Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Pentru ca deseara sau maine nu stiu daca mai am timp sa scriu, aici e povestioara de luni

Sarbatoarea primaverii

Bucurati-va intotdeauna in Domnul!Iarasi zic:Bucurati-va! - Filipeni 4.4

"Hei hei, verde e iarba, soarele sus pe cer
Hei, hei, dusa e iarna cu dintii ei de fier!"
Tot palatul rasuna de cantecele vesele ale reginei.A venit primavara!!
Regina Lumina a hotarat sa organizeze o petrecere mare mare in piata centrala din Luminis. Ea isi doreste ca toti licuricii si celelalte gaze din cartier sa se bucure de sosirea anotimpului favorit
Asadar, Regina le-a propus un joc micutilor licurici. Fiecare trebuie sa gaseasca si sa aduca la petrecere un lucru, cat de mic, care ii trimite cu gandul la primavara.
Prove a sosit primul cu o gramajoara de polen. Noa a plecat sa aduca o floricica de cires care sa simbolizeze frumusetea primaverii. Bufi a gasit o bucatica de capsune pentru a demonstra ca primavara e dulce dulce. Ales a facut imediat din doua tulpinite o tricicleta si a spus tuturor ca primavara e cel mai bun anotimp pentru joaca.
Numai Amin nu a aparaut.El nu stie ce sa aduca, nu are nici un fel de inspiratie. In sfarsit se gandeste sa aduca doua pietricele mici si colorate.Mai zburand, mai pe jos, ajunge in piata centrala si i le da Reginei
- Bine, Amin dar de ce imi dai doua pietricele?Ce reprezinta?Intreba nedumerita Regina.
Imediat Amin incepu sa bata pietricelele una de alta si sa cante vesel - "Vine, vine priiimavaraaaaaaaa"...Apoi a completat
- Nu stiam ce sa aduc, Majestate. Atunci am inceput sa ma plimb prin Luminis si tot ce intalneam ma facea tare fereicit. Atat de fericit incat ma gandeam sa-i cant lui Dumnezeu pentru ca El a facut primavara.
- Da, Amin...Ai dreptate!!- raspunse Regina cu zambetul pe buze. Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat a creat lucruri minunate pentru a ne face fericiti!De aceea sarbatorim azi!

Gandeste-te la 3 lucruri care te fac tare fericit...Ce zici sa-i multumesti lui Dumnezeu pentru aceste lucruri si sa-i canti un cantecel asa cum a acut-o si Amin?

Doamne, iti multumim in numele Domnului nostru Iisus Hristos pentru primavara, pentru soare si pentru floricele

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

NARCISA, ma uimesti, esti plina de talente nebanuite! Imi plac mult de tot povestiorele, astept nerabdatoare pe urmatoarea

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111 -povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Vio, ma faci sa rosesc...Sunt doar niste istorioare.Pentru minunile care ne lumineaza viata, nu????

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Vio, Strumfi si Conchita, multumesc din suflet pentru voturi si va mai astept prin Luminis

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

superbe povestioarele!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

6+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe pe care mami l-a visat ca e

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

hehe...regina asculta phoenix clar vor fi si pe gustul lui tati povestioarele tale



-------

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=16" target="_blank">ALEXANDRA IN CONCURS - MAY1 + MAY2

-------


Ana-Maria de iepuras coconas

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ana Maria...ce sa ma fac cu ea???E cam retro asa regina asta.I-am dat eu sa asculte cam ce am stiut, inclusiv bossanova dar s-a oprit la Phoenix....Si puradeii mici, adica licuricii sunt fani declarati Zdop si Zdub...Sau cum se scrie...

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Il cunosti pe Dumnezeu?

Apropia-ti-va de Dumnezeu si El se va apropia de voi - Iacov 4.8a

- Hei!Talenta!!Talentaaaaaa!!Asteapta-ma!Vreau sa te rog ceva, striga Ales in urma ei.Trebuie sa ma ajuti!!Te rog sa ma ajuti!!Voievod mi-a dat o tema de casa care mi se pare tare tare dificila...Mi-a spus sa fac o compunere unde sa scriu ce stiu despre Tatal Creator, despre Dumnezeu
Talenta il asculta cu atentie dupa care ii raspunse
- Vai, Ales!Nu pot sa cred ca tu gasesti tema asta de casa atat de dificila...Doar te rogi Tatalui si citesti Sfanta Scriptura in fiecare zi...Sau???
- Ei...Mda...Dar uite Talenta, azi n-am avut timp...Nici ieri...Si aproape tot timpul adorm inainte sa ma rog...Sau un prieten ma cheama sa ne jucam fotbal sau sa ne jucam ascunsa si nu mai am timp sa citesc Biblia....
-Aaaa...Da!Acum am inteles de ce gasesti tu tema asta asa de grea!Dar spune-mi ceva, te rog.Tu o cunosti pe Dita, omida cea roscata care traieste in cealalta parte a Luminisului, dincolo de ciuperca?
-Eu??Mnu...Nu o cunosc, n-am vorbit niciodata cu ea.
- Ei bine, raspunse Talenta, cu Dumnezeu Tatal e aproape la fel.Noi putem sa-L cunoastem doar daca ne rugam Lui in fiecare moment si citim Biblia in fiecare zi.Stii, e atat de bine sa fii copil al lui Dumnezeu.Daca citesti si vietile sfintilor parinti, o sa iti dai mai bine seama de lucrul asta.
- Of, Talenta...Ai mare dreptate!De fapt trebuie sa ma rog mult, din toata inima, nu numai cu vorba.Si voi incerca sa citesc Biblia cat mai des.Uite, incep chiar acum!

Tu il cunosti pe Dumnezeu?Ce crezi ca poti face pentru a-l cunoaste mai bine?

Doamne, iti multumim ca ne auzi rugaciunile, ca ne raspunzi la rugaciune si ca ne-ai dat Cuvantul Tau in Sfanta Scriptura

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Narcisuleee, cat har poti sa ai! Si ma bucur ca-l impartesti cu noi, aici pe forum! Te umbesc taaare si astept fiecare urmatoarea povestioara!!!

Adriana mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Camy, um pupic pe burtica...

Adrianaa...ce ma bucur ca te gasesc aici.Pupam Nicolasul, de abia asteptam sa va vedem in tricoul rosu, cu muschi...Care deja ii e mic probabil dar cu siguranta ii cumpara tati altul...
Dupa cum spuneam povestioarele sunt inspirate dintr-o parte, mai din alta, mai din citirea Bibliei, mai din intamplarile de peste zi...Dar adevarat spui, slavit sa fie Domnul ca putem fii aici impreuna fie si virtual si putem sa ne bucuram si ca ne da putere si sanatate sa scriem si sa citim despre El.

Dumnezeu sa va binecuvinteze saptamana si sa va trimita ingerii sa va fie aproape

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput