Juma de neuron

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Conchita, cata dreptate ai!

Imi aduc aminte cum eram imediat dupa ce am nascut. Ma smiorcaiam din orice, si daca i se rupea coada la o floare imi venea sa plang

Iar despre subiectele pe care le discutam, in afara de caca, papa, nani, pampers...nu stiu daca mai aveam ceva in cap. Nici nu ma puteam concentra sa citesc ceva, nici macar pt reviste din alea de iQ scazut nu aveam focus Pana cand a implinit Vlad vreo 2 ani si mi-am dat seama ca vocabularul meu ajunge intr-o stare deplorabila si s-ar putea sa ajung sa vorbesc prin semne, asa ca incetul cu incetul mi-am adus aminte ca aveam si eu un hobby: cititul.
Acum Vlad are 8 ani si mi-am revenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai mie mi-a zis dr ca e temporar, sa nu-mi fac griji, ca femeile au capacitate de recuperare, pe cand la barbati...cand se duce...dus e!! :)))
Ca eu in inocenta mea l-am intrebat direct: domnu doctor, ce se intampla de sunt asa proasta in ultima vreme? :)))

Mai e si faza cu alaptatui, Didi, ma intreb daca doamna aia a alaptat cate 2 ani copiii , cum se recomanda:)))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Didi, stii cum se simt procentele alea? pana in hipotalamus! :-))

dar nu teoria era intentia mea, ci sa povestim nastrusnicii comise din cauza de neuroni lipsa, cati or fi fost.

imi amintesc de o faza, eram in masina si mi se face greata de la...aer. nu glumesc. si incep sa il panichez pe tati de la volan ca eu nu mai pot sa respir aerul asta infect, ca ma sufoc, inchide AC, ba deschide-l, inchide fereastra, ba deschide-le pe toate, ia mai bine sa opreasca masina acum, imediat. cauta bietul om o parcare cat de repede poate, sare din masina si-mi deschide portiera disperat, ma da jos gentil, transpirat tot de spaima. moment in care ma uit ca vitelusu inocent la el si-l intreb baby, ce se intampla, de ce ne-am oprit? asta e cea mai legendara in ce ma priveste, a facut turul familiei, tuturor prietenilor, mai ales ai lui - se subintelege de ce! adica, fratilor, e de rau, macar sa stiti ce va asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Conchita dinainte cu multi ani sa raman gravi sosul spunea ca are o nevasta vesnic gravida.Poftele erau motivul afirmatiilor.Acum intrebat cum mai sunt,daca s-a schimbat ceva fiind chiar-chiar gravi..a raspuns ca sunt ok,cu doar 20% peste ce eram inainte la pofte.
Booon.De fel sunt o cascata.Deci faza cu faina putea foarte bine sa se intample la mine II.Mi-am bagat cartile in frigider?!!! pe vremuri si cred ca am spus tot.A! si spal banii cu regularitate,noroc ca sunt de plastic.Cea mai tare faza a fost cand iesita din magazin ma indrept calma spre masina in care ma astepta consortul,o masina rosie si vad ca pleaca in tromba din fatza mea!Al meu calm,isi cunoaste jumatatea ma claxoneaza din alta directie...semnalizand unde trebuie sa urc.Razand mi-a spus ca in masina confundata era o tipa care s-a speriat de mine vazand ce hotarata am dat sa intru in masina ei.Eu sper ca faza cu cele 20 de procente sa fie limita maxima admisa si la capitolul neuroni DI.Am vreo speranta reala?Nu de alta dar sunt deja de groaza.
Mindy mai vreau cantecele.Eventual specificata sursa,ceva detalii,pleeeease?


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiai spune:

Subscriu pentru pierderea capacitatii neuronale ...
Eu in timpul sarcinii si dupa tot spuneam (fara sa stiu ca este studiata si demonstrata) "Am avut si eu un neuron si i l-am dat bb-ului"
Insa este oarecum normal: bb-le devine centrul universului nostru si optica noastra se schimba, activitatile devin altele si muuult mai multe.
Cu toate acestea nu incetez sa sper ca undeva ... candva ... voi reveni la capacitatea cel putin initiala
Oricum, m-ai facut sa zambesc in aceasta dimineata asa ca ...

PS - Crezi ca trebuie sa verific si eu painea?

Mami fericita de Victoras ( 4 ani) si Ani ( 1,6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Eu inca sunt in stadiul de II si pe langa alte multe griji ce mi le fac (legate de perioada DI), acu' mai am una, cea cu neuronu' E chiar asa nasol?

Nu stiu daca are de-a face cu neronu cu pricina, dar din ce am observat eu, mamele devin dupa mult mai creative decat au fost in perioada II Ceea ce nu-i rau deloc!

Pana una alta, eu mai citesc in stanga si dreapta...si vad cazuri unde totul pare ca inainte . De exemplu, www.sueddeutsche.de/jobkarriere/450/439193/bilder/?img=1.0" target="_blank">aici e prezentata familia unui fost prof de-al meu (un nume mare in domeniul lui): au 3 copii si ea e (in continuare) manager la o firma de IT . Deci cu neuronii cred ca inca sta bine!

www.sueddeutsche.de/jobkarriere/450/439193/bilder/?img=2.0" target="_blank">Aici un alt exemplu: o profa din Zürich, tot cu 3 copii, si cu un CV impresionant, atat in perioada II cat si in cea DI

Prin urmare, eu imi manifest scepticismul (conform codexului ) cum ca gravideala ar prosti


-Alina-




Sorry ca trebe sa te dezamagesc, dar daca citesti bine (mai ales al doilea exemplu) ai sa vezi ca Supermami aia nu-si creste singura copiii, ci are o Kinderfrau ... deci dupa mine, creierul ei a avut repede ocazia sa-si revina si sa-si recupereze neuronii pierduti. OK, prima zice ceva cu Meeting si Baby in brate ... o fi asa posibil la americani ... aici (Germania, ca de altele nu ma bag) never si niciodata.

Deci dupa parerea mea ar trebui sa se faca statistici si dupa:
- cresti singura copilul / copiii sau ii vezi doar cand dorm
- ce ajutor ai, ca sa mai ai timp de recuperat si scolarizat neuroni
- si binenteles: ai capabilitatea necesara :D - la mine a disparut de mult II, deci nu se pune problema de II dau DI :D

Dragostea mea Cristian & Iubirea mea Amélie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Acu' vad ca s-au scris si carti pe tema asta:

Katherine Ellisons - The Mommy Brain: How Motherhood Makes You Smarter


www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1053659,00.html" target="_blank">Aici un interviu cu scriitoarea.

Ideea e ca noile cercetari arata ca neuronii se inmultesc, nu cum am invatat in scoala ca deja de la nastere incepem sa murim ....

Deci cum o dai, e de bine (zice xena din mine)

-Alina-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

Conchita, pai ce sa mai asculti dicutii la party-uri sau la restaurant cu prietenii discutii complicate de istorie sau politica... Ca mereu trebuia sa spun 'Ma scuzati, trebuie sa merg la baie'.
Si acolo mi-am petrecut multa vreme din sarcina.


hahaha, mai ales asta!
cea mai dezonoranta chestie, la mine, e ca am citit (vorba vine) carti pe care inainte le-am renegat fanatic. inclusiv sandra brown, ca mi-a adus mama soacra nora roberts si i-am zis ca are prea multe nume, nu pricep care cine e si cine-i sora-sa, care-i iubitu, cine a murit. culmea rusinii e ca mi-au si placut, tin minte ca tot soacra-mii i-am zis odata ce saga geniala si clasica e aia cu o bijuterie pe coperta si parte din titlu e ceva cu "money". autorul nu mi l-am amintit. dar uite, si azi mi-amintesc grafica copertei, tot e ceva! cartea fiind una de-aia de citit in tren sau la buda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Conchita dinainte cu multi ani sa raman gravi sosul spunea ca are o nevasta vesnic gravida.Poftele erau motivul afirmatiilor.Acum intrebat cum mai sunt,daca s-a schimbat ceva fiind chiar-chiar gravi..a raspuns ca sunt ok,cu doar 20% peste ce eram inainte la pofte.
Booon.De fel sunt o cascata.Deci faza cu faina putea foarte bine sa se intample la mine II.Mi-am bagat cartile in frigider?!!! pe vremuri si cred ca am spus tot.A! si spal banii cu regularitate,noroc ca sunt de plastic.Cea mai tare faza a fost cand iesita din magazin ma indrept calma spre masina in care ma astepta consortul,o masina rosie si vad ca pleaca in tromba din fatza mea!Al meu calm,isi cunoaste jumatatea ma claxoneaza din alta directie...semnalizand unde trebuie sa urc.Razand mi-a spus ca in masina confundata era o tipa care s-a speriat de mine vazand ce hotarata am dat sa intru in masina ei.Eu sper ca faza cu cele 20 de procente sa fie limita maxima admisa si la capitolul neuroni DI.Am vreo speranta reala?Nu de alta dar sunt deja de groaza.
Mindy mai vreau cantecele.Eventual specificata sursa,ceva detalii,pleeeease?


my little sunshine



asa ceva nu am mai auzit, sa speli banii! munca in zadar, decat sa-i iei in mana o data la spalat, ii atingi atunci cand cumperi ceva!

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Mindy mai vreau cantecele.Eventual specificata sursa,ceva detalii,pleeeease?



Praji praji tuuuuuura,
In burtica de-a duuuuuura (aici areti burta)...
hai ca deja fredoneaza fetele continuarea si o sa o cante pana dupamasa.


Cutiuta Muzicala! Mi le-am adus din Ro. Sunt asa de circulate ca sigur o sa ti le de-a cineva din preajma.
Asteapta pana mai incolo, ca o sa le asculti muuulta vreme.
O sa le canti si la trezire si uneori in somn. Trust me!

Mergi la inceput