Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (88)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona


Toata graba asta e din cauza ca imi e teama ca nu o sa am lapte suficient sa ii las. Tot ce scot dintr-un san e acum 50ml...de 5 zile pompez ca sa strang si nu vad nici o marire a lactatiei, basca traiesc simtindu-ma vinovata ca o privez de hrana zilnica (sanii sunt goi mult timp dupa).
Oare cererea si oferta nu mai functioneaza dupa un anumit timp?



te rog sa nu dai cu rosii...dar eu stiu ca pompa folosita excesiv seaca laptele...

daca sinii sunt plini...intervii cu pompa putin sa mai "slabesti" sinul ..apoi pui pe bebe sa traga si sa goleasca..daca procedura asta este repetata ..sunt sanse ca productia sa creasca...mai ales la mamicile cu "predispozitie" de sini plini de lapte...
daca aplici procedura doar ocazional...productia de lapte se regleaza ..usor..usor..

in schimbi daca folosesti pompa exclusiv sinul este fortzat...si se intimpla reversul medaliei...

conditia esentiala este sa alternezi sinul cu pompa ...ca sa stimulezi lactatia..

asta stiu eu ...dar nu e o parere "avizata"

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Anamona, iti inteleg graba - parca ma vad pe mine acum 5 ani . Faceam scenarii dupa scenarii. Dupa cateva tentative esuate de introducere a legumelor initial, apoi a fructelor, am reusit cu creralele. Asa ca prima masa pe care am inlocuit-o a fost cea de la ora 10, cu cereale. Am avut noroc ca eu ma intorceam acasa pe la ora 13 si de masa de legume, care a urmat la ora 14 m-am putut ocupa eu, nu buni.

Legea cererii si-a ofertei e aceeasi, deci trebuie sa functioneze, dar... te intreb... te odihnesti suficient? Nu cumva iti faci prea multe griji in legatura cu intoarcerea la serviciu, precum si cu sentimentele de vinovatie? Ca astea in mod cert afecteaza negativ secretia lactata. Ia mai baga tu din cand in cand cate o baie relaxanta si ia si niste capsule cu ulei de peste ( ti-am zis ca eu iau constant de cand am nascut? Poate de aceea sunt asa de zen , ca uneori nu ma recunosc ). Ma mai informez ce ai putea sa mai faci ca sa-ti cresti productia de lapte.

Pupici Theei; ce face printesa mica?

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Alina eu dorm cu amandoi in pat. De fapt ca sa fiu mai corecta intre ei doi ca sa nu isi dea picioare si pumni in cap si sa nu se trezeasca unul pe altul. Cateodata sunt asa buimaca incat nu tin minte care pe ce parte e si unde sa scot tzatza dar e asa de frumossss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

sa va zic?! io pe canapea, la calculator, pe intruneric deplin. Radu doarme, de pe la 8. Linsistea, tot asa deplina ca si intunericul, ca nu se mai aude nici de la Teo nimic.... se doarme in toata casa.
Si in linistea asta. BUF. OAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Cazu cupilu din pat, in somn. Noroc ca am pus de dimineata covor moale cu cauciuc pe spate si perna pe picioarele de fier ale taburetului... parca am stiut. Ca altfel se lasa cu salvare.
oooofffff oooof, mai mai!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Miruna, esti grozava, ce frumos!

Nu prea stiu cum reusiti... ca la noi pt Radu, daca nu-l culc la 8 se lasa cu urlete si maraieli si nu mai pot sa-l adorm.Iar Teo face scandal si alearga pana pe la ora asta....
Adica nu sunt sigura ca mi-ar iesi sa ma culc cu ei in camera...
Am mai facut asta in we, dar parca nu dormea Radu atat de devreme pe atunci...

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Multumesc tuturor de sfaturi

Mamidestefan - pai eu nu folosesc excesiv :)) doar o data in zi (cei 50ml)si asta tocmai din motive de sani cam goi. Ma asteptam ca in 5 zile sa creasca productia...practic cei 50ml reprezinta un supt in plus. aaa, unde mai pui ca alaptez la cerere aproximativ din ora in ora.
Practic tot ce am citit nu se mai pupa cu realitatea.

Muuh ce frumos trebuie sa fie sa dormi cu 2 copii in pat.
Si noi dormim cu Thea, ne place foarte mult. Pnteru mine e si f comod deoarece se trezeste de 3-4 ori pe noapte sa suga si asa nici nu simt trezirile astea. Basca am auzit aici pe forum ca oxitocina eliberata in timpul suptului relaxeaza foarte mult - cica asta ar fi secretul somnului odihnitor.

Babymom - mie imi e cam teama de suplimentele alimentare...nu iau vitamine de fel....imi e teama ca ma ingras :(.
stresata sunt, recunosc, iar de odihna mai bag un somn in timpul zilei cu fii-mea. bag si galactogil 3 linguri pe zi, beau ceai pt lactatie constant 2 litri zilnic.
Pana la pompa nu am avut impresia ca nu as avea suficient lapte. Thea nu a protestat niciodata si de fapt nu protesteaza nici acum.
Cred ca problema lactatiei sta tocmai la ea, ca nu vrea sa suga si atunci cand o face se satura cu putin. Dovada e ca nu mai ia in greutate ca la carte (la fel ca Dragos 20g saptamana trecuta...acum a recuperat in schimb), dar nu mi-am facut griji deoarece pe total ea e foarte bine.
LE: daca iti mai vine vreo idee, raman recunoscatoare...
sentimentul de vina nu imi da pace...serviciul e cauza clar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Multumesc tuturor de sfaturi

Mamidestefan - pai eu nu folosesc excesiv :)) doar o data in zi (cei 50ml)si asta tocmai din motive de sani cam goi. Ma asteptam ca in 5 zile sa creasca productia...practic cei 50ml reprezinta un supt in plus. aaa, unde mai pui ca alaptez la cerere aproximativ din ora in ora.
Practic tot ce am citit nu se mai pupa cu realitatea.

Muuh ce frumos trebuie sa fie sa dormi cu 2 copii in pat.
Si noi dormim cu Thea, ne place foarte mult. Pnteru mine e si f comod deoarece se trezeste de 3-4 ori pe noapte sa suga si asa nici nu simt trezirile astea. Basca am auzit aici pe forum ca oxitocina eliberata in timpul suptului relaxeaza foarte mult - cica asta ar fi secretul somnului odihnitor.

Babymom - mie imi e cam teama de suplimentele alimentare...nu iau vitamine de fel....imi e teama ca ma ingras :(.
stresata sunt, recunosc, iar de odihna mai bag un somn in timpul zilei cu fii-mea. bag si galactogil 3 linguri pe zi, beau ceai pt lactatie constant 2 litri zilnic.
Pana la pompa nu am avut impresia ca nu as avea suficient lapte. Thea nu a protestat niciodata si nici acum.
Cred ca problema lactatiei sta tocmai la ea, ca nu vrea sa suga si atunci cand o face se satura cu putin. Dovada e ca nu mai ia in greutate ca la carte (la fel ca Dragos 20g saptamana trecuta...acum a recuperat in schimb), dar nu mi-am facut griji deoarece pe total ea e foarte bine.




eu zic sa inlocuiesti galactogil-ul cu galafor ...pe bune ..e foarte eficient...

eu iau doar de 2 ori pe zi ...nu de 3 ori cum este recomandat...si am renuntat la ceaiul de lactatie de citeva luni ...si te rog sa ma crezi ca pe vremea cind l-am alaptat pe Stefan ..am baut ceaiul asta pina spre 8-9 luni...
dar acum nu mai e nevoie...daca as lua galafor de trei ori pe zi as da in mastita..de fapt eram cit pe ce de vreo 2 ori..

o prietena de-a mea avea probleme mari cu greutatea lui bebe in prima luna ...a inceput sa ia galafor ...si la 4 luni avea bebe 8 kg...

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Eva - multumesc mult de toate complimentele.
cred si iti doresc din tot sufletul ca plecarea in franta sa fie un bun prilej pentru a iti indeplini visul cu casuta. Conteaza foarte mult pentru copil sa aiba un locsor verde....si nu numai pentru copil.
In franta chiar o sa fie mai bine ca aici.....casute frumoase in acelasi stil, vecini civilizati etc.

Asa, si felicitari pt mancaciosul de Noah ce face miscari sexi doar doar s-o mai topeasca un pic pe Carla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidestefan
eu zic sa inlocuiesti galactogil-ul cu galafor ...pe bune ..e foarte eficient...

eu iau doar de 2 ori pe zi ...nu de 3 ori cum este recomandat...si am renuntat la ceaiul de lactatie de citeva luni ...si te rog sa ma crezi ca pe vremea cind l-am alaptat pe Stefan ..am baut ceaiul asta pina spre 8-9 luni...
dar acum nu mai e nevoie...daca as lua galafor de trei ori pe zi as da in mastita..de fapt eram cit pe ce de vreo 2 ori..

o prietena de-a mea avea probleme mari cu greutatea lui bebe in prima luna ...a inceput sa ia galafor ...si la 4 luni avea bebe 8 kg...


merci de sfat o sa il incerc...dar oare nu ingrasa? pana la urma wtf. ma bag si la capsulele de peste....

nu stiu de ce dar si la galactogil am temerea asta... de cand il iau am o foame noaptea...

la ambele am citit in schimb ca sunt tonice pt psihic...asta e de bine

LE: ma bag las somn sa creasca productia lactat
asa....Ada ref la neuroni.....eu de obicei sunt bine dar cu unele scapari....de ex
la noi thea are patutul in dormitorul matrimonial iar dormitorul are baia lui.
in seara asta am pus copilul in patut sa ma duc la baie, ii subliniez acest aspect sotzului in eventualitatea ca ar plange sa stie sa mearga la ea, merg la baie , ies din baie si inchid lumina, ies din dormitor si inchid lumina. Soztul din living ma intreaba de ce am lasat-o pe intuneric...eu rad - nu am inteles decat ca am stins lumina (mereu stau aprinse in urma mea), intru sa aprind lumina ...nu o fac pt ca observ ca si la baie e stinsa asa ca decid sa aprind la baie mai intai...si bingo...pica fisa....in timpul asta Tzuki statea cumintica la carusel pe intuneric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Anamona, capsulele cu ulei de peste sigur nu ingrasa si nici nu cresc apetitul; acelasi lucru pot sa-l spun si despre Galafor, pe care de asemenea il iau constant. In schimb cand am luat vitamine - Centrum si Suparadyn ( nu de-o data, of course ), am avut o pofta de mancare de nestapanit!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput