Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(95)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Lamuriti-ma va rog si pe mine, mai stie cineva ceva de Maya? Stiu ca erau niste fete mai "detective" pe aici care o identificasera la un moment dat cind nu prea mai posta la noi, pe la alte topicuri... Sint curioasa daca totul e ok...


Nu stim. "Ne mai intalneam" pe la topicul de uter hipercontractil, dar nici pe-acolo nu se stie nika de ea. Cu siguranta a nascut intre timp. Poate acum bebe ii rapeste tot timpul...

Floric, nu vreau sa te speri, dar din cate imi amintesc eu, starea febrila a mamei contraindica alaptarea. Daca ai (avut) febra, nu sta asa, mergi la dr, fa o urocultura, localizeaza si trateaza infectia si apoi alapteaza bebe.


Denisa-Madalina 35+ cu Adela-Marisa
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui SimonaMami
Raportam ca am INCHIS SUBIECT NUME BEBE BAIAT! Am avut o idee desteapta, sa-i dam lui Eric sa aleaga el, ce ii place lui, din listuta compromisurilor, iar Eric a ales instantaneu, fara nici o ezitare VICTOR! Asa ca Victor Christian it will be


Super! Mie-mi place foarte mult numele Victor-Cristian. E si varianta mea de nume pentru baietzel (data viitoare ). Singura kestie e... ca noi nu mai avem inca un copil cu numele Cristian... dar e originala ideea voastra.


Denisa-Madalina 35+ cu Adela-Marisa
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21
[
Gigelica sper sa fi mai bine, ma rog pt tine sa te insanatosesti repede. Poti sa le spui la fete de ce ne iubesti. Si daca mai vrei ti-l mai dau sa iti mai pove, ca stie multeeee, o zi intreaga iti tot spune. Tati ii spune ca "picura intruna"
AMR 3 zile pana vom fi impreuna
_
I love you so much my tiny princess
You grew in my heart
So small, so sweet, so soon
God, please take care of my soul mate
Daca as stii ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea dormind, te-as imbratisa foarte strans si l-as ruga pe Dumnezeu sa fiu pazitorul sufletului tau. Daca as stii ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea iesind pe usa, ti-as da o imbratisare, un sarut si te-as chema inapoi sa-ti dau mai multe. Daca as stii ca asta ar fi ultima oara cand voi auzi vocea ta, as inregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o data si inca o data pana la infinit. Daca as stii ca acestea ar fi ultimele minute in care te-as vedea, as spune "te iubesc" si nu mi-as asuma, in mod prostesc, gandul ca deja stii. Intotdeauna exista ziua de maine si viata ne da de fiecare data alta oportunitate pentru a face lucrurile bine, dar daca cumva gresesc si ziua de azi este tot ce ne ramane, mi-ar face placere sa-ti spun cat te iubesc, ca niciodata nu te voi uita.


De ce va iubesc? Pentru ca e imposibil sa nu o fac.

Versiunea scurta e urmatoarea: ieri imi era rau de nici sa beau apa nu puteam si eram speriata ca ii fac puisorului meu rau chiar pe ultima suta de metri, cu doar o saptamana inainte sa il nasc m-a gasit "harnicia" sa racesc in halul asta. Si tati nu mai venea si nu era nimeni cu mine sa ma alinte. Ati vazut ca am apelat chiar si la voi, pe forum, caci stiu ca sunteti pregatite oricand sa dati o mana de ajutor.
Si cum stateam eu asa pleostita...a sunat telefonul O voce pe care nu o cunosteam, nu o mai auzisem niciodata si totusi...era vocea prietenei mele de la Arad, Mona, pe care majoritatea o stim ca fiind Ayla.
Eram asa emotionata, parca eram la un blind-date, si ma gandeam ce voce naspa am chiar acum cand vorbesc si eu cu ea.
Eram si foarte fericita ca cineva ma suna si ma intreaba de sanatate si...cu cine credeti ca am mai vorbit?!
Cu cel mai simpatic, dulce, haios, vorbaret baietel din lume!!! Imi doresc ca Victor al meu sa semene cu Clau, caci despre el este vorba. Clau mi-a spus ca se uita pe Boomerang la Popey ( de fapt nu incepusera inca desenele cu Popey, urmau dupa Ratonii - logic ca am dat si eu pe Boomerang) si mi-a cantat si cantecelul : I'm Popey, the sailor man!!!
Si mi-a zis ca si lui ii place spanacul...
Credeti-ma, e un topitor de inimi!
La varsta lui copii sunt mai timizi, iar la telefon nu prea incheaga o conversatie logica, dar eu si Clau ne-am inteles perfect. Adica nu ii spunea mami ce sa imi zica ( asa cum se intampla in majoritatea cazurilor) ci el imi spunea ceva, eu ii rapspundeam, eu in intrebam ceva, el imi raspundea...recunosc, sunt indragostita de Clau.

Si apoi am primit si 2 poze super recente cu Luana care se face din ce in ce mai frumoasa. Cred ca se pregateste pentru venirea lui Tati acasa.

Abia astept sa va stiu pe toti 4 impreuna. Ma voi ruga mereu sa fiti sanatosi si sa va ocoleasca necazurile. Pacea si iubirea sa fie cuvintele de oridine in viata voastra de familie.

Va imbratisez cu drag!

Gigelica +37 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Sab simplex la bebei se da de 2-3 ori/zi?
mie dr mi-a zis sa il dau ca in prospect, unde zice ca inainte de fiecare masa... asa i-am dat de aseara pina azi dimineata la 6, cind am facut pauza pina acum, la 11... sper sa nu fi facut vreo belea !

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raaluca

ADA



GIGELICA
DESINAMADA
JOANNA

verdictul ginecologului a fost: da, luam augumentin 7 zile (daca mai apucam 7 zile ca suntem in 38 si 3 zile...)
Da, e sensibil la augumentin (cf testului) si da, a aparut la urocultura.

Desi se zice ca sarcina te face mai desteapta eu tin sa precizez ca pe mine m-a prostit rau! Chestii care nu ma ingrijorau atat de tare inainte, acum imi produc fiori. Nu mai sunt capabila sa inteleg lucruri simple. Imi dau seama ca nu se poate intampla o catastrofa si totusi nu ma pot abtinwe sa nu ma gandesc la ce e mai rau...

Nu stiu cine mai actualizeaza listuta de inceput dar am rugamintea sa ma treaca si pe mine cu DPN 29.03 si fetita LENA


GIGELICA, ai un alint si de la mine

Ne intalnim si maine... sau azi

38 si 3 zileLENA


Raaluca, sa faci tratamentul si sa bei multe likide, te rog! Ar fi ideal ceai de fructe de padure sau chiar direct de macese, ca sa speli porcaria aia de infectie din organism. Crede-ma ca stiu ce zic. Eu m-am chinuit aproape 1 an cu o infectie urinara cu..Echoli, de am dat pana la urma in pielonefrita si singura solutie a fost perfuzie cu antibiotic ( ditamai butealca de Rocephin direct in vena - ustura de faceam pe mine de durere), dar doar asa m-au salvat. Rinichiul afectat a ramas saracutul ca vai de el, nu prea mai e el asa functional.
Deci...baga likide cat mai multe si sa te feresti de frig, ai auzit?

Acum e randul meu sa te alint.

Referitor la inteligenta femeilor gravide, cred ca e un mit fals. Asa citisem si eu pe undeva, dar eu una nu am confirmat acest lucru. De fapt, de cand am ramas insarcinata, m-am prostit cu totul. Ca sa nu mai zic de memori, uit de la mana pana la gura. Odata eram in bucatarie si imi trebuia ceva din baie...si cand am ajuns in baie ma uitam ca oaia in jurul meu si ma intrebam : "De ce am venit pana aici, ca nu mi-a face pipi". Am multe faze din astea, motiv pentru care imi notez mereu ce am de facut, caci altfel e de jale.
Prietenele mele rad de mine ( cu dragoste insa) si imi spun ca sunt tare simpatica asa uituca si cu semne de senilitate.

Gigelica +37 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Buna dimineata!!!

In primul rand felicitari noilor mamici si tinem pumnii pt cele care trebuie sa nasca astazi.

Eu in continuare sunt f racita. Azi mi-am propus sa stau mai mult in patut.

Va si sa aveti o zi frumoasa.

Olga 34+ David


Olga si eu sunt varza de racita. Cred ca nici cand nu eram gravida nu am avut o asa raceala...puternica!

Te invit la o limonada cu paracetamol si caldurica .

Tu mai ai vreme sa te faci sanatoasa, io mai am doar..7 zile!!!

Vai, ce emotii am. De azi intr-o saptamana o sa-mi vad pitonul!

Gigelica +37 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

salutare...am intrat la raport in forma deja consacrata de 2 in 1
am intrat in saptamana 40

ina - probabil hormonii au efect halucinogen la mine

chatonel - asta e intrebarea momentului: cand nasc?si eu intreb intreb...si nu imi raspunde nimeni. de la inactivitate sigur nu a fost ca eu nu prea stau locului...poate a fost o mostra, pt ca azi nu mai am nimic.

ayla - si la mine laptopul e tot pe canapea de mult,am wireless in toata casa,la birou nu ash avea rabdare sa stau. asta-i culmea, sa te scuzi in fata noastra ca ai timp

aaa m-a apucat curatenia si pe mine, dar nu la modul clasic...nuuu...eu am inceput sa caut menajera sa vina sa faca bec in casa week-end-ul astasa imi fie rushine, adevarut e ca daca m-ash apuca sa fac curatenie adevarata in cei 300mp probabil ca ash nashte chiar azi.am o echipa care imi monteaza balustrada la scara, ca nu mai merge sa o las fara, in cateva luni o sa am un pitic de'a bushelea pe aici...si miroase numai a sudura si fier taiat cu flexulma gandesc cu groaza ce ramane in urma lor

39+
poze

AMR 7 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

pisigri - daca asa scrie in prospect si asa a zis si pediatru nu ai dece sa-ti faci griji. important e sa aiba efect si sa scapi de colici


aaa, mamici, voi v-ati taiat unghiile de maini? ca eu am insfarshit o manichiura de invidiat si ma doare sufletul sa le tai. chiar trebuie?

39+
poze

AMR 7 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Mai avem un ghiocel! A venit pe lume Sophia Maria - bb de Ada1974 - si a avut la nastere 3,600 kg si 51 cm.

Bubulina 35+ + Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Hehehe...Aris, ti-ai gasit de treaba cu muncitori in casa.... simpla lor prezenta inseamna "treaba", chiar daca nu ridici un pai in urma lor. Sau poate aveti bafta de o echipa mai...civilizata. Spor la gasit menajera .

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput