Nasterea la ELIAS zilele acestea (2)

Nasterea la ELIAS zilele acestea (2) | Autor: inais

Link direct la acest mesaj

In speranta ca ajutam cu informatii utile viitoare mamici care doresc sa nasca la Elias, mamicile care au nascut deja acolo isi impartasesc experientele (placute si mai putin placute) aici!

Mai jos este Cap. 1:

Nasterea la Elias zilele acestea (1)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Am deschis capitolul nou pentru ca vroiam sa scriu neaparat despre Mariana (moasa de care vorbeam anterior). Eu zic ca e singurul om de acolo. NU a vrut sa ia un ban. Am insistat, merita din plin...nu a vrut. Am mers la ea de vreo 3 ori...sa nici nu ma vada cu bani. Jos palaria!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!



Votati-o pe Iasmina! Un vot pe saptamana, pana in 12.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Revin si eu...uite, eu nu am fost pila lui Vladareanu...am ajuns la el cand mai aveam doua saptamani si nasteam pentru ca un incompetent (care in alta ordine de idei era sa ma faca sa-mi pierd si copilul, dar asta este alta poveste) si-a pus mana undeva si a plecat in concediu si m-a lasat pe mana unei stagiare ...si Vladareanu s-a purtat impecabil cu mine..
Spuneam ca nu am fost pila lui tocmai ca sa revin si sa zic ca mie mi se oferise rezerva 1, dar eu deja imi aranjasem sa iau rezerva cu plata de langa cele ale CMU (este acolo o garsoniera, conditii super, baia ta...super ok).

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Revin si eu...uite, eu nu am fost pila lui Vladareanu...am ajuns la el cand mai aveam doua saptamani si nasteam pentru ca un incompetent (care in alta ordine de idei era sa ma faca sa-mi pierd si copilul, dar asta este alta poveste) si-a pus mana undeva si a plecat in concediu si m-a lasat pe mana unei stagiare ...si Vladareanu s-a purtat impecabil cu mine..
Spuneam ca nu am fost pila lui tocmai ca sa revin si sa zic ca mie mi se oferise rezerva 1, dar eu deja imi aranjasem sa iau rezerva cu plata de langa cele ale CMU (este acolo o garsoniera, conditii super, baia ta...super ok).

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."


Eu trebuia sa stau in 3. Deci depinde pe cine are in ziua respectiva. Nu-i port pica...insa mie una nu mi-a spus decat ca aranjeaza el si o sa fie ok. Bon, a fost...in ordinea prioritatilor! Ce-i drept unei mamici cu cezariana ii este mai de folos un pat din cel care se ridica cu telecomanda, decat uneia care a nascut natural ca mine. Pe de alta parte eu nu stiam decat de rezervele CMU. Nu si de altele care ar fi langa ele. Nu mi-a spus nimeni.

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati
05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"
Cat de maaaare sunt!!



Votati-o pe Iasmina! Un vot pe saptamana, pana in 12.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Nu mai stiu cine zicea de statul cu copiii in salon.
Pot sa spun asa: am nascut de 2 ori in Elias, o data in iulie 2007, si o data in nov 2008.
In 2007, era voie sa iei copilul cand vroiai la tine, il duceai cand vroiai sa te odihnesti, era insa obligatoriu sa il duci peste noapte.
In 2008, alte reguli, nu mai aveai voie sa iei copilul cu tine sub nici o forma, nici macar la ei unde stau in carucioarele ale nu aveai voie, spuneai cum te cheama, si ti-l aduceau ele la alaptat, ele il puneau la loc. Singurele dati cand am intrat acolo au fost la vizitele medicale, cand eram chemata.
Eu nu am avut probleme cu spagile, la al doilea copil, in afara de tariful de 50 ron pt cercei, si 10 ron celei de mi l-a imbracat la final (bani dati dupa "serviciu"), n-am mai dat nici un leu. Prima data am dat mai mult, mai multor poersoane, dar a doua oara nu am mai avut chef de spagi, si m-am descurcat.
Slava Domnului insa ca bebe a fost sanatos si nu a avut breo problema

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Buna,tuturor.Sunt si eu o burticutza si ar trebui sa nasc la Elias,cu dr Tutunaru,daca oi avea noroc sa ma asiste.Nu mi-e de nastere,am trecut prin doua,ultima acum aproape 10 luni,dar ce ziceti voi pe aici de neonatologie...........mi se zbarleste parul pe mine.Si mi-e frica sa nu ajung pe la stirile de la ora 17 daca m-ar scoate cineva din pepeni.Pe ambii copii i-am nascut la Polizu,pe Alex mi l-au adus la 4 ore dupa nastere si pana am iesit din spital a stat non stop cu mine,iar pe Sara am nascut-o noaptea la 12.10 dar mi-au adus-o numaidimineata la 11 pt ca atunci se eliberase rezerva unde am fost cazata.Si pana la iesirea din spital tot asa,non stop cu mine,desi imi ziceau asistentele ca daca vreau sa ma odihnesc o pot lasa la ele.acum daca o sa nasc la Elias,cum sarapania sa stau eu fara bebelunca mea?Cred ca o sa fac cea mai urata depresie din istoria maternitatii,deja ma gandesc sa caut alt spital unde sa nasc,chiar si Polizu ca in rezerve e super ok.Eu am schimbat spitalul din cauza dr,m-a nemultumit indiferenta lui dupa a doua nastere,era sa nasc in masina,am ajuns in expulzie la spital si am facut ruptura de muschi fesier.am ramas cu o durere nasoala care ma ia din partea labiei drepte pana in fesa si picior,am fost la controlul de 6 sapt,nu a vazut nimic,desi mi-a facut eco intrvaginala,apoi dupa nici o luna,avand in continuare dureri m-am dus iarasi,di nou nimic.si vreau sa spun ca desi nu m-a asistat la nastere,i-am dat 150 de euro si interes din partea lui sa imi zica ce nu e ok....nul.Am ramas gravida fara sa stiu,si am fost la2 medici care mi-au zis ca am avut ruptura de muschi fesier si necusuta cum trebuie s-a vindecat cum a dat DD,de acolo durerile mele.
Sincera sa fiu,nici de Tutunaru nu sunt multumita,am fost la 2 consultatii la el,si desi i-am zis de pb mea,mi-a facut numai eco,de facut analize,numai TT.Sincer,nu stiu ce sa fac,cine ma mai ia in evidenta de la 5 luni?
oare nu se schimba nimic pana in iulie-august la Elias si sa stea bebeii cu mamicile?

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

21sapt+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Buna,tuturor.Sunt si eu o burticutza si ar trebui sa nasc la Elias,cu dr Tutunaru,daca oi avea noroc sa ma asiste.Nu mi-e de nastere,am trecut prin doua,ultima acum aproape 10 luni,dar ce ziceti voi pe aici de neonatologie...........mi se zbarleste parul pe mine.Si mi-e frica sa nu ajung pe la stirile de la ora 17 daca m-ar scoate cineva din pepeni.Pe ambii copii i-am nascut la Polizu,pe Alex mi l-au adus la 4 ore dupa nastere si pana am iesit din spital a stat non stop cu mine,iar pe Sara am nascut-o noaptea la 12.10 dar mi-au adus-o numaidimineata la 11 pt ca atunci se eliberase rezerva unde am fost cazata.Si pana la iesirea din spital tot asa,non stop cu mine,desi imi ziceau asistentele ca daca vreau sa ma odihnesc o pot lasa la ele.acum daca o sa nasc la Elias,cum sarapania sa stau eu fara bebelunca mea?Cred ca o sa fac cea mai urata depresie din istoria maternitatii,deja ma gandesc sa caut alt spital unde sa nasc,chiar si Polizu ca in rezerve e super ok.Eu am schimbat spitalul din cauza dr,m-a nemultumit indiferenta lui dupa a doua nastere,era sa nasc in masina,am ajuns in expulzie la spital si am facut ruptura de muschi fesier.am ramas cu o durere nasoala care ma ia din partea labiei drepte pana in fesa si picior,am fost la controlul de 6 sapt,nu a vazut nimic,desi mi-a facut eco intrvaginala,apoi dupa nici o luna,avand in continuare dureri m-am dus iarasi,di nou nimic.si vreau sa spun ca desi nu m-a asistat la nastere,i-am dat 150 de euro si interes din partea lui sa imi zica ce nu e ok....nul.Am ramas gravida fara sa stiu,si am fost la2 medici care mi-au zis ca am avut ruptura de muschi fesier si necusuta cum trebuie s-a vindecat cum a dat DD,de acolo durerile mele.
Sincera sa fiu,nici de Tutunaru nu sunt multumita,am fost la 2 consultatii la el,si desi i-am zis de pb mea,mi-a facut numai eco,de facut analize,numai TT.Sincer,nu stiu ce sa fac,cine ma mai ia in evidenta de la 5 luni?
oare nu se schimba nimic pana in iulie-august la Elias si sa stea bebeii cu mamicile?

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

21sapt+





Sincer, nu cred ca se schimba nimic...eu efectiv am "furat-o" pe Catinca si am plecat cu ea...pe drum m-am intalnit cu sefa asistentelor careia i-am bagat 50 ron in buzunar sa taca si sa spuna ca sunt cu ea in "camera" de alaptare...am repetate figura in fiecare zi...pana cand m-a prins zgripturoaica de doctora ca ma duceam pe hol spre rezerva mea si mi-a facut super circ.....cert este ca a doua zi dimineata trebuia sa ma externez si pentru faza asta mi-a facut mizerii - ca cica ele nu externeaza duminica....m-am dus la Vladareanu cu o falca-n cer si una-n pamant si a "rezolvat" asistenta lui pana la urma...

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

eu am nascut acum o saptamana la elias, deci am informatii calde
copii nu se iau in salon, te prezinti la sectia de neonato la ore fixe(6,9,12,15,18,21,24). e adevarat ca de multe ori copii sunt satui pt ca primesc completare, nici nu stiu cum s-ar putea sa fie altfel. daca i-ar lasa doar in baza colostrului din primele zile cred ca ar fi un scandal...dar cu putine rabdare reusesti sa il alaptezi macar 15-20 de minute. eu il tzineam la san pana veneau sa ne anunte ca trebuie sa-i ducem la loc. ajuta f mult chiar si simplul contact. sincer eu eram cam speriata de povestile citite aici inainte sa nasc, dar una peste alta nu a fost rau de loc. mentionez ca nu am fost in saloanele 1-4 si nici in cele de la cmu. e adevarat ca baile sunt horror dar daca esti dotat cu ce iti trebuie rezisti alea 2-3 zile. paturile proaste, diversi care dadeau shpagi si intrau in salon sa isi viziteze nevestele...pt mine a fost fneplacut, dupa ce ca nu ai intimitate nicaieri, asta im i lipsea sa vin de la baie si sa gasesc cate un sotz la marginea patului. sincer in conditiile astea mai bine ca nu aveam copilul in salon cred ca ii scoteam in shuturi. eu de persnal chiar nu ma pot plange, toata lumea a fost f amabila(si nu prea am dat mare lucru)chiar si asistentele de la neonato. aveau un singur fix - halatul pt alaptat, care mai mult ma incurca, mai ales ca nu ma pricepeam sa alaptez si bb era mic si la fel de nepriceput ca si mine.despre medici,asistente si moase numai cuvinte de lauda. despre medicul meu....nu am cuvinte suficinet de frumoase, este un om exceptional.
ideea de baza este atitudinea cu care te duci acolo, daca te ashtepti la conditii de hotel atunci sigur o sa fi dezamagita.intotdeauna trebuie sa dam dovada de empatie, sa ne punem noi in locul acelui medic/asistente...noi cum am face?cum am proceda? stiu ca pt fiecare dintre noi in parte este un moment unic dar pt acesti oameni este job-ul lor de zi cu zi.
oricum, fetelor care urmeaza sa nashteti la elias, mergeti cu o atitudine pozitiva, cu zambetul pe buze, daca aveti o nevoie rugati frumos pe cineva sa va ajute si nu o sa fiti refuzate, vorba dulce mult aduce.
nashtere ushoara tuturor si copii sanatoshi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

