Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (29

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Buna dimineata !
Raspuns corect si castigatorul celor 100 de puncte: Selenica care a stiut ca pot scrie numai in weekend din cauza lipsei de timp.
DAR spre deosebire de alte fete SUNT LA ZI cu cititul.
Va imbratisez cu mare drag pe toate si revin in forma maxima pe sfarsit de saptamana sa mai umplem paginile cu informatii, trairi si sentimente minunate.

PS - inca ma concentrez cat pot eu de tare dar nu l-am simtit pe Bebitza......mai asteptam

Cea mai fericita 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Alex25, asa e cu L'oreal Casting, iese mai inchis decat in catalog. Eu am vrut sa-mi iasa castaniu (adica un maro roscat) si a iesit aproape negru, culoare cu care nu imi sta bine absolut deloc. Dar dupa cateva spalari a inceput sa se mai deschida, si acum sunt multumita.
Mary, nu vreau sa va sperii, dar durerile astea de burtica nu pot fi altceva decat contractii. Asta nu inseamna ca sunt foarte periculoase, dar trebuie tinute sub control. Asa ca daca vi se intampla si voua, va sfatuiesc sa luati un no-spa. De la prea multe contractii se poate scurta colul si nu e prea bine. Mie mi-a zis doctorita ca dupa 16-17 saptamani incep sa se simta contractiile astea.
Lutoniana, e cam devreme sa-l simti pe bebe, la prima sarcina se simte dupa 16 saptamanai.

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

neatza si de la noi!

multumim de cafea ellenuta si luthien

a mai trecut o noapte, s-a sculat Matei...dar fara scandal.
ca vorbiti de greturi, sa stit ca si la mine mai apra cateodata, de exemplu astazi de dimineatza...au fost prezente, dar am baut cafeluta, am mancat si gata s-au dus.

angela mocanu- buna intrebare! eu credeam ca dry testul e mai deosebit decat dublu test...sau cel putin asa pricepusem, dar de unde. Pe fisa cu rezultate a mea markerii care au fost analizati sunt tot PAPP-A si free beta-HCG, adica ca si la dublu test...deci care o fi diferenta????
e cineva mai priceput???

oricum gasesc ca ambele sunt o prostie, ia uitati ce zice pe siteul synevo:
Sunt utilizate urmatoarele cut-off-uri pentru definirea unui screening normal:
- Sindrom Down - cut-off (limita de risc) - 1/250;
- Trisomie 18 - cut-off (limita de risc) - 1/100;
Risc scazut: valoarea riscului calculat este sub cut-off-urile stabilite. Obtinerea unui risc scazut nu ofera garantia absentei sindromului Down sau a trisomiei 18.
Risc crescut: valoarea riscului calculat depaseste cut-off-urile stabilite. Obtinerea unui risc crescut nu stabileste diagnosticul de trisomie 21 sau 18, ci impune necesitatea efectuarii unor investigatii suplimentare.

trageti si voi concluzia

Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997) si 15+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuta23 spune:

neatza fetelor

poftiti la un ceai cald cu lamaie, la ce timp urat ii afara , la noi ninge u mai suport timpul asta urat
abia astept caldura si soarele binenteles

miha felicitari pt copilasi , si eu imi doresc sa am 3 copii, acuma vom vedea ccum vor decurge lucrurile

am o intrebare, voua va cade parul mai tare acum in perioada aceasta????? mie una imi cade enorm de mult, asa am patit si cu prima sarcina iar apoi si-a revenit dupa ce am nascut

luhtien nu e necesar sa fie la 20 de pagini un capitol , insa e prea mult daca trece peste 20 de pag sa tot dai mai departe, cam asa fac peste tot

Elena , mamica lui Dragos Stefan si 15+


Pentru avea o viata fericita trebuie sa ai o minte linistita. Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Buna dimineata!

Alina, vezi ca nu mai ai timp sa faci dry testul. Pentru primul trimestru se recomanda a se face in saptamanile 10-12.
Eu mi l-am facut la Medsana, costa 5 mil si nu iti trebuie programare. Iti trebuie ecografia si un formular completat de ginecolog.

Sa vedem daca mi-a iesit semnatura automat!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Si eu sunt in ceata cu DT si TT, nici nu stiu ce sa mai cred. Cu cat citesc mai mult cu atat ma indoiesc mai tare de rezultate, dar parca ma vad ca o sa ma dau cu capul de pereti pana o sa imi vina rezultatul de la TT.
Pe mine dr nu m-a pus sa fac DT...oare de ce? O fi de la facptul ca am doar 25 de ani si nici un antecedent in familie?

12+
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:


Alex, s-ar putea sa nu te fi pus sa faci dry testul pentru ca ai 25 ani. Din cate mi-a spus doctorul, se recomanda femeilor peste 30 de ani.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Elenuta23, ma mir tare ca iti cade parul. Eu stiu de la sarcinile trecute si din ce ziceau alte fete ca in timpul sarcinii parul devine deosebit de rezistent si lucios. Mie cel putin nu mai imi cade aproape deloc acum, si inainte eram disperata ca nu stiam ce sa-i mai fac, si asa am eu doar trei fire in cap! Tu ai inceput sa iei vitamine prenatale?

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 15+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

a, am gasit o diferenta PRETUL, e mai scump dry testul!!!!

asa, sa va povestesc cum mi-am petrecut eu dupa amiaza de ieri. Dupa ce m-am reclamat la medsana, am plecat sa ma intalnesc cu cumnata mea, care se marita in mai...asa ca am fost la probat rochii de mireasa. A fost super! si-a gasit una tare frumoasa la alb si negru ...cam scumputa..., si mi-au propus si mie niste modele. Am incheiat cu mancat impreuna si stat la povesti(daca tot nu mi-e sotul acasa...am profitat) de copii fiind responsabila draga de MAMA.

kiki-Cri- tu ai zis ca vei fii mireasa, asa-i??? cum stai cu pregatirile, rochia???


Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997) si 15+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Miha, si mie mi-au spus ca imi dau rezultatul la dry test in 2-3 saptamani, dar au trecut deja peste 2 saptamani si niciun semn!
Sper sa nu ma sperie rezultatele dry testului!
Ce ai reclamat la Medsana? La tine cat a durat?

15+

Mergi la inceput