Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(50)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

eu nu am cumparat nimic pt BUBU,desi mi-ar fi placut, dar toata lumea ma "amenintza" ca-mi ia de toate asa ca... m-am gandit ca, decat sa dau banii degeaba pe ele, ca multe nici nu apuca sa le poarte, mai bine sa mai astept

31 + Bianca Maria / Ema Andreea

http://picasaweb.google.com/Dana.Maria.Mihalache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

DanaMi...pai daca ai oferte,mai bine astepti pana le primesti si abia atunci vei fi convinsa de ce iti lipseste!!Oricum..chiar daca lipseste ceva si vei naste ,te poate ajuta Anaela,mai ales ca este si ea insarcinata,sa iti mai cumpere una alta,ce e urgent!!
Philip..interesanta chestia pt infasat!!Si mie mi s-a tot spus ca cel mai bine e sa il tin pe bebe infasat primele luni,dar sa vedem pana la urma...depinde si cat de calduroasa va fi vara asta...ca daca va fi rau de caldura ca mine..vai si amar de noi!!Multa sanatate piticului si sa nu mai faca febra!!

29+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

fetelo eu ma pun la TV , poate adorm , desi slabe sperante ca am dormit de la 6-8
va pupicesc pe toate si ne auzim dimineatza pe la 12, la cafea. somnic usor

31 + Bianca Maria / Ema Andreea

http://picasaweb.google.com/Dana.Maria.Mihalache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

DanaMi...hahahaha...dupa ora 11 ma trezesc si eu mereu..Vizionare placuta si noapte buna!!

Ma retrag si eu atunci..Pe maine!!

29+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

'Neata, am reusit sa dorm de la 23 la 7, dupa ce ne-a vomat Saby in pat si am schimbat toata lenjeria si hainutele de pe ea. Acum vad ca nu s-a repetat, doar ca nu prea mananca, doar a cerut lapte mult. Sper ca a fost doar o indigestie, ca i-am dat capsuni si a gustat felie cu lapte de la kinder, cred ca nu s-au potrivit.

Saby nu s-a suportat infasata deloc, era si foarte cald si mereu dadea din manute si din picioruse, daca o infasam urla pana se facea mov si am renuntat.

Ramonaiani, din cate stiu eu, in Germania celulele stem se depoziteaza intr-o banca de celule care este comuna, in sensul ca se pot folosi pentru orice copil compatibil care are nevoie, nu le pastreaza pentru al tau.
LauraOana, foarte bine ca reusesti sa iti ajuti sora, sanatate multa fetitei! Eu m-am simtit atat de bine ieri cand a adormit Saby in masina si eram cu bunicul, i-am lasat pe amandoi si am plecat cu sotul in piata, a fost ca pe vremuri , ne tineam de mana si nu trebuia sa alergam dupa copil.
Nicuratze, imi pare rau de greturi, si la mine au cam revenit, dar mai mult pe oboseala. Nu poti discuta serios cu seful sa te lase in pace ca nu te simti bine?

Carla, s.26 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

carla in noaptea asta eu am fost cea care nu s-a odihnit. am avut un fel de insomnie, caci am adormit abia pe la 2 si ceva si m-am trezit la 8.
fetelor mai stiti ceva de picky_toto? ce a mai facut cu contractiile?

Vine bebica .... +30
Pana atunci gotobina nevoie mare
http://www.flickr.com/photos/magduta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Buna dimineata fetelor,

Referitor la hainute, tot asa zic si eu 8-10 body ajung, trebuie si cu maneca lunga pentru noapte si peste zi cu maneca scurta. Sosetute de bumbac ca is reci tare la picioruse, eu ii mai puneam. Dar nu multe mici, mici ca depinde cu cati cm se nasc copilasii, a mea a avut 54cm si multe nu i-au fost bune. Caciulite noi nu am folosit mai deloc, am avut una doua de bumbac si i-o puneam imediat dupa baie pana la primul trezit, dar atata freca capul ca i-o gaseam pe fata si nu i-am mai pus, stiu ca m-a prins toamna fara caciula.

Nici a mea nu a stat deloc infatata, se enerva la culme daca ii imobilizam manutele sau picioarele, ca am mai incercat ca dadea din manute in somn si se trezea singura.

Paturele de bumbac am avut vreo 3 si mi-au folosit tare mult, si cateva scutece de bumbac.

La plapuma cu pene trebuie avut mare grija sa nu iasa din ea nimic, eventual invelita inca in ceva. Eu nu as folosi, eu am alergie si nu avem nimic in casa cu pene sau lana.

Carla, a mea a facut ieri 4 scaune moi, la 12 ultimul dupa o repriza de plans si carat in brate, i-am dat smecta si a dormit pana la 7 dimineata. Nici eu nu stiu ce sa cred, e racita, ii ies maselele (aia e clar), are entorocolita/enteroviroza, dimineata nu i-am dat lapte ca dupa laptele de seara a durut-o burta, s-a trezit rupta de foame si a mancat un ou si o banana, acum se joaca tare fericita.Nu inteleg nimic. Nici a mea ieri nu a mancat mai nimic.

Betty 24+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bbee spune:

Neata, fetelor! Sunt si eu insarcinata in 25 de saptamani si nasc la sfarsitul lunii iunie. Voi ati facut testul de incompatibilitate de grupa de sange? Eu am 0 si sotul meu are B, amandoi Rh pozitiv. Doctorul ne-a recomandat aceasta analiza, am facut-o la Medlife si a iesit valoarea 1/2000. Interesant este ca nu a stiut sa interpreteze acest rezultat si m-a trimis sa refac analiza la alt laborator. Acum mai astept 10 zile pana vedem ce iese ... Voi aveti idee ce inseamna acest rezultat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

buna dimi fetelor....
sa raspuns in legatura cu plapumioara de pene....nu iese nici o pana, e o plapumioara super buna, subtire, de vara, si oricum va mai fi pusa in invelitoarea ei, desi dupa cum vad se poate folosi si fvara invelitoare ca are marginile frumos facute.....

cam asa am si eu bady uri, si cu maneca lunga si scurta, si pantalonasi lungi, dar am luat un compleu pt iesit afara cu pantaloni scurti si maneca scurta...si ma intrebam daca ii va putea purta, in iunie nascundu se si iesind afara in iulie ma gandesc.....chiar daca e cald afara....bebelusii asa mici se pot imbraca in maneca scurta si pantaloni scurti?

27+
AMR 13 saptamani
http://bd.lilypie.com/U6V5p2.png
http://s299.photobucket.com/albums/mm310/taniutzaa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2000_ro spune:

Buna dimineata!
SUNT RACITA COBZA, azi n-am mers nici la servici! asa ca singura bucurie e ca va citesc pe voi.
IUBITA_TIANA Eu am luat cred vreo 10 bodyuri, jumatate cu maneca scurta si vreo 3 paturici de bumbacel.
Din exper mea cu Sebisor stiu ca pana la 3 sapt nu am vrut sa primesc pe nimeni in vizita ca nici nu prea iti arde de musafiri, abia abia iti faci un program cat de cat, asa ca pana atunci am folosit doar hainutele cumparate de mine. El fiind marisor, multe nici nu le-am putut imbraca, mai ales salopetele cu maini si picioruse ca nu-i ajungeau lungimea de la gatut la fundic.asa ca acum voi lua si mai maricele sa fiu sigura.Stiu ca f mult am folosit pantalonasii cu picioruse care se inchid pe umar, erau comode si pentru el ca il cam supara elasticul de la cei obisnuiti, mai ales primele zile pana i-a cazut buricul.Pe-atunci am folosit camasute , dar acum nu voi mai lua decat cu maneca scurta mai mari de iesit afara, bodyurile au aparut mai tarziu, cand avea 4 luni dar sunt o superinventie, nu mai stau bebeii cu spaticul afara si se imbraca mai usor decat camasutele...
Noi la facultate la med am inv ca nu e necesar sa infasam strans copilasii ca pe vremuri, dar din experienta proprie va spun ca cel putin pana-s molcuti, vreo cateva sapt si nu prea au tonus m-a ajutat ca l-am infasurat intr-o paturica de bumbacel dar cu manutele lasate libere
O alta idee buna mi s-a parut ca pe la 3 sapt am primit un saculet de dormit, care am fost sfatuita sa-l folosesc inca de pe atunci(ca daca nu se invata bebe cu el de la inceput pe urma nu mai vrea deloc), pot spune ca si pana acum la 5 ani n-am avut probleme cu dezvelitul ca si alte mamicute si bebe Sebi a dormit f bine.I-am luat si bebelinei unul subtirel, sa nu-i fie prea cald.
Sper sa te ajute, daca imi amintesc ceva mai scriu.
a... si ciorapeii, nu mi-au placut deloc, tot timpul ramanea fara ei in picioare, nu se lasa pana ii dadea jos.

Roxi, 29+, Ruxandra Maria

Mergi la inceput