eu am nascut acum o saptamana la elias, deci am informatii calde
copii nu se iau in salon, te prezinti la sectia de neonato la ore fixe(6,9,12,15,18,21,24). e adevarat ca de multe ori copii sunt satui pt ca primesc completare, nici nu stiu cum s-ar putea sa fie altfel. daca i-ar lasa doar in baza colostrului din primele zile cred ca ar fi un scandal...dar cu putine rabdare reusesti sa il alaptezi macar 15-20 de minute. eu il tzineam la san pana veneau sa ne anunte ca trebuie sa-i ducem la loc. ajuta f mult chiar si simplul contact. sincer eu eram cam speriata de povestile citite aici inainte sa nasc, dar una peste alta nu a fost rau de loc. mentionez ca nu am fost in saloanele 1-4 si nici in cele de la cmu. e adevarat ca baile sunt horror dar daca esti dotat cu ce iti trebuie rezisti alea 2-3 zile. paturile proaste, diversi care dadeau shpagi si intrau in salon sa isi viziteze nevestele...pt mine a fost fneplacut, dupa ce ca nu ai intimitate nicaieri, asta im i lipsea sa vin de la baie si sa gasesc cate un sotz la marginea patului. sincer in conditiile astea mai bine ca nu aveam copilul in salon cred ca ii scoteam in shuturi. eu de persnal chiar nu ma pot plange, toata lumea a fost f amabila(si nu prea am dat mare lucru)chiar si asistentele de la neonato. aveau un singur fix - halatul pt alaptat, care mai mult ma incurca, mai ales ca nu ma pricepeam sa alaptez si bb era mic si la fel de nepriceput ca si mine.despre medici,asistente si moase numai cuvinte de lauda. despre medicul meu....nu am cuvinte suficinet de frumoase, este un om exceptional.
ideea de baza este atitudinea cu care te duci acolo, daca te ashtepti la conditii de hotel atunci sigur o sa fi dezamagita.intotdeauna trebuie sa dam dovada de empatie, sa ne punem noi in locul acelui medic/asistente...noi cum am face?cum am proceda? stiu ca pt fiecare dintre noi in parte este un moment unic dar pt acesti oameni este job-ul lor de zi cu zi.
oricum, fetelor care urmeaza sa nashteti la elias, mergeti cu o atitudine pozitiva, cu zambetul pe buze, daca aveti o nevoie rugati frumos pe cineva sa va ajute si nu o sa fiti refuzate, vorba dulce mult aduce.
nashtere ushoara tuturor si copii sanatoshi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

[quote]citat din mesajul lui aris26

eu am nascut acum o saptamana la elias, deci am informatii calde
copii nu se iau in salon, te prezinti la sectia de neonato la ore fixe(6,9,12,15,18,21,24). e adevarat ca de multe ori copii sunt satui pt ca primesc completare, nici nu stiu cum s-ar putea sa fie altfel. daca i-ar lasa doar in baza colostrului din primele zile cred ca ar fi un scandal...dar cu putine rabdare reusesti sa il alaptezi macar 15-20 de minute. eu il tzineam la san pana veneau sa ne anunte ca trebuie sa-i ducem la loc. ajuta f mult chiar si simplul contact. sincer eu eram cam speriata de povestile citite aici inainte sa nasc, dar una peste alta nu a fost rau de loc. mentionez ca nu am fost in saloanele 1-4 si nici in cele de la cmu. e adevarat ca baile sunt horror dar daca esti dotat cu ce iti trebuie rezisti alea 2-3 zile. paturile proaste, diversi care dadeau shpagi si intrau in salon sa isi viziteze nevestele...pt mine a fost fneplacut, dupa ce ca nu ai intimitate nicaieri, asta im i lipsea sa vin de la baie si sa gasesc cate un sotz la marginea patului. sincer in conditiile astea mai bine ca nu aveam copilul in salon cred ca ii scoteam in shuturi. eu de persnal chiar nu ma pot plange, toata lumea a fost f amabila(si nu prea am dat mare lucru)chiar si asistentele de la neonato. aveau un singur fix - halatul pt alaptat, care mai mult ma incurca, mai ales ca nu ma pricepeam sa alaptez si bb era mic si la fel de nepriceput ca si mine.despre medici,asistente si moase numai cuvinte de lauda. despre medicul meu....nu am cuvinte suficinet de frumoase, este un om exceptional.
ideea de baza este atitudinea cu care te duci acolo, daca te ashtepti la conditii de hotel atunci sigur o sa fi dezamagita.intotdeauna trebuie sa dam dovada de empatie, sa ne punem noi in locul acelui medic/asistente...noi cum am face?cum am proceda? stiu ca pt fiecare dintre noi in parte este un moment unic dar pt acesti oameni este job-ul lor de zi cu zi.
oricum, fetelor care urmeaza sa nashteti la elias, mergeti cu o atitudine pozitiva, cu zambetul pe buze, daca aveti o nevoie rugati frumos pe cineva sa va ajute si nu o sa fiti refuzate, vorba dulce mult aduce.
nashtere ushoara tuturor si copii sanatoshi




scuze, acum am vazut ca am dat reply fara sa scriu nimic...as fi vrut sa te intreb daca dr. tau a fost cumva tutunaru ? in caz afirmativ, poti sa ma ajuti si pe mine cu mai multe detalii: daca ti-a raspuns la telefon, a venit la nastere indiferent de zi/ora, etc ? Eu ar trebui sa nasc zilele astea cu dl. doctor si sunt la prima nastere si mi-e teama de evenimente neprevazute.. si legat de elias, mai sunt probleme cu locurile ? as mai avea o multime de intrebari..cat ai dat la dr/anestezist/moasa sau cum se procedeaza ? orice informatie mi-ar fii de mare ajutor..
multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

buna Miki, da, despre Tutunaru e vorba. sigur ca iti raspunde la telefon si sigur sigur vine la nashtere. pt mine a venit la ora 22.30 deshi de abia plecase acasa dupa doua cezariene(dintre care una f complicata) si cine stie cate alte laparoscopii. probabil ca ti-a dat deja numarul special pt nashteri, daca nu cere-l tu. pe mine m-a ajutat f mult in momentul nashterii. uite ce am scris la subiectul dr. Tutunaru "am nascut un baietel pefect de cate nu ma mai satur privindu-l. inca nu imi vine sa cred ca e al meu, ca am fost eu in stare sa aduc pe lume o asemenea minune
nu o sa am niciodata suficiente cuvinte sa ii multumesc celui mai bun doctor din lume. nu ash fi crezut niciodata ca o sa nasc razand. am avut un travalui lung dar nedureros, iar nashterea propriuzisa a fost floare la ureche. am declat chiar pe masa de travaliu ca eu mai nasc de o suta de ori. doctorul nostru minunat a glumit si a facut aceasta nashtere unul dintre cele mai frumoase momente din viata mea deshi l-am adus de acasa la ora 11 noapte dupa o zi f grea. m-a ajutat f mult la expulzie, am avut senzatia ca eu nu am facut decat 50%din treaba si retul a facut el. a facut o taietura mica mica de tot...toate asistentele s-au minunat cat de putin sunt taiata. ma intrebau daca am facut sport de performantza...si daca shoppingul nu intra in categoria asta sigur nu am facut
"
cat despre moase, eu am prins doua, amandoua f dragutze, nici una nu a vrut sa auda de bani inainte sa nasc, dupa ce am nascut am reushit sa le dau ceva deshi a trebuit sa insist. dar a fost placerea mea.infirmierei care mi-a facut clisma i-am mai dat ceva, dar si ea a fost atat de dragutza incat momentul acela jenant a fost suportabil. f dragutzza a fost si doctoritza de garda din ziua aceea, am uitat cum o cheama spre rushinea mea, dar o poti recunoashte ushor, e o tipa tanara si frumushica imbracata in roshu,s-a invartit saraca pe lnga mine o gramada pt ca facuse bb tahicardie si ne-a dat ceva emotzii, de asemenea rezidenta ei a fost f ok. lor nu le-am dat nimic....aaaa si inca un medic rezident f amabil, un tip micutz de statura si slab(cred ca rezidentul dr. cristian)s-a tot invartit pe langa mine si ma intreba daca sunt bine, deshi el avea alta gravida aflata in travaliu pe care trebuia sa o supravegheze(si el tot dezinteresat financiar). Ioana,mana dreapta a lui dr. T a tot venit pe la mine pana a plecat acasa...
dr. neonatolog a fost d-na Popa, (o tipa mica de statura cu parul prins intr-o coada) f amabila. nici nu a vrut sa auda de bani, de abia a primit o cutie de bomboane si un buchet de flori cand ne-am externat.
dr. anestezist a fost o femeie(din nou nu stiu cum o cheama)f dragutza si ea, nu am simtit absolut nimic, a avut mare grija, mai ales ca eu am o scolioza ushoara.
una peste alta chiar toata lumea s-a purtat mai mult decat ok.Eliasul este un spital destul de curat cu un personal medicat de exceptie.
sper ca te-am lamurit cat de cat. exact ce sume am dat pot sa iti spun pe PM daca vrei, deshi pana la urma dai cat vrei, cat simtzi si cat poti. in afara de anestezist, la restul poti sa nu dai absolut nimic, mai ales ca toti primesc doar dupa ce nashti.
nashtere ushoara



Mergi la inceput