Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
Eu mi-am inceput bine sapt. Mi-am luat o pereche de pantofi-balerini si pe urma m-a pus cineva sa merg la clinica privata, de pe strada lui Ingrid sa vad cum e cu nasterea acolo.
Am vizitat doar saloanele de o pers. si de 2...am ramas muta ce conditii si ce frumos este. mai mult nu am putut vedea....se pregateau de prima cezariana si nu am avut acces la sala de nasteri si neonatologie.
Preturile sunt piperate, cel putin asa mi se par mie:
- nastere naturala 1600 euro (3 zile+cazare+tratament)
- nastere naturala cu peridurala 1750 euro (idem)
- nastere prin cezariana 1900 euro (4 zile +...)
Tipa de la receptie nu stia foarte multe, mi-a zis ca a auzit ca pot sa ma duc si cu dr. meu...asta ar insemna alti bani pt. el....care oricum ii dau.
I-am zis tipei ca mai trec peste vreo luna, poate au mai multe detalii si vechime in nasteri. Au aparatura de tot felul, nemteasca, pt. eventuale complicatii atat la mama cat si la bb.
Of....acum visez.....
S-a mai deschis una la Arad...acum trebuie sa vb. cu cineva care s-a programat acolo sa nasca in mai, vroia la Szeged, dar daca s-a deschis asta merge acolo.
Clinica de langa noi....e aproape gata: izolata, zugravita si geamurile puse. mai trebuie sa lucreze la interior....la cum sunt eu de norocoasa, presimt ca se va deschide in august.
asa....sa revin cu picioarele pe pamant.

Matcha acum nici sa te infometezi nu e bine. Asta este...dr. zic ca nu e bine sa pui multe kg....din motive de sanatate, dar depinde acum de organismul fiecaruia.
Ionik felicitari pt. vestile bune de la eco.
hera sfideaza-ti cumnata....cum naiba numai 5 kg a pus? pai copilul cat a avut? placenta, lichid...ea nu a mai avut???ciudat....
Doinique!!! Multa sanatate si fericire...nastere usoara si un bb sanatos!!!
Moniland, Patricia Theea intreba de crema de zahar ars. dar nu-i bai.... mie nu-mi place.
Andreea asta da surpriza...de la baietel la fetita. as vrea sa se intample la mine acest lucru. Important e ca bb e ok si in parametri.
Am o cunostinta care a nascut la termen si avea de la 4 luni colul deschis. Al tau e inchis, asa ca nu-ti fa probleme.
Pooh insanatosire grabnica.
Ylla super se vede bb. iar fetita e o dulceata!
patricia eu voi sari peste concediu anul asta. Vreau sa-i trimit pe baieti pe la sf. lui aug- in Antalya, eu nu mor ca raman o sapt. cu bebe...sacrificiu asta e.
Anul trecut nu am mers la mare asa ca anul asta trebuie putin relax pt. sot si apa pt. pitic.



_
Gio22+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylla2009 spune:

Alex&Sara la GRAL,poti face analiza de secretie fara trimitere,e in curte cu spitalul colentina,cum intri pe poarta principala de pe stefan cel mare in stanga au cabinet cei de la GRAL..doctora mea de familie mi-a spus ca sunt f. buni in asa ceva. Personal, medicul ginecolog mi-a zis ca chiar daca fac analiza de secretie..tot canesten imi da, ca doar asta e voie in sarcina..eu am avut leucoree destul de neplacuta..am luat 6 zile canesten si acum foarte putin mai patez lenjeria.Adik pot spune ca a disparut cam orice urma de scurgere. si sanatate multa.
Ylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynakiss spune:

AM SI EU O MARE PROBLEMA
ma durea de ceva timp dar rar gingia din dreapta sus si am crezut ca am tras curent , nu am luat de seama, zilele trecute in acelasi loc am crezut ca mi-a intrat ceva intre masele si am bagat eu ca rezolvare o scobitoare dar stare de jena nu trecea
si ce credeti am o minunata gaura in masea, eu care niciodata nu am avut probleme cu dintii , nici macar o gaura,
maseaua nu e cariata da ma doare cand mananc
pot sa o plombez sau sa-i fac ceva?


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ylla2009
[Personal, medicul ginecolog mi-a zis ca chiar daca fac analiza de secretie..tot canesten imi da, ca doar asta e voie in sarcina..eu am avut leucoree destul de neplacuta..am luat 6 zile canesten si acum foarte putin mai patez lenjeria.Adik pot spune ca a disparut cam orice urma de scurgere. si sanatate multa.
Ylla

si eu am aceeasi problema cu o scurgere alb galbuie care mai pateaza lenjeria. dar cultura din col a iesit cu flora saprofita, iar mie dr ginecolog nu mi-a recomandat nimic. sa-l intreb de canestan?

21s +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Ylla2009pt raspuns.sa vad cand poate veni socrella sa stea cu teroristii saptamana asta si am sa merg sia colo,ca trebuie sa merg si la centrul de hematologie pt analiza anticorpilor.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

21sapt+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alynakiss

AM SI EU O MARE PROBLEMA

maseaua nu e cariata da ma doare cand mananc
pot sa o plombez sau sa-i fac ceva?


23+

da. poti merge la stomatolog dar trebuie sa-i spui ca esti graviduta in cazul in care nu se vede pt ca nu poate face anestezie.acum stii cum se spune? ca in fiecare sarcina o sa pierzi un dinte...poate nu o sa fie cazul, nu?



21s +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ylla si eu am luat canesten ovule, dar dupa 3 sapt. iar mi-a aparut candida. am si un stafilococ auriu, trebuie sa repet analiza sa vedem la ce antibiotic e sensibil.
Clauf daca nu ai si mancarimi, inflamatii, nu cred sa fie candida...deh...sunt experta deja de cate ori am avut in ambele sarcini.
Dr. pana sa-mi dea canesten, mi-a recomandat spalaturi cu ceai de musetel si bicarbonat, unguent cu Lomexin sau Nidoflor, in exterior si cat pot inauntru.


_
Gio22+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynakiss spune:

multumesc mult clauf
oricum o sa ma duc cat de curand la un control, sper sa nu fie o masea pierduta

Alina24+ nerabdatoare mamica de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylla2009 spune:

nici la mine nu s-a pus problema de mancarimi ..usturimi sau altceva..daor scurgerea aceea alb-galbuie pe care medicul a depistat-o la tuseu,pt ca urocultura mi-a iesit bine..nu stiu cum va fi peste o luna,eu am terminat tratamentul miercuri. si pot sa spun ca se cunoaste..
Ylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Alynakiss te poti duce la dentist...eu chiar am fost, aceeasi problema ca si la tine...cand mancam ma durea rau...si nu s-a mai putut salva nervul asa ca a tb scos...nu mi-a facut anestezie ca nu avem voie ci cu calmante si pansamente locale...tb sa-i spui ca esti graviduta...eu am noroc cu un dr tare bun...sotia lui a nascut recent asa ca stie cum e cu medicamentele interzise in sarcina...dar incet incet am tratat maseaua si acum pot manca linistita...
Referitor la secretie alb galbuie si eu o am...ma gandeam ca de la utrogestanul pe care-l iau dar am facut si analiza de secretie...mi-a iesit o mica candidoza...dar dr nu mi-a dat nimic...a zis ca atata timp cat nu ma ustura sau nu e abundenta...sa nu ma ingrijorez, majoritatea gravidutelor o fac


Ayda 23+

Mergi la inceput