Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Biri puiule...tu sa nu zici de cuscra mea ca e batrana, te rog frumos...Si multumim tare ca ai trecut pe aici si ca ne-ai dat si un vot.Pupam minunile

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Kamelya ma bucur tare ca ti-au placut povestioarele!!
Sa continuam, deci

Curcubeul

Curcubeul Meu, pe care l-am asezat in nor, el va sluji ca semn al legamantului dintre Mine si pamant

A plouat toata noaptea iar pamantul era plin de apa.Nici urma de raza de soare...
Uitandu-se spre cer, Ales gandi
-Asa cum arata, cred ca va ploua toata ziua!
N-a terminat de gandit si ploaia a reinceput iar Ales si prietenii lui au trebuit sa fuga sub o frunza de stejar.La cateva minute dupa aceasta insa, ploaia a trecut iar cerul a inceput sa fie albastru din nou, ba chiar sa se vada o micuta raza de soare!!
-Uff, ce bine ca apare soarele, comenta Ales.
-Mai umpic, se retrage apa si putem sa mergem iar la joaca, termina Prove fraza.
Amin, care tocmai se apropia de ei, era cu ochisorii sclipind de bucurie
- Voi ati vazut ce vad si eu?zise el aratand cu o aripioara spre cer
- Vaaaaaai, cat e de frumos!!Exclama Talenta.
Voievod, auzind finalul discutiei, le explica
- Stiti ca, la inceput, curcubeul a fost creat de Dumnezeu?Acum foarte foarte mult timp, Creatorul nostru era tare suparat pe oameni pentru ca ei faceau multe lucruri rele.Asa ca, pentru a pune capat rautatilor, El a decis sa trimita peste pamant un potop pentru a-i distruge pe cei ce faceau lucruri rele. Aproape toata lumea a fost distrusa dar Noe si familia lui au supravietuit, urcandu-se intr-o barca uriasa alaturi de animalele pamantului.Noe a supravietuit pentru ca el cauta intotdeauna sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru tot si s afaca lucruri bune pentru semenii lui.Cand potopul a trecut, Dumnezeu a pus pe cer curcubeul pentru a le arata celor pe care i-a salvat ca El ii iubeste pe toti cei ce sunt buni si ca isi doreste ca oamenii sa nu uite niciodata de dragostea Lui pentru ei.
Uitandu-se spre cer, Ales zise fericit
-Cu siguranta numai Dumnezeu putea sa faca lucruri atat de minunate!Si ma bucur tare mult ca in barca uriasa a lui Noe a fost si un stramos de al nostru!

Ce simbolizeaza curcubeul?Istoria lui Noe e scrisa in Biblie in cartea Genezei (Facerii, capitolele 6-9. Roaga-l pe unul dintre parintii tai sa-ti citeasca.
Cate culorii are curcubeul?
Curcubeul inseamna fagaduinta lui Dumnezeu ca nu va mai trimite niciodata potopul sa nimiceasca aceasta lume.

Doamne, iti multumim pentru toate lucrurile minunate pe care le faci

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Narcisa oau, m-au lasat fara cuvinte povestirile astea...stiam eu ca tu ai ceva special in tineAbia o astept pe urmatoarea

MAMI de CLARA ANDREEA

06.08.08

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Cisuleee, de-as putea ti-as da in fiecare seara cate un vot, pt. fiecare povestioara!

Adriana mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Danuta, bine ai venit la povestioare.Pupam Clara.Simplu fapt ca ne-am adunat sufletul credintei, inseamna ca avem ceva special.Toti...

Mai Adrianooooooooo mai pai tu deja imi dai un vot ca citesti istorioarele, mai.Te-ai apucat de crosetat tricoul?Sau pierzi vremea pe forum, hmmm???

Si le multumesc tare mult tuturor celor ce si-au luat umpicut din timpul lor si citesc istorioarele.Moral, pentru mine, inseamna tare mult.Si cred ca si pentru Amin si ceilalti licurici.

Va pupa Narci...Pe toti

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Narci felicitari! Nu am citit tot, abia azi am descoperit subiectul...dar am ajuns la o concluzie....esti deosebita, ai un talent fenomenal!

_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Floricel, slava Domnului...El a pus in fiecare dintre noi cateva talente, mai mari sau mai mici, dupa puterile fiecaruia...Asa ca meritul e al Lui, nu e al nostru.Treaba noastra e doar sa dezvoltam ce am primit pentru ca, intr-o anumita zi, sa auzim si noi ca robul din Sfanta Scriptura - Bine, rob bun si credincios...
Ma bucur tare ca iti plac povestile, ii pup pe flacai si multumesc mult de vot

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Zmeul lui Prove

Traiti in pace unii cu altii - 1 Tes 5.13

Lui Prove ii placea sa inventeze jocuri si jucarii.Aceasta este marea lui distractie.Si mereu isi invita prietenii sa testeze ce a inventat.
Astazi l-a chemat pe Bufi sa se joace impreuna cu noul zmeu pe care l-a facut din frunzele uscate ale unui dovleac ce l-a gasit la marginea Poienii de Narcise.
-Bufi, hai sa vedem daca zboara bine, zise Prove.
-Hmmm, dar unde sa facem testul?gandi Bufi cu voce tare...Ah, da, stiu!Hai sa ne urcam pe acoperisul musuroiului de furnici!
Zis si facut!
Cand adie umpic vantul ii dadu drumul zmeului care urca destul de sus.Prove era tare fericit, totul functioneaza de minune iar zmeul lui era o bijuterie.Dar Bufi veni cu o alta idee
-ei, Prove, daca tot zboara atat de bine, hai sa facem un concurs sa vedem cine inalta zmeul mai sus?!
Prove accepta provocarea si mersesera amandoi pe o ciuperca aflata in imediata apropiere.Primul, Bufi inalta zmeul cu toata abilitatea si forta lui...iar acesta urca destul de mult.Bufi jubila si isi inchipuia ca a si castigat.Dar a venit si randul lui Prove.Acesta a asteptat o briza ceva mai puternica si a inaltat zmeul.Iar vantul a facut zmeul sa urce inca si mai sus!!
Lui Bufi nu i-a placut sa piarda.De aceea, imediat dupa, a decis sa nu se mai joace in continuare, s-a dat jos de pe ciuperca si a plecat.
Ceva mai tarziu il intalni pe Amin pe pista de biciclete si incepu sa critice jucaria lui Prove
-Cred ca nu e corect ce faci, Bufi - il intrerupse Amin.De ce nu discuti direct cu Prove in loc sa vorbesti de rau jucariile pe care le face?
Bufi isi dadu seama ca gresise si alerga sa-i ceara scuze lui Prove.Acesta a fost atat de fericit incat decise pe moment sa-i dea zmeul cadou prietenului sau.

Conform povestioarei de astazi, cum trebuie sa ne comportam cu cei ce au castigat o competitie in detrimentul nostru?

Doamne Iisuse, invata-ma sa vad lucrul Tau si mana Ta in orice victorie sau infrangere din viata.



Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

ufff, Cisule ce multi sunt cei care nu stiu sa piarda... cate cazuri cunosc din pacate... lor nu le-a citit oare nimeni povestioare cu invataturi?



Adriana mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Eu nu scap cu o singura povestioara.
De obicei citesc 2-3 si cand ma opresc am parte de proteste. "Da' ne mai spui si maine, da?"
Sigur ca da.

Mergi la inceput