Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Eu nu am avut nici un simptom, totul decurgea bine. La inceputul sarcinii , in s 5 m-a durut spatele rau apoi mi-a trecut. Mie mi s-a mai facut si tuseu vaginal la 8 sapt cand s-a oprit sarcina din ev, nu stiu dc a contribuit si asta . Picioarele mi se umfla incepand cu ora 9:30 dimi iar de multe ori ma scol cu ele umflate, se desumfla intr-o ora iar apoi se umfla iar . Imi aduc aminte ca intr-o noapte cand m-am intors in somn de pe o parte pe alta am avut un junghi f puternic in burta, mi-am tras genunchii la piept de durere si mi-a trecut imediat, at cred ca a incetat bb sa mai traiasca.
Voi aveti mainile si picioarele reci mereu? Eu da si dc ma apas cu degetele pe mana imi raman semne albe ceva mai mult timp. Voi tot asa? Inca ceva, eu am colesterolul mare, tot ereditar si as vrea sa stiu dc voi tot asa sunteti, dc are vreo legatura cu hipercoagulabilitatea. Eu cred ca mi-am activat mutatia cand am luat 2 luni Diane pt un chist, de at am ramas cu cantitate f putina de menstruatie. App voi cum o aveti? Vreau sa vad dc este un tipar.
La mine cu L Veiden (eu ma consider ca-l am cu toate ca nu am inca rezultatul analizei) e risc mare de embolie pulmonara, infact miocardic si congestie cerebrala. Ma doare de ceva vreme in piept, ma deranjeaza sutienul si simt ca nu pot trage suficient aer. Sper sa-mi revin pana fac FIV-ul.
Pupici pt trombolici.
Danny nu am retinut , cate sarcini ai avut si la ce varsta au incetat din ev?




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

miki,si eu sufar de maini si picioare umflate si reci.nu stiu daca are legatura cu coagularea sangelui...mie ,dupa ce am nascut,doctora mi-a recoltat sange pt a vedea cum stau cu coagularea sangelui,fiindca i se paruse ei ceva la placenta... ce am vazut eu din rezultat la mine era f mare fibrinogenul,770,iar limita maxima era de 400.doctora nu a apucat sa vada analiza fiindca sotul plecase cu toata fisa mea la comisia de expertiza sa-mi aprobe medicalul,iar cand s-a intors el doctora plecase din spital,si noi acasa.
acum cand am fost la control,am uitat sa o intreb ce parere are de aceasta analiza,dar oricum mi-a zis ca peste 2-3 luni ma trimite la fundeni pt a vedea daca am sau nu sindromul antifosfolipidic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Cris, uite ce gasii : " Fibrinogenul este un factor de coagulare, o proteina esentiala pentru formarea cheagurilor de sânge. Este produsa de catre ficat si pusa în circulatie împreuna cu alti peste 20 de factori de coagulare."
Tb neaparat sa-ti faci analizele de trombofilie.






Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mcrissa, pai dimineata imi curgea sange, iar seara ziceu ca sarcina e oprita.
fetelor, ieri am avut un soc.nici azi nu mi-am revenit.toata noaptea n-am dormit.pt ca doctora la care am fost ieri a zis ca nu mai pot avea coppii.niciodata.din cauza diagosticului MTHFR si a tiroidei auto-imune.nu am nici o sansa.nici nu stiu am plans in somn, sau am adormit plangand.pai geneticiana zicea ca am 100% sanse .si de tiroida ca i-am zis, cica n-are importanta.nu mai am cuvinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Salut fetele!
Mikiuite ce rezultate am
PT SEC TS 11,8
PT%TS MC 101,9%
PT INR TS 1,1
APPT.PSL 35 SEC
LA 22 SEC
PROC.GLOB.NR 1,3NR
PROC GLOBAL 1,3 CUT OFF 0,8
PC 75%
pS(FREE)58%
AIII 90%
M-am pricopsit si cu ureeaplasma pt care fac tratament.
Anaconda, Dany, toate fetele
Aaaaaaaa... fetelor lipsa de corp galben este tot aia cu lipsa de esterogen si progesteron? Sau ce analize tb facute pt copr galb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Dani stai linistita ca poti avea copii. Sunt fff multe femei carora nu li s-a dat nici macar o sansa de 1% si totusi au facut copii. La mine la serv o colega a stat 5 ani prin doctori si nici macar unul nu i-a dat sanse de a ramane insarc iar dupa un an in care a stat linistita a venit si bebe in burtik de la sine cu aj lui DD.
Sunt sigura ca va fi bine si la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danny linisteste-te , nu ginecoloaga iti da tratam , hematologul ti-l da si tot el te va supraveghea pe per sarcinii prin analize pt a vedea dc tb sa-ti modifice doza de clexane. Schimba dr ginecolog neaparat. Esti din Buc? Am auzit de cativa dr f buni, Ion Ionut de la Giulesti (are cab si pe langa Gara de Nord) si dr Rotaru (e dr lui Nusy si al Elenadei) . Pe Rotaru il gasesti si la Gynera, preia pacientele care au facut FIV dr Dracea. Cum o cheama pe dr ta?
Nu mai plange, sunt atatea fete care au dus sarcini la capat cu clexan, indif ce mutatie au avut.
Profa anal MTHFR ai facut-o la Synevo? Vreau sa stiu dc mi se va da si mie un raspuns detaliat asa cum ti s-a dat tie pt ca eu am dat sange pt Mutatia Fact V Leiden la ei. Uf, mult mai e pana pe 8 apr cand o sa primesc rezultatul.






Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Criss , tb cautata f analiza pe internet sa vedem care e intervalul de val normale, in seara asta poate imi fac timp sa caut.
Pt corpul galben nu se face anal de sange, se vede ecografic in faza luteala(faza de dupa ovulatie, ideal ar fi zi 21 a CM) . Dupa ce foliculul se sparge si elibereaza ovocitul ac se transforma in corp galben care are rolul de a sustine sarcina prin progesteronul care il elimina, nu are nici o legatura cu estrogenul. El sustine sarcina cu progersteron dar in ac timp este hranit de hormonul sarcinii BHCG, cam complicat , nu? E ceva de genul DA-MI CA SA-TI DAU




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Astazi am primit vestea rea de la dr. fatul s-a oprit din evolutie la 6 saptamani.
Of, Doamne cat am sperat.
Dupa un fiv nereusit anul trecut, acum se intamplase natural.

Si la varsta mea nu mai am nici o speranta, 36 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

merci miki. si eu ma gandeam ca are legatura cu coagularea.ma gandeam ca la ambele sarcini mi se formau hematoame si provocau sangerare.la ambele am sangerat la 7 sapt si 2 zile(ciudat,nu?)
primul bebe s-a oprit la 9 sapt,iar al doilea,desi hematomul era destul de mare,4cm,a rezistat pana la 29 de sapt.am scapat de hematom abia in sapt 14. abia astept sa treaca astea 2 luni sa merg la dr uscatescu sa-mi fac analizele.medicul ginecolog mi-a zis ca daca imi iese pozitiv sindromul antifosfolipidic voi lua aspenter si clexane.vom vedea ce v-a fi...

danny, nu mai plange...cauta un alt medic si vezi ce spune...probabil ai fost la atatia si acum esti sceptica la parerile lor,dar crede-ma,ca la a 2 a sarcina am fost cred ca la 10 medici pana am gasit unul bun.toti isi dadeau cu parerea.unii imi spuneau ca am sarcina gemelara(confundau hematomul cu un alt sac),alt medic imi spunea ca sarcina e oprita in evolutie, altul ca nu am nicio sansa sa duc vreo sarcina mai mult de 4 luni din cauza uterului meu bicorn...
am luat la rand cred ca toti medicii din municipal si medlife,pana am gasit-o pe dr Marinca de la CF2 care pot spune ca e o profesionista si in care am mare incredere.
nu-ti pierde speranta din cauza unui medic care isi da doar cu presupusul.si daca vorbesti de tiroida...sora mea sufera cu tiroida si e insarcinata cu al 2-lea bebe.deci se poate

bubu sunt langa tine,draga mea! cuvintele sunt de prisos in asemenea situatii.ma rog la Dumnezeu sa-ti dea putere,sa suporti mai usor durera care se afla in sufletul tau.

Mergi la inceput