Rugaciune ortodoxa pt. a dobandi prunci(32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

Doamne ajuta!

Fetelor, dragutelor.... sinaxarul de azi...

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/martie/martie13.htm

si va rog sa ma iertati ca intru mai rar, dar am o perioada mai agitata....

deeva - draga mea, desi nu te cunosc personal pot sa spun ca imi esti f. draga.... daca as avea si eu credinta ta....si cred ca tu ai ajuns sa dobandesti prin rugaciune acea pace interioara, acel sentiment de impacare cu sine cu Dumnezeu?.... ma insel?

oricum - vreau si eu bilet alaturi de tine.... eu de la inceputul anului am refuzat orice contact cu medicii.... sunt convinsa ca NUMAI BUNUL DUMNEZEU ma poate ajuta.....nu contest calitatile si priceperea medicilor, dar ca si tine cred ca nu asta-i drumul pentru mine....asa ca astept sa imi trimiti biletul

lauraa- ce faci draguta? imi pare rau ca nu te-ai simtit bine, dar roaga-te in continuare si vei vedea cum se rezolva totul...daca tot esti nascuta pe 14 octombrie roag-o pe Sf. Cuvioasa Parascheva sa te ajute....ca-i mult folositoare si grabnic ajutatoare....

anadomnica- ma bucur ca esti bine... multa sanatate in continuare si sarcina usoara....

anaomaria - multa sanatate, draga mea! cand povestiti voi despre Iasi asa imi vine sa ma urc in masina sau in tren si sa plec intr-acolo.....saptamana aceasta ii spuneam sotului meu ca simt nevoia a cateva zile de concediu....ii spuneam:" as vrea macar un week end sa mergem si noi undeva" la care el zice: " Si unde ai vrea sa mergem? de fapt ce te mai intreb.... la Iasi vrei, nu?"....asa ca nu stiu daca vom merge sau nu in concediu la vara, dar cu siguranta (daca ne ajuta Bunul Dumnezeu) vom veni macar un week end in Iasi....

pupici pentru toate fetele.... si nu uitati.... rabdare, rabdare si iar rabdare si cand simtiti ca nu mai puteti, o luati de la capat cu rabdare, rabdare si iar rabdare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

MARCU ASCETUL

Despre legea duhovniceasca, in 200 de capete

30. Legea libertatii invata tot adevarul. Multi o stiu aceasta prin cunostinta; insa putini o inteleg. pentru ca intelegerea e totdeauna in proportie cu implinirea poruncilor ei.

31. Nu cauta desavarsirea ei prin virtuti omenesti, caci nu se va implini desavarsit printr-insele. Desavarsirea ei e ascunsa in crucea lui Hristos.

32. Legea slobozeniei se cunoaste prin cunostinta adevarata; se intelege prin lucrarea poruncilor; si se implineste desavarsit prin mila lui Hristos.

33. Cand ne vom sili sa implinim in constiinta toate poruncile lui Dumnezeu, vom intelege ca legea Domnului este fara prihana; ca se cultiva prin faptele noastre cele bune, dar fara mila lui Dumnezeu nu este cu putinta sa se desavarseasca intre oameni.

34. Cei ce nu se socotesc pe ei datornici intregii legi a lui Hristos, cunosc trupeste legea lui Dumnezeu, "neantelegand nici cele ce zic si nici cele despre care se rostesc cu tarie". De aceea ei socotesc ca implinesc legea desavarsit prin fapte.

35. Un lucru poate fi savarsit bine la aratare, dar scopul celui ce 1-a savarsit nu e bun. De asemenea poate fi rau la infatisare, dar tinta facatorului poate fi buna. Dar nu numai fapte savarsesc unii, ci si vorbe graiesc in chipul in care zis. Caci unii schimba calitatea unui lucru prin neiscusinta si nestiinta lor, altii prin intentia cea rea, si iarasi altii prin scopul evlavios.

36. Pe cel ce isi ascunde defaimarea si ocara punand inainte laude, cu greu il pot descoperi cei mai simpli. Asemenea acestuia este si cel ce sub chipul smereniei, e plin de slava desarta. Acestia acoperind multa vreme adevarul cu minciuna, in cele din urma sunt dati totusi pe fata prin fapte.

37. Unul facand un lucru la aratare bun, vatama pe aproapele sau; iar altul nefacand un asemenea lucru, il ajuta cu gandul.

38. Este o mustrare din rautate sau din razbunare, si este alta intru frica de Dumnezeu si pentru adevar.

39. Pe cel ce a incetat de-a mai pacatui si s-a pocait, nu-1 mai mustra; iar de zici ca pentru Dumnezeu il mustri, mai intai descopere-ti pacatele tale.

40. Incepatorul oricarei virtuti este Dumnezeu, precum soarele, al luminii de toate zilele.

41. Cand savarsesti fapte virtuase, adu-ti aminte de Cei ce a zis: "Fara de mine, nu puteti face, nimic"(Ioan 15,5).

42. Prin necazuri si-au gatit oamenii cele bune, dupa cum prin slava desarta si prin placere cele rele.

43. Cel nedreptatit de oameni scapa de pacat, si masura mahnirii sale, afla sprijin impotriva lui.

44. Cel ce crede in rasplata lui Hristos, pe masura credintii sale rabda bucuros toata nedreptatea.

45. Cel ce se roaga pentru oamenii ce-1 nedreptatesc, ii inspaimanta pe draci; iar cei ce se lupta cu cei dintai, e ranit de cei de al doilea.

46. E mai bine sa fim batjocoriti de oameni decat de draci; dar cel placut lui Dumnezeu pe amandoi i-a biruit.

47. Tot binele vine de la Domnul, dupa o anumita oranduire si pleaca pe ascuns de la cei nemultamitori, nerecunoscatori si lenesi.

48. Tot pacatul sfarseste in placerea oprita, precum orice virtute intr-o mangaiere duhovniceasca. Daca stapaneste cel dintai, starneste pe cele proprii lui; iar daca stapaneste cea de a doua, de asemenea pe cele inrudite cu ea.

49. Ocara de la oameni aduce intristare inimii, dar se face pricina de curatie celui ce o rabda.

50. Nestiinta indeamna la impotrivire fata de cele ce sunt de folos si nerusinandu-se sporeste numarul pacatelor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

caciantoni: o sa razi da ochiu meu o lacrimat de bucurie cand te-am cetit. Cum am ajuns la credinta asta? Am suferit foarte mult, nu stiu de pot intalege da imi venea sa-mi scot inima din piept si s-o dau la caini. Si s-o rugat aproapele meu pentru mine (parintii, barbatu) ca eu n-am mai vrut.
Am dat jos icoanele de pe pereti s-am zas:
M-am rugat voua, am tinut post si voi mi-ati dat rahat. La buda cu voi nu va mai cunosc. Eu am sa ma dau raului si raul imi va da copil si am sa-l concep in Vinerea Mare cand o murit Hristos pe cruce.
No sa stii tu ca ase de jos am fost, da Domnu Buni nu m-o lasat s-acuma is la El in brata.
Esti bine venita in autobuz!
Si sa stii ca nu tra sa suferi ca mine ca sa gasasti pacea Domnului. Daca vrei sa povestim mai multe vezi ca am messenger. Ca nu vreu sa monopolizez tot forumu cu viata me, ar fi gest egoist.

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamieea spune:

anaomaria-la botosani ploua si e frigut..a nins si la noi aseara cu fulgi mari..dar s-a topit deci imbraca-te bine-bine....
deeva...am uitat sa-ti scriu bun venit si din partea mea..dar am o gramada pe cap..azi mai am un examen,ultimul,baietelul are o viroza dar Sf Nectarie nu ne lasa la greu,dupa o zi se simte mult mai bine...si incet -incet ne pregatim cu pasi mici si sfiosi de un eveniment important ptr noi,sfintirea bisericii noastre care va fi in iulie ..poate pare destul timp..dar mai avem multe de facut...va pup dulce..si un post cu multe roade...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Mamimea, biserica voastra este in oras?
Scuze pt off-topic (am mai pus un ticker si-am vrut sa-l testesz si pe asta... )

11+
Vine puisorul!!!
Cat am crescut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamieea spune:

nu in oras..la 15 km de oras...acum a iesit si un pic soarele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Va postez un articol interesant despre post:
http://www.episcopiacaransebesului.ro/news.php?readmore=825
Nu l-am copiat ca nu stiu daca am voie. Dar nu e foarte lung, puteti intra sa-l cititi.
Multi pupici!
Caciatoni, te astept la Iasi. Daca vii vara e mai bine, e mai frumos.

11+
Vine puisorul!!!
Cat am crescut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha3 spune:

deeva 73 - la ce biserica mergi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

anaomaria, triste is cele scrise in aricol, da foarte adevarate. Eu am tinut o data post o saptamana intreaga de n-am mancat nica, numa am beut apa si ceaiuri. Nici nu mi-o trabuit bucane, nici ca mi-o fo' foame si tare bine m-am samtat, da m-am si rugat. Ca rugaciunea mi-o fo' hrana si ii foarte energizanta sa sti. Aveam o energie ... egala cu mc patrat (vorba lu einstein Domnu sa-l hodineasca!), una maaaare si pozitiva ca venea de la Domnu' Bunu.
hai ca viata ii frumoasa

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

miha3 draga me eu merg la biserica ortodoxa ca ase o dat Domnu sa ma nasc. Si tin legea ortodoxa ca fiecare din noi in legea noastra vom fi judecati. Ase o zis Domnu Hristos.
da di ce ma-ntrebi? are vreo importanta?

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput