Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

De fapt, stie sa joace

Dumnezeu sta impotriva cel;or mandri dar da har celor smeriti - Icov 4.6

Meciul de abia incepuse de cateva minute iar Amin si prietenii lui alergau dupa o mingiuta facuta din graunte de polen
-Hai Bufi...Hai - striga Ales...nu fii ametit si paseaza mingea!
-Nu sunt ametit!Si nu iti pasez tie - raspunse Bufi suparat tare
-Auzi, prietene, daca nu stii sa joci, ce cauti aici?-il critica in continuare Ales
-Inceteaza, Ales!Nu vorbi cu Bufi asa, te rog.- isi apara Amin prietenul
-Eh...Voi sunteti toti niste blegi care nu stiu juca! - se ratoi, pe acelasi ton, Ales
-Nu cred ca e chiar asa.Toti stim juca - incerca Amin sa aplaneze conflictul
-Da, da...Dar nu asa de bine ca mine - insista Ales
-Deci, daca e asa de bun cum se crede, hai sa-l lasam sa se joace singur - comenta si Prove si pleca, impreuna cu ceilalti prieteni, sa manance o prajitura
-Pot sa mananc si eu cu voi?-intreba Ales, cateva minutele mai tarziu
-Poti, raspunse Amin, inca suparat
Voievod insa era pe undeva pe aproape si a vazut tot ce se intamplase asa ca s-a gandit ca era momentul sa intervina
-Sunt probleme pe aici?- intreba el
-El mi-a spus ca sunt bleg si ca nu stiu sa joc fotbal - raspunse Bufi,aratand cu capul inspre Ales
-Uite...Iti sugerez sa iti ceri scuze.In final, nu cred ca e chiar asa, Ales-ii spuse Voievod
-Nu, nu e, aveti dreptate...Dar el nu juca bine - se justifica Ales
-Nu conteaza.In nici o situatie nu putem sa ii tratam pe ceilalti in acest fel, ca si cum noi am fii superiori iar ei cumva, ceva mai putin decat suntem noi.Dumnezeu detesta acest fel de comportament - ii povatui Voievod
-Stiu si asta, spuse Ales cu capul plecat.Cand am ramas singur m-am gandit si am ajuns la concluzia ca am actionat gresit intr-adevar.Am fost injust.Prieteni, iertati-ma, va rog.Nu o sa mai fac asa.
-Vezi, Ales?!Asta este atitudinea corecta - il lauda, in final, Voievod
Prietenii ii acceptara scuzele si, dupa ce terminara prajitura, s-au intors la partida lor de fotbal

Roaga-i pe parinti sa-ti citeasca din nou versul din Biblie.Ce inseamna sa fii mandru?

Doamne, te rog, ajuta-ma sa nu fiu mandru cu ceilalti semeni ai mei.

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Florile reginei Lumina

Sa nu umblam dupa o slava desarta, intaratandu-ne unii pe altii si pizmuindu-ne unii pe altii - Gal 5.26

Ieri Talenta a fost intreaga zi in preajma Reginei Lumina, plimbandu-se prin Luminis si discutand cu ea despre diverse - despre prieteni, despre Dumnezeu, despre scoala, despre jucarii..A fost atat de bine!Talenta era atat de fericita incat se gandi sa-i dea Reginei un cadou dragut.
-Dar ce as putea eu sa-i dau unei Regine?-se gandi ea...Ea are cam tot ce-si doreste, doar e Regina...Ah,da, stiu!Ei ii plac tare mult florile!Merg sa culeg un buchetel frumos si i-l voi da!
Asa ca, Talenta se aranja frumos, si-a ales cele mai frumoase fundite si a cules o floare foarte parfumata pentru regina
-Oare ii va placea?E o floare atat de comuna...Dar n-am gasit nimic diferit acum...
Can micuta o vazu pe Regina fu atat de fericita incat incepu sa fuga inaintea ei.Doar ca, Noa ajunse prima.Talentei nu-i venea sa creada!Pe langa ca statea de vorba cu Regina, Noa avea in mana un cosulet plin plinut de flori pentru ea!Erau floricele frumoase si colorate.Talenta a fost , in acel moment, plina de invidie-unde a gasit Noa flori atat de frumoase?Vazand-o, Regina Lumina a inteles pe moment ce se intampla
-Buna, Talenta!- ii spuse Regina micutului licurici.Unde mergi cu o floare atat de frumoasa?
-Frumoasa?Asta?!E o floare comuna, atata tot!
-Ai dreptate, Talenta...Dar asta nu inseamna ca nu e frumoasa si foarte parfumata.E exact floarea care lipseste din cosulet!Uite, cu floarea de la tine, cosuletul va fii complet!
Atunci Talenta a inteles ca nu a fost corect sa fie invidioasa pe Noa.In final, Regina a fost incantata de fiecare cadou primit, atat de la Noa cat si de la Talenta.

Ce crezi ca s-ar fii putut intampla daca Talenta ar fii continuat cu invidia pentru Noa?Cum ai rezolva tu o situatie in care esti invidios?

Doamne, noi stim ca nu e bine sa fii invidios pe niment.Te rog, invata-ne sa ii apreciem pe ceilalti si sa nu fim invidiosi

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

foarte frumos!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

9+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe pe care mami l-a visat ca e

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Multe multe legume

Sa ni se dea de mancat zarzavaturi si apa de baut - Daniel 1.12b

- E ora mesei!Striga Voievod chemand micutii licurici la masa.
Toti erau tare infometati.Bufi deja manca trei bucatele de para si o afina, Noa mesteca incet iar Amin manca si el tot din farfurie...Numai Prove era asezat pe o frunzulita de papadie, mai la o parte, fara a manca nimic.Voievod se apropie de el si il intreba
-Prove, vad ca nu ai mancat nimic...S-a intamplat ceva?
-Ei, Voievod, stiti...Astazi nu imi e foarte foame.
-Nu ti-e foame astazi, Prove?Uite, eu am observat ca de cateva zile tu nu mananci prea mult.Care e problema de fapt?
-Ati observat si asta?Da, intr-adevar, sunt cateva zile de cand eu nu mananc.Nu mai sunt la masa cartofi prajiti...
-Dar Prove...Tu nu trebuie sa mananci doar cartofi prajiti.Sunt multe cereale, fructe, legume pe care tu poti sa le mananci foarte bine, incerca sa-l convinga Voievod
-Dar mie imi plac cartofii prajiti!Sunt foarte buni!
-Prove, dar nu intotdeauna putem manca doar ce ne place foarte mult.Avem nevoie si de alte alimente care ne dau energie si sanatate, asa cum mancau si Daniel cu prietenii sai.Doar ai citit in Biblie!Ei beau multa apa, in fiecare zi, si mancau multe legume.Si stii ce s-a intamplat?
-Mnuuu...Nu stiu, Voievod, raspunse Prove curios sa cunoasca finalul istoriei.
-eoi erau mai intelepti, mai sanatosi si mai puternici decat alti tineri de o varsta cu ei care, probabil, mancau doar cartofi prajiti.Pentru aceasta insa, e nevoie sa mananci adecvat, multe fructe, legume si sa bei apa destula in fiecare zi!
-Bine, Voievod.Asa am sa fac, raspunse Prove muscand dintr-un mar dulce si zemos.Eii, dar acest fruct e dulce dulce!E la fel de bun ca si cartofii mei prajiti!

Care e mancarea ta preferata?Ce mancare crezi tu ca e mai sanatoasa?De ce?

Doamne, iti multumim pentru toate fructele si legumele, atat de necesar si atat de sanatoase pentru noi!

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Nu am pus povestiri in ultimele zile...Anais e ceva mai maraita si agitata din cauza de dintisori.Dar, cu ajutorul Domnului, sper sa pun azi.
Doamne ajuta!

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ales este neatent
"...iertati si vi se va ierta- Luca 6.37"

Inca o zi de munca in Luminis.Licuricii mici ii ajuta pe licuricii adulti sa faca umpicut de curatenie pentru Sfintele Pasti si sa aprovizioneze camarile cu bunatati.Amin, Prove si Ales lucreaza si ei de zor.
Din graba, Ales in calca pe Prove pe picior
-Ei, Ales...Uita-te pe unde calci!- ii striga Prove
-Iarta-ma, prietene.N-am fost atent.Ma ierti?
Prove ii raspunse ca da si continuara sa munceasca...Dupa cateva minute, Ales se invarte cu un saculet de graunte si il imbranceste din gresala pe Prove care rastoarna semintele din cosulet
-OO, nu...Din nou, Ales?-se indigna Prove
-Scuza-ma, Prove.Nu am vazut ca erai atat de aproape.Ma scuzi?
Din nou Prove spuse ca da si cei doi se intorc la munca.Cand aproape ajung la camarile licuricilor, Ales se impiedica si cade peste Prove
-Nu pot sa cred, Ales!M-ai calcat pe picior, m-ai imbrancit...Acum cazi peste mine?!
-Iarta-ma, prietene.Iarta-ma.Nu stiu ce se intampla azi cu mine.Ma ierti?-intreba Ales pentru a treia oara
-De cate ori trebuie sa te iert,Ales?..Hmm, de cate ori??-intreba Prove
Atunci, Amin se opri din munca si zise
-Eeei, trebuie sa ierti de muuuulte muuulte ori, Prove...Asa cum Dumnezeu ne invata in Biblie si cum El ne iarta pacatele si greselile...Si pana la urma Ales n-a facut asta cu intentie, nu?
Prove se gandi umpicut, pe drumul spre camara si zise apoi
-Mda, foarte bine...Te scuz, Ales.Dar data urmatoare....
-Ups!il intrerupse Amin
-Data urmatoare te voi ierta din nou - termina, cu surasul pe buze, Prove

Citeste sau roaga-l pe unul dintre parinti sa iti citeasca din Sfanta Scriptura Matei 18.21-22
Domnul Iisus Hristos ne invata ca trebuie sa iertam greselile altora de cate ori?

Si ne iarta, Doamne, greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Si povestea de azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Bufi cere ajutor

"...Caci Domnul Dumnezeul tau va merge El insusi cu tine, nu te va parasi si nu te va lasa - Deut 31.6b

Era o zi tare frumoasa iar micii licurici se jucau de-a v-ati ascunsa.Era randul lui Talenta sa-i gaseasca iar ceilalti sa gaseasca un locusor unde sa se ascunda.
Amin si Prove s-au ascuns in spatele unei margarete iar Noa a gasit o mica ciupercuta.
Bufi insa, s-a hotarat sa se ascunda sub o frunza uscata de mesteacan.Dar nu si-a dat seama ca sub frunzulita era o groapa maaare maaare iar in momentul in care a cautat sa se ascunda a cazut si si-a ranit o aripioara.Nu putea sa zboare, nu putea sa mearga, nu putea sa iasa din groapa
Cum nici unul dintre prietenii lui n-a auzit nimic, joaca micutilor licurici a continuat.Talenta isi cauta prietenii, i-a gasit pe Amin, pe Prove si pe Noa.Lipsea Bufi.
-Ei, prieteni...Oare unde s-o fii ascuns baiatul asta?-intreba Prove
-Eu cred ca i s-a facut foame de atata joaca si s-a intors in Luminis, isi dadu cu parerea si Noa
Astfel, toti au crezut ca Bufi s-a intors acasa pentru a manca ceva si s-au decis si ei sa se intoarca in Luminis.
Astfel, Bufi ramasese singurel in acea groapa intunecata.Putea sa tipe, nimeni n-avea sa-l auda.Dar isi aminti de Cel care era intotdeauna alaturi - Domnul Iisus Hristos.Bufi stia ca Domnul Iisus il iubeste si ca nu-l va lasa acolo.Astfel, se puse in genunchii micuti si incepu sa se roage
-Doamne Iisuse, fie-ti mila si scoate-ma de aici, te rog!Prietenii mei nu ma aud acum dar stiu ca Tu ma asculti si ca ma iubesti.
Nici nu termina bine de spus rugaciunea ca si auzi un zgomot deasupra frunzei.Ceva insecte erau prin zona.Striga cat il tinu vocea dupa ajutor si imediat auzi bazaitul Amei, o albinuta, prietena a licuricilor.Bufi era salvat!Domnul Iisus il iubea atat de mult incat trimise pe cineva sa-l ajute!

Cine crezi ca a trimis-o pe albinuta Ama in apropierea gropii unde era Bufi, chiar in momentul in care acesta era inauntru?

Doamne Iisuse, iti multumim ca ne iubesti si ca ne asculti rugaciunile



Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Un moment special

"Iubesc pe Domnul caci El aude glasul meu, cererile mele " - Psalmul 116.1

E ora de culcare a micilor licurici. Undeva, pe marginea patului, Talenta ii povesteste prietenei sale, Noa
-Of...nici nu vad patul de somn
-Hei, niciodata nu te-am vazut atat de dezanimata.Ce s-a intamplat? - isi intreba Noa prietena, in timp ce isi aranja perina de pe pat
-Sunt atat de obosita!Toata ziua am fost sa o ajut pe Regina Lumina.Niciodata nu mi-am imaginat ca o regina lucreaza atat de mult.Uite...
Atunci Talenta incepe sa-i povesteasca lui Noa tot ce ea si Regina au facut pe parcursul intregii zile.La prima ora a diminetii, Regina si-a chemat membrii cabinetului pentru a discuta treburi politice iar Talenta a ajutat-o sa ia cateva notite.Apoi, Regina a mers in vizita in Luminis pentru a sta de vorba cu licuricii care locuiesc de parte iar Talenta a insotit-o.Dupa un drum atat de lung, Regina inca a mers la bucataria palatului si a vizitat camarile si, bineinteles, le-a multumit celor ce au grija de resursele alimentare
-Eh, acum e ora de inchis ochii si de dormit - gandi Talenta cu voce tare
Dar chiar in acest moment Talenta este chemata la Regina
-Ei, Talenta.Ziua nu s-a terminat!Acum e partea cea mai importanta!- ii spune Regina micutei sale asistente
Apoi, surazand, ii explica Talentei ca acum trebuie sa converseze cu Dumnezeu Creatorul si sa se roage.De aceea, nici una dintre ele, oricat de obosite si cu ochii lipiti de somn, nu se poate culca fara a-i multumi lui Dumnezeu pentru tot.Nimic nu e mai bun decat a lua din timpul tau cateva momente pentru a vorbi cu Dumnezeu Tatal.Lui ii face placere sa ne asculte si sa auda ce am facut peste zi
Astfel, Talenta si Regina Lumina se rugara Domnului din toata inima.Pana si oboseala Talentei aproape a disparut!Acum ea este gata pentru a dormi si pentru a incepe o noua zi cu forte proaspete!Dupa rugaciune ea a primit o noua energie si bucurie si mai multa!

Gandeste-te ce a fost astazi important pentru tine.Ce ar fii sa-i povestesti despre asta lui Dumnezeu in rugaciune?

Doamne, stim ca la tine trebuie sa vina toti cei obositi si impovarati.Iti multumim ca ne ajuti si ca ne dai o noua energie

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput