Sezatoarea canadiana (136)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Miikon, sanatate lui Marc iar tie bafta sa-ti gasesti jobul dorit

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

laurajr, multa sanatate si sa dea Domnul sa nu fie nimic grav.
Eu nu lucrez in HR dar cum intr-o echipa ai diferiti angajati cu diferite probleme a trebuit sa ma consult cu HR si sa invat atit drepturile angajatului cit si ale firmei dar nu sint in nici un caz experta.

Iti pot spune sigur ca nu ti se vor micsora beneficiile nici majora contributiile la asigurarea de sanatate ca in fond de aia e asigurare colectiva. In functie de cit de "utilizata" este asigurarea atunci cind se reiinoieste de catre firma, compania de asigurari poate cere marirea contributiilor sau micsorarea beneficiilor dar asta se intimpla la nivel de companie.

Tu stii mai bine cind e bine sa vorbesti cu seful tau, nu esti obligata sa-i anunti si compania de asigurare nu ii va contacta sa le spuna ca angajatul X sufera de Y. Doar in situatia in care se ajunge la short term sau long term disability compania de asigurare va comunica cu compania ta dar si atunci detaliile medicale sint succinte pt a proteja confidentialitatea.

Daca tu doresti insa sa ramii la ei eu in locul tau as avea o discutie deschisa cu ei ca sa vezi in ce masura pozitia jobului tau poate fi schimbata sau eventual sa ti se gaseasca alta pozitie care corespunde mai bine starii tale de sanatate, daca le spui din timp poate te au in vedere cind se mai fac reorganizari si nu ii pui in fata faptului implinit atunci cind s-o ajunge la asta. Compania ta nu este obligata sa faca asta, este "strongly encouraged" de lege dar pina la un anumit punct. De exemplu (total inventat si tras de par) daca in atributiile angajatului erau ridicarea de anumite obiecte grele, s.a.m.d si respectivul are probleme cu spatele deci nu mai poate sa faca asta, compania are obligatia sa incerce sa-i gaseasca o pozitie pt care se califica dar care nu implica ridicarea obiectelor. Dar daca compania nu are o astfel de pozitie deschisa nu este obligata sa creeze una artificial si implicit sa-si asume costurile si nici sa ii ofere o pozitie care este deschisa (de ex. in contabilitate) dar pt care nu are calificarile necesare.

In general companiile incearca sa gaseasca astfel de pozitii nu neaparat pt ca sint altruiste dar daca ajung la judecata, judecatorul tinde sa tina cu angajatul si compania trebuie sa dovedeasca ca a incercat tot ce era posibil sa-i gaseasca o astfel de pozitie...

Sper ca am fost destul de explicita, daca nu mai intreaba si tu pe pm.

Multa sanatate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, nickul ei de aici e foreman elf, si a promis ca intra is zice buna ziua, dar nu-si mai amintea parola :)
ea isi face phd in "problema" asta, sa zic asa

Citat:
citat din mesajul lui nelia
[Marule, tot cu tine mai am o vorba: frumos tare scrie prietena ta si adevar graieste... un adevarat condei! Si eu sint cititoare de Dileme vechi sau noua-s toate...

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)



Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ieri la targul de joburi de aici au scos cateva pozitii la library. Ce zici?

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Nelia ceva micut intr-o sticluta alba si se pune in ochi. E acelasi medicament pentru ca a mai facut de vreo 3 ori conjunctivita. Nu stiu, pentru ca eu parca am abandonat copilul asta din cauza scolii si stagiului. Stau asa putin cu el, ca nu mai stiu nici macar ce medicamente ia Noroc ca am pe cine sa ma bazez( adica pe tatic). Oricum e o senzatie groaznica sa nu mai ai controlul, mai ales dupa ce ai sta mult cu el acasa, cum am facut eu.
Asa ca te inteleg ca ai emotii cu Lisandru cu gradinita. Cred ca e un moment sfasietor in viata de mamica.

Macar sa-mi foloseasca la ceva masterul asta, ca e o piata de munca asa slaba zilele astea. Si eu nu ma simt pregatita sa fac fata colegilor care au si experienta au mai si lucrat in majoritate prin biblioteci. Deja , cred, ca am pierdut un interviu la guvern. Ca nu m-au sunat sa-mi spuna nimic si mai am doar o luna si termin, si nu e nimic de aplicat. Sunt 0 oferte , pe cand anul trecut era plin.
In acelasi timp mi-as dori sa stau acasa o luna sa-mi revin, macar sa fac curatenie putin si sa dorm




Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mai dau si eu semn de viata.

Roxana, trece-ma pe lista, pana acum, vin si eu la intalnirea de pe 3 aprilie. Sper sa nu mai apara ceva in ultimul moment.

Mikiion, Ancuta noastra nu a facut otita decat o sg. data, in rest, cand racea, ii curgea un ochi.
Si ii dadeau 2 antibiotice: unul ptr ochi si unul normal.

Laura, sanatate multa.

Ica, ce mai face Christine ?
Parca la Ficara am fost si eu o data cu Anca cand era racita.

Oana, cred ca maine dimineata trece M. pe la voi.
Multumim de ajutor.

Denisa, "La Multi Ani" cu intarziere si vacanta placuta.

Eu am avut o perioada aglomerata si la serviciu si acasa.
Sper sa fie mai bine de acum.

Oricum, cand vad cum se topeste zapada, simt cum imi creste moralul


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

De cand cu ultimele intamplari, vrem sa ne facem si noi testamentele.
Asa ca va rog sa imi dati si mie numele unui avocat/notar din Laval, Montreal unde vi le-ati facut voi.

Multumesc mult,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Maru esti draguta, dar proiectul demenagement s-a amanat . Deocamandata ramanem la Montreal.( Eu tot visez sa ma mult in zona Niagara, am asa o fixatie) Vazusem ceva grozav si la Ottawa dar in final n-am mai aplicat.Are sotul o promisiune de bursa aici si e pacat sa o piarda.
Plus ca engleza mea nu e prea buna.Ca sa spun asa elegant. Caut un job 80% in franceza, asa ca trebuie sa cam ramanem aici. In paralel vreau sa fac cursuri de engleza de conversatie. Cel pe care l-am inceput semestrul asta l-am abandonat pentru ca nu mai rezistam sa merg si sambata la scoala. Imi placea insa mult.Dar ma ambitionez sa revin cand o sa am mai multa stablitiate in viata mea si timp liber.

Gata nu mai zic nimic de cautare de job sa nu mai inourez si eu atmosfera. Va mai zic cand o sa am jobul.

Sondaj: La voi mai e zapada in curte sau in fata casei sau in parcuri?
va rog ca Columbia Britanica sa se abtina, ca voi trisati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

cgeDe curiozitate, pai de ce ii dadea antibiotic daca nu avea otita? Facea alte complicatii? Noi nu am primit decat pentru otite, in rest oricat tusea oricat avea febra nu primea decat tylenol.

Sunt si eu mai optimista azi, am dormit azi noapte De aproape o saptamana nu mai reusisem performanta asta, cu Marc care se trezea de 5 ori pe noapte plangand. Avea totul infectat, sinusurile ( iesea sange cu secretii) ochii, urechile, si nu avea temperatura nici macar 38. Asta se cheama otita ascunsa, asa imi zice medicul, fara simptome vizibile pana cand izbucneste brusc.De fapt daca nu erau ochii care curgeau nici nu ajugeam la doctor, pentru ca am crezut ca e doar o mica raceala. Si dupa o singura zi de antibiotic deja a revenit la normal. Am uitat sa-l laud ca ieri a devorat tot din farfurie E a 3 oara cand ni se intampla stilul asat de otita fara simptome.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Cge, mutumesc de intrebare, suntem tot la fel, adica n-am solutionat inca. Abia a terminat alta tura de antib, noi speram sa nu mai revina durerile si pe 27 aprilie cand are r-v la un urolog de adulti (secretara mi-a spus c-o primeste, sper ca medicul sa nu ne refuze) vreau sa cred ca vom gasi cheia la tot misterul asta. Ficara mi-a parut prfesionist si uman ( asta conteaza ptr mine f mult) insa, mi-a spus ca el nu poate merge mai departe pana nu are parerea unui urolog

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

sunt si eu pe aici, dar in vacanta
of, cat de multe s-au adunat de facut in casa... macar am reusit sa spal canapelele din basement, ca fi-miu isi ia mancarea acolo cateodata si mai da si pe jos...
fetele au racit, mai mult stephanie, a facut si un pic de temperatura doua nopti, nasul nu-i curge, dar e infundat; si colac peste pupaza s-a infectat la o ureche la gaura de la un cercel de imi e si teama sa-i mai pun la loc; i-am dat cu rivanol si apoi cu fluocinolon, acum e pe trecute
stiti cumva cum se fac download la filme de pe you tube? (desene animate pentru fi-miu...)

Mergi la inceput