Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

Buna frumoaselor!

la multi ani doinique, sa fii sanatoasa si fericita!

kg...si pe mine ma ingrozesc, cu toate ca in afara sarcinii nu ma preocupa subiectul. insa in sarcina...pana acum (la 23 de sapt) am pus cam 8 kg. mie imi este groaza de kg in plus pentru simplul fapt ca imi este f greu sa ma misc in ultimele saptamani. dar asta e. o sa le dam noi jos.

lorelay_28 sa stii ca e posibil sa ia doar atatea kg in sarcina, dar asta in cazul in care i-a fost rau si nu a putut sa se alimenteze bine. mama doctoritei mele, cand a nascut, avea mai putine kg decat atunci cand a ramas insarcinata. dar ei i-a fost rau toata sarcina, pana a nascut.

cat despre oua...crema de zahar ars nu vad ce rau sa faca. oricum nu mananci toata cratita odata. si mai ales ca sunt prelucrate termic.
ca sa nu va mai zic ca cica ar fi indicat sa mancam zilnic cate un ou in sarcina. cica ajuta la dezvoltarea creierului bebelusului. acum nu stiu daca as putea sa mananc zilnic cate un ou...dar oricum, se pare ca nu face rau.

patricia imipare rau ca inca ai greturi. stiu ca sunt foarte nasoale. dar bine ca nu mai sunt alte probleme.

danielle o portie de ficatei nu o fi foc acuma. totul e sa nu mananci regulat. am mai spus, in prima sarcina am fost exagerata. nicimacar nu gustam alimentele interzise in sarcina. dar acum am zis ca sunt exagerata si sa nu mai fac chiar asa.

pentru carcei si eu iau magneziu. patricia si eu pateam ca tine cu amortitul mainilor in somn, dar acum de cand iau magneziu nu mi s-a mai intamplat.
de plecat la amre si eu as vrea sa merg pentru fetita, tot pe la inceputul lunii iunie. dar mai vedem ce o fi pana atunci.

va pu si sa aveti o saptamana minunata!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayda_m

Referitor la secretie alb galbuie si eu o am...ma gandeam ca de la utrogestanul pe care-l iau dar am facut si analiza de secretie...mi-a iesit o mica candidoza...dar dr nu mi-a dat nimic...a zis ca atata timp cat nu ma ustura sau nu e abundenta...sa nu ma ingrijorez, majoritatea gravidutelor o fac


Ayda 23+

si eu am crezut ca este de la utrogestan dar a persistat si dupa ce nu am mai luat...desi daca stau sa ma gandesc parca si mie mi se pare ca s-a mai ameliorat...degeaba imi zice dr ca este normal si toate gravidutele o fac...de fapt, nu-i asa, avem impresia ca numai noua ni se intampla si NUMAI la noi este catastrofa, nu?



21s +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Pogos, tu esti foarte slabuta si de aceea probil ai luat deja 8 kg. nu cred ca trebuie sa iti faci probleme.
dspre kg putine luate in sarcina am raspuns si eu lui lorellay -ultima postare de la topicul anterior. eu m-am numarat printre aceste persoane, si repet, copilul a fost ok, nu a avut de suferit.
O sa iau si eu mg pe amortitul mainilor. chiar de vreo 2-3 nopti imi amortesc f rau. eu inca vomit in fiecare dimineata si pe urma gata. dar greturi nu am mai avut peste zi pina simbata trecuta, mi-era scarba sa maninc si am gatit un pui de tzara supa si friptura si nici nu m-am atins.

ma bucur ca ouale sint bune. eu maninc si imi plac mult, chiar acum la prinz am mincat o omleta cu salata verde, o bunatate

si mie mi-a depistat o candida si sint sub tratament canestan acum. nu am avut mancarimi sau usturimi sau altceva. dar mie parca acum in tratament mi-a crescut mult cantitatea de secretie, o fi de la ovule?? asa ati patit si voi cind le luati?


Patricia s20 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylla2009 spune:

hmmmm..eu m-am apucat de cumaparturi..am gasit un carucioar 2in 1 de la primii pasi care mi-a placut ..e cu acoperitoare pt picioare si scoica si o pernitza pt bebe de la chicco ..va trimit pozici dupa ce merg sa le ridic ..
Ylla
P.S. ..v-am plictisit azi..gata papica..gradinitza..parc..mai apar maine sau diseara .. voua si bebicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

doinique sa ai parte de sarcina usoara si bb sanatos
Iulia printzesa mamicii Micaf frumoase pozele de la ziua fetitei tale
Multumesc tuturor care mi-au dat sfaturi

Am vazut ca s-a vorbit de kg...eu pana acum,in 4 luni am pus cam 5-6 kg,dar pot sa zic ca nu se simte f tare.Eu imi doream sa ma ingras si chiar ma chinuiam cu vitamine inainte de sarcina ca aveam doar 44 kg si eream f slabutza.In prima luna am pus cel mai mult dar si aveam o pofta de mancarare incredibila,pe cand acum nu prea mai sunt prietena cu mancarea,adevarul e ca si greturile astea is inca deranjante.
Am vazut ca multe merg cu autobuzul si-n locuri aglomerate,va felicit....eu am observat ca nu suport locurile aglomerate(de cd sunt gravidutza),parca numai am aer,parca simt ca ma preseaza cineva,parca n-am loc,chiar daca nu ma tinge nimeni,dar am nevoie de spatiu de aer.
Am fost azidim ,unde am fost sapt trecuta de mi-a venit rau si m-au recunoscut fetele de acolo pe care le-am speriat si nu m-au lasat sa stau in picioare,sa stau jos pe scaun.Sigur le-o fost frica sa nu-mi vina din nou rau
ylla2009f frumosi ingerasii tai,superbe pozele
Andreeadar tu cat aveai prima oara cand ti-a zis ca ai baiat?Ca mie imi v-a face 4D la 19 sapt si sper sa aflu ce e,si in caz ca-mi zice ceva as vrea sa fie sigur.E adevarat ca cel mai important este ca bb sa fie sanatos,dar cum or sus si fetele celelalte ca te obiesnuiesti cu o idee,mai faci si cumparaturi si e cam dificil cand se intoarce lumea peste cap.Iti doresc sarcina usoara si ast sa ne spui ce o ramas pana la urma
Am vazut ca avem deja 30 de fetite si vreo 40 de baieti,ce sanse vor fi oare ca bebelu meu sa fie baietzel.Abia astept sa-l vad joi la eco si sper ca doctoru sa-mi zica ca e totul bine si poate ne face si poze
Apropo de bauturi nesanatoase si alimente:eu ieri am avut pofta de mici si cola si n-am putut sa ma abtin.BB o fost agitat toata ziua,o fi oare de la cola?

Va si sper ca nu v-am plictisit cu scrisu dar tot incercam sa recuperez

Mony 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Si eu am bagat un pahar de cola acum 10 minuteSper sa ma inteleaga copilu',sa nu se supere....Si sper sa pot dormi la noaptePooh,mami de Timea(15.06.05) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Moni- eu am inceput sa beau aproape zilnic cola, fiinca doar asa imi trec arsurile, cateodata ingrozitoare, pe care le am; nu e sanatoasa si imi fac mustrari de constiinta, dar asta e..



Asteptand a doua binecuvantare de la Tine ! si binecuvantarea, a venit... sapt.19 cu Daria, INIMA, A INIMII MELE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

eu la prima sarcina nu am pus picatura de cola in gura. in schimb acum...cat aveam greturile alea oribile ma dregeam cu cola...ma simteam atat de bine cand o beam...si doctorita mea mi-a scpus ca nu este chiar interzisa, doar sa nu depasesc 1-2 pahare pe zi. mi-a spus ca sunt multe gravidute care se simt bine de la cola. asa ca am consumat si consum cu acordul doctoritei.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

si la prima sarcina si acum am baut cola zilnic in primul trimestru.
fetita mea a fost un bebelus foarte cuminte si linistita, nu a avut legatura.

Patricia s20 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

ooooo,cola=my love de cand eram gravida cu Alex,ca pana atunci nu stiu daca am baut in total vreo 2l in 27 de ani .Si cand am obs ca imi trec arsurile de la stomacel cu cola.........am dat-o pe ea,decent totusi,cam 1 pahar/zi dar pahar de 500 ml .Cu Sara am descoperit alte pofte si cu ele am ramas KFC.Trebuie sa pap macar o data pe sapt ca altfel zici ca intru in sevraj.Am descoperit si pe culinar o reteta care iese asemanator cu KFC-ul dar nimic nu se compara cu originalu.In rest,dintre alim interzise,nu am consumat mai nimic nu ca m-am ferit dar nu imi prea plac,inafara de peste,dar il pap numai cu usturoi si era sa mor ce rau mi-a fost 3 zile de la pastrav la gratar cu mujdei .Eu zic ca se poate manca din orice cu moderatie,daca ne place si bebe accepta.Riscuri sunt si in painea luata din magazin ca nu stim daca nu o fi fost infestata cu cine stie ce minuni pe drumul de la producator-magazin.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

21sapt+


Mergi la inceput