Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (77)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

Hop si noi mai pe seara :-p
Raportez bb imbaiat si culcat, mami in schimb o sa orbeasca cu
nasu-n telefon ;-p

Nerantula super poze, Gruia e dulce rau.

Babytza am vazut una bucata soricel mancacios, e super pofticiosul.

Claudinna si Vladut se mai gheboseaza cand il pun in fund, destul de rar
ce-i drept. Cred ca e normal pana cand o sa mai creasca si ei un pic.

Piolica eu zic ca fetele ne inteleg cand mai strecuram cate un cuvant
in limba tarii in care traim, pana la urma si fetele mai folosesc cate
un cuvant doua mai strainez asa :-p cat despre bavete-babete e de inteles
cand am dat eu la facultate la am aflat ca forma corecta a unor cuvinte
era cu totul alta decat mi-o imaginam gen: deodorant (dezodorizant)
chilug (pilug)....daca as folosi forma corecta a acestor cuvinte intr-o conversatie cu
prietenii mei ar crede ca sunt un pic cam ....snoaba :-p

capitolul diversificare: copilului meu ii plac morcovii iar marul nu il
poate suferi...si eu si tac`su am ramas uimiti cand am vazut cu cate
ardoare scuipa marul, morcovul in schimb il mananca cat de cat bine.

Feli ce zici il aduc pe al meu Vladut la al tau sa ia lectii de papat? :-p

Ada nu esti pe baricade?

300 ceva nou pe blog?

Somn usor.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

hehe, Eva, e mamaliga cu branza calcica:)
ce sa mai, intra bebelusii in randul lumii!

blog in scutec,poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Claudinna multumesc de info...nu prea mai stiu ce sa ii dau sa pape...si ma gandeam asa

Nerantula multumim de aprecieri, fff greu pot sa ii fac o fotografie in care sa zambeasca pur si simplu nu vrea...

Ankussa ...tare mult mi-a placut cum ai spus despre tine si telefon

Piolica e normal sa gresim...ne grabim

fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Eco
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Ankussa, merci de raspuns!
cand Razvan n-a mai vrut mere ionatan, am trecut pe golden...ii plac mult mai mult, sunt si mai dulci si mai aromate...asha imi par mie
a, am citit acum in jurnal despre unguentul ala, era pe baza de acid boric si mi-am amintit ca in sarcina mi-a iesit ceva pe san si dermatologul mi-a zis sa ma dau cu acid boric si a trecut.

blog in scutec,poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza


Piolica stai linistita cu greselile....cand esti grabita sa scrii un mesaj se intampla deseori sa apara greseli Una din regulile forumului spune clar sa nu se tina cont de greselile gramaticale Asa ca nu iti face griji ca nimeni nu e atent la treaba asta

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit


eu trebuie sa am mare grija, ca efectiv nu mai sint in mediu 'romanesc', decit aici pe forum, si, sincer, nu vreau sa-mi pierd limba.
Eu stiu ca nimeni nu are timp, dar daca fac vreo greseala flagranta, eu as vrea sa mi se spuna, asa pe sleau. De ex eu nu pot scrie nicio, niciun, stiu ca e o noua regula, insa mi se pare asa de aiurea... insa asta mi-o asum! stiu ca exista, dar parca ma tine ceva sa scriu 'cum trebuie acum', ca doar asa am scris de aproape 30 de ani, de cind am inceput si eu sa scrijelesc cite un cuvint, doua! mai e si sunt si sint, dar nu fac polologhie ca sint off topic rau!
pupici si o seara buna!




Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Piolica, multumim! Pe cutie spune ca poti sa pui un bebe de la 3 luni, insa eu n-as incerca inainte de 5-6 luni, cand iti tine bine capusorul si e destul de mobil. Eu urmaresc cu mult interes posturile tale, te rog sa continui sa ne informezi despre 'bio', si eu sunt foarte interesata!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008



ma tenteaza si pe mine o chestie din asta, dar cum spunea si Eva, mi-e cam teama sa nu stea copilul pe virfuri prea mult. pot sa te intreb de unde l-ai cumparat? cine stie, cind se face mai mare, poate ii iau si eu.
cit despre bio, o sa va tin la curent.


Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Eva stiu ca nu la mine te refereai, chiar nu ma gandeam la asta. Si pe mine ma amuza cand aud anumite cuvinte stalcite, in parc , la tv, in grupul de prieteni,,, Mai ales cand cei care le gresesc se dau inteligenti Iar lui Piolica ii ziceam nu referitor la babeta ci la faptul ca ea ne-a rugat sa o corectam atunci cand mai greseste.

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

La loc comanda.....

Babymom sincer imi pare rau....acum ai sa zici ca sunt nebuna, dar
ati adus preotul sa va citeasca in casa de cand ati terminat-o?
Nu-i musai sa faci asta daca nu vrei da` parca nu-mi miroase a bine
cu toate tentativele astea nereusite de a te muta.
Si te inteleg ...dupa cate aveai pe cap numai asta iti trebuia...:-(

Pupam cucuvelele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

fetele-frumoasele, eu ma duc sa ma culcusesc! va pup pe toate! somn usor si voua, si bebelusilor vostri.

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui piolica
eu trebuie sa am mare grija, ca efectiv nu mai sint in mediu 'romanesc', decit aici pe forum, si, sincer, nu vreau sa-mi pierd limba.
Eu stiu ca nimeni nu are timp, dar daca fac vreo greseala flagranta, eu as vrea sa mi se spuna, asa pe sleau. De ex eu nu pot scrie nicio, niciun, stiu ca e o noua regula, insa mi se pare asa de aiurea... insa asta mi-o asum! stiu ca exista, dar parca ma tine ceva sa scriu 'cum trebuie acum', ca doar asa am scris de aproape 30 de ani, de cind am inceput si eu sa scrijelesc cite un cuvint, doua! mai e si sunt si sint, dar nu fac polologhie ca sint off topic rau!
pupici si o seara buna!



eu m-am trezit ca sunt corectata, din "niciun" (cum e corect acum)in 'nici un", iar aceeasi persoana scria ulterior "vre un". Asa ca...
S-a schimbat regula tocmai pt a se scrie la fel cu "vreun"- ce se simplifica lb romana, observi? si asta pt ca Academia e nevoita sa faca un compromis, nu mai stie lumea sa scrie si sunt obligati sa readapteze forma, ma rog. Cand s-a aplicat regula eu am si introdus in niste traduceri la care lucram "nicio, niciun" si un prieten cica: sa vezi tu ca se vor gasi unii sa zica de carte ca e tradusa de un agramat.
Te admir pt ce ai zis, ca tii sa vorbesti o limba romana curata, corecta, e important zic eu, cuvantul are o importanta enorma.

Dar rolul forumului nu e acesta, altfel daca am dezbate fiecare cratima...n-am mai vorbi si de copii. Eu, ma repet, am raspuns la faza cu baveta pt ca tu ai intrebat in paranteza "cum s-o scrie?", altfel o lasam balta

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


Fara criza nu exista duel, fara duel viata este o rutina, o agonie lenta. Fara criza nu exista valoare. Īn perioada crizei īnfloreste ce-i mai bun īn fiecare, pentru ca fara criza orice vant este o mangaiere. (Albert Einstein)

Mergi la inceput