Sezatoarea canadiana (136)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

MikiIon, la Ancuta infectiile se localizau anul trecut la ochi, nu la urechi(cel putin asa am inteles eu).
De asta ii dadeau antibiotice.

Anul asta insa nu a mai avut probleme, Doamne Ajuta in continuare.

MamaAna, vacanta placuta si incearca sa te odihnesti.



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Roxana, am primit plicul

Nelia, la noi inca este liniste si pace...Dar si pediatrul Antoniei mi-a spus ca a scazut media de virsta cam cu 2 ani Deci pe vremea noastra era 11 - 13 ani, acum este 9 - 11 ani...Eu nu i-am spus nimic inca si nici nu m-a intrebat nimic . Cred insa ca pe la toamna/iarna imi voi lua inima in dinti si voi incepe educatia . Antonia face 9 ani in mai.

Lauraj, iti urez multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am gasit la un alt subiect doua linkuri foarte interesante si utile (cred). Vi le pun si voua:

http://www.edu.ro/index.php/articles/c899/
http://www.worldbook.com/wb/Students?curriculum/

Oana, eu i-am spus pentru ca am nascut doi copii, ea fiind maricica si a trebuit sa o iau cam de la 0 cu explicatiile. Acum, sa nu crezi ca i-am explicat cu lux de amanunte, doar in citeva cuvinte... si numai de bine. Dar Agata e si foarte curioasa si vrea sa afle tot, despre orice.... si nici nu se lasa pina cind nu e multumita de raspunsuri. Singura curiozitate pe care nu o are este ce scrie in lectiile si cartile de la scoala...

In engleza, clasa a II-a este Grade 2? Am intrat pe linkul in engleza si l-am studiat un pic, pai, fetele mele nu prea stiu tot ce ar cam trebui sa stie... Mi s-a parut interesant, pentru ca noi tot facem de prin carti la intimplare, la scoala fac destul de putin (parerea mea, ca a Agatei este ca fac destul)... pot sa ma ghidez dupa temele insirate acolo si sa incep sa caut exercitii si sa iau carti de la biblioteca pe temele respective. Si din curiozitate, ai vostri stiu tot ce scrie acolo la virsta lui!?!

Si voiam mai de mult sa va intreb daca voi cunoasteti site-uri interesante pentru copii... De la scoala, Agata primeste tot felul de teste, exercitii pe foi volante si sint luate de pe net, nu scrie la toate sursa, iar unde scrie, trebuie cumparat. Si ma gindesc ca poate cunoasteti unele gratuite, pe virste, clase... Am observat ca Agata face cu placere foi volante, dar cind vede carti, se blocheaza psihologic. Si nici sa ma apuc acum sa scanez carti nu-mi vine... Si m-ar interesa si pentru limbaj, pronuntie (engleza, romana, franceza)... am gasit citeva, dar sint ori prea complicate, ori prost facute. Intreb si eu... saru'mina!

Aseara am intrat pe subiectul carti electronice si am descarcat citeva carti bune, va dau direct coordonatele linkului, ca poate nu aveti timp sa cititi tot subiectul, nici eu nu l-am citit:

http://www.4shared.com
Login: desprecarti@yahoo.com
Password: romania

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaana

stiti cumva cum se fac download la filme de pe you tube? (desene animate pentru fi-miu...)


Numai pentru a descarca muzica eu folosesc http://www.listentoyoutube.com/index.php
Scoate numai MP3 si am luat multe cantecele.

Pentru video am incercat mai multe insa erau pline de reclame paginile si tot felul de intrusi...
Recent am descoperit ca Firefox are un Ad-on pe care poti sa-l instalezi. Problema e sa-ti citeasca computerul MPEG-04 pentru ca doar asa descarca. Eu inca ma bat cu problema asta

https://addons.mozilla.org/fr/firefox/reviews/display/10137

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Nelia, tu ma sperii pe mine! La nici 8 ani bubite pe fatza si nervisori? Ce ne facem?

Noi inca n-avem probleme de genul asta. Parca tot copil mic o vad, poate si din cauza ca la mine ea e cea mica... Nu stiu! Inca nu i-am spus nimic clar, dar ar cam trebui, zic si eu ca si Oana, pe la toamna, incolo, o abordez.
Asa-i cum spui, sintem prea tinere sa avem fetite adolescente. Eu abia am facut 41 (ca si tine, de altfel, nu-i asa?).

Mikiion, Ica, Cge, sanatate la copii!

Laura, sper sa nu fie nimic grav cu tine!


Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Laura, sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav.

Mikiion si Ica -sanatate multa copilasilor.

Am si eu o veste buna.. (oare chiar o fi buna) am obtinut appointment la endocrinolog pe 2 Aprilie.Unde ziceau ca sunt ajunsi la sf lui Mai, Iunie, uite ca mi-au dat repede.

Si fetei mele i-au aparut ceva bubite pe fatza dar nu la 8 ani, cred ca au inceput undeva la 10. (ciclul la 11 ani) dar ii apar asa mai multe deodata, ca o eruptie ca la ceva timp sa treaca toate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare ,

N-am mai dat de ceva vreme pe aici, si ce multe s-au intamplat intre timp. Felicitari fetelor pt. initiativa si intalnire, imi pare rau ca nu am ajuns de data asta. Am vazut poze cu doamne numai una si una

Laura, sanatate multa sper ca esti ok si nu e nimic prea serios in cazul tau

Nelia, rabdare multa daca va fi sa treci printr-o pubertate timpurie cu Agata , sint convinsa ca iti va pune nervii la incercare. Site-ul furnizat de Doloress mi s-a parut foarte informativ vis-a-vis de prepubertate si aviz tuturor mamicilor de fetite. Un site simpatic destul de atractiv cu talking books, care ajuta inclusiv la reading si pronuntie ar fi asta: http://www.sillybooks.net/

DanaP, bravo pt. appointment Ce varsta au gemenii tai acum, ca eu una I lost track of it? Din experienta ta, e adevarat cand se spune copiii mici griji mici, copii mari griji mari? Sau nu chiar asa? Nu de alta, dar sa fim pregatite...

Daiopri, ce face baby al tau? Sper ca sinteti bine sanatosi si va dezvoltati pe masura. Noi mai avem un picut si implinim 6 luni deja, ne-am facut baieti mari, azi am mancat papaya chiar

Doloress, si noi tot la 11 luni ale fiemii am zburat prima oara in RO. Zborul a fost ok, insa fii pregatita de tot felul de reactii ale bbului la schimbarea aerului, apei, mancarii, etc. Zbor placut si vacanta frumoasa

Denisa, vacanta placuta sa aveti si sa veniti cu amintiri placute

mqqm, sper sa nu abuzezi p'akolo de prea mult de mojito si sangria, da?

Ritah, poate ne vedem totusi

Iata ce am primit eu pe email daca aveti rabdare sa priviti, e destul de lung. Asa ca instalati-va comod: http://www.youtube.com/watch?v=eAaQNACwaLw Da de gandit, sint curioasa ce parere aveti

Aaa, si ati vazut tragedia Natashei Richardson la scut timp dupa ce devenise celebra? Oare soarta poate fi schimata in vreun fel vreodata? Cititi mai multe aici: http://www.msnbc.msn.com/id/29733775/

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

neatza,
hai ca ma speriati rau voi pe mine.ce ziceti voi acolo de c.m.?
Maia mea face la toamna 11 ani! sa-i vorbesc deja? mie mi-a venit la 14 ani.nu-i prea devreme?
Eu o vad inca o copila.si este o copila!se joaca inca cu bratz si barby cu casutele de papusi si bebelusi.
Aseara i-a cazut o maseluta;si-a pusa sub perna maseaua ca sa treaca zana dintilor sa-i aduca 2$.Ea crede in Mos Craciun si-n zane de dinti iar eu sa-i povestesc de maturitate?! Ma simt aiurea.a senzatia ca-i "fur" copilaria
Pe bune acum!chiar credeti ca-i cazul sa actionez? face 11 ani in noiembrie.

Laura,ai un gand bun de la mine.

miki,ica,sanatate maxima enfantilor

dana p,

vacanta placuta plimbaretelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ange eu zic ca poti sa incepi sa o pregatesti, ca oricum o sa afle de pe la colege. Sa stii insa ca pubertatea nu e incompatibila total cu copilaria. Eu m-am jucat cu papusi pana pe la 13 ani si aveam deja CM de vreo 3 ani. Si in Mos Craciun am crezut mult si bine, desi sora-mea mai mare m-a pus in tema de mica. Eu o tineam pe-a mea. Ideea e ca datorita mai ales poularii, pubertatea, schimbarile fizice intervin mult mai devreme in zilele noastre. Insa asta nu inseamna neaparat ca si psihologic copilul se dezvolta la fel de repede si gata, cum a aparut CM a devenit si matur peste noapte. E tot copil la urma urmelor.

Krhistin multumesc frumos! Si mie mi-e frica cel mai tare de schimbarea apei, a mancarii, etc. Eu acum doi ani cand am mers in Romania am crezut ca mor si eu si sotul. Am facut niste gastrite, am bolit cam jumate de concediu, nu puteam sa ne tinem pe picioare. Dar apoi un pui mic. Speram sa fie bine.



"Trebuie sa ne iubim copii asa cum sunt, nu sa le substituim propria noastra vointa " Francoise Dolto


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ange, dar eu cred ca ea stie deja... intuitiv. Nu stie exact ce este, dar vede peste tot corpul femeilor, il vede pe al ei, il vede pe al tau si stie, chiar daca nu la un mod activ, ca si corpul ei se va transforma intr-o zi si va deveni la fel ca al tau. Nu cred ca e indicat sa incepi discutia asa, din senin, fara nici o intrebare care sa vina de la ea, pentru ca inseamna ca nu are inca nevoie sa stie, nu are nici o curiozitate de satisfacut. Cind o vezi cit de cit interesata de acest subiect (se uita in oglinda, isi studiaza corpul, se deghizeaza in ceva care pune feminitatea in evidenta etc.), atunci poti sa te legi de un exemplu si sa-i spui pur si simplu ca si corpul ei se va schimba... Eu am observat de la Agata ca nu trebuie sa folosesc decit o fraza, o simpla explicatie... o ia ca atare, dupa un timp in care o proceseaza si o integreaza in ceea ce intelege ea despre viata, vine cu intrebari, ii raspund la fel de simplu si gata... Si acestea sint reluate, odata cu virsta si cu aparitia de noi curiozitati despre subiect... pina va fi epuizat.

Discutiile mele cu Agata au inceput cind s-a nascut Tudora, a surprins o faza la baie, ca imi era frica sa inchid usa, ca nu stii la ce sa te astepti de la copii... m-a intrebat de ce, i-am zis ca asa e normal sa se intimpla la femei, altfel nu ar putea veni copiii pe lume. Asta a fost tot... Apoi, intr-o zi, m-a intrebat de ce sinii ei sint atit de mici si ai mei atit de mari si i-am spus ca ea e copil si ca acestia cresc odata cu corpul, incepind de la o anumita virsta si ca nici eu nu i-am avut atit de mari, dar acum sint plini de laptic... ai vazut ca si animalele fac la fel, isi alapteaza puii (eu tot timpul ii dau exemple din lumea animala, pentru ca, nu stiu de ce, dar acolo i se pare totul natural, inclusiv moartea, la oameni trebuie explicat cu lux de amanunte de ce fac asa si nu altfel). Mult timp a zis ca ea nu face copii pentru ca nu vrea sa curga singe si sa stea in spital... Apoi, cind l-am nascut pe Lisandru, era si mai mare, curiozitatea ei a fost si ea pe masura. Am avut luni de zile in care tot timpul intreba (de ce la femei e asa si la barbati nu, de ce nasc doar femeile, cum ajunge saminta de la tati (asta o stia de la Tudora) in burtica lui mami... i-am raspuns scurt si simplu la toate intrebarile, referindu-ma mult la plante si animale, aratindu-i exemple de pe net din natura, ca sa inteleaga ce se intimpla cu oamenii (nu i-am aratat decit poze cu bebelusi in burtica, pentru ca a urmarit toata sarcina, si acum cum arata bebe... ce face... etc.) Pina la urma a inteles tot ce a vrut si nu a mai pus nici o intrebare, consider ca e suficient pe moment. Doua intrebari au ramas fara raspuns: cum ajunge saminta de la tati in burtica la mami, dar exact, cu desen, nu asa cum am luat-o eu pe ocolite, ca nu a fost multumita. I-am spus ca e o intrebare grea si nu stiu inca daca va intelege raspunsul si sa ma intrebe cind face 12 ani (avem asa, o lista cu intrebari ale caror raspunsuri au fost aminate pina atunci... in speranta va afla ea niste raspunsuri si eu voi completa doar). Si a doua intrebare, grea-grea de tot: ce e ala suflet si cum ajunge el in bebelus, in primele zile de viata... din burtica? Nevrind sa ma leg prea mult de religie (care, la noi, e un subiect foarte putin atins pina acum, doar in mare, i-am explicat ca sint mai multe, pentru ca oamenii sint diferiti si atunci si ceea ce fac ei sau cred ei e la fel si cite o fraza pentru fiecare religie in parte care sa descrie in ce consta...), nu am gasit alta explicatie logica. Stiinta nu o ofera, natura nici atit (dar in animalele bebelusi cum ajunge, dar in oua cum ajunge, mami, dar si plantele au suflet... nu, ba da, copacul plinge cind il tai, inseamna ca-l doare... cum ajunge sufletul in saminta pe care o pui in pamint si iese copacul mic, care creste apoi mare... Eu nu am gasit nici o explicatie despre acest suflet, care sa o multumeasca... daca voi aveti, va ascult... sau v-o trimit pe Agata sa-i raspundeti personal!

Bineinteles ca si ea se joaca cu papusi, cu casute, inca mai crede in zina dintilor, mai putin in mos Craciun ala adevarat (daca sint atit de multi, peste tot, daca nu-l vedea, ar fi crezut cica), dar crede in ala din suflet, care vine dintr-un fel de Never Land, dar de la Polul Nord... si scoate niste perle citeodata (a se citi naivitati, prostioare), ca ma uit la ea si nu-mi vine sa cred ca ea poate sa gindeasca asa sau sa intrebe asa ceva... Si sint convinsa ca va ramine copil atit cit trebuie, chiar daca i-o va lua un pic inainte corpul, psihicul nu se schimba la fel de repede...

Tudora nu a pus nici o intrebare pina acum, despre nimic... si nici nu cred ca va pune prea multe, ia lucrurile mult mai simplu, asa sint si gata... de ce sa-mi bat eu capul (ca tati, care zice ca filozofii sint niste pierde-vara, care se gindesc numai la prostii... si cind incep vreo discutie din asta mai filozofica, mi-o taie scurt: ia o foaie de hirtie si fa-mi o schema, nu ma lua iar cu nemurirea sufletului...) Cind l-a intrebat Agata despre suflet, i-a spus du-te la ma-ta, ca ea e experta in filozofii... la mine sa vii sa-ti raspund cind oi vrea sa stii de ce iubesc oamenii berea. Lisandru ma intreava tot timpul cite ceva, norocul meu este ca nu inteleg ce... inca!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput