Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Adriana si Miha va pup si va multumesc pentru voturi.Asa ma bucur, ca un copil, cand vad ca gasiti dragutele povestioarele

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu79 spune:

Sunt minunate povestioarele, Narcisa! Minunate! Ma bucur mult ca le inpartasesti cu noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ralu iubita, iti multumesc tie si Mirunicimii Sale ca ati trecut pe la noi si ca va plac licuricii...Pupam gashka

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Bune maniere

Limba dulce este un pom de viata - Prov 15.4a

Era undeva pe la sfarsitul dupa amiezii iar Prove si Noa se plimbau. La un momet dat, pe partea cealalta a drumului, langa magazinul de seminte al greierului Vic, l-au vazut pe Bufi iesind cu un cosulet plin cu susan.
- Bufiiiiii...Bufiiiiii!!Da-mi si mie un pumn de seminte!!Hai, da-mi!!striga Noa
- O, draga mea, daca ma abordezi in stilul asta n-o sa-ti dau, nu, raspunse indignat Bufi
-Cum sa nu-mi dai?De ce sa nu-mi dai?E doar un pumn de seminte iar cosuletul tau e plin plinut!se mira Noa
-Ei, uite, ca sa vezi ca sunt baiat dragut, iti dau un pumn de seminte, dar tu ar trebui sa fii ceva mai educata.Uite, un pumn de susan pentru tine, un pumn de susan pentru Prove
-O, multumesc mult, Bufi, spuse fericit Prove si incepu sa manance din seminte
-Sa-ti fie de bine, prietene, raspunse Bufi, deja plecand.
Cei doi isi continuara plimbarea savurand semintele primite cand, la un moment dat, s-au intersectat cu Voievod tocmai iesit de la tipografie
-Carti noi!!Uite, Prove, carti noi!Ce tare!Voievod, imi dati si mie o carte din aceasta?- ceru nerabdatoare Noa
-Sigur ca iti dau, draga mea...Dar n-ai uitat nimic?intreba Voievod
Noa incepu sa se uite in jurul ei pentru avedea daca n-a pierdut ceva...Esarfa era la gat, pantofiorii in picioare, posetuta sub brat, bratarile la mana...Parea totul in regula.Nu intelegea
-voievod, va rog, puteti sa-mi imprumutati o carte?ceru si Prove
-bineinteles, Prove, poti sa te servesti.Este foarte frumos sa ai bune maniere.
-Ce are??Bune maniere??Ce sunt astea?-intreba Noa
-Bunele maniere sunt o atitudine care demonstreaza respectul nostru fata de ceilalti, explica Voievod...Ei, Noa, tu trebuie sa ceri permisiunea, sa multumesti, s aceri scuze, sa fii politicoasa cu ceilalti.Dumnezeu Creatorul se bucura cand vede la noi acest comportament...Si celelalte gaze la fel!
-Aaaa, acum am inteles!Multumesc ca ma invatati bunele maniere!Voievod, puteti, va rog, sa-mi imprumutati aceasta carte?

Tu ai bune maniere atunci cand, daca primesti un cadou spui multumesc,cand ceri o favoare cuiva spui te rog iar cand gresesti iti ceri iertare

Doamne, te rog ajuta-ma sa fiu politicos cu ceilalti si sa nu uit sa spun multumesc si te rog



Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Eu am sa le listez pe toate! Sunt numai bune de povesti inainte de culcare!

Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sunt de acord cu Gabirus

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

6+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe pe care mami l-a visat ca e

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Nicholas a adormit in seara asta in timp ce-i citeam ultima poveste. . Sa stii ca nu i-am mai gasit maieut din-ala rosu cu muschi pe nicaieri...Dar pana ne vedem, cautam-cautam.
Dar de unde te-ai inspirat cu numele personajelor?

Adriana mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Gabi si Camy, printati dragele mele...Ca pana iasa cartea mai e....Oricum,Camy, stii ca Timy are deja un exemplar desenat asa cum ma pricep si cu povestirile si caiet de teme si alte accesorii...Pupam burtica...

Gabi, tu unde stai in Timisoara?Ca si eu sunt tot din Timisoara.Multumesc tare de vot

Adriana, pai nu stiu scumpa mea ce si cum, ii crosetezi maieul cu muschi, eu asa vreau sa-l vad pe fiu-to asa cand ne intalnim, de-o fii iarna, de-o fii vara...Asa, sa incerc sa explic cu personajele - Amin initial era Amim dar am zis ca, fiind personajul principal iar Amin inseamna Da (sau asa sa fie) e un nume pozitiv si cunoscut de toti crestinii.Prove e prescurtarea de la Proverbe (cartea din Sfanta Scriptura), Ales vine de la cel ales, Noa e numele fetitei unei prietene tare dragi, Ioana, Bufi pentru ca e cel mai grasut imi suna mie a nume de grasut, Talenta ca e talentata si ca din cand in cand isi da talente de regina in devenire...Mai sunt si alte personaje dar apar pe parcurs...Mai e Regina Lumina si Voievod, sunt numele la care am stat cel mai mult pe ganduri, o si bazaiam pe Sun sa imi gaseasca niste nume cu catva timp in urma dar pana la urma astea au ramas.Voievod e pur romanesc iar Lumina ma gandeam eu ca tot ce e conectat cu lumina vine de la Domnul Iisus Hristos...Cam astea sunt, nu toate sunt inspirate dar na, pana gasesc altele...Oricum, daca aveti sugestii, eu cu mare drag le primesc.
Ma duc sa-i citesc si eu lui Anais...Poate adoarme

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Narcisa, eu stau pe Circumvalatiunii in intersectia mare cu Torontalului si Aradului (unde este acuma Mall-ul cel mare si nou).

Tu vad ca in departari ... Mai vii in Timi in vizita din cand in cand?

Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Gata Gabi, stiu...Eu in Lipovei stau,inca mai am apartament acolo, tot aproape de mall...De fapt am si lucrat pentru Iulius aproape 2 ani...
Daa, vrem sa venim daca ne ajuta Dumnezeu.Oricum sunt aici doar de 1 an jumate dar tragem nadejde ca anul asta ajungem

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput