Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(52)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Buna dimineata albinutze! :)

Desi tot in pat stau - se implinesc maine 3 saptamani - ma simt din ce in ce mai optimista si bine dispusa.

Vreau sa incep sa ma interesez de bancile de celule stem. Voi veti recolta? V-ati decis pt o anumita banca?

O intrebare sau tema de discutie pt fetele cu RH negativ. Faceti sau ati facut vaccinul rogham la 28 de saptamani? Eu inclin din ce in ce mai mult sa nu il fac acum, doar la nastere dc e cazul.

27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:

anda magda, la clinica eva.

32+

http://bd.lilypie.com/zoHP0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

draga nemora, am citit ceea ce ai spus tu in legatura cu cezariana vs. nastere vaginala. poate ca ai dreptate, insa nu e la fel la toata lumea. eu am nascut prin cezariana, pt ca asa a trebuit au fost mai multi factori care au concurat, iar dr. meu a decis ca e cel mai bine, binenteles cu acordul meu. iti pot spune ca am nascut la 7 seara, iar dupa 12 ore m-am dat singura jos din pat, m-am plimbat. e adevarat ca aveam sonda pt pipi, dar mi-a fost scoasa in momentul in care eu am coborat din pat. iarasi e adevarat ca ma tineam de pereti la inceput, dar iti pot spune ca nu din cauza durerii, ci mai mult a fricii, ca ma gandeam eu ca am burta taiata. dupa nastere, am luat doar de 2 ori cate un analgezic, asa preventiv, de frica sa nu ma doara operatia. fetita mea nu a avut nici un fel de problema, iar eu am alaptat-o la aproximativ 15 ore dupa nastere. la o saptamana de la operatie mi-au fost scoase firele si am plecat acasa, unde, chiar din ziua aia am iesit cu fetita la plimbare, cu carutul. la circa 2 luni de la operatie, ajunsesem la greutatea de dinainte de nastere, iar locul operatiei era doar o linie roz, care azi are 5 - 6 cm. nu am avut probleme nicioadata cu operatia, nu m-a durut niciodata locul, nici macar la schimbarile de vreme, cand cica se mai simt ceva intepaturi in locul cu pricina. la vreo 2 saptamani dupa operatie am facut dragoste, fara dureri, fara nimic.
asta e experienta mea. acum, sigur ca nu toata lumea a patit la fel ca mine.
va pup

29+ si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui motiana

simsof_ sa stii ca treaba cu cordonul ombilical nu e chiar o scuza, eu am o prietena care a fost nevoita sa nasca prin cezariana din cauza asta. a incercat natural, dar bataile inimii copilului scazusera foarte tare. cand l-au scos pe bebe era vanat saracutul si nu a scos niciun sunet cateva minute bune de intrase prietena mea in panica. eu cred ca sunt situatii si situatii si depinde foarte mult si de medic.

[gravi ] 26+



Daca circulara e "stransa" sau dubla e inevitabila cezariana, asta de cazurile de care am auzit eu!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 31+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetele

am facut si eu azi analiza de diabet, mi au luat si tuseu vaginal si urina..mi am luat azi zi libera asa ca o sa ma duc sa ma plimb un pic ca etare frumos la noi si cald.

Cand m am intors acasa, o doamna pe care o cunosc de putin timp s a simtit datoare sa mi spuna ca ea a pierdut 3 sarcini in luni mari, 6 si 8 .....ce sa va spun exact cwe vroiam sa aud....

Bebe Becacred ca tu o sa fii prima care o sa deschida balul de bebei, si eu o sa ma apuc week end ul asta sa pregatesc hainutele lui bb si apoi sa mi fac bagajul usurel..

Docul meu mi a zis ca eu cum am nas cut pe Marc la 38 de saptamani risc sa nasc si pe al doilea mai redepe decat termenul...cica al doilea vine mai repede ca drumul e facut.
Carlapentru tine si printesa ( e tare dragutica )

Pupici

NOI
Cristina 28 + 2 si Marc (28.08.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_bunica

Cosminica..felicitari pt vestile bune!!Sa o tineti tot asa!!
Anda_Magda...din cate stiu eu,epi este aceeasi ca la nasterea normala!!

Eu am scos capul de printre rafturi..m-a apucat scotoceala prin sifoner si schimbatul hainelor..ca s-a incalzit de-a binelea afara..asa ca la pauza intru sa va citesc,dar vad ca nu prea avem activitate!!

29+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi




multumesc, la fel si tie iti doresc!

32+

http://bd.lilypie.com/zoHP0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

motiana, bine ai venit in randul nostru!
sa dea bunul dumnezeu sa ai o sarcina cat mai usoara, la termen si un baietel sanatos, cuminte si frumos.

29+ si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurraa

alynta, pai o sa ma interesez si eu de anestezistii din sectie; dr meu e in aceeasi sectie cu al tau, colegi de garda; mai stii cum se numea anestezistul?



Dr. Grigoruta- e o d-na in varsta, cred ca in jur de 60, dar arata de 50! Poarta ochelari si e mica de statura-1.60 cu forme mai pline, nu prea grasa. Are si o rezidenta cu care lucreaza- blonda, inalta, cu parul mai lung, prins in coada sus!
Is curioasa daca mai sunt si alti anestezisti! Eu am sa vb cu dr. mea sa vad ce ma sfatuieste sa fac de data asta! O prietena care a nascut cu Mihalceanu si i-a montat epidurala, mi-a spus ca a ajutat-o mult anestezia. Din pacate dupa 12 ore de travaliu, dilatatie maxima bebe nu a coborat, asa ca a ajuns la cez!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 31+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:


[/quote]felicitari pt bebelina grasunik...aceeasi "simtome" le am si eu atunci cand stau in pat pe spate,raman fara oxigen,am ameteli...cand simt k ma "apuca"ma sucesc rpd pe stanga!cred k este normal..stai linistita asa cum ti-a spus si doctorul!

ely 33+ sapt ....MARINA-DENISE


http://photobucket.com/ely2304

http://bd.lilypie.com/Yf15p1.png

multumesc, la fel.
da, se pare ca este normal in perioada asta si nu trebuie sa ne speriem.
[/quote]

32+

http://bd.lilypie.com/zoHP0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

draga anaela, bine ai venit printre noi!
sa ai parte de o sarcina usoara si de un bebe sanatos si cuminte. multe sanatate si tie si sa-ti treaca mai repede durerile de masele, ca tare is urate!!!
te pup

29+ si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput