Sezatoarea canadiana (136)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, hormoni de cheama, urla hormonii in ele si nu se termina faza pana la adanci batranetze
fetelor, mamici de fete, nu ma certati, nu dati cu pietre, da stiu pe pielea mea cat de moody sunt fetele in pre si pubertate

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Marule, da, pai asta stiu si eu... ca doar eu sint mama lor! De 10 ani incoace, ravagii fac cu corpul meu... Si termin cu copiii si cu alaptatul si voi intra in menopauza... sa vezi atunci pe unde fugi! Dar e un pic prea devreme pentru fetita mea...

Un blog si un site interesant: http://art-historia.blogspot.com/
si http://www.historyarts.ro/.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, nu stiu daca te consoleaza, dar Andrei are acnee si par facial de la 11 ani! stii cand ma plangeam ca arata prea matur pentru varsta lui? nici acum nu ma crede lumea cand zic ca are numai 13 ani ( se barbiereste zilnic)



Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Nu ma consoleaza, dar putem sa ne consolam impreuna... Da, si eu am crezut la 1000 de insule ca e mai mare, parea un adolescent, mai ales ca m-a facut praf cu explicatiile la jocul ala si imi era jena de el ca nu intelegeam cum se joaca. Bine ca nu am stiut in acel moment cit de mic este...

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Nelia mama mea a avut primul CM la 9 ani. Noi fetele am fost tot asa precoce, bine nici chiar la 9 ani, dar la 10. Nu uita ca in zilele noastre pubertatea debuteaza in jur de 8 ani in cazul a 50% dintre fetite. Uite aici un articol despre asta.

Fetelor, peste o saptamana plecam cu puiul nostru de 11 luni in vacanta, doua luni de zile. In Germania (la bunicii dinspre tata) si in Romania (la bunicii dinspre mama). Mi-e putin frica, mai ales ca piticul meu a stat mai mult cu mine, nu prea am socializat, mai ales in ultimele luni de iarna. Aveti ceva sfaturi, despre drumul cu avionul, despre cum se va adapta acolo? In avion trebuie sa cerem un patut din ala special sau ni se da automat? Multumim de raspunsuri. Va urmaresc din umbra, insa nu prea am timp sa scriu regulat, bulina imi mananca tot timpul.



"Trebuie sa ne iubim copii asa cum sunt, nu sa le substituim propria noastra vointa " Francoise Dolto


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am citit articolul, Dolores, mersi! Da, nu e deloc imbucurator, sa stii ca simbata seara am verificat-o discret pe Agata, sa vad daca nu e ceva schimbat si la corp. Nu, e totul in regula, dar nervii, bubitele de pe fata, durerile de abdomen si de cap, cred ca de acolo vin. Probabil ca va trebui sa vorbesc un pic cu ea si sa o asigur ca sint normale, imi pare rau ca am certat-o saptamina trecuta ca nu-mi place cum se poarta si ca ne repede pe toti... va trebui sa dreg acest lucru, probabil se simte vinovata cind reactioneaza asa, dar in acelasi timp o vad ca nu se poate controla, desi ii pare rau dupa... Of! Eu sint tinara, bre, si am copii mici... inca!

Marule, tot cu tine mai am o vorba: frumos tare scrie prietena ta si adevar graieste... un adevarat condei! Si eu sint cititoare de Dileme vechi sau noua-s toate...

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Laura, nu stiu sa-ti raspund la intrebari, multa sanatate si sa treci cat mai usor peste toate

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nelia ceva micut intr-o sticluta alba si se pune in ochi. E acelasi medicament pentru ca a mai facut de vreo 3 ori conjunctivita. Nu stiu, pentru ca eu parca am abandonat copilul asta din cauza scolii si stagiului. Stau asa putin cu el, ca nu mai stiu nici macar ce medicamente ia Noroc ca am pe cine sa ma bazez( adica pe tatic). Oricum e o senzatie groaznica sa nu mai ai controlul, mai ales dupa ce ai sta mult cu el acasa, cum am facut eu.
Asa ca te inteleg ca ai emotii cu Lisandru cu gradinita. Cred ca e un moment sfasietor in viata de mamica.

Macar sa-mi foloseasca la ceva masterul asta, ca e o piata de munca asa slaba zilele astea. Si eu nu ma simt pregatita sa fac fata colegilor care au si experienta au mai si lucrat in majoritate prin biblioteci. Deja , cred, ca am pierdut un interviu la guvern. Ca nu m-au sunat sa-mi spuna nimic si mai am doar o luna si termin, si nu e nimic de aplicat. Sunt 0 oferte , pe cand anul trecut era plin.
In acelasi timp mi-as dori sa stau acasa o luna sa-mi revin, macar sa fac curatenie putin si sa dorm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nelia, e cam devreme , sper, poate dar ar fi bine sa vorbesti cu ea preventiv. Poate e mai desteapta decat eram eu. Dar la 11 ani am crezut ca mor cand mi-a venit ciclu. Mama nu mi-a spus niciodata nimic. Ea era convinsa ca stiu de la colege asa ca a fost un soc. Mai ales ca eu am simptime foarte dureroase, uneori cadeam din picioare cand eram adolescenta. ( am aflat mai tarziu ca e din cauza uterului retrovers)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mikiion, eu in locul tau as sta acasa si, dupa aceea, cu forte noi, as incepe sa ma agit din nou. In mod normal, nu ar trebui sa simti asa, ca doar e tati cu el, dar te inteleg pentru ca si eu simt la fel, am avut perioade in care am fost foarte ocupata si nu ma ocupam deloc de copii... si ma simteam exclusa din viata lor si sufeream ca nu mai stiu nimic din ce fac. Dar sa stii, ca te obisnuiesti repede, mie incepuse sa-mi placa... Totul este sa-i stii pe miini bune si sa-i stii fericiti, in siguranta si bine ingrijiti (cu alte cuvinte: curaj gaina....)! Nu ma speria, ca noi ne punem mari sperante in aceasta meserie, oricum, nu avem ce pierde, vom gasi sau nu de lucru in domeniile noi, mergem inainte... cele vechi oricum sint depasite si ofertele sint 0 de mult timp. Nici prietenul nostru nu a gasit inca un servici bun... Bafta multa!

Agata stie despre ciclu, am vorbit cu ea in mare despre schimbarile pe care le sufera o femeie, ca le vede, nu ma ascund de ea decit din motive de igiena si acel strict necesear de pudoare si de intimitate. A vazut, a intrebat, i-am raspuns... simplu si sincer! Dar pentru mine, pentru noi... acel ceva vine mai incolo, dupa acei 12 ani... de care ne lovim tot timpul, e o alta etapa. Acum, probabil ca ar fi bine sa-i explic ca s-au mai schimbat lucrurile si sa o impac cu ideea ca e in regula sa fie asa (nervoasa si extrem de sensibila) cum e in ultima vreme, doar ca asta va tine toata viata si trebuie sa invete sa si le controleze cit de cit, ca sa nu fuga toti... cum fug de mine cind ma apuca.

Gata, s-a terminat si cafeaua si lafaiala, ma duc la treburi... pina la 12 noaptea nu mai apuc sa pun fundul jos.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput