale. Si eu ii dau Carlei, cat mai simple, insa ii dau in fiecare zi la masa de dupa amiaza. Cand vrea sa le pape, evident. Ea este un copil cu greutate normala, inspre slabut asa ca nu vad de ce sa-i strice aportul de fibre si calorii. Cu moderatie, normal, la fel ca orice alt aliment.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

Oana, ma bucur mult ca sunteti bine si ati venit acasa, pupici lu' Davidut. Laura, Andy_g, suntem bine, ne-am odihnit super peste noapte. Intram si noi in clubul celor fara program.

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

300 multumesc

angelyna

copii astia ai mei cum stiu ca e tati plecat, cum isi fac de cap. Azi dimineata Daria s-a trezit (si) la 6 sa pape si nu a mai adormit. Desi am stat in liniste in camera noastra, la 6 jumate s-a trezit si Matei!!! (el nu se trezeste niciodata inainte de 8.30!!!)

Asa ca la ora 9 eram deja mulsa, Matei la gradi, piata facuta si prezenta pe DC!!!! Eeee, ce harnicutza am fost?!?! DAR NU MAI VREAAAAAAU!!!! Vreau sa doarma copii mei!!!




mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

Laura, cum zicea si babymom, depinde de varsta bebelului. voi ati fost norocoase, sper si noi sa fim
babymom, adevarat ca esti guru intr-ale bebelitului. sarumana

nasterea strumfitei mele
piticania creste
_
„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

La multi ani Edi si Robi - huni scumpi de Lumi !!!




Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Babymom, cereale au fost Nestle orez cu roscove facute cu apa...nu stiu ce sunt rocovele, dar oare puteau da asa reactii?

Ieri a avut 6 scaune- 3 consistente (de morcov) si 3 mai moi (de lapte).Azi deja are 3 de lapte adica pasta mai moale.

O sa incerc sa ii dau la pranz predominant morcov cu pastarnc si cartof dulce - morcov simplu nu serveste.

Daca mai ai idei sau sfaturi de rog sa imi spui.Cam in cat timp ar trebui teoretic sa se regleze scaunele?Ca marti de exemplu au fost doar 3 iar azi are 3 doar pana acum...




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Uofff, a mea practic de cand mananca LP e mai mereu constipata, capac mi-a pus morocvul fiert...banana si cerealele, care in ultima instanta i le-am schimbat, acum mananca ovaz cu prune dar nu se observa nici o modificare. O sa i le scot de tot

Oana multi ici tie si lui David, poate ar fi bine sa scoti totusi cerealele

Nocom a mea se alinta foarte mult cu tacsu...pt ca el nu prea este acasa si atunci cand il prinde...

fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Eco
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Neata si de la noi!

Andy, si noi adormim in carucior.Noi chiar mai rau ca numai afara. Daca ploua si nu putem merge afara, e nasol de tot; adoarme tot in carucior, in casa insa nu mai mult de 30 min. Mai adoarme la tzitzi insa trebuie sa stau langa ea si doarme si 2 ore; daca ma ridic, in 5 min ma striga.Asa ca iesim afara cu caruciorul pe la 10 dimineata (o scoate bona) si adoarme, apoi o parcam in birou (unde am inchis caldura) si o lasam sa doarma cat vrea ea; de obicei cate 3-4 ore. Dupa amiaza repetam schema insa doarme doar 1-2 ore. Asta e; ori ne trece, ori tot e bine ca vine vara.

Tzitziri, ce rau imi pare de voi.Bine ca se indreapta situatia.

Anca, sanatate si voua.

Noi am dormit bine; ne-a revenit apetitul. I-am dat aseara cereale intinsa in pat langa ea si am adormit; m-a trezit zgomotul pe care il facea ea cand tragea aer din bibe.Deci ne-a revenit apetitul. Azi dimineata mancam si ea statea in bebepod si se uita la mine si tipa de mama focului.Intindea mainile, etc. Asa ca i-am facut si ei un piuree de fructe pe care l-a halit tot.Ma b ucur ca papa; mi-era teama sa n-am un copil sclifosit la mancare; nici nu stiti cat urasc chestia asta!

Uram si noi "la multi ani" sarbatoritilor! Sa creasca mari si sanatosi!


Mergi la inceput