Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Miha, atebe-ule multumesc ca treceti pe aici si ca va plac povestioarele...

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ceva mai devreme povestea pentru asta seara.Ne pregatim de mers la cumparaturi si, probabil, ne vom intoarce destul de tarziu.

O prajitura foarte foarte buna

Fiecare din voi sa se uite nu la foloasele lui ci si la foloasele altora - Fil 2.4

-Uaaau, ce miros imbietor!!Oare de und evine?Pare a fii prajitura cu miere de albine, gandi Bufi cu voce tare
- Eeeeei, prietene, e prajitura cu miere de albine, intr-adevar, ii raspunse albina vanzatoare care tocmai iesea in fata cofetariei.Doamna Tina tocmai o scoate din cuptor.A facut-o pentru tine si ceilalti licurici sa o mancati in pauza mare!Crezi ca poti tu sa o duci la scoala?
-Ooo, da, bineinteles ca pot.Dar intre timp credeti ca pot sa mananc o bucata de pofta?- intreba Bufi
-Nuuuuuu, nu, Bufi, nici macar sa nu incerci.Cum ti-am spus, prajitura e pentru toata lumea sa o mancati in pauza mare.Mai mult decat atat, e calda inca si daca o mananci acum probabil va incepe sa te doara burta, completa vanzatoarea
Bufi lua prajitura...Se uita la ea, o mirosi, isi imagina gustul...Se mai uita o data, o mai mirosi o data si, de atata uitat si mirosit, termina prin a lua o bucatica...Si mai una...Si inca una...Si cum apetitul era tare mare, mai lua o bucata.Cand isi dadu seama, pe tavita din scoarta de copac mai era doar un coltisor de prajitura...
- Acum colegii mei ce vor manca in pauza mare?zise Bufi suparat pe el insusi.Trebuie sa rezolv cumva...Dar auuuu, ce-i cu durerea asta de burta??
-Saluti, Bufi!!...Ce se intampla cu tine?intreba Talenta care se apropia de el
-Da, Bufi, ce e cu tine, completa Prove impreuna cu Amin
-Auuu, auuu, ma doare rau burta, nu inceta sa se planga Bufi
-Hai sa mergem repejor la farmacie, carabusul farmacist cu siguranta iti va da un ceai sau alt medicament ca sa-ti treaca repede
-Daa, haidem, pana la ora gustarii va fii bine, completa Ales
In acel moment Bufi isi aminti de motivul durerii de burta si, rusinat, le povesti prietenilor toata patania, cerandu-si scuze.
-Da, bine, am inteles.Dar acum ce facem, suntem fara gustare?intreba Noa nerabdatoare.Bine, nu mi-e de mine ca eu mananc doar o salata de macris cu roua si un strop de lamaie dar voi?
-Heei, am o idee geniala!striga Amin la un moment dat!Hai sa facem chiar noi o prajitura cu miere!Sunt sigur ca albinuta Sonia ne va da reteta!
Si iata cum toti au mers la stupul albinelor din piata mare si au cerut miere.Inclusiv Bufi.Dupa ce isi ceru iertare si de la albina Sonia, Bufi a fost atat de fericit ca a fost iertat incat nici nu-si mai amintea de durerea de burta.Trecuse ca prin minune!!

Ce ar fii trebuit sa faca Bufi ca sa nu cada in ispita de a manca toata prajitura.Tu ce ai fii facut?

Doamne Iisuse, ajuta-ne te rog sa invingem ispitele care ne ies in cale

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Calitati si talente

"Sa-i multumim lui Dumnezeu pentru toate lucrurile - 1.Tes 5.18a"

- Hei, Prove!!Ce faci?Nu mergem sa ne jucam de-a vati ascunselea?intreba Amin
-Of, prietene....Cum nu as veni?Dar am doua probleme de rezolvat.Jucaria asta pe care am primit-o s-a stricat si sunt tare trist
-Hai, Prove,nu fii asa, ai o multime de alte jucarii, zise Amin
-Da, asa e, concorda Prove.Dar e masinuta mea preferata si imi va lua mult timp sa o repar.
-bine, Prove, cu siguranta o vei repara...Dar tu vorbeai despre doua probleme...continua Amin
- Ah, da...Cealalta problema e ca nu inteleg ce Voievod vroia sa spuna prin a-i multumi lui Dumnezeu pentru toate.Cum pot sa-i multumesc atunci cand jucaria favorita e stricata?
-Prove, uite...E intr-adevar dificil sa-I multumesti pentru o jucarie stricata.Dar poti sa-I multumesti pentru ca esti sanatos...Si pentru ca esti foarte creativ, continua Amin
-Nu mai inteleg chiar nimic acum.Ce are una cu cealalta, intreba nedumerit Prove?
-Uite, prietene...De exemplu, eu nu cunosc pe nimeni care sa improvizeze jucarii asa ca tine.Pentru asta trebuie sa-i multumesti lui Dumnezeu, creatorul nostru.Pentru ca El te-a facut asa cum esti si pentru ca El ti-a dat acest talent.Fiecare dintre noi are unul sau mai multe talente.Iar tu esti tare igenios
-Lasa asta...Jucaria e tare greu de reparat.Dar, daca as avea doua ghinzi mici si o bucata de scoarta de salcam...cred ca as putea...
-E in regula...Eu te ajut sa gasesti ceea ce ai nevoie...
-Dar nu vroiai sa joci v-ati ascunselea cu ceilalti?
-nu-ti fa griji.Altadata ma joc cu ei.Acum te ajut pe tine!
-Ei, uite...Trebuie sa-i multumesc lui Dumnezeu si pentru ca am prieteni asa, ca tine, nu doar pentru ca sunt creativ, nu-i asa?!

Tu i-ai multumit lui Dumnezeu pentru calitatile si talentele pe care le ai?Daca nu, ce ar fii sa o faci?

Doamne, iti multumim ca ne-ai facut sanatosi, creativi si pentru ca avem prieteni dragi in jurul nostru

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Am gasit un blog minunat cu niste povesti la fel de minunate si delicate, despre aventurile domnisoarei Firicel

www.firicel.blogspot.com

Multumesc DianaMi si pentru blog si pentru vot!!Pupam gashka!!

Cei mai buni prieteni

Era undeva spre sfarsitul dupa amiezii...Caldura mare!Ales isi cauta pe undeva prin Luminis ceva umbra pentru a se relaxa si racori umpicut.Umblase destul prin poiana, in sus si in jos, sa-l caute pe Amin...A fost la biblioteca bufnitei, nu era.A fost pe pista de biciclete, nu l-a gasit nici acolo.La cofetarie, nu, nici pe la bisericuta nu trecuse...Oare pe unde umbla?Amin nu facea aproape nimic fara Ales, erau prieteni nedespartiti!
Dupa ce si-a tras putin sufletul la umbra unei ciupercute, obositul licurici incepu sa-si faca si mai multe griji...O fii in pericol!Dar daca s-a intamplat ceva rau cu el?Poate are nevoie urgenta de ajutor!
In acel moment, Amin aparu plimbandu-se cu Davida, albinuta cea roscata si cu multi pistrui, daca va mai amintiti de ea...Aceea, care avea multe jucarii si frumoase!Povesteau si radeau...Si iar povesteau!
-Eiii, nu se face asa cu cel mai bun prieten, gandi Ales.
Suparat si cu inimioara lui de licurici incarcata, Ales zbura sa-l caute pe Voievod si ii povesti tot ce s-a intamplat.I-a spus ca Amin a lasat deoparte prietenia ce-i leaga si ca s-a imprietenit cu Davida si ca prefera sa se joace cu ea.Dupa ce l-a ascultat cu mare mare atentie, Voievod i-a raspuns
-Gata...gata, Ales.Deja am inteles!Tu crezi ca Amin te-a pus pe locul 2 si acum ti-e frica sa nu-ti pierzi cel mai bun prieten.Asta se mai numeste si gelozie.Esti prins in capcana propriilor sentimente.
-Cum??Spuneti ca aceasta e gelozie, Voievod?Dar gelozia nu e pentru adolescenti?
-Ei, nu e chiar asa.Toata lumea poate simti teama de a pierde pe cineva sau de a fii schimbat.Dar acest sentiment nu aduce nimic bun, noi nu suntem stapanii nimanui.Doar Dumnezeu, Creatorul nostru poate fii gelos pentru ca El nu doreste ca noi, creaturile Lui, sa-l uitam sau sa-L schimbam cu altcineva.Noi trebuie sa dam glorie si slava Dumnezeului nostru, cel in treime slavit, nimanui altcuiva.
Atunci, Ales si-a dat seama ca, din cauza geloziei, si-a imaginat o multime de lucruri care nu erau adevarate.Era clar ca Amin era in continuare cel mai bun prieten al lui.Dar a fost atat de greu sa-si inchipuie ca poate fii dat la o parte!
Imagineaza-ti atunci, cum Domnul nostru Iisus Hristos se simte cand noi, creaturile Lui, Il lasam la o parte.El de asemenea se intristeaza cand pierde primul loc in viata noastra!

Tu deja ai simtit gelozie pe prieteni sau pe frati?Aminteste-ti ca tu nu vei pierde niciodata primul loc in sufletul parintilor tai chiar daca uneori ei mai acorda atentie si altcuiva

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ne sa Te pastram mereu pe primul loc in sufletul si in inima noastra.



Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Ooooo narcisule, ce lectii de viata ne dai!
Superbe povesti ne spui!


_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Eeiii, Floricel mama...Pana la urma cred ca toti am trecut prin asta...

Din greseli se invata

Asa ca, daca iti aduci darul la altar, si acolo iti aduci aminte ca fratele tau are ceva impotriva ta, lasa-ti darul acolo, inaintea altarului si du-te intai de impaca-te cu fratele tau;apoi, vino de adu-ti darul" - Matei 5.23-24

Noa si Prove erau prieteni tare buni.Le place sa se joace impreuna, sa se plimbe prin Luminis, sa culeaga petale de floricele...Intr-o zi, insa, s-a intamplat ceva cel putin straniu.
Cand a terminat orele de curs cu Voievod, Noa a iesit tare fericita si a mers sa-si caute prietenul.Vroia sa-i arate ce compunere frumoasa a scris.Dar, cand l-a vazut si l-a intrebat daca ar vrea sa citeasca, Prove i-a raspuns asa, cam peste umar, ca are altceva important de facut dar ca va citi ceva mai tarziu.Dupa care pleca grabit...
Imediat cum Prove disparu, Noa incepu sa se gandeasca - De ce oare nu mi-a dat mai multa atentie?Nici macar n-a vrut sa citeasca ce am scris...Oare nu mai e prietenul meu?
Multe intrebari treceau prin capsorul micului licurici.Noa credea in continuare ca Prove ar fii trebuit sa-i dea ceva mai multa atentie.Astfel, suparata si trista in acelasi timp, Noa incepu sa se planga de atitudinea lui Prove si celorlalti licurici in loc sa vorbeasca mai intai cu prietenul ei si sa lamureasca amandoi problema.
La sfarsitul zilei, cand Noa era deja in camera, Prove batu la usa si ii dadu un cadou.Era un frumos buchetel de flori colorate, asa cum stia ca-i plac ei.Ii povesti ca a fost toata dupa masa sa le caute prin Luminis pentru a-i face o surpriza.Din acest motiv nu a avut timp sa stea sa citeasca ce a scris.
Toata emotionata, Noa ii ceru scuze prietenului ei ca incepuse deja sa-l vorbeasca de rau pe la alti licurici...Si-a dat seama mai apoi ca a gresit vorbind pe cineva de rau, mai ales pe un prieten atat de bun!Astfel ca Noa a descoperit ca Prove continua sa-i fie cel mai bun prieten!

Cand un prieten face ceva ce tie nu-ti place, ce ar trebui sa faci?Sa vorbesti rau despre el sau sa incerci sa lamuresti problema cu el?

Doamne, te rog, ajuta-ne sa nu ne vorbim de rau prietenii sau pe ceilalti oameni din jurul nostru





Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Chiar daca nu cunoastem?

Ochii Domnului sunt in orice loc, ei vad si pe cei rai, si pe cei buni - Prov.15.3

-Uite, Amin!Aici!Sunt atatea afine...Dar atatea!!!...Incat putem sa mancam o zi intreaga si sa-i mai dam si lui Bufi - glumi Ales.
Cand se intorceau spre Luminis, Amin si Ales au vazut o furnicuta batrana, care de abia se chinuia sa mearga.Era destul de cald si avea si un piciorus ranit.
-Aveti nevoie de ajutor, doamna?intreba Amin.
-Stii, licuriciule, chiar acum ma rugam lui Dumnezeu sa-mi trimita pe cneva sa ma ajute.Numele meu este Nela.Vin de foarte, foarte departe sa-mi vizitez cateva neamuri pe care nu le-am vazut cam de multisor...Dar, vad ca m-am ratacit, raspunse furnicuta
Repede repejor Amin ii dadu furnicutei cateva afine pe care le culesese cu Ales si apoi se descalta si ii dadu sandalele.Oricum, avea altele acasa...
-Ei, Amin, nu, asa nu!Ii dai ei afinele noastre?sopti intrigat Ales
-Ei, prietene, e doar partea mea, ok?!ii raspunse Amin la ureche
Dupa ce i-au aratat furnicutei drumul catre neamurile ei, Amin si Ales isi continuara drumul.
-Uite, stii Ales...Sunt fericit pentru ce s-a intamplat astazi, comenta Amin
-Fericiiiiit?Uite, e aproape noapte si noi inca nu am ajuns acasa si, in plus, i-ai dat partea ta de afine unei tipe pe care n-am vazut-o in viata noastra.Si tu spui ca esti fericit?
- Exact, Ales...Stii ca asa Dumnezeu va fii multumit de noi?Biblia ne invata ca trebuie sa-i iubim pe ceilalti asa cum ne iubim pe noi insine.
-Daa, am uitat asta...Daca ma gandesc bine, a fost corect ca ai ajutat-o pe doamna Nela.Uite, hai sa impartim afinele care au ramas, bine?Maine, daca va vrea Dumnezeu, culegem altele.

-Incearca sa dai un exemplu despre cum poti sa-ti demonstrezi dragostea pentru cineva pe care nu cunosti.Discuta cu parintii tai despre acest exemplu si roaga-i sa te ajute sa-l pui in practica

Doamne, te rog ajuta-ma sa-i iubesc pe cei din jurul meu asa cum ma iubesc pe mine


Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ce zi e astazi

Si sa nu dati uitarii binefacerea si darnicia - Evrei 13.16a

Orele de curs tocmai s-au terminat dar Voievod le-a cerut micutilor licurici sa mai astepte cateva momente...In scurt timp s-a reintors in clasa si le-a aratat un calendar
- Voi stiti la ce serveste un calendar? _ii intreba
- Calendarul ne foloseste pentru a stii ce zi este azi, Voievod - raspunse Bufi
- Foarte bine, Bufi.; Cu ajutorul calendarului stim in ce zi, ce luna si ce an suntem...La fel putem stii cand sunt posturile de peste an, sarbatorile religioase precum si cele mai mari sarbatori ale crestinilor - Sfintele Pasti si Craciunul...
-Da, da si stim si cand sunt sfarsiturle de saptamana care mie imi plac atat de mult - continua Ales
-Ei, multora le place sfarsitul de saptamana, Ales...Dar astazi noi vom completa calendarul pe care il avem si vom crea sarbatori speciale.Fiecare dintre voi sa se gandeasca ce ar vrea sa sarbatoreasca si o vom pune in calendar...De exemplu, in 5 iunie haideti sa sarbatorim ziua excursiilor...Dupa ce toti va ganditi imi spuneti si vom trece fiecare data in calendar...
Putin dupa aceea, Voievod ii chema la el pe licurici
-4 mai, ziua de a invata sa asortam culorile - dar doar pentru fete - zise Noa uitandu-se spre baieti
-E, na...ziua de 16 septembrie ziua de a face o excursie in Luminis dar doar pentru baieti - completa Prove
- 10 noiembrie - ziua in care mancam afine.Multe - adauga Bufi
- 29 octombrie - ziua in care ii dam flori reginei Lumina - striga toata entuziasmata Talenta
-2 martie - ziua de a-i canta lui Dumnezeu, zise Studio
-12 ianuarie - ziua de a face bine, completa Amin...
-Foarte bine...Acum, dupa ce ne-am fixat datele in calendar, putem vedea ca cel putin una dintre propuneri o putem face in fiecare zi.Stiti care e?
-Eu cred ca ideea mea este buna dar ideea lui Amin este perfecta pentru fiecare zi!
-exact, Talenta. Uite, calendarul il voi pune pe perete pentru a nu uita niciuna dintre datele importante, dar sa ne amintim ca fiecare zi este o zi in care trebuie sa facem lucruri bune.
-Daaaa...si putem incepe chiar astazi, nu-i asa, Voievod?intreba Amin

Ce data speciala ti-ar placea sa inventezi?De ce crezi ca ziua de a face un bine este valabila pentru fiecare zi a anului?

Doamne, te rog, ajuta-ma sa fac lucruri bune in fiecare zi.Multumesc


Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Vulturul

Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii;alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc - Isaia 40.31

Prove alerga sa-i arate lui Voievod ce pasare minunata desenase
-Bravo, Prove!!Este foarte frumoasa pasarea ta!Imi pare ca e un vultur, ma insel?
-Un vultuuuur?Cred ca este doar o coincidenta, domnule, pentru ca eu niciodata n-am vazut un vultur.Dumneavoastra ati vazut deja?
-Doar in carti...Pentru ca aici, unde locuim noi, nu exista vulturi - raspunse Voievod
-Cred ca este o pasare destul de mare, nu-i asa?
-Daaa, e cu adevarat mare si zboara suuus, sus de tot, aproape de nori, completa Voievod
-Ce interesant...Daca poate zbura atat de sus cred ca are aripi foarte mari...
-Si chiar are!Inclusiv Dumnezeu ne invata in Sfanta Scriptura ca daca ne incredem in El vom zbura ca si vulturii, comenta Voievod
-Cuma dica putem bura, chiar daca n-avem aripi atat de mari?Ca doar aripioarele mele sunt micute, de abia pot zbura peste o margareta...
-Este o metafora, Prove...Asta inseamna ca, daca ne incredem cu adevarat in El, vom vedea tot ce El poate face pentru noi.Pentru El, nimic nu e imposibil!!
-Ah, acum am inteles.Daca ne incredem in Dumnezeu vom ajunge departe, concluziona Prove
-Exact!Vad ca intelegi foarte repede, il lauda Voievod
-Nu doar ca am inteles dar de acum ma voi increde si mai mult in Dumnezeu, Creatorul nostru - se anima Prove!
-Vezi, Prove...Din cauza unui desen ai invatat o lectie speciala in viata multora...Iti sugerez sa pui desenul asta pe usa din camera ta si, intotdeauna cand il vezi, sa iti amintesti de cuvintele din Sfanta Scriptura...
-Chiar acum merg sa fac asta!- raspunse Prove deja fugind
Ii multumi lui Voievod si nu uita niciodata lectia vulturului

Tu crezi in Dumnezeu?Crezi ca pentru El nimic nu e imposibil?

Doamne, te rog, ajuta-ma sa zbor in viata atat de inalt precum vulturul


Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:



fetili!

-------

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=16" target="_blank">ALEXANDRA IN CONCURS - MAY1 + MAY2

-------


Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput