Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(95)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

floic - de ce nu mergi tu maine dimineta la un laborator sa iti faci nishte analize de sange si un sumar de urina, pana la ora 18 ai rezultatele pe fax sau mail. daca e vreo infectie iese sigur daca nu, poti sa stai linistita. eu una asha ash face...cum am o banuiala fug la analize.

39+
poze

AMR 7 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

doranna, eu zic sa nu te sperii de pe acum
cu alaptatul nu are ce frica sa iti fie; laptele vine cind vine desi e util sa pui bebe la sin cit mai curind dupa nastere, si sa il pui la sin la fiecare 2-3 ore, inainte de a-i da formula. la mine cu cezariana a venit in a 4a zi, dara cum da pe-afara; om vedea cit tine straea asta de lucruri.

cu baitza, te uiti pe net. nu e asa de complicat, sa fie cald in camera pt ca, cu stingaciile de inceput, o sa dureze ceva mai mult. oricum, bebe nu se sparge nu se strica. o sa vezi cum e mani****t de asistente in maternitate...

in rest...neprevazut oricum exista, eu acum un sfert de ora boceam de sarea camasa de pe mine ca nu face kk. acum o saptamina faceam la fel, ca face prea mult. . inca sint ingrijorata, stiu ca exagerez, dar...n-am ce face. ideea e ca nici tu; de-acum nu mai e cale de intors, bebe vine...si noi trebuie sa fim pregatite

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Sasha ce dreptate ai !!!! si eu i-as manca pe toti,nu pot sa zic care imi place mai mult
Adee bine ca ai semnat condicuta..eram gata gata sa iti dau sms.Lasa ca trec si durerile astea si ne ajuta D-zeu sa trecem cu bine si peste nastere.multi pt Ariana.
Monicamami asa te vreau...in sfarsit ai pus mai multe poze, are omu cu ce sa isi clateasac ochii..esti de-a dreptu superba.Daca Luana seamana cu mami o sa stea tati cu pusca cand creste mare.

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Fetele , intrebare intrebatoare... Cum se manifesta septicemia si la cat timp? Este singurul diagnostic care ma sperie de moarte. Pot sa va spun ca eu inca am cand si cand scurgeri iar ieri am eliminat un chegulet de sange de jumatate de cm si azi unul cat gaura de ac. Sa fie ceva sa ma ingrijorez? Poate sa apara complicatii la operatie dupa 2 saptamani?


Floric, kiar nu cred ca e cazul sa te gandesti la asa ceva, am preluat termenul pentru ca fost amintit... Totusi, daca ceva te ingrijoreaza, mergi sa te vada cineva, sa-ti faci niste analize, nu are rost sa ceri pareri si apoi sa iti alegi pe aceea care ti se pare mai incurajatoare...

Despre septicemii e foarte mult de spus... n-as prea stii ce sa aleg sa spun aici... Poate merita precizat ca in prezent termenul nu mai este folosit ca atare, ci se considera mai multe faze: sepsis (sindrom inflamator febril intens + sindrom circulator hiperkinetic + tahipnee), sindrom septic (acidoza metabolica+hipoxemie+oligurie catre anurie+suferinta cerebrala secundara) = cam asta ar fi septicemia clasica, socul septic, CID si MSOF (sunt forme evolutive grave, nu cred ca e cazul sa discutam aici despre ele).

Poate ar mai fi interesant de spus ca o caracteristica importanta o constituie existenta factorului etiologic in sange (bacteriemie/viremie/fungemie), acesta fiind motivul pentru care se recomanda oprirea temporara a alaptarii.
Totusi, bacteriemia poate apare si in alte infectii asociate cu stari febrile.

Sper ca nu v-am plictisit cu teoria... Imi cer scuze. Dar mi se pare important sa nu ne jucam cu semnele de boala, dar nici sa nu cadem in extrema cealalta si sa ne gandim la ce e mai rau.


Denisa-Madalina 35+ cu Adela-Marisa
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric
Am vazut ca vb cineva de Vigantol...Desi in fisa de externare medicul neonatolog recomanda Vigantol din a 14 zi, medicul de familie (pediatru) mi-a dat de sapt trecuta (din ziua a 8) cate 3 picaturi pe zi ceea ce mi se pare mult.


Eu stiam ca se incepe dupa 7 zile, cate 1-2 picaturi.

Denisa-Madalina 35+ cu Adela-Marisa
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Fetelor, am pofta de prajiturele!!!

Si, din pacate sau fericire, am descoperit o punga de "Peanut m&m" sinu ma mai pot opri...



Gigelica +37 Victor-Andrei

http://bd.lilypie.com/0qxyp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui OlgaTarziu

Denisa tu crezi ca am continuat alaptarea de capul meu? Medicii de aici zic sa continui. Chiar si cand ai orice fel de infectie sau mastita te incurajeaza sa continui alaptatul si sa nu intrerupi. Apoi din experienta iti spun ca am ascultat de ei si bine am facut. Presupun ca stiu si medicii de aici ceva.


Nu mi-as permite sa sfatuiesc pe cineva sa intrerupa alaptarea pe net, fara sa il vad si sa ii fac analize. Nu cred ca din mesajul meu s-a inteles asta. Oricum, cred ca nimeni nu ar lua o asemenea decizie de la un post pe un forum. Nu faceam decat sa indemn atentie, la diagostic si tratament (daca e cazul).

Medicii de aici stiu altceva.

Denisa-Madalina 35+ cu Adela-Marisa
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

adee - bine ca ai intrat sa ne dai raportul....vezi ce panicoase suntem

Millie - superba piticaare nishte ochi si o gura....

aaa fetelor, vedetzi ca mai avem un album nou cu ghiocica Ilinca

39+
poze

AMR 7 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

olga - ce imi faci tu mie???!!
ma duc sa devorez cutia de inghetata si sa bag un film doua. am luat "he's not that into you" plus ultimele episoade din lost si grey

39+
poze

AMR 7 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Fetelor eu nu mai pot....nu imi cedeaza durerile, burta de 4 ore imi e toata contractata...dar nu se intampla nimic altceva
Si am mancat slanina cu ceapa , iar eu inainte nici nu puteam sa o vad
Ceva se intampla..oare vine????Clar nu mai am stare....

39+

Mergi la inceput