Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 31

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Elyanne, Nally!

Laura, Dalina, Elyanne ms pt raspunsurile legate de produse imunizare.

Luminita, ce bine ca nu sunt raciti pufosii.

Andutza, sa cresteti mari! Colicile dispar in timp, nici la noi nu a avut efect nici un produs de pe piata.

Bogdana, Clara nastere usoara!

Moniland, noi avem 1 buc scoica Britax si 1 buc scoica Maxi Cosi. Ambele sunt ok. Noi am imprumutat de la prieteni. Acum sunt in cautare de scaun auto mai mare.

Noi avem carucior asemanator cu acesta. De fapt e exact la fel numai marca difera. Adevarul e ca e foarte greu (18 kg), dar e f eficient pe trotuarele noastre. Eu stau la et 1 si nu trebuie sa car mult. De fapt duc sus caruciorul cand trebuie sa plec undeva cu masina, ca altfel tin in masina (dar altceva nu incape in portbagaj).

Noi am achizitionat un scaun de masa din lemn si unul am primit de la niste rude. Pitici mei sunt tare incantati si le place f mult sa manance in bucatarie.
Piticul se chinuie cu un dintisor, care nu vrea sa iasa si zilnic de vreo saptamana are dureri, saracutul. Vad ca trece durerea cu Calgel, dar cateva minute pana cand gelul isi face efectul, e dezastru.
La capitolul dormit noaptea, am facut progrese. Se trezesc 1 data noaptea. Dorm si eu legat 4-5 ore.
Fetita mea zice cateva cuvinte si arata pe degete ca are 1 anisor. Piticul meu se ridica in piciora si face cativa pasi in patut, iar daca il tin de manute merge binisor.

Iai, cat am scris. Sper ca nu v-am plictisist.

O zi buna va doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La multi ani Eliana si Nally! Sa fiti sanatoase , puternice, fericite, iubite si implinite. Sa aveti puterea sa va cresteti frumos copii, sa va iubeasca si sa va aprecieze toti cei din jur, sa fiti vesele in fiecare zi. SA DATI DE BAUT DACA VRETI CADOURI!!!

andutza singurul mod in care am reusit si eu si copii sa ne odihnim si sa dormim linistiti a fost sa-i tin langa mine in pat. Asta a mers la noi. Eu nu am vrut sa-i las sa planga. Ai mei s-au trezit f. f. des si eram terminata fizic si psihic sa ma ridic de 7,8,9,10... ori pe noapte, sa le dau sa suga/biberon, sa ii asez in pat, sa pun capul pe perna si sa inceapa sa maraie celalalt. Dupa ce i-am luat langa mine am fost mult mai fericiti si odihniti toti.

3in1 felicitari pt progresele puilor si pupam dintzocul sa iasa mai repede

Bogdana, Clara la raport!!!

Luminita bine ca a fost doar o sperietura. Plimbari placute!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi

Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

La multi ani Eliana si Nelly!!! Sa fiti sanatoase, puternice, sa aveti parte numai de bucurii, copilasii sa fie sanatosi si sa creasca frumos !

Bogdana, ai nascut? Nastere usoara si bebei sanatosi, papaciosi si multa sanatate baietelului!

Clara, nastere usoara si bebei sanatosi, cuminti si pofticiosi!

In privinta caruciorului subscriu la cele spuse anterior : sa nu fie greu (eu am unul adus din Germania care cu de toate are 25 kg deci nici o sansa sa il scot eu singura, mai ales dupa cezariana), sa se poata lasa la orizontala, sa aiba cat mai multe pozitii de inclinare a spatarului (sa se lase individula fiecare spatar), sa se manevreze usor (roti pivotante in fata), protectie pentru picioare (chiar este utila), protectie de ploaie si plasa de insecte (nu neaparat, desi vara in parc cand se lasa seara e bine sa o ai). Cam atat cred. oricum fata de atunci cand cautam eu (acum vreo 2 1/2 ani) acum sunt mult mai multe variante si mai bune in Romania. Spor la cumparaturi!

Luminita, bine ca a fost ceva doar de moment. Multa sanatate pufosilor si mamicii lor!

3in1, cand citesc despre progresele copilasilor tai imi amintesc cum a fost si la noi. O perioada foarte frumoasa. Profita de ea la maxim!

Despre noi nu am noutati prea multe : am profitat la maxim de timpul frumos si am fost in parc, am dat ratelor de mancare si am mancat si noi (Ana tinea painea in mana sa o arunce la rate si dupa in timp in care nu sa hotara cum sa faca : sa o arunce sau nu a inceput sa manance ea din paine ), am vazut elicopterul (mare fericire) si le-am tuns baieteste (de data asta nu cu masina de tuns) pentru ca deja transpirau destul de mult si udau pernutele. Sunt dulcele foc acum. Nu sunt eu chiar experta in tuns dar a iesit binisor (se putea si mai rau). Au mai ramas si fire mai lungi pe ici pe colo pt ca normal ca nu am avut rabdare prea multa (mai ales Moni). O sa pun poze cu ele tunse.

Va pupam si va daruim un brat de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

la multi ani eliana si nally !!

eu am avut carucior graco duo rider (il mai am in garaj inca dar nu-l mai folosim cam de mult); l-am primit de la un coleg care are gemeni si a fost tare bun; le-am pus de la inceput in el, chiar daca nu e la orizontala perfect: oricum in scaunele de masina nu stateau la orizontala... ideea e ca ala e cel mai ingust dintre toate, am putut intra cu el pe toate usile de la cae / magazine(aici...); asta vara cand am venit in ro am luat altul gen 'umbrela' care se strangea mult mai mult, dar era un pic mai lat si nu mai puteam intra cu el pe nicaieri, asa ca l-am returnat dup aconcediu

clara, bogdana ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

La multi ani Eliana si Nelly!!! , sanatate voua si bebeilor vostri .

Elyanne si Laura25 , multumesc din suflet pt sfaturile si incurajarile voastre , sper sa nu fie probleme cu acest aspect(suzy a mea este foarte blanda si dependenta de noi , singura problema ramane parul , ea fiind persana are un par mare si foarte cazator ).

Bogdana & Clara sa aveti o nastere usoara (daca nu ati nascut deja )

Pe 23.03 merg si eu din nou la consult si la eco ( sper sa fie tot 2 ).

Karina
12+ cu 2



si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2



arata super.. dar... peste 22 kg???!??

Iar il laud, dar Graco are 10 kg jumate...
uite si aici o descriere: http://www.ok-shop.ro/pentru_copii/baby/carucioare/carucior_graco_duo_rider/id/23965/

Saltelutele (sau cum sa le numesc ) se scot si se spala la masina, iar restul il spal in fiecare vara de vreo doua ori afara, pe balcon sau in fata blocului, cu un burete cu sapun, apoi torn pe el o galeata cu apa si gata! Se usuca in max juma' de ora.

_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"


Eu nu l-am carat niciodata, doar sa-l ridic sa-l pun in portbagaj.
Este printre putinele care intra pe usile de 900. ( magazine de cartier, casele de marcat de la magazine, etc).
Rotile "se clipseaza"se scot in 5 secunde si se pot spala, ca eu il impingeam in casa...are landouri detasabile, cu "fund tare"...poti sa le plimbi ca pe genti...astea se fac saci de picioare cand cresc...Roti umflate, amortizoare, parasolar, husa de ploaie...taote.

Oricum, moniland, sa nu ai sperante ca poti sa iesi prea usor cu caruciorul de gemeni ( oricare ar fi el) sa te plimbi cu copiii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Elyanne La multi ani! Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de copilasii tai si sa iti fie drumul vietii presarat de fericire si bucurie.

Mie imi place caruciorul de la Peg Perego. Am vazut ca firma e partenera la Expo Kids asa ca sper sa il aiba la standul lor de prezentare.

Bogdana cred ca isi tine baieteii in brate in sfarsit cel putin asa sper sa fie si nu cumva sa aiba alte probleme. Sanatate multa Bogdana.

Clara iti doresc nastere usoara multa sanatate tie si bebeluselor tale

Noi azi am facut 20 de saptamani si diseara avem eco morfofetala. Abia astept sa imi vad piticii

Pupici tuturor

elena +20
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

LA MULTI ANI ELIANA SI NALLY!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

LA MULTI ANI, NALLY!!

andutza, nu-mi vine sa cred ca ai scris! Te cred, te-ntelegem toate, lasa ca mai cresc ele si o sa poti sa stai mai mult cu noi pe-aici... n-o sa mai fii asa de obosita ca acuma!
Eu nu stiu ce sa-ti spun referitor la somnicul bombonicilor, pentru ca ciupercutele mele au dormit in patutul lor din prima zi, eu chiar mi-am impus sa nu le las nici o noapte cu mine-n pat.. deh, ce sa zic, fiecare face cum crede de cuviinta, nu? Nu pot sa spun ca asa e cel mai bine, ci doar ca asa am crezut eu.. Cu toate ca asa, in patutul lor (si de la 4 luni si in camera diferita!) e muuuult mai greu, pentru ca ma ridicam si de cateva zeci de ori intr-o noapte sa ma duc la ele, mai ales cand erau bolnavioare sau atunci cand au inceput sa le iasa dintisorii. E-adevarat ca e mai simplu cu ei in pat, dar asta inseamna sa iti excluzi aproape complet sotul din peisaj! Si-asa nu mai are parte de tine cine stie cat, macar de dormit sa doarma langa TINE noaptea, nu? nu ma refer neaparat la "altele", ca stiu ca numai la asta nu-ti sta gandul , ci pur si simplu la numarul celor care se afla-n pat!

(Sper sa nu fi deviat prea mult de la subiect, poate am ramas marcata de faptul ca am citit inainte la alt topic, referitor la asfel de probleme - cu sotul, dupa nastere.. )

referitor la carucior, si eu as fi vrut tare mult unul care sa aiba maner reversibil, dar nu am gasit... Insa nu am avut probleme cu plansul, nu mi s-a-ntamplat ce povestea Luminita, nu stiu ce sa zic.. Mie-mi era de vant, cand ne plimbam, sa nu merg cu vantu-n fata, dar si atunci le-ntorceam si trageam caruciorul dupa mine, in loc sa-l imping.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

(uff... se trimisese de doua ori mesajul..
am editat si l-am sters.)

Mergi la inceput