Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(52)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

am scris ditamai mesajul si l-am pierdut

Acum incep cu sfarsitul mesajului, va spuneam ca am cumparat si eu carucior si bassinet pt bebita

carucior http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2815260&CAWELAID=107532548

bassinet http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=10400512&sourceid=1500000000000003260330&ci_src=14110944&ci_sku=10400512


Ieri am fost la control, in mare totul bine, o sa am ecografie abia in saptamana 37 dar e ok si asa si atunci o sa stabilim exact daca incerc nastere naturala sau direct cezariana. Mi-au mai facut analize pt tiroida ca am aviut candva probleme si acum astept rez sa vedem ce iese. Pt ca stau destul de bine cu analizele de glicemie urmatoarea intalnire o am peste 2 saptamani. pana atunci mi-au spus sa mananc mai mult ca am momente de hipoglicemia si nu e ok.

Phhilip sanatate la puiut. Mi-a spus nutritionista ca e f important sa consumam proteinele la fiecare masa ca ajuta la reglarea glicemiei.Asa ca ai grija sa nu sari peste proteine si mi-a spus ca tr sa urmarec ca alim resp sa contina intre 7 si 10 g proteine pe serving.

Mai vroiam sa scriu dar ma ia somnul si daca ratez momentul ma prinde 2 noaptea. Asa ca pupam toate burticile si albinutzele din dotare si ne auzim maine daca nu cumva sunt bondar si mi-e lene

Oana 31+ Mara Ioana si Alex(05.08.2006)
http://picasaweb.google.com/oanaalex21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Neata la albinute!

Lauraa, sa fie intr-un ceas bun si sa iasa conform planurilor casuta visurilor voastre.

Abia am apucat sa citesc restantele, eu nu prea am noutati. Am refacut analizele si dupa o luna de fier, anemia e la fel (adica maricica), sambata mergem la doctor si vedem ce ne mai spune, sunt curioasa cand ma mai trimite la ecograf. Abia astept sa mai vad minunea mica pe ecran. Ma simt obosita mereu, vremea asta ma deprima, la noi ba ninge, ba ploua, m-am saturat. Abia astept sa intru in concediu, noroc ca nu mai este mult.

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurraa

Fetelor, mie mi-a frica de naturala doar dintr-un singur pct de vedere: sa nu dauneze la bebe, dar sa stiti ca imi doresc enorm sa nasc natural si am eu asa un sentiment optimist ca voi naste usor si voi avea si travaliu scurt

De ce unii dr evita naturala cu epidurala?

29 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09




'Neata!
In primul rand este bine ca esti optimista, asa te vreau .
In al doilea rand, riscurile nasterii naturale nu prea sunt pentru bebe decat in anumite conditii pe care le va sti dr. inainte de a te lasa sa nasti natural.
Mai ziceam eu pe undeva: unii dr. prefera naturala fara epidurala din cel putin 2 motive:
- in functie de cum se dozeaza anestezia, este posibil sa nu poti colabora cu dr., sa nu impingi eficient, si sa fie nevoie de forceps sau vacuum extractor
- studiile arata ca anestezia ajunge si la copil

Carla, s.27 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui motiana

simsof_ sa stii ca treaba cu cordonul ombilical nu e chiar o scuza, eu am o prietena care a fost nevoita sa nasca prin cezariana din cauza asta. a incercat natural, dar bataile inimii copilului scazusera foarte tare. cand l-au scos pe bebe era vanat saracutul si nu a scos niciun sunet cateva minute bune de intrase prietena mea in panica. eu cred ca sunt situatii si situatii si depinde foarte mult si de medic.

[gravi ] 26+


Asta se poate intampla doar daca este cordonul foarte scurt, lucru extrem de usor de vazut la ecograf, si atunci normal ca se recomanda cezariana.
Saby a avut si circulara de cordon si fular, dr. s-a descurcat atat de bine incat eu am realizat asta abia cand am vazut filmul, desi acolo ma uitam continuu la ce facea.

Carla, s.27 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui bettyR

Carla, Alynta, si eu vorbesc dupa experienta avuta de mine la nastere. Nu e vorba de durere, e vorba de timp, in 2 zile te apuca disperarea si te epuizezi la maxim, nu am avut contractii regulate, epidurala nu puteau sa imi puna ca nu eram dilatata deloc, cand eram se schimba garda, apoi nu mi-a iesit placenta. Si acum imi spune dr ca se poate sa fie la fel ca e uterul lenes, mi se pare normal din punctul meu de vedere sa ma gandesc si la alta varianta.
Sigur a fost stresant si pentru Andreea, ca strigau la mine sa respir ca-i crestea pulsul f tare si s-a cam panicat lumea in jurul meu, sotul nu intelegea ce se intampla.

Lauraa, si la Cluj se feresc sa iti puna epidurala, nu stiu exact de ce. Se zice ca se poate sa nu mai poti coopera la expluzie ca nu mai simti cand sa impingi, ca nu iti mai vine (eu nici asta nu stiu ca mie nu mi-a venit oricum), ca mai adoarme un pic si copilul, ca intarzie lactatia (dar asta nu cred ca ii intereseaza pe ei f tare). Eu sincer ii banuiesc ca nu au f multa experienta, ca doar anestezicul se poate doza si se ia sau se miscoreaza chiar la final.

Carla, pe la noi nu s-a auzit inca de asa ceva la gaz. Vezi daca nu poti amana ca doar nu toti isi pun acum detector de gaz si asa te mai informezi.


Betty 24+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada



In cazul tau este normal sa te gandesti si la alte variante, cel mai important este sa fiti sanatoase amandoua.
Cu senzorul cica nu se poate amana, ca daca nu vrem acum, trebuie sa semnam ca nu vrem si apoi ne inchide gazul.

Carla, s.27 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Strunfita, multumesc pentru raspunsul cu senzorul. Din costumele meu de baie cred ca s-ar vedea cicatricea . Imi amintesc ce vorbeam noi la inceput, dar uite, daca tu ai incercat sa nasti natural, inseamna ca in principiu este varianta de preferat.

Eu acum, bazandu-ma pe prima experienta personala, vreau sa incerc tot natural, desi am placenta foarte aproape de col si riscul de hemoragie este foarte mare. Dr. este de acord cu mine, dar va fi pregatita pentru cezariana in caz de urgenta.

Oanaalex, felicitari pentru cumparaturi! Eu am de la Saby cate ceva, dar n-am ajuns sa ma uit la ele.
Ely, miscarea ajuta foarte mult la micsorarea duratei travaliului. Eu eram pregatita fizic foarte bine in sensul ca aveam tonus muscular si flexibilitate (faceam spagatul cu cateva zile inainte de nasc), dar nu aveam rezistenta la efort, lucru care m-a obosit destul de mult. Daca ma gandesc bine, aveam si eu o durere mare in primele zile: am facut febra musculara la brate si omoplati, de cat am tras de manerele de pe masa de expulzie .
Philip, sanatate multa flacaului!
Lauraa, felicitari, sa aveti cat mai repede casuta mult visata! Noi inca n-am avansat cu actele din mai anul trecut, am dat o gramada de bani degeaba.




Carla, s.27 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

neata burtici
motiana bine ai venit!
philip insanatosire rapida micutului!

intrebare: vaccinul pt. rh din saptamana 28 se face doar daca s-au creat anticorpi? Eu parca asa stiam, dar nu sunt foarte sigura.

dani_3lla mai traiesti?


27+ cu Catalin-George
A piece of our life
Cred in Georgi

GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Neata albinute!
Motiana, bine ai venit si sarcina usoara mai departe!
Lauraa, spor la treaba. Aveti ceva de tras pana la finalizarea casei. Si burtica este foooarte frumoasa.
Carla, cum mai stai cu moralul?
Maria, te invidiez pentru cele 25 de grade...
Alinutza, cred ca vaccinul se face in caz ca au aparut anticorpi. Mie nu mi-a spus doctorul ca ar trebui sa fac vaccinul oricum. Si nici la prima sarcina nu l-am facut. Iar la nastere am facut prostia sa nu-mi fac imunizarea Dar uite ca pana acum anticorpii sunt absenti.

Ma intrebati, fetelor, de bagaj. Da, ma apuc sa-l fac, sa cumpar din cele necesare, pentru ca deja se apropie data si nu stiu ce ma asteapta, avand si contractii si col scurt. Macar sa fiu pregatita. Am o multime de cumparat, alti bani, alta distractie.
Ely, 6 kilometri? wow...



Ioana 33+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Andreea, sanatate micului Philip. Ati incercat o cura de imunizare?
Eu ma tot gandesc daca, o data cu nasterea fetei, ar trebui sa o tin si pe Rebeca acasa... ca ea aduce de la gradi o multime de crocobauri.

Ioana 33+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

buna dimineata fetele!
am intrat si eu pe aici, pt ca am cam terminat cu raceala, acum e mult mai bine, a mai ramas doar tusea de care sper sa scap in curand.
am vazut filmele pe care le-ati pus, is tare faine!

am mai crscut si noi cu o saptamana si ne indreptam cu pasi mici, dar siguri spre marea intalnire cu bursucelul nostru dansator.
ma duc sa citesc din urma. va pup

29+ si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput