Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 31

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Neatza!

Sa va povestesc ce noapte faina am avut sambata... pe la 03.00 aud ca se foieste un hun. Nu rau, dar suficient cat sa ma trezesc. Si m-am foit si eu cu el si cu bibele in mana - sa-l fac, sa nu-l fac... - pana pe la vreo 04.00, cand l-am trezit si pe tati cu atata foiala. Tati se ridica din pat si merge la baie - eu de ce oare nu facusem asta?? - baia plina de apa, pe jos adica... s-a rupt/sectionat pe jumatate racordul de la apometru... ma si mir ca nu am auzit nimic, a curs cu presiune, si ca nu a ajuns apa pe hol sau chiar in camera la bebei... asa ca, de la 04.00 la 05.00 am sters si iar am sters apica... cand am terminat satifsfacuti oarecum de sters, apare la usa administratorul cu vecinul de la parter.... 'De la voi e? De la noi... Ati oprit-o? Da. Bun, vb maine...'. Noi stam la et 4.... asadar, am reusit sa inundam 4 apartamente!!

Dupa ce ne-am panicat noi un pic gandindu-ne la cat ne vor costa reparatiile, s-a dovedit ca avem vecini intelegatori, mai ales cel de sub noi, pe care l-am inundat rau... si a doua oara in timp scurt....ofofof

in rest, toate bune, am ajuns sambata la kidex ca sa avem de unde pleca, Edi a inceput sa planga cum am intrat acolo.... n-a mai iesit duminica, desi a fost frumos, din cauza de reparatii la baie....

Laura, Eliana

Dalina.... imi pare rau ca nu a trecut raceala!

Bogdana, am vazut si eu pozele cu gemeneii!! Sunt scumpi foc, foc...! Sa iti traiasca, sa fie sanatosi!


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Luminitza vai de voi! Ce activitati distractive ati avut la ora 4 dimineata!

Andreea asa a fost si la noi, Bianca a achizitionat toate abilitatile cam cu 4-6 saptamani mai tarziu decat Rares. Ea a avut mereu o alura firava si nu se astepta nimeni sa evolueze spectaculos, dar cand ai 2 pui de aceeasi varsta tot timpul unul langa celalt, inevitabil ii compari. La noi in familie, cum ti-am spus, eu eram cea nerabdatoare, care mereu vedea probleme si retard in ce facea Bianca. Cert e ca fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare si atata timp cat nu e o problema medicala reala, trebuie lasati sa se dezvolte in ritmul lor. Imi amintesc ca aveam piticul asta cu mersul la Bianca si m-am dus la pediatra lor sa ii vada la un control de rutina si i-am zis si de problema respectiva. M-a pus sa o tin de mijloc si sa o fac sa paseasca de cateva ori. A vazut ca pune bine picioarele in pamant, nu calca ciudat, nu are picioarele strambe si mi-a zis ca e bine, sa o astept. Mi-a dat la un moment dat, pe la 8-9 luni sa-i dau tonotil (avea o usoara hipotonie musculara). Nu cred ca a avut vreun efect. Cert e ca acum alerga de rupe, topaie intr-un picior, se catara peste tot unde are chef, urca scari, face tot ce face orice copil nascut la termen si dezvoltat normal, la varsta ei.
La fel la folosirea mainilor, a degetelor, mereu o urmaream si mi se parea ca nu le face bine. Acum coloreaza si picteaza cot la cot cu Rares, se incheie/descheie singura la nasturi, se incaltza singura cu adidasi si pantofi, chiar nu are nici o problema. Si le mai face si cu stanga toate .
Oricat s-ar supara bunicile, ati facut bine ca le-ati mai taiat 'elanul muncitoresc'. Fii ferma cand le spui ceva,sa nu lasi loc de dubii si interpretari, ca de multe ori bunicile astea cred ca nu ai vorbit serios, sau ai spus doar asa ... dar de fapt ele stiu mai bine si au dreptate. Soacra mea avea mereu ceva de comentat si de mornait cand era vorba de imbracat copii pt scos afara, mereu i se parea ca nu e destul, ca mai trebuie o haina, o caciula, un fular la gura. Eu faceam crize!! Cel mai fericita eram cand nu venea sa ma ajute sa-i scot afara si ii imbracam eu cum credeam ca e bine. Intr-o zi eu facem ceva prin bucatarie si i-a imbracat ea. Era primavara si la soare era chiar foarte cald. Ea pe langa bluzele si hanoracele pregatite de mine, le-a mai pus si niste veste groase, fara sa-mi spuna. Si m-am trezit ca se foiau si se maraiau amandoi si nu stiam de ce. Cand am depistat, i-am dezbracat si i-am lasat in voie, apoi cand am ajuns acasa i-am zis soacra'mii de la obraz sa nu mai faca decat ce o rog eu, ca sunt copii mei si eu decid pt ei. Normal ca s-a sifonat, nu a mai dat pe la mine cateva zile si a fost foarte 'oficiala' cu mine un timp, dar din ziua aia a cam ramas cum am vrut eu. Daca are ceva de zis, zice, eu mornai un 'da bine' si fac cum cred eu. cu mama mi-e mult mai simplu, ea face cum spun eu si daca am sa-i spun ceva ii spun direct. Suntem foarte apropiate si nu ma feresc sa-i spun ce cred. Din pacate, e la aproape 200 km distanta de noi si ne intalnim mult prea putin. La ea imi las cu incredere oricand copii.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi

Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

vizita la doctor saptamana 13 :

concluzii :
1.) copiii sunt ok , unul seamana cu tati ''duracel'' , nu a stat nici o clipa locului, se ridica in picioare ,dadea din maini , iar celalalt cumintel si abia a miscat si el un pic.Unul masoara 78 mm, iar celalalt 73mm .
2.) Luni sunt programata la cerclaj .
3.) Pt. problema cu ureeaplasma si microplasma mi s-a prescris summamed 500 mg , atat mie cat si sotului timp de 10 zile 2/zi
4.) In a 2-a saptamana din mai voi face morfofetala.

Spaimele mele sunt legate de cerclaj.A mai facut careva? Cum e ?Poti avea activitate in continuare sau te leaga de pat ?

Va multumesc si astept ajutor si sfaturile voastre.


12+ cu


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

karina eu am facut cerclaj profilactic la 22 saptamani. Am avut activitate in continuare ca si pana acum. Acum depinde si de sarcina, daca ai probleme. Eu am cerut sa mi se faca cerclaj ca sa pot sta linistita sa nu pierd copii si sa pot avea activitate. Si acum merg la servici si nu am absolut nimic. Este adevarat ca nu am avut probleme cu aceasta sarcina. Multa bafta.

Acum ca tot am scris, ma primiti si pe mine in randul vostru?
Va citesc in fiecare zi si va stiu toate povestile.
Va pup pe toate,


Micky 31+ +

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Micky, cum sa nu te primim? Bun venit! (Ma mir, totusi, ca ai"aparut" asa tarziu... )
Sarcina usoara in continuare si sa-i faci concurenta Bogdanei!

Apropos: cum mai sunteti, Bogdana, Clara? Ce fac bebeii nostri?

Luminita, vorba Laurei: faina distractie aveti voi sambata noaptea! In loc sa mergeti la discoteca...
Pupicei hunilor si mamicii harnicute!

Eliana, soacrele astea.. nu stiu daca v-am mai spus vorba unei prietene: soacra-i buna ca berea: rece si pe masa!

karina, abia astept luna mai! sa stim si noi ce-ai acolo!

noi suntem tot cu nasul infundat, cu toate ca mucisori abia daca mai sunt!.. Nu stiu ce sa fac, nu curge nimic, dar abia respra cand le pun in patut.. Si dorm pe perne, sa fie caputul mai sus. (de obicei nu au nici un fel de pernite!) Le dau si cu Olinth (pufu-pufu, asa cum il stiu ele ), maine terminam si antibioticul, siropul de tuse mai e doar pentru maine dimineata.. Si ele tot cu nasul infundat!!... Ce sa ma mai fac???

Sper sa vin cu vesti mai bune maine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Si pentru ca nu mai e decat o jumatate de ora pana pe 24...

Abi si Tami!!!!


Aveti deja un anisor...
Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si sa va rezerve viata tot ce-i mai frumos si mai bun!!

Boldog szuletesnapot!!

Andrea, sa fii mandra de minunile tale!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:


LA MULTI ANI ABI SI TAMI!!!


Sa fiti sanatosi si cuminti, puiuti!!

3in1 .

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Micky, bine ai venit!!

Blue_karina, depinde de sarcina... eu nu am avut cerclaj, si nici activitate de prin luna a5-a.... cumnata mea a avut cerclaj in ambele sarcini si nici urma de activitate.... depinde, dar iti recomand sa fii precauta, o sa ai tot timpul din lume sa fii activa, mai ales cu 2 puiuti, o sa vezi!

ah, procedura in sine e f simpla, dureaza f putin, nu ai de ce sa iti faci griji!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuuuuulti ani: Tamas & Abigel !!!


Luminita wow... ce ghinion Bine ca's intelegatori vecinii... ca's multi nebuni pe lumea asta...


Dalina multa sanatate Of... sa treaca odata... si sa se schimbe vremea asta pacatoasa... sa scapam cu totii de viroze...
Despre soacra... are momentele ei ... ca in rest ne intelegem f. bine... si imi e de ajutor... dar le are si ea pe ale ei... cum le avem cu totii...


Blue_karina eu am avut cerclaj pt. ca era colul deschis si aveam contractii... evident ca am stat numai in pat... Depinde de cerclaj... daca e preventiv, colul e inchis, nu e firul in tensiune... pp ca nu ai atatea restrictii... dar orice, cu masura, chiar si asa... si odihna cat de mult poti... pt. ca nu stii cand se intampla Eu de la col inchis si lung de 3,5 cm, am ajuns in 3 sapt. la col deschis... si scurtat la mai putin de 2 cm... fara sa simt nimic...


Am uitat sa ma laud... am castigat un concurs la buburuza... si acum trebe sa vad ce jucarele le iau de 250 de ron...
A inceput un nou concurs azi... asa ca aruncati un ochi, poate-poate




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

LA MULTI ANI ABI SI TAMI!!!

raportam shi noi...nopti linistite...trezirea pe la 5-6 papa iute...iute...in 5 minute...somn in continuare...pana pe la 8...
stam f bine singurele in fundulet...face mrogrese in fiecare zii...papam bine...shi ne curge raulet din gurita...
lumi...nu dau semne dintisorii???
daca vreti sa vedeti poze noi...gasiti la semnatura...



http://lilianaf.shutterfly.com/
http://lilif.shutterfly.com/
http://concurs.pampers.ro/profile/27625
Camelia-Maria & Clara-Ioana - 17.09.2008

Mergi la inceput