Sezatoarea canadiana (136)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nasuc

Fetelor, prea multe sanse sa ne cunoastem in persoana nu cred sa fie, dar m-ati innebunit cu intalneala voastra si mor de curioasa si eu sa va vad.
Daca nu va suparati, fie-va mila de curiozitatea mea si dati-mi si mie parola (si instructiuni unde sa merg, cum sa fac, etc) ca sa va vad.

Daca nu, nu.

Ai mesaj privat Daca vrei sa ne pui si poze cu tine, esti binevenita, si noi ne-am bucura sa te cunoastem.
Iar cu intalnirea... se-ntalneste munte cu munte, dar om cu om!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Denisam, La multi ani! Vacanta placuta.
simi, mercic de informatiile legate de scoala. Este o scoala crestina aproape de mine, se numeste Emmanuel Christian School, stiti ceva de ea? Nu e foarte scumpa si e bilingva ceea ce pe mine ma incanta. Merg sambata sa ma intalnesc cu ei.


si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache

Oana astazi la pranz o sa pun plicul la posta cu banii.
Multumesc mult!

"Less is more" - Mies van der Rohe



Voi confirma fiecare plic primit aici. In principiu ma gindesc sa astept pina pe la inceptul saptaminii viitoare si sa-i duc suma strinsa deja. Daca mai primesc ceva dupa, nu este nici o problema, voi mai face un drum.

Denisam, "La multi ani" si vacanta placuta Noi am fost 4 ani la rind la Catalonia si am fost f.multumiti. Uite un email al hotelului unde poti sa le scrii si sa- le ceri o anumita cladire (mai aproape de plaja de exemplu), la etaj sau la parter etc. La noi a functionat de fiecare data: bavaro.reservas@hoteles-catalonia.es. Si mi-au si raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Vacanta placuta ! Pentru toti cei care au plecat. De fapt v-am ratat, va bronzati deja
Noi am reusit performata ca pentru prima oara in viata sa avem doua antibiotice in acelasi timp. Unul pentru ochi-conjunctivita si altul pentru otita( inceput de otita). Al doilea mi se pare foarte puternic, se da o data pe zi 4 ml
Mai spun cum ii arat nasul din care a inceput sa curga sange in plus de secretiile obisnuite. Ca de asta ne-am speriat de fapt , de am ajuns iar la doctor. E doar o iritatie a mucoasei nazale, care a inceput sa-i traca. Dar a fost nasol momentul cand l-am vazut cu sange la nas
Oricum altii au probleme mult mai grave.


Stau sa ma intreb cum voi termina sesiunea asta, ca numai timp de lucrari nu am.Nici sa mai trec pe la scoala nu prea reusesc.
A venit si primavara. Ce zi superba era azi!!!! Ca sa termin intr-o nota mai de optimism.
Oanagabriela trimite-mi te rog si mie adresa. S-ar putea sa intarzie plicul de la mine, ca nu stiu daca ajung pe la posta maine. Depinde daca raman sau nu cu copilul acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Fetelor va multumesc! V-am vazut si ma bucur sa vad ce bine va sade impreuna!
Si da, Donia, ai mare dreptate! Sigur e posibila o intalnire, va anunt eu daca apare vreun drum spre Toronto sau Montreal si ... cine stie? poate ne intamplam impreuna pe undeva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Scuze ca nu am maid at pe aici de vreo 2 saptamani, dar tare putin timp imi mai lasa copilasii astia doi ai mei…In primul rand vreau sa multumesc fetelor care au fost cu sufletul alaturi de preitena mea care a pierdut sarcina…imi pare rau tare de tot ca nu am ajuns la baby-shower pt Olga si Mona, dar discutia cu prietena mea sper ca a mai ajutat-o sa iasa din durere ( si fizica si sufleteasca ).
Dar we trecut si inca mai continua si azi, copiii mei au fost tare bolnaviori, cu antibiotice amandoi, vai de ei saracutii, David a slabit de zici ca-I un soricel, si e maraiiiit de numa iar Ioana se bucura de vacanta, e multumita de report card, dar i-am zis ca rezultatele bune trebuiesc mentinute prin munca. Asa ca face teme dinproprie initiative… am trait s-o vad sip e asta…sa vad cat tine minunea.
La noi treburile merg binisor, eu la serviciu am primit chiar si o marire micuta de salariu iar sotul din pacate munceste doar 2-3 zile pe saptamana, in rest e in work share…cat o mai tine si asta. Prin ziare tot se zice ca se va termina criza pana in 2010, dar vestile bune inca nu apar.

Try, felicitari pt slujba si mult success !

Mimitete , parka tu lucrezi la Resurse umane, dar daca are si altcineva o parere, va rog exprimati-o: am fost diagnosticata cu o boala mai pretentioasa, care in timp nu va mai cadra cu locul meu de munca…ar trebui sa-mi anunt angajatorul acum, ori sa cer mai tarziu niste conditii speciale ? Ar trebui ca intr-o luna sa incep un tratament f costisitor, oare firma de asig anunta angajatorul meu ca am asa o boala, si in timp mi-ar putea reduce din beneficii ? Scuze daca nu sunt coerenta dar am multe intrebari si vreau sa gasesc la voi, care sunteti de incredere, raspunsuri pertinente.
Trebuie sa incep un tratament ff costisitor si acum sunt in discutii cu ceui de la asigurari…credeti cumva ca e posibil sa afle cei de la serv sis a-mi faca probleme ? Sa-mi limiteze beneficiile ?

Margott, daca tot iti place teatrul, vezi ca saptamana asta, seara de seara , studentii de la Waterloo au o piesa in program despre Revolutia Romana . Pe mine m-ar bate gandul sa merg cu sotul, sa vad care e viziunea altora a faptelor traite de noi. Doar ca e in engleza…si cu actori chinezi ori de culoare…curat romani, coane Fanica !

Nelia, felicitari pt rezultatele extraordinare la examen si da-le clasa tuturor, acum refuza-I tu la proiecte, zi-le ca te trag in jos…Acum 2 capitole discutai ceva, poti dezvolta mai mult ideile dr.Gordon despre alimentatia copiilor ?

Ana Stroe, daca acum cand scriu eu, nu ai luat inca hotararea, eu te sfatuiesc sa alegi slujba de la govern…e mult mai sigura si prezinta n avantaje…cat despre cealalta slujba, cu mediu romanesc 100%, cred ca te atrage, ca te-ai saturat de quebecosi, dar in timp vei uita franceza, neexersand-o , asta pe langa balcanismul mediului care s-ar putea sa nu-ti mai placa.

Carmen77, ne tii in suspans, nun e zici unde te relochezi ? Poate ai scris printer randuri si nu am prins nuanta, ca eu citesc in mare fuga mereu.

Ange, mi-ai scapat, La multi ani ! Intr-adevar, ai primit un cadou mai frumos ca altul ….

Dana P, ma bucur ca esti bine si ca ai analizele in regula…deci vara asta pas Romanai…tocmai am vorbit cu sotul si zicea ca nu vede in planuri o plecare a noastra spre Romanai prea curand, tot din cause financiare…

Diana mama, daca socrosenia se mai plange ca e baietelul ei nemancat, zi-I sa-I gateasca fro 3-4 oale sis a le puna la avion, ca tot lucrezi tu la aeroport….si ce daca are si el grija de baiat, ce nu l-ati facut impreuna ??? Sorry, da nu m-am putut abtine…
Am uitat, felicitari sotului pt job!

Mi-ro, felicitari pt cetatenie !

Ica75, sper sa gasesti un doctor bun pt soricel…Ii doresc multa sanatate .

La multi ani Denisam, sa fii mereu asa tanara si frumoasa si plina de energie !

Si cu astea fiind spuse, am recuperate cu cititul si ma retrag la dormitory,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Lauranu stiu ce sa-ti raspund, decat ca iti doresc multa sanatate si sa treci cu bine peste toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Am primit acest anunt de la prieteni. Deci pentru cine este interesat:

CRISTIAN BUCUR, EDUARD IANCU, ZIARUL Accent SI Radio Marca-Ro ANUNTA UN SPECTACOL DEOSEBIT IN MONTREAL!

In luna aprilie 2009, cind vom trai atmosfera sarbatoresca a Sfintelor Pasti, MIRCEA VINTILA va efectua un turneu in Canada impreuna cu Grupul POESIS (Marius Batu si Eugen Baboi), cu spectacolul Cintec Soptit. Spectacolele vor avea loc in orasele Vancouver, Calgary, Edmonton, Montreal si Toronto. ANCA BOIERU va evolua ca invitata in deschiderea spectacolelor. Fiecare spectator adult va primi la intrarea in sala un DVD; cadou de Sfintele Pasti din partea producatorilor si impresarilor. DVD-ul include un documentar TV despre Romanii stabiliti in zona Boian, Alberta, in urma cu mai bine de o suta de ani, intitulat "Un Emigrant".

Spectacolul din Montreal va avea loc la sala Le Plateau (Parc Lafontaine), pe 10 aprilie, la ora 19:30. Biletele pentru copii sub 12 ani costa $15.00. Biletele pentru adulti costa $35.00. Vizitati sectia contacte impresari a Site-ului www.cintecsoptit.com pentru detalii. In sectia contacte impresari prezentam informatii cu privire la salile si orele spectacolelor, directii auto pentru sali, localizarea salilor pe harti, impresariate, vinzari de bilete online, s.a.m.d.

CRISTIAN BUCUR - Coordonator Agentie
Tel.: (514) 667-3920 sau (514) 814-8458
Email: marcaro@canada.com
VA INVITAM LA SPECTACOL!

Contactati-ne pentru bilete si informatii.

Sunati-ne la: (514) 667-3920 sau (514) 814-8458
Scrieti-ne la: marcaro@canada.com
Vizitati www.cintecsoptit.com pentru detalii si vinzari de bilete online.

Sunati-ne (de luni pina duminica, 8:00 A.M. - 21:30 P.M.) la (514) 667-3920 sau (514) 814-8458 si vom aranja sa ridicati biletele in persoana, sa le primiti prin posta, sau sa le ridicati de la Box Office.

Difuzam bilete si prin afiliati independenti, inclusiv business-uri si magazine conduse de romani care sint in contact cu membrii ai comunitatii romanesti. Sunati-ne la (514) 667-3920 sau (514) 814-8458 si o sa va punem in contact cu ei, daca locuiti in aceeasi zona. Locuind in aceeasi zona, va fi mult mai convenient sa ridicati biletele de la ei.

Convenient, sigur si rapid, puteti comanda biletele online, prin sectia contacte impresari a Site-ului www.cintecsoptit.com. Folositi butonul "ad to cart" din subsectia pentru Montreal. Biletele comandate online sint expediate pe adresa D-voastra in 72 de ore de la data comenzii. Comandind biletele online, salvati timp si, evident, economisiti benzina.

CRISTIAN BUCUR - Coordonator Agentie
Tel.: (514) 667-3920 sau (514) 814-8458
Email: marcaro@canada.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nasuc, da unde vietuiesti, mama?

Citat:
citat din mesajul lui nasuc

Fetelor va multumesc! V-am vazut si ma bucur sa vad ce bine va sade impreuna!
Si da, Donia, ai mare dreptate! Sigur e posibila o intalnire, va anunt eu daca apare vreun drum spre Toronto sau Montreal si ... cine stie? poate ne intamplam impreuna pe undeva



mikiion, sanatate la puiut, uf doua antibiotice, niste ceai de cicoare daca ai avea sa ii dai dupa aia, sa curete un pic ficatul!

Laura, m-ai speriat teribil, ti-am trimis email.
Oana, azi am sa pun si eu plicul la posta

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata!

Laura, si pe mine m-ai speriat. Sper sa fie doar pretentioasa boala si cu tratament costisitor (fizioterapie sau altele ca astea), dar nu si foarte grava! Sanatate multa iti doresc!

Cartea doctorului Gordon nu era despre alimentatie, ci despre parinti eficace, o metoda de crestere a copiilor foarte interesanta... macar de citit, ca de aplicat, stim cu toatele. Ceea ce am citit despre alimentatie erau alte doua articole, sigur le voi dezvolta cind apuc, pentru ca am citit atit de mult in ultimul timp si inca citesc, si sint in franceza toate (m-am apucat serios de citit despre copii si tineri, psihologie in general, dar nu numai, pentru ca mi-ar placea sa lucrez intr-un Centre de la jeunesse, sa fiu printre cei care ajuta copiii, tinerii in dificultate, dar si pentru ca am si eu trei si cresc, si vad cum dificultatile pe care le intimpin ca parinte si ca om in relatia cu ei, si a lor intre ei, cresc de la o zi la alta), incit am nevoie de timp ca sa ma apuc sa si scriu despre... Cel mai bine ar fi sa pui tu intrebarile care te framinta (poate pe PM, ca sa nu ocupam locul aici) si eu caut in lecturile mele raspunsurile date de autori si te trimit si la sursa.

Oana, mie mi-a facut surpriza Octav aseara si mi-a spus ca mi-a luat bilete la Mircea Vintila. Eu sint mare iubitoare de muzica folk si el stie asta... dar a luat in primul rind pentru Agata, ca sa intre in contact live cu astfel de muzica... Si cum l-am suparat un pic aseara, mi-a spus ca daca nu-s cuminte, se duce el cu Agata. Multumesc ca ai pus anuntul, asta voiam sa fac si eu, dar mi-ai luat-o inainte.

Mikiion, sanatate multa lui Marc. Pentru ochisori ce i-a dat? Sa speram ca se va imuniza si veti scapa peste putin timp de toate aceste boli care va siciie. La noi asa s-a intimplat, dupa ce am tras cu gitul vreo doi ani la Agata, cu urechile alti doi la Tudora, acum sint amindoua rezistente, mai iau ele asa cite un virus, dar scapa repede de el, fara alte complicatii. Dar asta dupa ce au facut 3-4 ani. Lisandru pare si el sensibil tot la urechi, sa vedem din toamna cum va fi.

Ieri am vorbit cu directoarea de la gradinita si mi-a spus Lisandru va avea loc cam pe la inceputul lui iulie la gradinita. M-am bucurat, pentru ca asta inseamna ca pot sa-i fac integrarea asa cum imi place mie si cum am facut la fete, sa-l duc cite putin in fiecare zi pina in toamna, iar din septembrie sa stea ca Tudora, pina la 3. Dar dupa ce m-am despartit de ea, mi s-au inmuiat picioarele: gata!?! Si asta!?!

Si inca o intrebare: mamicile cu copii, in special de fetite, de 8+, cum stau cu nervii la aceasta virsta? Va intreb, pentru ca de vreo doua saptamini, Agata a devenit extrem de nervoasa! In plus, i-au iesit niste bubite pe fata, care nu prea au ce cauta la virsta asta acolo. La inceput am certat-o, i-am spus ca nu-mi place cum se poarta, dar acum imi dau seama ca sint niste stari de nervi anormale si pe care nu le poate controla. Citisem mai demult niste articole pe cit de interesante, pe atit de ingrijoratoare pentru parinti (pentru o tema, as fi vrut sa o fac pe subiectul L'hypersexualisation des filles, dar am renuntat ca mi s-a parut prea greu). In aceste articole se vorbea printre altele si despre pubertatea timpurie la fetite si ca manifestarile apar in jur de 8 ani chiar: stari de nervi inexplicabile, bubite pe fata, dureri de cap, de burta... si Agata mea le cam are pe toate, ea e si mai dezvoltata asa... Voi ati intimpinat asa ceva cu fetitele voastre? Oare e cazul sa merg cu ea la pediatra? Desi, cred ca astia de aici si pentru asta tot Tylenol prescriu.


CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput