Nasterea la ELIAS zilele acestea (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Sa inteleg ca a imblanzit-o cineva pe scorpia de madam Popa, medicul neonatolog...ori era dupa o saptamana de lucru continuu si era prea obosita ca sa mai lupte...esti prima persoana de pe acest forum care spune despre ea ca este amabila....cu mine a fost o scorpie ingrozitoare si total lipsita de profesionalism!

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Oana, si cu noi s-a purtat ok dr. Popa. Initial, nu a vrut sa ne dea dupa 2 zile drumul acasa, pe motiv ca bebe are icter, dar cand m-a vazut efectiv daramata de aceasta veste, a decis ca ne face analizele, si daca ies bine putem pleca. Si a fost ok, am plecat acasa in aceeasi zi.

In ceea ce priveste conditiile din spital, eu sunt insa foarte categorica si recomand celor care au alta alternativa, sa evite sa nasca la Elias. Si eu am nascut acolo cu dr.T, as naste oricand si pe camp, daca ma asista dansul, dar la Elias nu cred ca mai calc vreodata.

Nu cred ca asteptarile mele au fost exagerate, ci doar in concordanta cu sumele cu care am contribuit la bugetul de sanatate. Ca sa nu mai vorbim ca am fost "atenta" cu tot personalul, inclusiv cu "doamna moasa" (numele incepe cu F...) care a avut in cazul meu o prestatie lamentabila. Din punctul meu de vedere, baile sunt aproape impracticabile, iar conditiile de "cazare" (in saloanele de 4 paturi) sunt mult sub nivelul minim de decenta. Culmea, spitalul fusese renovat cu doar un an inainte sa nasc eu.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:


Buna Aris si iti multumesc tare mult ca mi-ai raspuns si mi-ai dat si atatea detalii. Am numarul pt nasteri, mi l-a dat de aproape 1 luna, ca se banuia ca voi naste mai devreme pt ca bebe era f dezvoltat ( toata sarcina a fost cu aprox 2 saptamani peste medie ), insa uite ca am ajuns in 40 saptamani si nimic...doar ca mi-am pierdut rabdarea :) maine ma duc la control si sper sa primesc vesti bune, ca nu mai rezist in asteptarea asta, sper sa ma ajute dl. dr. cu declansarea daca bebe nu da nici un semn. La cum ai descris tu nasterea, pare floare la ureche... insa eu cred ca esti tu mai curajoasa, eu in acest moment sunt cam pierduta si nu stiu unde o sa-mi regasesc forta necesara. Oricum ma bucur sa aud si lucruri pozitive despre elias si dl. dr., pt ca tot ce auzisem in ultimul timp era de rau..cred ca de aceea imi si fac o mie de probleme. cat despre bani, m-ar ajuta sa stiu la moasa si anestezist cat ar trebui sa dau..stiu ca nu este o regula si ca probabil fiecare da cat vrea, insa eu cum n-am avut niciodata probleme prin spitale, n-am nici cea mai mica idee..asa ca mi-ar prinde bine daca poti sa-mi dai pm.
multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

oana - da, a fost dragutza si mi-a raspuns la absolut orice intrebare. e adevarat ca nu ne-am imprietenit cine stie ce, dar nici nu aveam nevoie. eu am vrut sa stiu ca e ok copilul si atat. piticul meu s-a nascut in apnee si ea a avut grija sa fie copilul bine. mi-a explicat calm ce s-a intamplat si de ce, m-a linishtit ca nu e nimic grav. poate e un pic exagerata si se uita la orice punctishor dar nici nu ii scapa nimic neobservat. si eu ash fi vrut sa plec acasa de vineri(am nascut miercuri seara)dar nu ne-a dat voie deshi bb nu facuse icter, cand am intrebat-o daca ne da voie acasa...mi-a zis ca e mai bine pentru copil sa mai stau pana sambata. mi-a inchis gura imediat. si eu ash fi vrut sa scap de patul de totura in care dormeam si de baile mizere dar cand l-a pus pe pitic in fata nu am mai putut spune nimic.

adriana - si eu ca si tine ash nashte in lanul cu porumb dar sa ma asiste tot Tutunaru, probabil ca de aia nu am vazut tualetele si paturile aprope lipite din salon. nu zic ca e asa cum ar trebui sa fie un spital in anul 2009. eu inainte sa raman gravida am mers la euroclinic pt ca am sustinut sus si tare ca eu nu nasc in mizeria din spitalele de stat romaneshti, ei bine, viata a avut grija sa imi dea o lectie si am inteles ca cel mai important la un spital sunt medicii si personalul medical, nu conditiile de cazare. de aceea am pus accentul in mesajele mele pe oamenii care m-au ajutat nu pe conditiile materiale.
sunt totushi 2-3 zile, nu moare nimeni. important e sa decurga nashterea bine si copilul sa fie pe maini bune.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

oana - da, a fost dragutza si mi-a raspuns la absolut orice intrebare. e adevarat ca nu ne-am imprietenit cine stie ce, dar nici nu aveam nevoie. eu am vrut sa stiu ca e ok copilul si atat. piticul meu s-a nascut in apnee si ea a avut grija sa fie copilul bine. mi-a explicat calm ce s-a intamplat si de ce, m-a linishtit ca nu e nimic grav. poate e un pic exagerata si se uita la orice punctishor dar nici nu ii scapa nimic neobservat. si eu ash fi vrut sa plec acasa de vineri(am nascut miercuri seara)dar nu ne-a dat voie deshi bb nu facuse icter, cand am intrebat-o daca ne da voie acasa...mi-a zis ca e mai bine pentru copil sa mai stau pana sambata. mi-a inchis gura imediat. si eu ash fi vrut sa scap de patul de totura in care dormeam si de baile mizere dar cand l-a pus pe pitic in fata nu am mai putut spune nimic.

adriana - si eu ca si tine ash nashte in lanul cu porumb dar sa ma asiste tot Tutunaru, probabil ca de aia nu am vazut tualetele si paturile aprope lipite din salon. nu zic ca e asa cum ar trebui sa fie un spital in anul 2009. eu inainte sa raman gravida am mers la euroclinic pt ca am sustinut sus si tare ca eu nu nasc in mizeria din spitalele de stat romaneshti, ei bine, viata a avut grija sa imi dea o lectie si am inteles ca cel mai important la un spital sunt medicii si personalul medical, nu conditiile de cazare. de aceea am pus accentul in mesajele mele pe oamenii care m-au ajutat nu pe conditiile materiale.
sunt totushi 2-3 zile, nu moare nimeni. important e sa decurga nashterea bine si copilul sa fie pe maini bune.






Aris, tu ai avut mai mult noroc decat mine...mult mai mult!!!! Eu nu am s-o uit pe aceasta Popa, cate zile voi avea....si daca voi avea al doilea copil voi avea de "tras" tot din cauza ei...ca sa nu ma repet...gasesti povestea mea pe acest topic undeva mult mai in urma....din punctul meu de vedere este o incopetenta si o rautacioasa....nu am pic de respect fata de ea!
Nu am comentat conditiile din spital...eu am stat la rezerva...probabil si din cauza asta madama Popa care are ceva contra rezervelor si contra pacientelor unui anumit doctor de acolo a "considerat" ca "meritam" (eu si copilul) toata atentia ei!

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy2526 spune:

Buna fetele. Sunt si eu o mica burticuta 9+. Si eu si sora mea suntem sub supravegherea dr. Rodica Cristian de la spitalul Elias. sora mea trebuie sa nasca in cateva zile si pe amandoua ne ar interesa daca cunoasteti ceva despre doamna doctor. Cum se comporta cu pacientele, daca vine la nastere etc.
Nastere usoara tuturor si bebei sanatosi

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

La mine Popa asa de atent s-a uitat la primul copil incat nu a vazut ca are un hemangiom cat o moneda pe gat. In plus mi-a spus sec si rastit ca de ce am nascut prematur, ca ce am infectie cu streptococ B si habar nu am iar cand eu am inceput sa planga si sa zic:"Cum prematur, ca profesorul a zis ca e la termen." s-a oprit si a zis ca vaca "Cine prof.Vladareanu? a atunci stie el ce zice si nu e chiar asa prematur poate un prematurel dar stiti ce va rog sa nu il mai suparam pe domnul doctor si sa nu ii mai spunem asta." Alexei s-a nascut la 37 de saptamani si 4 zile, cu 3370 g, prin cezariana de urgenta - ma suspectau de apendicita dar s-a dovedit un chist ovarian infectat care imi dadea dureri. Rezultatul la streptococ B, desi a fost gata dupa ce nascusem a venit negativ. Raman la parerea mea doctorita Popa e debila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh

La mine Popa asa de atent s-a uitat la primul copil incat nu a vazut ca are un hemangiom cat o moneda pe gat. In plus mi-a spus sec si rastit ca de ce am nascut prematur, ca ce am infectie cu streptococ B si habar nu am iar cand eu am inceput sa planga si sa zic:"Cum prematur, ca profesorul a zis ca e la termen." s-a oprit si a zis ca vaca "Cine prof.Vladareanu? a atunci stie el ce zice si nu e chiar asa prematur poate un prematurel dar stiti ce va rog sa nu il mai suparam pe domnul doctor si sa nu ii mai spunem asta." Alexei s-a nascut la 37 de saptamani si 4 zile, cu 3370 g, prin cezariana de urgenta - ma suspectau de apendicita dar s-a dovedit un chist ovarian infectat care imi dadea dureri. Raman la parerea mea doctorita Popa e debila.

Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)



Pai de Vladareanu vorbeam si eu..nu-l poate inghiti, dar ii este frica de el...ca de aia mi-a dat drumul din spital duminica (initial s-a rastit la mine ca nu schimba ea legile pentru mine sa ies din spital duminica...ca ea nu face externari!-ulterior am aflat ca nu exista vreo lege care spune asta...doar legea care se numeste "lene")...

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy2526 spune:

Buna fetele. A nascut cineva cu doamna dr Cristian Rodica? M ar intersa sa aflu mai multe informatii...cum se poarta cu pacientele,daca vine la nastere.Sora mea urmeaza sa nasca cu dansa in cateva zile si ne ar fi de folos cateva amanunte. De asemenea m ar interesa daca exista anestezist pt epidurala in cazul in care se naste noaptea.
Nastere usoara si bebei sanatosi

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy2526 spune:

Fetelor cine a nascut la elias cu dr rodica cristian si imi poate da ceva detalii pls?si app de elias daca ar fi sa nasc noaptea exista anestezist pt epidurala si noaptea?stie careva?kiss

9+

Mergi la inceput