Nasterea la ELIAS zilele acestea (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Kytana, eu am fost la doamna doctor Uzum si am schimbat-o cand eram in saptamana 32 de sarcina. Stiu ca este o doctorita excelenta, am auzit numai de bine despre ea dar cu mine, nu stiu din ce motiv s-a comportat execrabil.
Pana in saptamana 20 a fost ok, mi-a dat analize de facut, am fost la ecografii, ne-am impacat foarte bine. Extraordinar de atenta si o buna profesionista. Daca as mai ramane gravida m-as duce la ea doar pentru ecografii dar nu pentru urmaritul sarcinii.
Din saptamana 20 m-a mai chemat o singura data la spital unde mi-a facut o ecografie pe fuga in cateva minute si mi-a zis ca bebe e ok dupa care mi-a zis sa o sun la 28 de saptamani. Am sunat-o si m-a intrebat daca ma simt bine, i-am zis ca da si mi-a zis sa o sun din nou la 32 de saptamani. Stiam de la prietenele mele ca trebuie sa fac anumite analize si mi le-am facut singura fara recomandarea ei si glicemia a iesit destul de mare, in fine, am repetat analizele si a fost ok pana la urma. Am sunat-o la 32 de saptamani si mi-a zis ca nu are timp sa ma primeasca, ca vine Craciunul dupa care sa vin in prima saptamana din ianuarie iar daca nu prind loc ne vedem la sfarsit de ianuarie in conditiile in care eu ajungeam in 38 de saptamanipana sa ma vada ea.
Nu mi-a recomandat nici o alta analiza, nu mi-a recomandat morfofetala, am facut-o eu de capul meu. Evident am ajuns la alta doctorita. Aveam streptoco B, o candida oribila de nu mai puteam sta jos ( de la doamna uzum primisem doar Canesten fara sa ia o lama sa vada la ce e sensibila) si am fost pe antibiotice si multe ovule sa treaca candida.
Pana la urma si a doua doamna doctor s-a dovedit a fi l alegere extrem de nefericita in momentul nasterii dar asta e alta poveste.
Oricum ,am fost dezamagita de doamna doctor si am zis ca daca o vad pe strada o sa o intreb daca nu a avut chef sa se ocupe de sarcina mea de ce nu mi-a zis de la inceput?
Exceptand analizele de sange de la inceput, si trei ecografii, in rest doamna Uzum ma lasa asa pana in saptamana 38 de sarcina.

Dar, repet, eu sunt xceptia pentru ca am auzit din multe parti numai cuvinte frumoase despre dansa si mi-a fost recomandata calduros de l gramada de persoane in care am mare incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Imi pare tare rau Matzaila de ceea ce ai patit. Am intrat la odiseea ta (in arhiva) si am cautat cu sufletul la gura sa vad cum te simti si cum a fost cu nasterea. Imi pare atat de rau ca nu ai avut parte de un doctor bun care sa te asiste la nastere. Ma bucur totusi ca totul s-a terminat cu bine si ai acum un bebe sanatos langa tine

Multumesc frumos pentru raspuns si sper sa nu am probleme. Prima data m-am dus la ea la 8 saptamani,ulterior la 12 si la 18 saptamani; in saptamana 22 la morfofetala si acum ma duc la spital, la 28 saptamani. Ma rog sa fie bine deoarece si mie mi-a fost recomandata tot din surse de incredere.

Iti doresc toate cele bune tie si bebelinului tau.

25+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Kytana, o sa fie ok, eu mi-s mai ghinionista din fire
Dar pana la urma copilul a fost ok.
Ma tot gandesc acum ca mai bine ramaneam la Uzum. Ma gandesc ca ma uitase ca-mi monitorizeaza ea sarcina si credea ca sunt una dintre cele care vin doar la eco...imi dau si eu cu parerea.
Pe de alta parte am mai auzit ca in perioada respectiva a avut mari probleme cu mama ei si ca era saraca terminata.
Cine stie, sunt insa convinsa ca daca ramaneam la ea ma baga in cezariana nu ma lasa sa ma chinui.
Si am vazut si eu si sotul diferenta intre ea si alti medici ecografisti, aia se uitau la butoane, nu erau siguri pe ei, dansa cotrola aparatul fara sa se uite, se vedea ca stie ce face cu ochi inchisi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Hehe, amintiri.... Eu am nascut la Elias, dar in 2007 si 2008, deci acum 4-5 ani.
A fost ok, nu "lux", dar nici nu am avut motive pt a ma plange... Era destul de curat, personalul ok (in afara de moasa de la prima nastere; am promis ca daca mai imi "pica" si a doua oara, o iau si o bat 12 cu 24 ; nu mi s-a mai aratat la fatza)

Dimineata prin definitie e mai "full" ca-s toti doctorii, e raportul de dimineata, operatii programate... dupa amiaza, seara, e liniste, noaptea bate vantul

Prima data m-am internat la 7.30 dim - imbulzeala si agitatie mama-mama; a doua oara am ajuns la spital pe la 4.30, liniste, gol, am fost preluata imediat, nu mai era nimeni (bine, si trebuia sa fiu preluata imediat, ca am nascut f rapid)

Imi amintesc saloanele de neonato, sala de alaptare, personalul de la copii, de la neonato, cum m-au reunoscut a doua oara (ca nascusem de curand), schimbatul pansamentelor pe la 5 dimneata (o placere), masajul pe burta timp de 2 h, cu o sticla de 0,5 l pt uter - imediat dupa nastere (alta reala placere), cum venea dr rezident si ma prindea daca stau....

Chiar a fost totul ok, n-am dat nici cine stie ce spagi (a doua oara am mers chiar pe minim) si am fost tratata ok (mai putin moasa aia, careia culmea, ii dadusem ceva)
De dna Uzum nu stiu nimic, eu am nascut cu Tutunaru

Sarcini si nasteri usoare, copii sanatosi si mancaiosi! La mine nici nu stiu cand a trecut timpul, parca ieri le tineam pe fete in brate pt prima data

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Multumim de info, ceva noutati mai aveti? In Feb, pe la sf imi vine si mie randul, o sa va spun cum a fost.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am nascut acolo pe 12 oct, daca te pot ajuta cu informatii, cu mare placere.

Per total a fost okay, din pacate am ajuns la cezariana pentru ca puiu' mic intarzia sa apara si am fost externata in 2 zile (am nascut vineri la 08.57 si duminica la 11.30 mi-am semnat externarea). Am fost cazata la OG II la rezervele cu plata, 75 RON/noapte.

Bani nu prea am dat, decat la anestezist si la clisma. Compresele sterile le-am folosit pe ale mele, nu m-a intrebat nimeni nimic, puteam folosi la fel de bine si absorbante. Hartie igienica sa ai la tine, un touch pt dezinfectat. Ceai de lactatie daca iti aduci de acasa, sa fie proaspat, facut in aceeasi zi, altfel de balonezi.

Alaptatul este tot din 3 in 3h. Dar, daca insista sotul sau chiar tu, te pot chema sa ii dai de papa bebelusului de fiecare data cand plange fara sa ii mai dea LP. Oricum nu te intreaba nimeni daca esti de acord sa ii dea LP sau nu... Mare atentie cand mergi sa il alaptezi, sa te asiguri ca apuca sanul bine, eu am facut ragade mari pt ca nu a interesat pe nimeni si o asistenta mi l-a tras de la san efectiv si mi-a ramas sfarcul in gurita lui

Asta ce imi amintesc acum, pt orice info, intreaba-ma si iti raspund

Doamne ajuta sa ai parte de o nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Kytana merci mult. Insistentele ca sa ma lase sa alaptez si sa nu-i dea lapte praf presupun ca se fac contra unei sume frumoase. Am mai citit pe forumuri si fetele spuneau ca nici alea 30 de min. nu le lasa sa alapteze. Am inteles ca asta e punctul slab la Elias, asistentele de la neonatologie.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Da, din pacate asa este, nici in acele 30 de min nu te lasa in pace si vor sa ti-l ia inainte de expirarea celor 30 min. Inainte era o doamna consultant in lactatie acolo, dna Musat Georgeta, o doamna extraordinara, pe care ti-o recomand din suflet daca ai intrebari sau ai nevoie de ajutor cu alaptatul. Datorita dumneaei am laptic. Cand am ajuns acasa am constatat ca nu mai am laptic, pt ca acolo nu fusese mai deloc stimulat lapticul din moment ce puiul mic era satul de LP.

Sotul colegei mele de salon s-a dus si le-a facut scandal asistentelor de la neonato. Si de atunci o chemau la fiecare scrancet al bebelusului. Sincer cred ca asa este cel mai bine, dar este si frica sa nu ii faca ceva. Recunosc eu bani nu le-am dat, sunt atat de multe incat oricum nu stii cui sa ii dai.

Nu te ingrijora, celelalte fete care alapteaza te pot ajuta cu sfaturi. Pompa nu au, deci daca vei vrea sa scoti laptica, sa ai cu tine o pompa. De asemenea nu prea au nici mameloane de silicon; daca ai tu, ti le sterilizeaza. Sa iti iei lanolina si garmastan pentru sani. Scuze ca imi permit sa iti sfaturi, m-am gandit ca ti-ar fi de ajutor.

Cu Dumnezeu inainte, pana la urma acolo vei sta max 3-4 zile!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Multumesc mult de sfaturi, de aceea am si ales nastere naturala, ca sa alaptez cat mai repede. Este cea mai mare dorinta a mea. De regula sunt f.finuta dar daca ma enerveaza si nu ma lasa sa-l alaptez cred ca le fac scandal, sper sa nu fie nevoie.

34+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Kytana, felicitari!
Ai nascut cu doamna Uzum pana la urma?

Mergi la inceput