Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Bubu , imi pare tare rau. Tb sa-ti revii si sa o iei de la capat. Aici suntem cateva fete putin mai mari decat tine si care am redevenit optimiste dupa ce am gasit cauza oprii din ev a lui bb. Ti-ai facut analizele de trombofilie? La tine fiind vb de 2 sarcini oprite din ev este necesara aprofundarea investigarii pe ac latura.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

bubu, imi pare enorm de rau.stiu prin ce treci si nu-i doresc nimanui.nimeni nu merita asta.
cris, despre corpul galben si eu stiu ca se vede eco dupa instalarea sarcinii si e raspunzator cu producerea de suficient progesteron pt mentinerea sarcinii.dar, in lipsa lui, cred ca se suplineste cu progestative.mie la nici o sarcina nu mi l-a evaluat.
fetelor , multumesc pt sustinere.o sa merg si la alti medici.sunt din cluj.daca cunosteti aici medici, va rog.astept .am intrebat-o pe hematolog cu specializare genetica bla, bla daca am sansa sa am un copil sanatos.a zis ca cu tratament 100%.i-am spus si de tiroidita, a zis ca nu are nici o importanta.pe cand gine zicea ca si asta da malformatii.tampesc.in iunie voi primi raspunsul unui endocrinolog din anglia.s-ar putea sa incerc acolo, daca aici nu pot rezolva.
fetelor, eu nu inteleg, aceste modificari sunt mostenite?si daca da.cele ce produc modificari de tub neural,ar fi trebuit sa se fi activat si in alte generatii, candva, iar in familie sa existe probleme din astea.aminteles ca la fetele cu trombo exista cev aproblemute minore, zic eu.dar la mine care am doar cu neuro, de ce nu am pe cine cu aceste probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

cris corpul galben se poate vedea ecografic dupa ce ovulartia avaut loc, indiferent daca sa- prins sarcina sau nu in luna respectiva.stiu ca eu faceam monitorizari si prestam pana se vedea la ecograf corpul galben, care apare in locul folicului si daca nu este sarcina se elimina la menstruatie.

eu sunt putin intoarsa ca aseara am vorbit cu un dr ginecolog si el nu e de acord cu Clexane pentru MTHFR.mi-a zis sa merg la Fundeni, dar eu nu prea am incredere in analizele si tratamentul de acolo.mi-a recomandat sa fac si Factorul V Leiden si daca iese asta pozitiv sa fac Clexane.
danny ce ginecolog e ala care te sperie asa de tare in loc sa te incurajeze?subtitutia de acid folic ar trebui sa reduca mult riscul aparitiei unu copil cu defecte de tub neural, daca inca nu iei ar fi bine sa incepi sa iei acid folic.

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danny , dr Micu am auzit ca este bun. Face si FIV.
Cris 81 nu am gasit toate anal pe net dar din 5 analize care le-am gasit am aflat ca Proteina S este proasta , ai val 58s si intervalul de val normale este 65-145.
AT III val normale 80-120,
Prot C val normale 70-130,
APTT val normale 26-40 si
PT in % val normale 70-120
Mcrissa cum sa nu faci clexane dc e vb de o mutatie care da tromboza placentei? Ai reusit sa vb cu fata aceea de pe DC care a facut tratam pr MTHFR? Schimba dr dc nu esti multumita de el.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki la noi in tara nu se stie mai nimic despre MTHFR.de aceea cred ca mi-a spus asa.este riscant sa urmezi un protocol medical dupa ureche.nu este dr-ul meu, este un prieten de familie, dar este foarte bun ca dr ginecolog si eu am incredre mare in el.fac si factorul V, dar sper sa nu am si balaria asta, ca incep sa ma gandesc si la ce se poate intampla cu mine pe viitor, acum nu mai sunt ingrijorata numai de pierderea sarcinilor.
o sa vorbesc si cu ginecologul meu in curand(acelasi ca la nusy si la elenada), de maine incep monitorizarea ecografica sa vedem daca am ovulatie fara tratament.am vorbit cu fata aceea de pe forum si a facut Clexane de 0.4 de cand s-a confirmat ecografic sarcina in uter si pana la nastere si baby aspirin zilnic.

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mcrissa eu in locul tau dc imi zice dr sa nu fac clexan il schimb pana gasesc unul care e de acord cu tratam. Am citit ca ac clexan nu dauneaza sarcinii si se poate face chiar dc nu ai pb. Cand ajungi la dr tau ginecolog?

Fetelor eu de 2 zile pe langa omega 3, aspenter, acid folic cu B-ri (de la Dopell Hertz) mai iau si capsule de GANODERMA , o ciuperca care vindeca multe boli si am citit ca dizolva trombii si fluidizeaza sangele (ii mai spune Reishi). Ma simt mult mai bine si mi-a disparut durerea aceea din piept si voi continua sa o iau pana la FIV . Cititi aici despre ea : http://www.viata-noastra.ro/informatii/info/126.htm









Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Multumesc pai inseamna ca nu e nimic in neregula daca e doar proteina s si in nu deficit mare.
Printre analizele astea nu e si factorul V, nu? ca totusi doctorul mi-a trecut pe trimitere sa il fac si pe asta si am intreb eu de ce nu e pe foaia de analize.
La sfarsitul rezultatelor scrie "rez. cop." cuvinte pe care nu le-a inteles nici doctorul. Voi ati mai repetat analizele peste o luna jumate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

am fost la eco de dimineata si am un chist de 5 cm
parca mi-a dat cu o ranga in cap.incep tratament cu duphaston de azi.


Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mcrisa, de ce nu incerci un taratment nat pt chist?
fetelor, mutatiile noastre sunt mostenite sau dobandite?
daca clexane contine heparina, eu zic ca e absolut necesara.prietenei mele din anglia, fara a avea vreo mutatie dovedita de analizele genetice, doar pt ca nu ramanea si avea ovare polichistice,cand a ramas, speriati ca poate nu va reusi sa mentina sarcina, i s-a recomdat tizaparin.el contine doza minima de heparina.+baby aspirin si acid folic.pai atunci, in sarcinile dovedite cu risc, cum sa nu fie recomdata?


mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

inclin sa cred si eu ca doctorii de la noi nu stiu ultimele informatii despre MTHFR.asa imi explic eu scaparile.

Mergi la inceput