Juma de neuron

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Cea mai tare faza a fost cand iesita din magazin ma indrept calma spre masina in care ma astepta consortul,o masina rosie si vad ca pleaca in tromba din fatza mea!Al meu calm,isi cunoaste jumatatea ma claxoneaza din alta directie...semnalizand unde trebuie sa urc.Razand mi-a spus ca in masina confundata era o tipa care s-a speriat de mine vazand ce hotarata am dat sa intru in masina ei.


sunt pe jos de ras, teribila faza! :-))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Irinusha

Sorry ca trebe sa te dezamagesc, dar daca citesti bine (mai ales al doilea exemplu) ai sa vezi ca Supermami aia nu-si creste singura copiii, ci are o Kinderfrau ... deci dupa mine, creierul ei a avut repede ocazia sa-si revina si sa-si recupereze neuronii pierduti.


Irinusha, am citit foarte bine, le stiu povestile pe de rost , dar ma gandeam ca transformarile din creier in perioada gravideniei au loc oricum, indiferent daca vei avea bona sau nu in perioada DI. Bineinteles ca (,) conteaza si cat de repede revii in campul muncii....(daca e bine sau nu asta, e cu totul alta tema)....

Oricum, eu ma retrag .....sa visez

-Alina-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mindy merci.Sunt tare haioase!Cam greu cu asteptatul ca suna tare bine.
Maraki...deh!pacate omenesti
Ei Conchita sunt multe de spus,totusi nu doresc sa-mi fac "reclama" multa nici macar pe forum


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu am avut o faza pe care mi-o amintesc... m-a sunat un partener sa-i trimit urgent prin mail un document. Eu eram in curtea firmei, am urcat, m-am asezat la birou si mi-am vazut de treaba mea. Dupa 20 de minute ma suna disperat: mi-ai trimis? Eu: Ce????? Cred ca eram in trimestrul 3.

Insa in ce priveste discutiile de dupa nastere nu ma inscriu. Inafara de citit DC nu am cumparat nici macar 1 revista tip "mami" "bebe" si cand ieseam cu caruciorul ocoleam grupurile de mamici ca sa nu particip la discutii gen papa caca ragaieli haine etc pentru ca ma isterizau.
Aveam parte de ele destul ca sa mai si discut.


J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

uh! m am linistit oleaca, in sensul ca nu sint unicat! eram ferm convinsa ca tb sa consult un neurolog, psiholog, ceva!

in urma cu citeva minute am comis una: tb sa duc o adresa.. o situatie pe care o duc lunar, in acelasi loc.. m am plimbat juma de ora, facind naveta intre 3 etaje, caci nu mi aminteam nici etajul unde era biroul cu pricina.. in final am deschis usa unui birou, pe usa caruia scria ceva oarecum cunoscut, pe principiul "arunc o privire inauntru, daca recunosc persoanele, e ok" fereasca sfintul sa si fi redecorat aia biroul!!

amarita mea jumatate de neuron se zbate intre subiectele specifice virstei gradinitei si adolescentei..

este cumplit de frustrant!

de mers intr o incapere si uitat pt ce, nu mai vorbim.. floare la ureche!

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Da, e posibil ca unele sa scape de aceste simptome, chiar cunosc citeva exemple, insa io n-am avut norocul asta.

Primul semn a fost in ultimul trimestru de sarcina. Tocmai intorceam casa cu fundul in sus si o curatam cu periuta de dinti pe la colturi (deh, instinctele. ca altfel chiar n-am asemenea initiative :) cind m-am apucat sa fac ordine intr-un sertar cu maruntisuri. L-am rasturnat, am aruncat jumatate din ele, am pus restul inapoi, si... nu incapeau. Am reluat operatiunea, distribuindu-le altfel. Acelasi rezultat. . Asta in conditiile in care inainte vreme eram un as al problemelor de tipul care e numarul maxim de mingi de ping-pong care incap intr-o cutie de anumite dimensiuni.

A, si mai e o chestie. Exacerbarea sensibilitatii. Acuma, nah, nici inainte nu eram un om rau si ne-empatic, dar macar nu plingeam la filme. Chiar nu mi se intimpla. Nu nu, nici la Love Story ;). Ca lucrurile s-au schimbat aveam sa constat cind m-am surprins ca-mi inoata ochii in lacrimi la... Ratusca cea urita, la teatrul Tzandarica. . Acuma m-am obisnuit. Ma smiorcai la Cars, la Spirit, la WallE, deja mi se pare firesc. :)

Conchita, nu gusta piinea! Era sa-ti sugerez sa o incerci pe catel, dar mi-au dat lacrimile :))) gindindu-ma ca ar putea pati, bietul, ceva. Cit despre faina de pe rufe, nu-ti fa griji. Cica apreteaza bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Ma smiorcai la Cars, la Spirit, la WallE, deja mi se pare firesc. :)


ah, ultima oara am bocit la ratatouille! deci sunt normala.

Citat:
Era sa-ti sugerez sa o incerci pe catel, dar mi-au dat lacrimile :)))


loool. :-)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Eu m-am trezit facand complimente unei....cratiti care fierbea frumos pe aragaz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
deci sunt normala.

, stiu si eu ce-o mai fi si normalitatea asta??? :)))

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

A! si spal banii cu regularitate,noroc ca sunt de plastic.

Bineinteles. Si cardurile de felurite tipuri, tot de plastic sint, asa ca-i OK. Am remarcat ca nu se demagnetizeaza. Probabil si pentru ca folosesc un detergent bun :).
Acum citeva luni am spalat si-un stick de memorie. Cine l-a pus sa si-l lase in buzunarul blugilor, ce, acolo e locul lui? L-am scurs bine de apa, l-am pus la uscat.... si merge incontinuare. O fi rusesc :).

Mai trist e cu servetelele ramase prin buzunarele hainelor din tura de culori inchise. Stiti cit de greu se curata, dupa uscare, scamele alea minuscule de pe tricourile negre? Cam o data la doua-trei luni exersez operatia....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Mai fetelor, am ras cu lacrimi la ce ati scris voi. Dar la mine e mai grav. Sunt in faza DI, dar copilul are 5 ani jumate. Sincer va spun ca am vrut de nenumarate ori sa merg la medic pentru ca uit absolut tot ce se poate uita. Numai ca mi-a fost rusine...
Acum doua saptamani merg la medic sa iau reteta lunara a fiului meu pentru astm. Las reteta la farmacie urmand sa trec peste 3 zile sa iau medicamentul. Mi-am adus aminte peste o saptamana jumatate. Noroc ca sunt niste dragute fetele de acolo.
La birou pierd tot ce se poate pierde. Niciodata nu gasesc agenda. Mai uit sa fac cate o comanda, desi imi lipesc post-ituri pe marginea monitorului.
Acum vreo doua saptamani am uitat ghizdanul copilului acasa ( e la gradi, nu e in stare sa aiba grija de ghiozdan).
Luna trecuta am pus banii pentru factura de telefon in plic, plicul pe dulap si acolo au ramas. Mi-am adus aminte nici cand a venit factura cu restanta. Anul trecut pe acelasi motiv mi-au taiat gazele.
M-a intrebat cineva unde am facut liceul si nu am stiut sa-i raspund, a trebuit sa caut diploma!!!!!

Mami de Denisache

Mergi la inceput